Jak podłączyć telefon do starego telewizora? Obraz z telefonu na TV bez tajemnic

Telefony obecnie dostarczają ogromnej ilości funkcjonalności. Co jeśli chciałoby się przenieść swój smartfon na większy ekran? Wiele osób zastanawia się nad tym jak obejrzeć  film z telefonu na telewizorze.  Okazuje się to proste do zrobienia.. Oczywiście istnieją różne metody, z których można skorzystać, zależnie od tego jak nowoczesny jest konkretny sprzęt.

W jaki sposób podłączyć telefon do starego telewizora?

Kluczowymi kwestiami w tym przypadku okazuje się to, jakie wejścia zostały zamontowane w telewizorze. Zależnie od tego trzeba użyć innego sposobu do podłączenia swojego smartfona. Nie jest to nic trudnego, więc nie trzeba tym się martwić.

Zależnie od tego, jakie adaptery są obecnie na rynku, a także jakie wejścia posiada telewizor, można nie znaleźć potrzebnego kabla w sklepie. W takim przypadku warto użyć kilku adapterów gdzie na przykład adapter wyposażony w złącze micro USB oraz HDMI, połączy się z przejściówką z micro USB na USB-C, żeby połączyć go z telefonem. Nie zawsze konkretne połączenie będzie w stanie działać, jednak warto spróbować takiego rozwiązania, szczególnie skoro  przejściówki są tanie,  a przy tym można je zwyczajnie zwrócić do sklepu w odpowiednio krótkim czasie od zakupu.

Najpierw jednak sprawdź, jakie wejścia są w Twoim sprzęcie, a następnie przeglądnij informacje przedstawione poniżej.

Stary telewizor ze złączem VGA

W przypadku gdy telewizor nie posiada wejścia HDMI, a zamiast tego VGA, można podłączyć telefon przy zastosowaniu jednej z dwóch możliwości:

 1. Interfejs MHL (Mobile High-Definition Link)

  Należy sprawdzić, czy telefon jest w stanie obsłużyć ten standard przesyłu obrazu (zapewnia jakość maksymalnie Full HD 1080p), a następnie zakupić odpowiedni adapter MHL na VGA.

  Dobrym pomysłem jest zakup adaptera z możliwością podłączenia zasilania. W ten sposób telefon może się ładować w czasie przesyłania obrazu na TV, a co za tym idzie, nie padnie w samym środku oglądania filmu. Mimo wszystko taki przesył wymaga  znacznej ilości energii  ze strony komórki.

  Trzeba jednak pamiętać o tym, że wejście VGA pozwala na przesyłanie jedynie obrazu. Z tego powodu trzeba skorzystać także z wejścia minijack w telewizorze, lub innego, które pozwala na przesłanie dźwięku i podłączyć go do telefonu dzięki zakupowi potrzebnego kabla.
  Problem może pojawić się z dostępnością takiego produktu, należy postarać się o poświęcenie czasu i przeszukanie różnych sklepów internetowych. W przypadku markowych adapterów cena może wynieść nawet ponad 100 złotych, jednak wystarczy zakupić tańszy model za około 20 złotych, dzięki czemu się nie przepłaci. Będzie można cieszyć się oglądaniem filmów w wysokiej jakości na swoim telewizorze.
 2. Slimport

  W przypadku gdy telefon obsługuje standard Slimport, zamiast MHL można postarać się o zdobycie adaptera slimport z micro-USB na VGA. Także tutaj może pojawić się problem z dostępnością takiego produktu, jednak warto przejrzeć oferty w Internecie. Jak widać  nawet bez standardu MHL w telewizorze czy smartfonie  można połączyć te urządzenia ze sobą.

  Tak jak powyżej, trzeba zakupić też kabel do przesyłania dźwięku. Zależnie od portu znajdującego się w telewizorze może być potrzebny kabel minijack lub podobny.

Telewizor wyposażony w wejście HDMI (High-Definition Multimedia Interface)

Stary telewizor z HDMI

Nawet starsze telewizory bez Smart TV, powinny być w posiadaniu tego standardu, dzięki czemu możliwe jest podłączenie telefonu. W tym przypadku stosuje się jedną z paru metod.

 1. Interfejs MHL (Mobile High-Definition Link)

  Najprostszą metodą w tym przypadku jest wykorzystanie adaptera MHL na HDMI. W ten sposób możesz przekazywać obraz ze smartfona do telewizora nawet w jakości  Full HD (1080p) . Podłączasz swój telefon bezpośrednio do urządzenia przy pomocy takiego kabla. Konieczne jest jednak, żeby telefon wspierał interfejs MHL. Należy sprawdzić w Internecie lub w instrukcji telefonu czy konkretny model smartfona wspiera to rozwiązanie. Po podłączeniu wystarczy już tylko zmienić źródło w telewizorze na HDMI.

  Polecam Ci szczególnie adapter z możliwością ładowania. Wtedy podłącza się do niego dodatkowy kabel od prądu, dzięki czemu smartfon może być ładowany przez cały czas. To istotna kwestia, bo jednak przesyłanie obrazu wymaga dużej ilości energii, przez co urządzenie mogłoby się szybko rozładować.
  Jeśli chodzi o cenę tego typu adapterów, to w przypadku markowych produktów cena wynosi ponad 100 złotych, jednak przy tańszych modelach wystarczy zapłacić już około 20 złotych. Użytkownicy chwalą sobie funkcjonalność tanich produktów, więc nie trzeba wcale przepłacać.
 2. Interfejs Slimport

  Alternatywą dla MHL okazuje się właśnie Slimport. Jest to standard obsługiwany przez część telefonów komórkowych, z którego pomocą można przesyłać obraz w jakości  Full HD (1080p).  Trzeba zauważyć, że także w tym przypadku trzeba sprawdzić, czy smartfon obsługuje tę technologię, a jeśli tak to zakupić odpowiedni adapter slimport na HDMI.

 3. Iphone ze złączem lightning

  W tym przypadku konieczne jest po prostu zakupienie odpowiedniego kabla, dzięki któremu można połączyć złącze lightning w telefonie Iphone z wejściem HDMI w telewizorze.

 4. Użycie przystawki Smart TV

  W tym przypadku korzysta się z przystawki – na przykład Mi TV Stick, Chromecast lub podobnej. Należy taki sprzęt podłączyć do telewizora poprzez  wejście HDMI,  a przy tym do domowej sieci WiFi. Komórka, korzystając z tej sieci łączy się z narzędziem i przesyła obraz na telewizor.

Nowy telewizor ze złączem USB (Universal Serial Bus)

Coraz częściej w telewizorach pojawiają się wejścia USB, do których można łatwo podłączyć swój telefon, przy pomocy zwykłego kabla z micro USB lub USB-C na USB. Korzysta się z niego do ładowania smartfona, także z pewnością go posiadasz. Po podłączeniu telefonu do telewizora przez USB należy jedynie  wybrać odpowiednie źródło  przy pomocy pilota. W ten sposób możesz odtwarzać na telewizorze pliki oraz zdjęcia, które zostały zapisane na telefonie. Jest to właściwie wykorzystanie go jako pamięci zewnętrznej podłączonej do urządzenia.

Warto pamiętać, że po podłączeniu telefonu do telewizora w ten sposób należy ustawić na smartfonie opcję „przesyłanie plików lub MTP”, dzięki której uda się odczytać pliki poprzez telewizor.

Adapter USB bezprzewodowej sieci LAN

Przy części telewizorów możliwe jest skorzystanie z funkcji WiFi direct, jednak część telewizorów mimo posiadania tej funkcjonalności nie jest w stanie połączyć się z siecią WiFi. Warto sprawdzić w instrukcji obsługi, czy ta funkcja jest dostępna, a jeśli tak, to zwyczajnie dokupić  adapter USB bezprzewodowej sieci LAN,  z którego pomocą telewizor zdoła połączyć się z siecią WiFi. Oczywiście potrzebne jest w tym przypadku wejście USB, do którego wepnie się sprzęt.

Urządzenie wyposażone w Bluetooth

Dlaczego telefon nie łączy się z telewizorem? W przypadku nowoczesnych telewizorów, które obsługują standard bluetooth, możliwe jest wykorzystanie go do połączenia z telefonem. Należy w tym celu odpalić w smartfonie bluetooth, a następnie w telewizorze, w ustawieniach (zapewne znajduje się tam zakładka  „sieci bezprzewodowe”  lub podobna) połączyć go z telefonem. W ten sposób będzie można przesyłać obraz ze smartfona na telewizor, jednak oba urządzenia muszą znajdować się blisko siebie.

Najnowszy rodzaj telewizora z funkcją Smart TV

W przypadku gdy telewizor jest wyposażony w Smart TV, to podłączenie telefonu do niego jest naprawdę łatwe. Po pierwsze należy połączyć  swój telewizor oraz telefon z domową siecią WiFi.  Wtedy konieczne jest już tylko znalezienie odpowiedniej aplikacji do przesyłania obrazu z telefonu przez WiFi w telewizorze. Między innymi popularnym wyborem jest aplikacja Smart View, GoogleHome, Smart Share, AirPlay czy Miracast. Konieczne jest sprawdzenie w instrukcji urządzenia, w jaki sposób pozwala na łączenie się bezprzewodowe z telefonem. Zależnie od modelu telewizora, nazwa może się różnić.

Jeśli jednak nie ma żadnej wbudowanej opcji w telewizorze, to konieczne jest zainstalowanie odpowiedniej aplikacji, która pozwoli na przesyłanie obrazu z telefonu na telewizor.

Poza tym trzeba zauważyć, że takie połączenie może być wykonane na dwa sposoby. Po pierwsze odpowiednia aplikacja może połączyć telewizor z routerem (poprzez sieć WiFi) i dopiero wtedy łączy się z telefonem. Drugą z kolei metodą jest wykorzystanie funkcji WiFi direct, gdzie telewizor bezpośrednio łączy się z telefonem i odbiera obraz.

Dlaczego nie mogę połączyć telefonu z telewizorem? Popularne przyczyny

Przesyłanie obrazu bezprzewodowo (Chromecast, MiraCast itp.)

 • Aplikacja, z której korzysta się, do przesyłania obrazu jest w starej wersji, także warto zaktualizować ją do  najnowszej obecnie dostępnej.  Nie jest to nic trudnego i zajmie Ci zaledwie chwilę.
  Telefon oraz telewizor mogą być podłączone do różnych sieci WiFi lub smartfon działa akurat na przesyle danych zamiast na WiFi. To dosyć częsty problem, więc trzeba sprawdzić, czy aby na pewno, są jednocześnie w tej samej sieci.
 • Zbyt słaby sygnał WiFi. W przypadku gdy pojawiają się jakieś przeszkody między routerem a telewizorem lub zwyczajnie te urządzenia są od siebie  nadmiernie oddalone,  to warto postarać się je do siebie zbliżyć.

Kabel HDMI lub VGA

 • Słabe podłączenie. Trzeba sprawdzić, czy kabel dobrze trzyma się w złączu,  po prostu go docisnąć,  choć nie należy używać przy tym nadmiernej siły.
 • Uszkodzone złącze. Jeśli widać, że jest ono nadmiernie wyrobione, a przy tym przy podłączeniu do niego innego urządzenia (niekoniecznie komórki tylko na przykład dekodera) też nie działa, to należy oddać telewizor do naprawy w celu wymiany tego złącza.

Najczęściej zadawane pytania

Najczęstsze pytania o połączenie telefonu z telewizorem

Czy każdy telewizor można podłączyć z telefonem?

Wiele zależy od złączy, które są dostępne w przypadku konkretnego urządzenia oraz oczywiście od modelu telefonu, jaki się posiada. Jednak nawet  starsze telewizory  można zazwyczaj skutecznie wykorzystać jako monitor do swojego smartfona.

Co zrobić gdy nie mogę znaleźć adaptera na USB-C?

Można posłużyć się przejściówką z USB-C na micro USB lub inne złącze. Trzeba sprawdzić, czy będzie to dobrze działało, choć koszt takiego produktu jest niewielki.

Czy nie uszkodzę telewizora przez używanie adapterów?

Urządzenie jest w pełni bezpieczne, trzeba tylko uważać przy podłączaniu odpowiednich kabli, tak żeby  nie uszkodzić złączy.  Nie można robić tego na siłę.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Internet
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *