Jak poprawić jakość sygnału DVB-T2, satelitarnego, lub TV kablowej? Sprawdzone podpowiedzi

Telewizja cyfrowa, zarówno naziemna, jak satelitarna oraz kablowa towarzyszą nam na co dzień w domowej rozrywce. Jakość odbieranych stacji jest wysoka dzięki nowoczesnym rozwiązaniom. Może jednak zdarzyć się, że obraz wyświetlany na ekranie telewizora nie będzie zadowalający. Mogą pojawić się przerwy w wyświetlaniu, zatrzymania obrazu lub dźwięku oraz przeskoki. Jak poprawić jakość sygnału DVB-T2, satelitarnego, lub TV kablowej? Zapraszam Cię do zapoznania się ze sprawdzonymi podpowiedziami, które dla Ciebie przygotowałem.

Pamiętaj, że w każdym wypadku, gdy odbiór telewizji jest niezadowalający, a korzystasz z usług operatora TV, to masz prawo zwrócić się z prośbą o usunięcie ewentualnych usterek. Jest to nieodpłatne, a operator ma obowiązek ich usunięcia w określonym czasie. Wielu operatorów deklaruje w regulaminach krótsze czasy na interwencję.

jako poprawić jakość sygnału telewizji kablowej

Jak poprawić jakość sygnału DVB-T2?

Jakość odbieranych audycji w technologii DVB-T2, czyli cyfrowej telewizji naziemnej zależy od kilku czynników. Są to:

  • Odległość od nadajnika telewizyjnego
  • Kierunek, w jakim wystawiona jest antena (czy ustawiona jest tak, że między nią, a nadajnikiem nie ma przeszkód terenowych, w tym ścian budynków)
  • Jakość anteny
  • Ewentualne wzmocnienie anteny
  • Długość przewodów łączących antenę z dekoderem (osobnym bądź wbudowanym w TV)

Co zrobić, gdy zauważysz zakłócenia w odbiorze TV? Jak postąpić, gdy obraz znika, zatrzymuje się, lub na ekranie pojawiają się kolorowe, nieregularne kształty? Czy możesz coś zrobić, gdy słyszysz co jakiś czas trzaski dźwięku lub zanika on zupełnie? Jak najbardziej.

Oto, co należy zrobić:

  • Sprawdź okablowanie i podłączenie przewodów. Upewnij się, że wszystkie wpięte są prawidłowo w swoje gniazda i na żadnej końcówce nie ma luzów
  • Obejrzyj przewody pod kątem ewentualnych przetarć, załamań lub pęknięć. Nawet niewielkie pęknięcie może powodować problemy z ekranowaniem przed zakłóceniami
  • Jeśli antena wewnętrzna lub zewnętrzna posiada wzmocnienie, to sprawdź czy jest włączone i czy jego moc jest wystarczająca
Wzmocnienie sygnału, które uzyskiwane jest przy wykorzystaniu prądu z gniazdka elektrycznego w wielu antenach posiada regulację mocy. Możesz ją ustawić skokowo lub płynnie, w zależności od modelu anteny.

Jeśli wszystko wydaje się w porządku, to warto wejść w ustawienia dekodera (w TV lub w osobnym urządzeniu). Odszukaj tam opcję jakości i siły sygnału. Jeśli wskazania nie są zbliżone do 100%, a dużo niższe (poniżej 70-80%), to trzeba zastanowić się nad ustawieniem anteny. Co możesz zrobić? Oto najważniejsze porady:

  • Jeśli używasz anteny wewnętrznej, to przestaw ją w inne miejsce lub do innego pomieszczenia (jeśli to możliwe). Możesz skorzystać ze wskazówek dotyczących położenia nadajników, o których napisałem w tym artykule
  • W przypadku anteny zewnętrznej warto rozważyć poprawienie jej mocowania, jeśli jest ono zbyt luźne i antena rusza się. Skuteczne jednak może być przede wszystkim umieszczenie jej po tej stronie elewacji, która jest skierowana w stronę najbliższego nadajnika

Jestem pewien, że po powyższych weryfikacjach oraz wprowadzeniu lepszych ustawień otrzymasz dużo silniejszy sygnał, który będzie miał lepszą jakość. TV powinna wtedy odbierać bez problemu.

jako poprawić jakość sygnału dvb-t2

Jak poprawić jakość sygnału satelitarnego?

Gdy korzystasz z telewizji satelitarnej, to także warto zacząć od sprawdzenia wszystkich możliwych kabli i podłączeń. To pierwsza rzecz, którą należy wykonać. Jeśli wszystko jest w porządku, to przejdziemy do sprawdzenia anteny.

Antena satelitarna często montowana jest na zewnątrz bariery balkonu, tarasu, czy wysoko na elewacji domu jednorodzinnego. Pamiętaj, by przed przystąpieniem do kolejnych czynności upewnić się co do swojego bezpieczeństwa.

Czasza anteny, konwerter oraz mocowanie i okablowanie narażone są na działanie czynników atmosferycznych. W związku z tym po pewnym czasie może nastąpić erozja zastosowanych usztywnień i uchwytów. Co się z tym wiąże? Przede wszystkim antena może zacząć się chwiać, poruszać na wietrze. Jej dokładne ustawienie może ulec zmianie. Także złącza kablowe, z powodu dostawania się do nich wilgoci mogą stracić swoje właściwości. Sprawdź więc jak wyglądają. W miarę możliwości odkręć je i przeczyść. Może wystarczyć nawet zastosowanie suchej szmatki. W ostateczności będzie potrzeba wymiana końcówek.

Włącz dekoder i wejdź w jego ustawienia. Sprawdź, czy pasek jakości i siły sygnału pokazuje wysokie wskazania (zbliżone do 100%). Jeśli są znacząco niższe, to najlepiej zacząć od poprawienia elewacji anteny. Unieś ją o około 1 do 2 stopni. To ustawienie jako pierwsze ulega pogorszeniu ze względu na ciężar czaszy TV SAT. Możesz także ponownie dostosować kierunek ustawienia anteny. Doskonałe do tego będą aplikacje, o których pisałem w przytoczonym wcześniej wpisie. Po każdym wprowadzeniu pojedynczej zmiany sprawdź, czy jakość i moc sygnału poprawiły się. Po właściwie przeprowadzonej konserwacji możesz znów uzyskać doskonałą jakość sygnału satelitarnego.

Jak poprawić jakość sygnału telewizji kablowej?

W przypadku telewizji DVB-C, czyli kablowej, najczęstszymi problemami okazują się te związane z gniazdami, w które wpinane są kable. Dlaczego tak się dzieje? Oto przyczyny:

  • Sygnał TV kablowej otrzymujemy z gniazdka w ścianie, do którego dostarczany jest przez operatora. Nie ma tu więc standardowej instalacji antenowej, która potrafi sprawiać problemy
  • Końcówki kabli koncentrycznych, które używane są w mieszkaniu uszkadzane są często przy przestawianiu mebli, poprawianiu ustawienia dekodera, wymianie urządzeń

Jeśli odbiór TV kablowej pogorszył się, to przede wszystkim sprawdź przewody. Jeśli wszystko będzie w porządku – skontaktuj się telefonicznie z operatorem. Ma on możliwość połączenia się z Twoim dekoderem i zdalnej analizy jakości sygnału. Jeśli zostaną wykryte nieprawidłowości, to w krótkim czasie odwiedzi Cię technik, który wykona pomiary i usunie usterkę na miejscu.

jako poprawić jakość sygnału satelitarnego

Jak jeszcze można poprawić jakość sygnału? Porady ogólne

Prócz wymienionych przeze mnie sposobów warto pamiętać o kilku zasadach ogólnych, które można stosować do wszystkich instalacji TV. Oto one:

  • Wtyki przewodów powinny być umieszczone w gniazdach w sposób prawidłowy i do końca
  • Warto tak zarządzać okablowaniem, by było ono jak najmniej widoczne i by minimalizować szanse na wyrwanie przewodu np. podczas przechodzenia przez pomieszczenie
  • Montaż anteny powinien być wykonany zgodnie z instrukcją, z odpowiednią siłą dokręcenia mocowań i w sposób bezpieczny. Jeśli nie masz w tym doświadczenia, to najlepiej pozostawić to fachowcom
Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telewizja
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *