Internet 300 mb/s a opinie: czy jest szybki, czy to dużo i jakie są ceny takiego łącza?

Prędkość Internetu dla użytkowników końcowych, czyli nas, klientów, w ostatnich dwóch dekadach bardzo wzrosła. Zaczynaliśmy od łączy, które zapewniały do 128 Kbit/s, dziś dostępne jest kilkaset Mbit/s, a szybkość niektórych liczona jest nawet w Gbit/s. Dlatego też wybierając najlepszą ofertę dla siebie zastanawiasz się na pewno nie tylko nad ceną, ale też nad prędkością, jaka będzie odpowiednia.

 • Jak wygląda Internet 300 Mb/s i opinie o nim?
 • Czy jest szybki?
 • Czy taka wartość to dużo i jakie są ceny takiego łącza?

Na te pytania odpowiem w dzisiejszym wpisie.

Kbit to kilobit, Mbit to megabit, a Gbit to gigabit. Jeśli chcesz porównać to do danych na komputerze, to liczbę tę należy podzielić przez 8. Przykładowo łącze 100 Mbit/s prześle na Twój dysk około 12 megabajtów w ciągu sekundy. Oznaczenia Mbit/s czy Gbit/s używane są zamiennie z Mb/s czy Gb/s.

internet 300 mbs ile to jest

Internet 300 Mb/s – czy jest szybki? Ile to jest?

Jak już wiesz, to ile danych może przesłać łącze w określonym czasie można łatwo policzyć. Przyjrzyjmy się zatem prędkości 300 Mb/s. Oznacza ono możliwość otrzymania około 37 Megabajtów danych w ciągu sekundy. Jak to przekłada się na praktykę? Oto szczegóły na przykładach:

 • W ciągu zaledwie jednej sekundy ściągniesz kilka plików z muzyką
 • Pobranie całego filmu w jakości HD to kwestia około jednej do dwóch minut przy założeniu, że będzie przesyłany z wykorzystaniem całej szybkości łącza
 • Gry, które zajmują wiele gigabajtów danych pobierzesz w kilka do kilkunastu minut

Zatem czy wystarczy Internet 300 Mb/s? Jednocześnie zapewni w pełni komfortowe korzystanie z zasobów sieci dla nawet kilku osób jednocześnie, gdy będziecie:

 • Oglądać filmy na Youtube
 • Słuchać muzyki w bezstratnym formacie na Spotify
 • Przeglądać strony internetowe
 • Grać w gry po sieci
 • Oglądać filmy, czy serial na Netflix bądź HBO

Pamiętaj, że prędkość łącza podawana w ofertach jest maksymalną możliwą do uzyskania. Rzeczywista zależy od serwisu, z którego korzystasz. Jednak większość z nich nie wymaga nawet części tej szybkości dla prawidłowego działania. W przeważającej liczbie przypadków, w tym do serwisów streamingowych, wystarcza 100 Mb/s, a nawet mniej.

Do sprawdzenia rzeczywistej prędkości Twojego Internetu polecam narzędzie, które działa na naszym rynku jako polecane przez dostawców. Jest to serwis Speedtest.net. Za jego pomocą szybko i bezpiecznie sprawdzisz przepustowość swojego dostępu do sieci.

Warto zauważyć, że jedna osoba korzystająca z Internetu przeważnie, jeśli nie posiada wygórowanych wymagań, może być w pełni zadowolona nawet z łącza 100 Mb/s. Gdy przyglądam się ofertom Internetu od czołowych operatorów, to widzę, że najczęściej:

 • Cena Internetu 300 Mb/s jest bardzo zbliżona do mniejszych prędkości lub
 • Brak jest w ofercie prędkości niższych, niż 300 Mb/s

Możemy mieć zatem konkretne wnioski: Internet 300 Mb/s jest szybki, jednocześnie trudno znaleźć wyraźnie tańsze opcje.

Internet światłowodowy do 300 Mb/s, czy Internet kablowy?

Jeśli zastanawiasz się czy wybrać światłowód, czy bardziej tradycyjne łącze kablami miedzianymi, to odpowiedź jest prosta: to zależy od ceny. Dlaczego? Oto kilka argumentów:

 • Światłowód jest trochę stabilniejszy od łącza kablami koncentrycznymi, jednak różnice nie są duże
 • Różnica w cenie może nie być zbyt duża, nawet pomijalna
 • Operator pod Twoim adresem może już oferować tylko łącze światłowodowe, lub nadal wyłącznie miedziane
 • Prędkość 300 Mb/s na światłowodzie i miedzi działa praktycznie tak samo

Jeśli zatem trafisz na dobrą promocję cenową na światłowód, to warto skorzystać. Jeśli natomiast połączenie tradycyjną miedzią będzie wyraźnie tańsze, to nie przejmuj się tym, że nie będziesz mieć światłowodu. W większości przypadków nie odczujesz różnicy.

Co ciekawe możliwe jest, że pomimo wyboru połączenia miedzianego, do Twojego adresu Internet będzie dostarczony światłowodem i dopiero na klatce schodowej rozprowadzony kablami standardowymi.

podłączenie internetu

300 Mb/s – cena: ile to kosztuje u operatorów?

Specjalnie dla Ciebie przejrzałem oferty Internetu 300 Mb/s u największych operatorów. Poniżej przedstawiam efekty moich poszukiwań. Na pewno znajdziesz coś właśnie dla siebie.

Internet 300 Mb/s w UPC

Za łącze od UPC zapłacisz:

 • 50 złotych miesięcznie, z uwzględnieniem rabatów 10 złotych w ofercie z umową na 12 miesięcy
 • 60 złotych miesięcznie, po rabatach, gdy zdecydujesz się na umowę bezterminową

Otrzymasz modem WiFi Box, połączenie światłowodowe, TV internetową UPC GO, TV na dobry początek z podstawowymi kanałami, a za instalację zapłacisz tylko 1 złoty. UPC chwalone jest za to, że deklarowana prędkość łącza jest rzeczywiście taka, jak podano. Na pochwałę zasługuje też jego stabilność. Więcej o internecie od UPC przeczytasz w mojej opinii.

Internet 300 Mb/s w Vectrze

Oferta Vectry kształtuje się następująco:

 • Zapłacisz 49,99 złotych miesięcznie (z rabatami), gdy podpiszesz umowę na 12 miesięcy
 • 59,99 złotych miesięcznie kosztuje umowa na czas nieokreślony

Otrzymasz także router WiFi, a instalacja kosztuje złotówkę w opcji na 12 miesięcy, natomiast 69,99 złotych dla umowy bez terminu zobowiązania. Wybór tego operatora polecam wszystkim, którzy cenią sobie solidność i szybką odpowiedź na ewentualnie zgłaszane zastrzeżenia.

Vectra oferuje dziś w tej samej cenie Internet 600 Mb/s w ofercie bezterminowej, przy tym wyborze cena instalacji to 1 złoty. Prawda, że kuszące?

internet 300 mbs czy to dużo

Orange i Internet 300 Mb/s

W Orange za łącze 300 Mb/s zapłacisz za miesiąc odpowiednio:

 • 59,99 złotych, jeśli wybierzesz umowę na 24 miesiące
 • 69,99 złotych przy wyborze umowy bezterminowej

W Orange obowiązują dodatkowe opłaty. Oto szczegóły:

 • 3,99 złotych miesięcznie za wypożyczenie modemu Funbox, lub
 • Smartbox WiFi 6 za 14,99 złotych miesięcznie

Internet 300 Mb/s w Netii

U tego operatora za łącze o tej prędkości zapłacisz:

 • 50 złotych miesięcznie, a 0 złotych przez pierwsze 4 miesiące w opcji umowy na 24 miesiące
 • 60 złotych miesięcznie, gdy wybierzesz umowę bezterminową

Dodatkowo otrzymasz bezpłatnie, na czas trwania umowy, router WiFi.

Play z Internetem 300 Mb/s

W Play zamówisz łącze 300 Mb/s w opcjach:

 • 40 złotych miesięcznie w umowie na 12 miesięcy
 • 60 złotych miesięcznie w umowie bez terminu

Instalacja kosztuje złotówkę (w opcji bezterminowej 50 złotych), a modem dostaniesz bez opłat.

Posumowanie – gdzie kupić Internet 300 Mb/s?

Jak widzisz, oferta Internetu 300 Mb/s u naszych największych operatorów jest bardzo bogata. Choć ceny są zbliżone, to nietrudno wskazać najtańsze wybory. W każdym wypadku jednak możesz liczyć na najwyższą jakość usług oraz obsługi, gdyby pojawiły się jakieś potrzeby lub problemy.

Pamiętaj, że w większości przypadków opłata miesięczna może wzrosnąć, gdy nie przedłużysz umowy zawartej na 12 lub 24 miesiące. W takiej sytuacji warto zastanowić się nad kolejną umową terminową bądź zmianą operatora.

internet 300 mbs ile kosztuje

Czy kupić Internet 300 Mb/s? Czy taka prędkość wystarczy do domu?

Oferty Internetu stacjonarnego 300 Mb/s są obecnie najtańsze. Rzadko zdarza się, by operatorzy przewidzieli wolniejszą opcję za mniejszy abonament. Możesz więc zastanawiać się czy to wystarczy na Twoje potrzeby. Mogę odpowiedzieć, podkreślając argumenty, których lekturę masz już za sobą. Jeśli korzystasz z Internetu tak jak większość z nas, czyli oglądając filmy, do gier, przeglądania stron, czy słuchania muzyki – to na pewno wystarczy. Będziesz mieć satysfakcję z dobrego i możliwie najtańszego wyboru!

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Internet
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *