Jak odzyskać, przywrócić odinstalowane aplikacje na telefonie? Sposoby

Jeśli posiadasz smartfona z Androidem, to na pewno korzystasz z wielu aplikacji. Mogą to być komunikatory, apki do bankowości elektronicznej, gry czy programy do poczty (także tej dostarczanej drogą tradycyjną, dzięki którym zdalnie otwierasz skrytkę z przesyłką). Może się zdarzyć, że odinstalujesz jakąś aplikację, żeby zwolnić miejsce w telefonie. Czasem pozbywasz się apek, które nie są Ci potrzebne. Możliwe jest także przypadkowe ich odinstalowanie, na przykład przez dziecko, które dostanie smartfona do zabawy. Jak odzyskać odinstalowane aplikacje na telefonie? Zapraszam Cię do poznania sposobów.

Z mojego dzisiejszego wpisu dowiesz się, jak przywrócić usunięte aplikacje. Skupimy się na przypadkach, w których apka była już na Twoim telefonie, a teraz chcesz, by ponownie na nim działała. Wygląda to trochę inaczej, niż instalacja nowej. Sklep Google Play ułatwia zadanie. Za chwilę dowiesz się w jaki sposób.

ostatnio usunięte aplikacje android

Jak przywrócić odinstalowane aplikacje na Androidzie – dlaczego jest to łatwiejsze?

Czym różni się instalacja zupełnie nowej apki od odzyskania starej? I dlaczego jest to łatwiejsze? Są dwa główne powody, oto one:

 • Informacje o zainstalowanych i odinstalowanych aplikacjach zapisywane są w pamięci sklepu Google Play
 • Pamięć aplikacji w części zachowywana jest na telefonie po jej deinstalacji

Co dzięki temu zyskujesz? Przede wszystkim po wejściu do Google Play masz możliwość odnalezienia usuniętej aplikacji łatwiej, niż w przypadku wcześniej nieużywanej. Wyjaśnię niżej ten temat w szczegółach. Poza tym w przypadku zainstalowania aplikacji, która wcześniej była na Twoim telefonie, przeważnie będzie ona mogła skorzystać z części starszych danych.

Pamięć najważniejszych ustawień aplikacji może zostać usunięta przez dokładne czyszczenie. Jest to funkcjonalność na ogół przygotowana przez producenta nakładki danego modelu. Dzięki niej pozbywasz się niepotrzebnych danych ze smartfona i uzyskujesz więcej miejsca na nowe. Usuwa ona jednak dane starszych, nieużywanych już aplikacji.

Jak odzyskać odinstalowanego Messengera i inną, znaną Ci aplikację?

Jeśli znasz nazwę usuniętej apki, to nie ma nic prostszego, by ją ponownie zainstalować. Co należy zrobić? Oto instrukcja krok po kroku:

 • Odblokuj smartfona i znajdź ikonkę sklepu Google Play, jeśli ikony nie mają opisów, to poszukaj obrazka trójkąta
 • Po uruchomieniu aplikacji do instalacji nowych apek dotknij pola na górze ekranu i wpisz nazwę tej, którą chcesz zainstalować
 • Wybierz ją z wyświetlonej listy
 • Dotknij zielonej belki Zainstaluj na ekranie
 • Po instalacji otrzymasz komunikat o zakończeniu procesu. Możliwe, że gdy Twój system smartfona używa programu skanującego bezpieczeństwo, to ujrzysz także potwierdzenie sprawdzenia aplikacji
Niewykluczone, że przed instalacją apki, Sklep Play poprosi cię o działanie o nazwie „dokończenie konfiguracji”. Polega to na przypisaniu sposobu płatności do konta Google, dzięki czemu możesz wygodnie opłacić instalację płatnych aplikacji. Jeśli nie korzystasz z tego typu programów (jak większość z nas), to możesz wybrać opcję Pomiń. Nie będzie to wiązało się z żadnym ograniczeniem w korzystaniu z funkcji telefonu.

przywracanie aplikacji android

Jak odzyskać odinstalowane programy?

Czy odzyskanie programu jest łatwiejsze? Czy możesz wyświetlić listę apek, które już były na Twoim telefonie? Tak, jak najbardziej. Jak to zrobić? To bardzo proste:

 • Otwórz sklep Google Play
 • W prawym górnym rogu wybierz znaczek okręgu, w którym pokazana jest pierwsza litera nazwy Twojego konta
 • Dotknij opcji Zarządzaj aplikacjami i urządzeniami
 • Teraz wybierz Zarządzaj z belki na górze ekranu
 • Poniżej pokaże się belka z trójkątem obok napisu Zainstalowane, naciśnij ją
 • Wybierz opcję Niezainstalowane

Możesz teraz przeglądać listę wszystkich aplikacji, które kiedykolwiek były zainstalowane na Twoim smartfonie. Co ciekawe, to będą tu także apki, które były kiedyś pobrane na inne Twoje urządzenie z Androidem, jeśli użyte było na nim Twoje konto Google. Prawda, że to wygodne?

Masz możliwość przewijać dowolnie spis programów i oznaczyć po prawej stronie te, które Cię interesują. Po ich wybraniu masz dwie opcje:

 • Instalację ich za pomocą strzałki w dół, którą znajdziesz w prawym górnym rogu ekranu
 • Usunięcie ich trwale z tej listy, jeśli wybierzesz ikonkę śmietnika z krzyżykiem, która jest tuż obok

Instalacja odbędzie się tak samo jak wtedy, gdy pobierasz całkiem nowe oprogramowanie. Jeśli chodzi o usuwanie z listy, to nie polecam tego rozwiązania. Dlaczego? Ponieważ znajdowanie się apek na liście nie zajmuje miejsca w Twoim smartfonie. Informacje o tym przechowywane są na serwerach Google i pobierane są wtedy, gdy chcesz z nich skorzystać.

 

Litera w avatarze oznaczająca nazwę konta wybierana jest na podstawie Twojej nazwy konta. Jeśli na przykład wpiszesz w nim „Anna Kowalska”, to będzie to znak „A”.

Z pozycji Zarządzaj aplikacjami i urządzeniami możesz też wykonać takie działania, jak:

 • Identyfikacja potencjalnie szkodliwych aplikacji
 • Aktualizacja apek ręcznie i ustawienie automatycznej aktualizacji
 • Sprawdzenie dostępnych zasobów pamięci na apki
 • Dzielenie się linkami do ciekawych programów ze znajomymi

Ostatnio usunięte aplikacje Android – czy to bezpieczne?

Czy to, że Google wie o tym jakich aplikacji używasz i jakie są już usunięte jest dla Ciebie bezpieczne? Oczywiście uważam, że pewne obawy co do utraty prywatności w tym rozwiązaniu są uzasadnione. W końcu to tylko Twoja sprawa jakie apki masz na telefonie. Zgadzam się z tym. Dlatego sprawdziłem, czy można ustawić Sklep Play tak, żeby nie zapisywał historii apek. Niestety – odpowiedź jest negatywna.

Możesz jednak zawsze skorzystać z opcji usunięcia wybranych (lub wszystkich) pozycji z listy. Wiesz już jak to zrobić – opisałem to krok po kroku powyżej. Istnieje też możliwość usunięcia historii wyszukiwania wybranych tytułów. Jak to zrobić? Oto instrukcja:

 • Wybierz okrąg z Twoją literą
 • Wejdź w Ustawienia
 • Wybierz opcje Ogólne
 • Następnie dotknij Ustawienia konta i urządzenia
 • Przewiń w dół. Znajdziesz odnośnik Wyczyść historię wyszukiwania na urządzeniu

Co stanie się po wybraniu tego odnośnika? Znikną z Twojego smartfona informacje o tym, jakich apek wyszukujesz. W praktyce, w przypadku wyszukiwania kolejnej (już wiesz jak to zrobić) nazwy do tej pory sprawdzane nie wyświetlą się pod paskiem Szukaj, jako podpowiedzi.

Jak odzyskać odinstalowaną grę na Androidzie?

Wygląda to dokładnie tak samo, jak ponowna instalacja wcześniej usuniętych apek. Wystarczy, że wykonasz to według instrukcji, którą Ci dokładnie opisałem. Dodatkowo po kliknięciu Niezainstalowane wybierz po prawej stronie przycisk Gry. Wtedy lista apek zostanie graniczona do używanych przez Ciebie wcześniej gier.

Jak przywrócić usunięte aplikacje systemowe Android?

Aplikacje systemowe to trochę inna bajka ? Na ogół ich obsługa działa nie poprzez Sklep Play, a Ustawienia. Zatem co zrobić, by móc je wyświetlić? Należy:

 • Otworzyć Ustawienia (ikona z trybikiem)
 • Odnaleźć opcję Zarządzaj aplikacjami systemowymi
Możliwe też, że odnajdziesz tylko odnośnik Zarządzaj aplikacjami. Wtedy, by wyświetlić te systemowe należy z rozwijanego menu lub odnośnikiem trzech kropek w rogu ekranu wyświetlić pokazywanie tych oznaczonych jako systemowe.

jak odzyskać odinstalowane programy

Jednak czy da się przywrócić takie apki? A właściwie – czy jest możliwe, by któraś została usunięta? W zdecydowanej większości przypadków – nie. Jeśli korzystasz z systemu:

 • Będącego nakładką operatora
 • Nakładki producenta telefonu (np. MIUI lub EMUI)
 • Czystego Androida

to nie tylko nie pozwalają one na odinstalowanie aplikacji systemowych, ale na ogół niemożliwe jest nawet ich zatrzymanie. Dzięki temu zapewniona jest stabilność systemu i jego pełna funkcjonalność. Twój smartfon nie zawiedzie Cię w żadnej sytuacji. Oczywiście jeśli nie zapomnisz go naładować ?. O tym, jak sprawdzić ile procent baterii Ci zostało dowiesz się z tego mojego wpisu.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Aplikacje
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *