HDMI 2.0 vs 2.1 a podobieństwa i różnice – jaki kabel wybrać?

Interfejsu HDMI używamy dziś do połączenia większości urządzeń multimedialnych. Rozwiązanie to stosowane jest zarówno w zestawach do odbioru telewizji i streamingu, jak i przy podłączaniu monitora komputerowego, czy systemu nagłośnienia. Przez dekady świetnie sprawdziło się jako szybkie, uniwersalne i niezawodne. Jest także proste w użyciu. Jednocześnie na rynku pojawiają się kolejne wersje tej technologii. Najnowocześniejsze obecnie to HDMI 2.0 oraz HDMI 2.1. Jak wyglądają podobieństwa i różnice HDMI 2.0 vs 2.1? Jaki kabel wybrać? Tego dowiesz się z mojego wpisu.

Wiem, że w oznaczeniach kolejnych iteracji rozwijających się technologii można się pogubić. Dlatego też przy pisaniu tego poradnika postawiłem na maksymalne uproszczenie tak, by jego lektura jak najlepiej rozjaśniła Ci kwestię rodzajów HDMI. Przygotuję Cię w ten sposób do podjęcia właściwej decyzji. Myślę, że uda mi się także rozwiać wszelkie wątpliwości, jakie mogą się teraz pojawiać.

hdmi 2.0 vs 2.1 jakie różnice

Wersje HDMI – kable i złącza

Na początek chcę wyraźnie zaznaczyć, że wersja złącza HDMI oraz wersja kabla to dwie zupełnie różne rzeczy. Mogą się oczywiście pojawić na rynku przewody, które będą oznaczone jako HDMI 2.1 czy HDMI 2.0 (co będzie ułatwieniem, jak się niedługo przekonasz), posiadające także inne, „krzykliwe” dopiski. Jednak będzie to tylko wymysł marketingowców, którzy chcą przyciągnąć klienta, czyli Ciebie. Wersje, o których wspomniałem, zarezerwowane są dla złączy i możliwości samych urządzeń. Kable mają inne oznaczenia, które też dla Ciebie opiszę.

Co prawda może się wydawać, że wprowadzenie dwóch oddzielnych oznaczeń komplikuje sprawę (i poniekąd tak jest), jednak ich wyraźne oddzielenie pomoże nam wszystko łatwo zrozumieć. Zobaczysz za chwilę, że wszystko stanie się jasne, a wybór odpowiedniej wersji przewodu nie będzie dla Ciebie zagadką. Połączymy bowiem dziś wersję złącza HDMI oraz wersję kabla. 

Oznaczenia czysto marketingowe, takie jak „Super performance” czy „High quality video” są na ogół sposobem, który służy do zwiększenia sprzedaży poprzez zachęcenie kupujących. Kto nie skusiłby się na kabel, który zapewnia „najlepsze doznania wzrokowe” czy „najwyższą szybkość”, prawda?

Jakie są wersje HDMI?

Teraz przybliżę Ci kwestię wersji HDMI, ze szczególnym uwzględnieniem interesujących nas HDMI 2.0 oraz HDMI 2.1. Jestem przekonany, że to rzuci dużo światła na zagadnienie i będziesz mieć dzięki temu jasną sytuację ?

Jakie wyróżniamy wersje HDMI? Oto one. W zestawieniu przedstawiam najważniejsze funkcjonalności, które oferują:

  • HDMI 1: zapewnia przesyłanie obrazu FullHD i HDMI CEC
  • HDMI 1.1: dodana została obsługa DVD w wersji dźwiękowej, czyli DVD Audio
  • HDMI 1.2: tu dodatkowo otrzymaliśmy obsługę Super Audio CD
  • HDMI 1.3: wprowadzono usługi Dolby TrueHD i dodatkowe komendy HDMI CEC. Maksymalna rozdzielczość wzrosła do 2560 x 1600 pikseli
  • HDMI 1.4: dodana została obsługa obrazu 3D, kanał Ethernet o prędkości do 100 Mbit/s oraz HDMI ARC. Maksymalna rozdzielczość to 4K

Kolejne wersje, czyli HDMI 2.0 i HDMI 2.1 są znacznie dalej idącymi usprawnieniami, przez co poświęcimy im trochę więcej miejsca.

HDMI 2.0 i jego specyfikacja

HDMI 2.0 to przede wszystkim:

  • Obsługa aż 4 kanałów audio
  • Możliwość przesyłania dwóch obrazów jednocześnie
  • Wprowadzenie wsparcia dla statycznego HDR

HDMI 2.1 – specyfikacja złącza

HDMI 2.1 wzbogaciło możliwości technologii o:

  • Przesyłanie obrazu w rozdzielczości 8K
  • Obsługę dynamicznego HDR
  • Dodanie eARC (ulepszonej wersji HDMI ARC)
  • Wprowadzenie dynamicznej zmiany częstotliwości odświeżania
  • Inne technologie, w tym QMS, QFT czy ALLM, których dziś nie będziemy omawiać szczegółowo
HDMI jest wstecznie kompatybilne. Oznacza to, że urządzenie ze złączem nowszym, np. HDMI 2.0 będzie współpracowało z takim, które obsługuje HDMI 1.4. Funkcjonalność takiego połączenia będzie jednak ograniczona do tej, którą oferuje wersja starsza, w tym wypadku 1.4.

HDMI 2.0 vs 2.1 – najważniejsze różnice

jaki kabel hdmi

Jakie są najważniejsze różnice między tymi technologiami? Choć znamy już szczegóły, to warto wyłowić z nich to, co najważniejsze. Różnica polega przede wszystkim na:

  • Szybkości przesyłania: HDMI 2.0 przesyła dane z prędkością do 18 Gb/s, HDMI 2.1 to nawet 48 Gb/s
  • HDMI 2.1 potrafi obsłużyć rozdzielczość 4K z prędkością odświeżania 120 Hz lub 144 Hz (poradzi sobie nawet z 10K do 120 Hz). HDMI 2.0 ograniczone jest do 60 Hz

Co to zatem oznacza w praktyce? Przede wszystkim:

  • HDMI 2.0 to technologia, która z powodzeniem obsłuży rozdzielczość 4K z odświeżaniem 60 Hz. Nadaje się więc do większości zastosowań, w tym oglądania filmów w wysokiej rozdzielczości z dobrym czasem odświeżania obrazu
  • HDMI 2.1 to treści w 4K z odświeżaniem 120 Hz, a także pełna obsługa 8K. Dodatkowo dostajemy dynamiczny HDR, który powoli wkracza na rynki i jest szeroko doceniany
Warto pamiętać, że dla skorzystania z wszystkich zalet HDMI 2.1 potrzebny jest przede wszystkim obraz i dźwięk wykorzystujący to rozwiązanie. Zdecydowana większość treści, w szczególności filmy z Netflix, HBO czy telewizyjne będą wyświetlane na TV w swojej najwyższej dostępnej jakości, jeśli użyjesz HDMI 2.0.

HDMI 2.1 oferuje w praktyce dodatkowe rozwiązania, które możesz szybko zauważyć i je docenić:

  • Obsługa Dolby Atmos i innych zaawansowanych formatów dźwięku, dzięki eARC
  • Pełne wsteczne wsparcie, czyli kompatybilność z urządzeniami w poprzednich standardach
Pewnym istotnym ograniczeniem HDMI 2.1 jest długość zastosowanego przewodu. Nie może być on dłuższy, niż około 5 metrów, ze względu na potencjalne straty danych.

Jaki kabel HDMI wybrać?

Kable, czyli przewody łączące nasze urządzenia, czyli telewizor, odtwarzacz multimediów, dekoder, komputer czy dźwiękowy zestaw kina domowego rządzą się trochę innymi prawami. Na szczęście dziś wybór ograniczony jest w praktyce do tych najszybszych. Jak wyglądają potencjalne opcje? Oto one:

  • Kabel Standard HDMI – obsługuje rozdzielczości 720p i 1080i
  • Kabel High Speed HDMI – ten obsłuży 720p, 1080i, 1080p (czyli FullHD) oraz 4K (ale tylko w 30 Hz) i obraz 3D
  • Kabel Premium High Speed HDMI – wystarczy do obrazu 4K w 60 Hz
  • Kabel Ultra High Speed HDMI – obsługuje 4K, 8K a nawet 10K – w 120 Hz

Jak zatem widzisz, typy kabli można połączyć z typami HDMI w ten sposób:

  • Do urządzeń HDMI 2.0 doskonale sprawdzi się kabel w standardzie Premium High Speed HDMI
  • Urządzenia HDMI 2.1 do pełnej funkcjonalności potrzebują kabla w standardzie Ultra High Speed HDMI

Czy warto zatem wyposażać się w najszybszy przewód HDMI, jeśli Twoje urządzenia pracują w standardzie HDMI 2.0? Zważywszy na ceny – przewód Ultra High Speed jest droższy średnio dwukrotnie od Premium High Speed – raczej nie. Jeśli natomiast Twój sprzęt (każdy jego element) wspiera HDMI 2.1, to będzie to bardzo dobre rozwiązanie.

jaki kabel hdmi do soundbara

Jaki kabel HDMI do 4k 120hz?

Choć kable Premium High Speed pozwalają na odtwarzanie multimediów w 4K, to jeśli Twój sprzęt wspiera 4K w 120 Hz – potrzebny będzie przewód Ultra High Speed HDMI. W specyfikacji kabla poszukaj odpowiedniego oznaczenia. Na ogół będzie to wskazanie „Standard: 2.1” lub właśnie opis zgodny z rodzajem kabla.

Zwróć jednak uwagę na to, czy na pewno wszystkie urządzenia są w stanie przesyłać dane z żądaną prędkością. Jeśli używasz komputera i podłączasz go do TV, to bardzo możliwe, że HDMI w Twoim laptopie lub PC nie zapewnia wsparcia najszybszego obecnie standardu. Także większość obecnie oferowanych przez operatorów telewizji dekoderów posiada złącza, do których wystarczy przewód Premium – nie będzie możliwe wykorzystanie HDMI 2.1. Oczywiście kabel Ultra zadziała (dzięki kompatybilności wstecznej), lecz może wiązać się wyłącznie z wyższym wydatkiem, a nie korzyściami w postaci jakości obrazu.

Jaki kabel HDMI do HDR?

HDR w wersji statycznej obsługiwany jest przez HDMI 2.0 oraz kable Premium High Speed. Zatem przewód tego typu wystarczy do obsługi tej technologii. Jeśli jednak posiadasz odpowiednie źródło obrazu oraz Twój TV wspiera dynamiczne HDR, to wtedy zastosuj przewód Ultra High Speed, który może być także oznaczony jako pracujący w standardzie HDMI 2.1.

Jaki kabel HDMI do soundbara?

Dzisiejsze soundbary wymagają połączenia z eARC, czyli Audio Return Channel. Dlatego też do dobrego soundbara przyda Ci się przewód Ultra High Speed, wspierający technologię 2.1. Co prawda na rynku są jeszcze dostępne zestawy z HDMI 2.0, jednak producenci wzmacniaczy dźwięku z telewizora poszli w stronę wykorzystania eARC. Dlatego też w tym wypadku, co może być pewnego rodzaju zaskoczeniem, przyda się właśnie najszybszy kabel.

Maksymalna przepustowość kanału audio w HDMI już od wersji 1.3 to niecałe 37 Mbit/s. Największą korzyść z obsługi technologii HDMI 2.1 przez kable Ultra High Speed pochodzi właśnie od eARC, czyli rozszerzonego zwrotnego kanału audio. Stał się on dość szybko standardem przy podłączaniu urządzeń audio do TV.
Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telewizja
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *