Jak poprawić zasięg w telefonie, wzmocnić sygnał GSM i poradzić sobie ze słabą łącznością?

Wiele osób zastanawia się, jak zwiększyć zasięg w telefonie. Faktem jest, że zbyt słaba łączność stanowi spore utrudnienie – powoduje znaczący spadek komfortu oraz swobody wykonywania połączeń, wysyłania/odbierania wiadomości oraz korzystania z sieci. Nie można jednoznacznie odpowiedzieć, co w naszym przypadku odpowiada za jakość przekazywanego sygnału, ponieważ wpływa na to wiele różnorodnych czynników.

Poniżej umieszczono sposoby na zwiększenie zasięgu w telefonie. To prawdziwy strzał w dziesiątkę dla tych, którzy chcą poradzić sobie z problemem samodzielnie. Dzięki przedstawionym wskazówkom stanie się to łatwiejsze. Nie wiadomo, co konkretnie sprawdzi się w danym przypadku. Warto więc przetestować kilka rozwiązań.

Zasięg wyrażany jest jednostką fizyczną dBm. Wiele zależy od tego, w jakiej lokalizacji korzystamy z urządzenia. Twój telefon gubi zasięg? Przyczyn może być wiele – pierwszym krokiem jest próba zidentyfikowania powodów słabej łączności.

Dlaczego zasięg w telefonie jest zbyt słaby?

Zanim dowiesz się, jak poprawić zasięg w telefonie musisz dowiedzieć się, od czego zależy jakość połączenia. Na wiele czynników nie mamy wpływu – bywa tak, że operator niewłaściwie oszacował natężenie ruchu w danym obszarze. W takiej sytuacji dochodzi do powstawania tzw. białych plam, czyli miejsc, gdzie chwilowo dochodzi do utraty zasięgu. Pamiętajmy, że liczba użytkowników sieci GSM cały czas rośnie. Ponadto zwiększa się zapotrzebowanie przeciętnej jednostki.

przyczyny słabego zasięgu

Współczesny użytkownik smartfona nie tylko wykonuje połączenia oraz odbiera wiadomości, ale również aktywnie korzysta z internetu. Im większa ilość pobieranych danych, tym większe obciążenie.

Zasięg w smartfonie lub innym urządzeniu jest uzależniony od m.in.:

  • Miejsca użytkowania – wiele osób ma problemy z zasięgiem w miejscu swojego zamieszkania. Brak łączności w domu dotyka większej liczby osób, niż mogłoby nam się wydawać. Przede wszystkim przed wyborem operatora należy sprawdzić udostępnioną mapę zasięgu (tutaj szczegóły i namiary na mapy zasięgów). Może okazać się, że rozwiązaniem omawianych trudności będzie wybór konkurencyjnej oferty. Trzeba również wspomnieć, że słabszy zasięg dość często jest odnotowywany w wieżowcach. Nie dotyczy to standardowych bloków mieszkalnych, lecz prawdziwych drapaczy chmur, które liczą sobie kilkadziesiąt pięter. Oczywiście telefon często gubi łączność również na obszarach nizinnych, czy też otoczonych lasami.
  • Blokery sygnałów – zwykle nie mamy pojęcia o ich istnieniu. Do tej grupy można zaliczyć m.in. izolację budynku, elementy wykonane z metalu lub szkła, zbiorniki z wodą, gęste drzewa, a także wiele innych.
  • Zbyt duża ilość urządzeń elektrycznych – generowane przez nie fale mogą osłabić jakość połączenia. Nie zaleca się więc umieszczania w jednym pomieszczeniu zbyt dużej ilości sprzętów.
  • Niesprzyjające warunki atmosferyczne – w tym przypadku odnotowuje się jedynie chwilowe osłabienie sieci. Problem ten powinien występować jedynie sporadycznie np. podczas gwałtownej burzy, silnego wiatru, czy też intensywnych opadów śniegu.
  • Standard urządzenia – zdecydowana większość osób posiada nowoczesne smartfony, które posiadają wysokojakościowe anteny w pełni przystosowane do odbioru sygnału. Należy jednak wspomnieć, że wielu seniorów używa przestarzałych sprzętów, których funkcjonalność pozostawia wiele do życzenia.
  • Przekroczony limit zużycia danych – jak już wspomniano operatorzy komórkowi nierzadko w niewłaściwy sposób szacują przyrost nowych użytkowników oraz zużycie danych. Zbyt duża liczba osób korzystających z sieci w jednym czasie może spowodować chwilowy brak zasięgu.

Zastanawiasz się, jak poprawić zasięg telefonu komórkowego w domu?  Warto wiedzieć, że dostępne są zaawansowane aplikacje, które umożliwiają połączenia głosowe przez sieć Wi-Fi.  Jeśli poszukujesz „domowych sposobów” na kłopoty z łącznością, to zapoznaj się z dalszą częścią artykułu.

Jak wzmocnić sygnał GSM domowymi sposobami?

Niejedna osoba główkuje nad tym, jak polepszyć zasięg w telefonie. Pamiętajmy, że nie każda próba zakończy się powodzeniem. Dlaczego tak jest? Przede wszystkim dlatego, że niemal u każdego użytkownika problem jest wywołany innymi czynnikami. Jeśli sygnał blokuje np. zbyt gruba izolacja termiczna budynku lub usytuowanie domu daleko za miastem, to nie zawsze uda nam się osiągnąć oczekiwane rezultaty. Warto jednak spróbować!

jak wzmocnić sygnał

1. Wybierz odpowiedni tryb pracy z sieciami komórkowymi

Ci, którzy chcą poprawić zasięg telefonu powinni spróbować przejść z automatycznego na ręczny wybór trybu pracy z sieciami komórkowymi. Jest to możliwe w przypadku smartfonów z systemem Android – wystarczy jedynie znaleźć odpowiednią funkcję w ustawieniach. Zwykle aktywny jest tryb LTE lub 3G. Przełączenie się na 2G może wzmocnić łączność, a jednocześnie zwiększyć jej stabilność. Jest to ważne dla tych, którzy borykają się z nagłymi wzrostami oraz spadkami siły sygnału.

Niestety przełączenie się na tryb pracy 2G ma również swoje wady. Przede wszystkim dochodzi do obniżenia prędkości transferu danych lub jego całkowitego braku. Oznacza to brak możliwości korzystania z internetu.

2. Spróbuj wybrać operatora ręcznie

Trzeba wiedzieć, że niektórzy operatorzy posiadają wzajemnie podpisane umowy o roamingu krajowym. Dotyczy to zwłaszcza operatorów wirtualnych, ale nie tylko. Z założenia nasz telefon korzysta z nadajnika sieci macierzystej. Istnieje jednak duża szansa na to, że możemy połączyć się z innym nadajnikiem, który w naszym przypadku zapewni lepszą łączność. To bardzo prosty sposób na to, aby wzmocnić sygnał GSM.

W dzisiejszych czasach coraz częściej operatorzy współpracują ze sobą w celu zwiększenia jakości sygnału. Korzystanie z nadajnika, który teoretycznie należy do innej sieci komórkowej może okazać się prawdziwym strzałem w dziesiątkę.

domowe sposoby na poprawę zasięgu

3. Wykorzystaj sieć Wi-Fi

Wykorzystaj potencjał sieci Wi-Fi. Dużym zainteresowaniem cieszy się rozwiązanie nazywane Wi-Fi Calling, które umożliwia wykonywanie połączeń oraz odbieranie/wysyłanie wiadomości. Dzięki niej nie musimy bazować na sieci naszego operatora, której jakość często jest zbyt niska. Sporym plusem jest fakt, że wspomniana aplikacja jest dostępna niemal na każdy współczesny smartfon z systemem Android lub iOS.

Sama aplikacja jest darmowa, jednak nie oznacza to, że wykonywanie połączeń, czy też wysyłanie wiadomości również nie będzie nic kosztować. W tym przypadku ponosimy standardowe opłaty wynikające z podpisanej umowy z operatorem. Osoby, które posiadają ofertę „no limit” nie mają się czym przejmować, ponieważ ograniczenia ich nie dotyczą. Nie poniosą żadnych nadprogramowych kosztów.

korzystanie z sieci wi fi

Czy wzmacniacz sygnału do dobry pomysł?

W sieci można natknąć się na wzmacniacze sygnału sieci GSM, które są dedykowane tym, którzy chcą poprawić zasięg w telefonie komórkowym. Repeater można bez większych trudności zakupić w sklepie internetowym, czy też na popularnych serwisach aukcyjnych. Głównym jego celem jest wzmocnienie mocy przekazywanego sygnału, dzięki czemu korzystanie ze smartfona stanie się mniej problematyczne. W wielu przypadkach jest to rozwiązanie, które mogłoby okazać się skuteczne. Należy jednak mieć świadomość, że korzystanie z niego jest równoznaczne z naruszeniem obowiązujących przepisów prawa.

Wzmacniacz sygnału GSM jest urządzeniem, które co prawda może być legalnie zakupione. Do pogwałcenia prawa dochodzi jednak w momencie, gdy zaczynamy go użytkować. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że może nieść to za sobą wiele negatywnych konsekwencji. Wysokie kary finansowe sprawiają, że możemy więcej stracić, niż zyskać.

stosowanie wzmacniaczy sygnałuW Polsce do korzystania z repeatera sygnału są uprawnieni wyłącznie operatorzy. Oznacza to, że nie mamy prawa korzystać z urządzenia na własną rękę. W niektórych państwach Unii Europejskiej korzystanie z urządzenia jest możliwe dopiero po uzyskaniu pisemnej zgody operatora komórkowego.

 Samodzielny montaż wzmacniacza sygnału GSM może skutkować grzywną w wysokości 1000 zł. W przypadku uporczywego naruszania przepisów prawa może dojść do nałożenia kary pozbawienia wolności. 

Jak wzmocnić sygnał w telefonie? Krótkie podsumowanie

Ci, którzy zastanawiają się, jak polepszyć zasięg w telefonie iOS lub Android powinni wykorzystać wyżej wymienione metody. Z pewnością należy odrzucić korzystanie z wzmacniacza, pomimo tego, że jest to rozwiązanie polecane na wielu forach tematycznych. Pamiętajmy, że prawdopodobieństwo wykrycia przestępstwa znajduje się na wysokim poziomie.

Jeśli jednak żadne z wymienionych wskazówek nie okazały się skuteczne, to najlepiej rozważyć zmianę operatora komórkowego (od siebie polecam Premium Mobile). Oczywiście przed podjęciem ostatecznej decyzji musimy przeanalizować mapy zasięgu, aby upewnić się, że nasza sytuacja ulegnie poprawie.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telefony i operatorzy
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *