Jak zmienić numer telefonu w Orange, T-Mobile, Plusie, czy Play? Ile to kosztuje i jak przebiega?

Zmiana numeru telefonu może być przeprowadzana z wielu powodów. Począwszy od konieczności ze względu na dużą liczbę niechcianych połączeń, a skończywszy na zwykłej chęci wprowadzenia czegoś nowego – masz do tego pełne prawo. Czy trzeba przechodzić przez zmudny i długotrwały proces w Orange, Plusie czy Play? Jak zmienić numer telefonu? Tego dowiesz się z dzisiejszego mojego wpisu. Zapraszam do lektury.

Specjalnie dla Ciebie sprawdziłem zasady zmiany numeru telefonu u naszych największych operatorów. Przygotowałem dla Ciebie przewodnik po procedurze oraz krótki poradnik krok po kroku jak przez nią przejść. Dowiesz się o ewentualnych kosztach usługi oraz terminach jej wykonania.

Zmiana numeru telefonu – czy to proste?

Jak najbardziej. Proces zmiany jest łatwy. Przejdziesz przez niego bez problemu. Nasi najwięksi operatorzy oferują bardzo podobne ścieżki zlecenia i wykonania takiej czynności. Jednak by przygotować Cię do tego jak najlepiej zapoznałem się z procedurami u poszczególnych z nich. Dzięki temu mam dla Ciebie gotową instrukcję.

zmiana numeru telefonu

Jak zmienić numer telefonu w Orange?

Jeśli jesteś abonentem Orange, to masz kilka możliwości zlecenia zmiany numery telefonu. Oto one:

 • Jeśli jesteś klientem indywidualnym, zadzwoń na infolinię pod numer *100, lub dzwoniąc z telefonu stacjonarnego na 510 100 100
 • Będąc klientem firmowym, skorzystaj z numeru *600, lub 510 600 600
 • Wybierz jeden z salonów Orange, których listę znajdziesz na stronie operatora

O czym należy pamiętać, zlecając zmianę numeru w Orange w ofercie abonamentowej:

 • Usługa zmiany numeru jest płatna według Twojego cennika
 • Opłata zostanie doliczona do faktury i opisana tak, że łatwo ją zidentyfikujesz

Pamiętaj, że korzystając z usługi MultiBox możesz zarchiwizować jej zawartość przez zmianą numeru. Dzięki temu jej nie stracisz.

W każdej chwili możesz sprawdzić swój aktualny numer telefonu pod numerem *555.

Nowy numer telefonu na kartę w Orange wiąże się ze skorzystaniem z usługi Zmień swój numer. Opłata wynosi 15 złotych. Wykonasz to:

 • Za pomocą aplikacji zainstalowanej na karcie SIM
 • Przy pomocy serwisu automatycznego, który włączysz poprzez aplikację Telefon wpisując *660*# i zatwierdzając przyciskiem połączenia

Nowy numer możesz wybrać na trzy sposoby. Oto one:

 • Losowo: zostanie Ci przypisany numer z puli dostępnych
 • Z listy: wybierzesz jeden numer z 5 wyświetlonych
 • Wyszukując: możesz zaproponować podane konkretnych cyfr swojego nowego numeru
Możesz zdecydować się na numer złoty, czyli łatwy do zapamiętania. Opłata za tę usługe wynosi 50 złotych.

Chcąc zmienić numer telefonu stacjonarnego, możesz:

 • Zadzwonić na infolinię na podane przeze mnie wcześniej numery
 • Udać się do salonu
 • Wysłać pismo na adres operatora. Otrzymasz wtedy aneks do podpisania, który możesz zostawić w salonie, lub ponownie odesłać na adres operatora

Zmiana zostanie wykonana w ciągu jednej doby w dni robocze.

zmiana numeru w abonamencie przez komputer

Jak zmienić numer telefonu w Plusie?

W ofercie abonamentowej masz kilka możliwości. Możesz skorzystać z jednej z nich. Numer telefonu zmienisz:

 • Poprzez zalogowanie się do serwisu operatora
 • Wysłanie na adres e-mail operatora (bok@plus) podpisanego własnoręcznie i zeskanowanego formularza
 • Składając pisemny wniosek w jednym z salonów operatora

Co powinien zawierać wniosek o zmianę numeru telefonu w Plusie? Oto zestawienie informacji:

 • Numer telefonu, którego aktualnie używasz
 • Informację o chęci zmiany numeru
 • Twoje dane, lub dane firmy, w imieniu której działasz
 • Czytelny podpis

Koszt usługi w Plusie to 61,50 zł brutto. Kwota zostanie doliczona do najbliższej faktury. Operator wykona zlecenie w ciągu 24 godzin.

Złoty numer w Plusie jest dość drogi. Jeśli go wybierzesz, to oprócz opłaty za zmianę numeru poniesiesz też koszt dodatkowy w kwocie 307,50 złotych.

Jeśli korzystasz z oferty na kartę lub MIX, to konieczne będzie udanie się do najbliższego punktu Plusa. Złożysz tam wniosek pisemny. Opłata jest taka sama, jak w abonamencie i wynosi 61,50 złotych. Żeby zlecenie zostało wykonane na Twoim koncie muszą znajdować się środki przynajmniej w tej kwocie. Pamiętaj więc proszę o ewentualnym doładowaniu.

Jak zmienić numer telefonu w Play?

Procedura w Play jest równie łatwa. W tym wypadku koszty usługi wynoszą:

 • 150 złotych jeśli wybierzesz numer z podanych przez operatora
 • 500 złotych, gdy zdecydujesz się na łatwy numer z puli złotych

Korzystając z oferty abonamentowej, należy udać się do salonu Play lub na podstawie pisemnego zlecenia, które należy wysłać na adres operatora. Nie będzie konieczne ponowne wysyłanie żadnego formularza. Wystarczy Twoje oświadczenie woli. Jeśli chcesz numeru złotego – wtedy konieczne będzie udanie się do salonu. Opłata zostanie doliczona do kolejnej faktury, a zmiana nastąpi w ciągu 5 dni.

Jeśli masz telefon na kartę w Play, to udaj się proszę do jednego z salonów operatora. Opłata zostanie pobrana na miejscu, a zmiana numeru wykonana będzie w ciągu jednego dnia.

By zmienić numer telefonu w Play, należy posiadać aktywne usługi oraz upewnić się, że numer nie jest w trakcie przenoszenia od innego operatora.

Jak zmienić numer telefonu w T-Mobile?

T-Mobile pobiera opłatę za usługę w kwocie 99 złotych. Masz też możliwość wyboru jednego z numerów łatwiejszych do zapamiętania:

 • Złotego za 499 złotych
 • Srebrnego za 299 złotych
 • Numeru na życzenie za 49 złotych

Jak zlecić zmianę numeru u tego operatora? Możesz:

 • Udać się do salonu T-Mobile
 • Wysłać pisemne zlecenie ze swoimi danymi, numerem telefonu, oświadczeniem woli zmiany i podpisem

nowy numer telefonu jak powiadomic

Czy ktoś może mieć taki sam numer telefonu?

Jeśli obawiasz się, że ktoś poprzez usługę zmiany numeru telefonu uzyska taki sam, jak Twój, to mogę Cię uspokoić. Operatorzy przydzielają wyłącznie ciągi cyfr, które nie są aktualnie używane. Dodatkowo, w każdym wypadku rezygnacji z usług stosowany jest okres przejściowy, w którym wcześniej używany numer nie jest przydzielany nikomu nowemu. Ogranicza to sytuacje, gdy możesz odbierać połączenia od nieznanych Ci osób, gdy te chcą rozmawiać z poprzednim właścicielem numeru.

Należy też pamiętać, że przydzielenie dwóm abonentom tego samego numeru rodziłoby kłopoty już pod względem technicznym, dlatego też sieć operatora jest zabezpieczona przez takim przypadkiem. Zarówno systemy informatyczne, jak i stacje bazowe, czyli nadajniki mają wdrożone zabezpieczenia przed pojawieniem się dwóch takich samych, aktywnych numerów.

Zmiana numeru telefonu – jak poinformować osoby z kontaktów?

Najlepszym sposobem będzie rozesłanie wiadomości grupowych. W końcu dzwonienie do kilkudziesięciu osób mogłoby być kłopotliwe. Jakie rozwiązania zatem uważam za najlepsze? Skorzystaj z jednego z nich:

 • Wyślij SMS lub MMS do większej liczby odbiorców
 • Wybierz czat grupowy w jednym z komunikatorów, np. WhatsApp lub Messenger

Większość dzisiejszych ofert zawiera w sobie bezpłatne SMS i MMS bez limitu, dlatego też nie musisz martwić się o koszty. Jeśli skorzystasz z komunikatora internetowego, to nie zużyje on zbyt dużo danych. Nawet jeśli wiadomość o zmianie numeru telefonu będzie kierowana do kilkuset osób, to nie będzie to miało większego znaczenia, także w przypadku ograniczonej puli Internetu do wykorzystania.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telefony i operatorzy
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *