Internet szerokopasmowy: co to jest, jak działa połączenie i jak korzystać w Polsce?

Wiele osób nie ma pojęcia, czym jest internet szerokopasmowy. Warto wspomnieć, że nawet wielu użytkowników nie do końca rozumie omawianą technologię. W Polsce początki internetu szerokopasmowego przypadają na rok 2001. To właśnie wtedy marka Orange wypuściła na rynek Neostradę. Wspomniana oferta cieszyła się swojego czasu ogromną popularnością. W dzisiejszych czasach mamy o wiele szerszy zakres możliwości, jednak nie oznacza to, że technologia szerokopasmowa odeszła w zapomnienie.

Przed pojawieniem się internetu szerokopasmowego mieliśmy do czynienia z technologią wąskopasmową, która narzucała szereg ograniczeń. Podstawową wadą była wysoka cena – użytkownik musiał płacić za każdy impuls, co nie było zbyt ekonomiczne. Ponadto, prędkość przesyłu danych pozostawiała wiele do życzenia, przez co korzystanie z sieci nie było ani trochę komfortowe.

Czym jest internet szerokopasmowy?

Szerokopasmowy internet został stworzony w wyniku rosnącego zapotrzebowania na dostęp do sieci. Zasada działania opisywanej technologii jest zupełnie inna, jak w przypadku łącza wąskopasmowego. Przede wszystkim zniesione zostały limity danych, dzięki czemu korzystanie z sieci stało się o wiele wygodniejsze. Nie można również nie wspomnieć o krótszym czasie wczytywania. Początkowo prędkość maksymalna wynosiła około 128 kb/s, co ponad dwie dekady temu było znakomitym wynikiem.

Wraz z rozwojem technologii rosła prędkość internetu. Należy wiedzieć, że o łączu szerokopasmowym mówi się nawet obecnie. Pod tą nazwą kryje się zwykle szybki internet bez limitu danych. Niezaprzeczalnym plusem jest fakt, że stanowi on połączenie wysokiej swobody użytkowania oraz optymalnej ceny.

Rodzaje łącz szerokopasmowych

rodzaje internetu szerokopasmowego

Łącze szerokopasmowe pod każdym względem przebija przestarzałe połączenie dial-up, które wykorzystywało tradycyjne linie telefoniczne do przekazywania danych. Znaczne prędkości oraz nieprzeciętna wydajność sprawiają, że nawet najbardziej wymagające osoby są w pełni zadowolone. Trzeba wiedzieć, że do dyspozycji mamy kilka podstawowych rodzajów internetu szerokopasmowego – przedstawiono je poniżej.

Cyfrowa linia abonencka (DSL)

Transmisja DSL wykorzystuje łącze telefoniczne do przesyłu danych. Zasada działania nie jest tak skomplikowana, jak mogłoby się wydawać. Operator telefoniczny odpowiada za utworzenie linii o odpowiedniej częstotliwości. To właśnie ona pozwala wysyłać oraz odbierać ruch internetowy z pożądaną prędkością. Na uwagę zasługuje fakt, że jest to usługa subskrypcyjna. Do normalnego działania potrzebujemy również modemu.

Wyróżnia się dwa typy cyfrowej linii abonenckiej:

  1. Asymetryczna cyfrowa linia abonencka – w tym przypadku to przewody miedziane odpowiadają za przenoszenie danych internetowych oraz połączeń głosowych. Oczywiście oba łącza mają inne częstotliwości. Jakość wspomnianego okablowania bezpośrednio wpływa na sygnał. Mogą one wywołać zakłócenia oraz nieprawidłowości.
  2. Symetryczna cyfrowa linia abonencka (SDSL) – jest ona wybierana przede wszystkim przez użytkowników, którzy potrzebują łącza o nieprzeciętnej wydajności. Omawiana usługa cieszy się dużym zainteresowaniem np. przedsiębiorstw przeprowadzających wideokonferencje.

Modemy kablowe

Dla niektórych będzie zaskoczeniem, że opisywana technologia jest nieco podobna do transmisji DSL. Modemy kablowe nie wykorzystują jednak linii telefonicznej, a kabel koncentryczny, który odpowiada za przekazywanie sygnału internetowego.

Niewątpliwym minusem jest fakt, że liczba użytkowników może wpłynąć na przesył danych. Prezentowana technologia gwarantuje jednak o wiele wyższe prędkości, niż cyfrowa linia abonencka. Właśnie dlatego współdzielenie łącza bardzo często jest nieodczuwalne podczas użytkowania.

modemy kablowe

Internet satelitarny

Z pewnością nie każdy wie, że istnieje coś takiego, jak internet satelitarny. Jest on dedykowany głównie tym, którzy zamieszkują tereny wiejskie, leśne, czy też górskie. Zazwyczaj inny typ technologii kompletnie się tam nie sprawdza z uwagi na pojawiające się problemy z łącznością.

Wysoka cena stanowi spore utrudnienie, chociaż aktualnie jest ona nieco niższa, niż w momencie pojawienia się oferty na rynku. Prędkość przesyłu danych znajduje się na satysfakcjonującym poziomie, a więc nie trzeba obawiać się kłopotliwych opóźnień. Można spotkać się z opinią, że internet satelitarny zapewnia podobną wydajność, co łącze kablowe. Zasada działania przypomina nieco modem bezprzewodowy.

WiFi

WiFi, czyli Wireless Fidelity zapewnia wysoką prędkość przesyłu danych. Bezprzewodowe działanie zapewnia wyjątkowy komfort oraz swobodę pracy. Należy jednak wspomnieć o ograniczeniu, jakim jest odległość od routera. Nie można jednoznacznie powiedzieć, ile wynosi zasięg działania, gdyż jest to kwestia bardzo indywidualna. Zwykle jednak nie przekracza on kilkudziesięciu metrów.

Problemem mogą okazać się również przeszkody w postaci ścian, czy też kondygnacji. Obecnie dostępne są jednak wzmacniacze sygnału, które mogą zniwelować ten problem. Istotne jest również to, aby kompleksowo zabezpieczyć dane. W innej sytuacji mogą one zostać dość łatwo przechwycone.

sieć wifi

Komórkowe łącze bezprzewodowe

Jeszcze kilka lat temu wydawało się to niemożliwe, jednak współcześnie smartfon może pełnić funkcje routera. Trzeba podkreślić, że komórkowe łącze bezprzewodowe jest dostępne zwykle dla jednego połączenia. Zupełnie inaczej jest w przypadku sieci WiFi, która jest współdzielona.

Nie można również nie wspomnieć o usłudze o nazwie hotspot, dzięki której z siecią mogą połączyć się dowolnie wybrane urządzenia np. inny telefon, laptop, tablet, telewizor, czy smartwatch.

Światłowód optyczny

To zdecydowanie najszybszy internet szerokopasmowy, jaki jest obecnie dostępny. Podstawowym ograniczeniem jest to, że nie jest on dostępny dla każdego. Wiele zależy od miejsca zamieszkania – w dużych miastach nie ma problemu z tym, aby skorzystać z omawianej usługi. Bardzo często bywa jednak i tak, że to mieszkańcy wsi otrzymują wcześniejszy dostęp do światłowodów. Wynika to z faktu, że budowa jest zwykle o wiele łatwiejsza, niż w miastach.

Sieć światłowodów stale się rozwija, a jej zalety opisałem szczegółowo w tym artykule. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że za kilka lat już większość Polaków będzie mogło z niej skorzystać.

Stałe łącze vs internet LTE: co wybrać?

Stanąłeś przed powyższym dylematem? Nie można jednoznacznie wskazać rozwiązania, które sprawdzi się lepiej, ponieważ każdy użytkownik sieci posiada zupełnie inne potrzeby oraz oczekiwania Pierwszym krokiem przed podjęciem decyzji jest przeanalizowanie zarówno zalet, jak i wad konkretnego rozwiązania.

Coraz więcej osób decyduje się zrezygnować ze stałego łącza na rzecz internetu LTE. Prawdą jest, że mobilne połączenie nie zawsze jest satysfakcjonujące. Z pewnością pod względem wydajności nie przebije sieci światłowodów. Ponadto, nie w każdym miejscu zasięg jest wystarczająco dobry. Dotyczy to zwłaszcza mieszkańców małych miejscowości, ale nie tylko. 

stałe łącze vs lte

Internet stacjonarny warto posiadać ze względu na:

  • Wysoką wydajność – zazwyczaj stałe łącze internetowe gwarantuje o wiele większą wydajność, niż internet LTE. Drugi typ połączenia dobrze sprawdza się w urządzeniach mobilnych, czy też poza domem, jednak nie można powiedzieć, że transfer danych odbywa się z ogromną prędkością. Bywa tak, że sieć nie radzi sobie z obsługą kilku urządzeń jednocześnie. Zupełnie inaczej jest w przypadku internetu szerokopasmowego, który jest przystosowany do intensywnej eksploatacji.
  • Możliwość korzystania z wielu urządzeń w tym samym czasie – teoretycznie internet LTE również zapewnia takie możliwości, jednak w praktyce zwykle jest to dla niego zbyt dużo. Jeśli z sieci korzystają więcej niż dwie osoby, to internet stacjonarny jest absolutnie obowiązkowy. Dzięki temu można uniknąć kłopotliwego przerywania transmisji danych. Warto wziąć pod uwagę, że coraz częściej na jednego użytkownika internetu przypada więcej, niż jedno urządzenie. Korzystamy z TV, laptopa, telefonu. Niemal każdy domownik ma podobne potrzeby, co przekłada się na pokaźną liczbę sprzętów korzystających z sieci internetowej.
  • Korzystna cena – faktem jest, że internet stacjonarny jest zwykle o wiele tańszy od mobilnego. Oczywiście niesie to za sobą pewne ograniczenia – możemy korzystać z niego przede wszystkim w miejscu zamieszkania. Internet LTE posłuży nam nie tylko w domu, ale także w kawiarni, czy tez szkole.
  • Szeroki wybór ofert – internet szerokopasmowy występuje pod wieloma postaciami. Ogromną popularnością cieszą się światłowody, które stają się coraz powszechniejsze, jednak wybór jest o wiele większy. Ponadto, na rynku stale pojawiają się nowe, konkurencyjne oferty, a więc jest z czego wybierać.
  • Brak limitu danych – oczywiście pakiety LTE często są wolne od tego typu ograniczeń, jednak wiąże się to z wyższą opłatą. W zdecydowanej większości przypadków mamy do wykorzystania konkretną ilość GB, która może okazać się niewystarczająca. Tego problemu nie mają ci, którzy korzystają ze stałego łączą szerokopasmowego.

Internet LTE raczej nie zastąpi internetu domowego, ponieważ stałe łącze posiada wiele zalet. Jest on głównie wybierany przez tych, którzy często podróżują lub zmieniają miejsce swojego zamieszkania. Warto jednak wziąć pod uwagę, że bywa on zawodny. Wystarczy jedynie trafić do miejsca o słabszym zasięgu, aby utracić dostęp do sieci.

 Może okazać się, że połączenie będzie na tyle słabe, że korzystanie z internetu stanie się niemożliwe. Obciążenie sieci również ma znaczenie. Wiele osób zauważyło również negatywny wpływ warunków pogodowych (np. deszczu, śniegu, porywistego wiatru) na prędkość transmisji danych.  Zobacz więcej wpisów z kategorii: Internet
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *