Jeden pilot do TV i dekodera: jak skonfigurować pilot dekodera z telewizorem? Proste sposoby

Jeśli używasz telewizora z dołączonym dekoderem, to zapewne wiesz już jak niewygodne jest korzystanie z dwóch pilotów, by obsłużyć ten zestaw. Jednym włączasz TV, wybierasz źródło sygnału, regulujesz głośność i inne ustawienia TV. Drugim włączasz dekoder, przełączasz kanały, obsługujesz EPG i inne funkcje dekodera. Jeśli na domiar tego masz też zestaw dźwiękowy kina domowego, to czeka na Ciebie jeszcze trzeci pilot ? Może być to uciążliwe i po prostu niewygodne. Jak zatem skonfigurować jeden pilot do TV i dekodera? Tego dowiesz się z mojego wpisu.

Źródło sygnału w większości przypadków wybieramy raz – na to, do którego podłączony jest dekoder – a potem już go nie zmieniamy, gdyż nie jest to potrzebne.

Przygotowałem dla Ciebie garść podstawowych informacji oraz szczegółowe instrukcje dla kilku wybranych pilotów. Dzięki temu przygotuję Cię do konfiguracji praktycznie każdego pilota. Jestem przekonany, że po lekturze mojego wpisu będziesz umieć ustawić nie tylko swój zestaw telewizyjny, ale też u rodziny czy znajomych, którym możesz w ten sposób pomóc. Zapraszam do lektury!

Jak ustawić jeden pilot do TV i dekodera – jak działa takie rozwiązanie?

Pilot do telewizora może korzystać z jednego ze sposobów wysyłania informacji do odbiornika, czyli TV:

  • Emisji światła zbliżonego do podczerwieni
  • Wysyłania fal radiowych

Najpopularniejsze obecnie są urządzenia wykorzystujące pierwszy sposób. Nowsze TV, takie jak np. wybrane modele LG oraz dekodery dużych operatorów wykorzystują fale radiowe. Dzięki temu nie jest konieczne kierowanie ich wprost do odbiornika. Jednak większość nadal korzysta z bezpośredniego przesyłania światła, niewidzialnego dla naszych oczu.

Piloty radiowe są także stosowane w urządzeniach Smart TV, np. Mi Box lub Mi Stick.

Rozwiązania technologiczne pozwalają na stosowanie pilotów uniwersalnych. Potrafią one, dzięki właściwemu zaprogramowaniu, obsłużyć większość telewizorów, dekoderów, zestawów Hi-Fi, czy innych odbiorników. Skorzystali z tego producenci dekoderów i wprowadzili do swoich pilotów możliwość takiego ich ustawienia, byśmy nie musieli korzystać już ze swojego pilota do TV. W ten sposób zyskujesz okazję do tego, by skonfigurować pilot dekodera z telewizorem. Niestety nie działa to na urządzeniach u wszystkich operatorów.

jednoczesne włączanie TV i dekodera

Jeden pilot do TV i dekodera – nie tylko kanały, ale i multimedia

Mam dla Ciebie na początek dobrą radę, która wynika z mojego doświadczenia. Wiele osób używa sterowania głośnością dekodera jako podstawowego sposobu na manipulowanie tym parametrem. Jest kilka przyczyn, dla których to rozwiązanie nie jest najlepsze:

  • Podziałka głośności dekodera przeważnie nie jest tak dokładna, jak w TV i skoki poziomu dźwięku są dużo większe
  • Z czasem dochodzimy do tego, że by uzyskać większą głośność ustawiamy dźwięk TV na górny zakres, przez co skoki poziomu dźwięku przy sterowaniu dekoderem są jeszcze wyraźniejsze
  • TV przy wysokim poziomie głośności może wydawać z głośników dość wyraźny szum. Dodatkowo wszelkie zakłócenia, jak trzaski cyfrowe będą bardzo nieprzyjemne dla uszu

Dlatego rekomenduję Tobie ustawienie głośności źródłowej, czyli w dekoderze na maksimum i sterowanie siłą dźwięku w TV. To Twój telewizor najlepiej sobie z tym poradzi, a skala jest idealnie ustawiona pod możliwości jego głośników.

Jak skonfigurować pilot od dekodera z telewizorem?

Przyjrzyjmy się poszczególnym sposobom. Przygotowałem dla Ciebie szczegółowe instrukcje dla wybranych, najpopularniejszych rozwiązań i dekoderów.

Dekoder Mediabox

Ten dekoder stosowany jest w sieci TV kablowej UPC oraz satelitarnej Canal+. Oto instrukcja krok po kroku jak ustawić go pod Twój TV:

  • Zacznij od odnalezienia kodu swojego telewizora. Możesz go znaleźć np. w dokumentacji operatora dostępnej online. Przydatny będzie także mój artykuł opisujący krok po kroku sposób identyfikacji Twoich „cyferek”. Do Twojego TV może być przypisanych kilka różnych, dlatego być może będzie konieczne wypróbowanie więcej niż jednego.
  • Wciśnij przycisk TV na pilocie do dekodera
  • Wciśnij przyciski OK i czerwony (na dole pilota) – przytrzymaj, aż guzik TV zamruga dwa razy
  • Wprowadź 4-cyfrowy kod
  • Przycisk TV powinien znów zamrugać dwa razy. Jeśli to się nie stanie – wypróbuj inny kod z listy
  • Wciśnij przycisk wyłączenia odbiornika. Jeżeli jednak TV nie wyłączył się – wprowadź kolejny kod

Możesz już sterować za pomocą pilota do dekodera telewizorem oraz samym dekoderem. Po wciśnięciu przycisku TV uzyskujesz dostęp do włączania/wyłączania oraz między innymi regulacji głośności. Chcąc ponownie sterować dekoderem – wciśnij przycisk UPC.

Pamiętaj, żeby przed rozpoczęciem konfiguracji włączyć swój telewizor jego pilotem.

Dekoder Horizon

Popularne urządzenie z sieci UPC ustawisz w ten sposób:

  • Przytrzymaj jednocześnie przycisk głośności w dół (obniżenia siły głosu) oraz źródła sygnału przez około 5 do 10 sekund, aż przycisk TV zaświeci się
  • Wprowadź 4-cyfrowy kod telewizora. Listę kodów znajdziesz w instrukcji dekodera Horizon, na stronie 65
  • Naciśnij i przytrzymaj (nawet do około 1 minuty) przycisk wyłączenia TV (w lewym, górnym rogu), kierując pilota na telewizor
  • Po wyłączeniu się TV puść przycisk i naciśnij raz guzik REC, by zapisać ustawienia

4K BOX

Najnowsze urządzenie wykorzystywane w UPC oraz w Vectrze ustawisz krok po kroku poprzez menu dekodera:

  • Wejdź w Ustawienia
  • Przejdź do zakładki Dźwięk i obraz
  • Wybierz Sparuj pilot i wskaż markę swojego telewizora
  • Wprowadź numer modelu swojego urządzenia

Po włączeniu w menu Dźwięk i obraz opcji Steruj urządzeniami możesz już włączyć swój TV pilotem do dekodera, czy zmienić jego głośność.

Jeśli Twój TV obsługuje technologię HDMI-CEC, to nie będzie potrzebna konfiguracja. Wszystko zadziała automatycznie. Telewizor będzie włączał się razem z dekoderem, jeśli w jego ustawieniach włączysz HDMI-CEC.

ustawianie jednego pilota do TV i dekodera

WiFiBox+

Nowoczesne urządzenie sterujące od Canal+ może także obsłużyć Twój TV. Oto instrukcja krok po kroku jak je skonfigurować:

  • Odnajdź w instrukcji dekodera dwucyfrowy kod odpowiadający marce Twojego TV
  • Wciśnij przycisk TV na pilocie do momentu, aż dioda obok niego zacznie migać
  • Wprowadź klawiaturą numeryczną kod i wybierz przycisk wyciszania. Jeśli wyciszenie TV zadziała, potwierdź przyciskiem OK

Jeśli rozwiązanie nie zadziała, to ponów próbę ustawienia z tym samym kodem.

Możesz powrócić do poprzednich ustawień pilota poprzez przytrzymanie przycisku TV do zamrugania diody, wpisanie kodu 00 oraz potwierdzenie OK.

4K Ultrabox+, 4K DualBox+, WiFi PremiumBox+, Mediabox+

Dla wymienionych powyżej dekoderów od Canal+ obowiązuje taka sama zasada konfiguracji. Co ciekawe, to modele 4K obsługują także technologię HDMI-CEC. Jej włączenie w TV pozwoli na włączanie się TV razem z dekoderem oraz obsługę telewizora bez konieczności dalszej konfiguracji.

Evobox

Dekodery używane przez Polsat Box oraz Netię w chwili obecnej to m.in.:

  • Evobox Stream
  • Evobox PVR
  • Evobox HD

posiadają funkcję HDMI-CEC. Dzięki włączeniu tej opcji w TV uzyskasz możliwość włączania TV i dekodera za pomocą pilota przeznaczonego do dekodera. Zadziała także sterowanie głośnością.

Jeśli nie sparujesz swojego pilota z dekoderem podczas pierwszego włączenia, lub z jakiegoś powodu utraci on połączenie, to będzie do czasu ponownej konfiguracji wykorzystywał złącze podczerwieni.

Niestety nie ma możliwości ustawienia pilotów Evobox, by obsługiwały Twój TV za pomocą podczerwieni.

Polsat Box 4K i Polsat Box 4K Lite

Dekodery te używają pilotów komunikujących się z urządzeniami dzięki transferowi Bluetooth. Jeśli on nie zadziała z jakiegoś powodu, to tak, jak w Evobox – pilot skorzysta z podczerwieni. Niestety piloty Polsat Box 4K nie obsługują podczerwieni w TV, natomiast świetnie zadziałają z technologią HDMI-CEC w telewizorze.

konfiguracja dekoderów

Dekodery Orange

Orange używa kilku rodzajów dekoderów. Są to między innymi:

  • IWU200 (4K)
  • ICU100 (4K Premium)
  • Dekoder 4K Stream
  • Dekoder WHD80
  • Dekoder UHD88

Przycisk TV na pilocie nie jest niestety konfigurowalny. Za jego pomocą możesz włączyć i wyłączyć tylko niektóre, starsze modele telewizorów Samsung (dla modeli z guzikiem na górze pilota od Orange). W starszych dekoderach takich, jak 4K Stream czy WHD80 przycisk ten, umieszczony na środku pilota, służy do powrotu z menu do oglądania telewizji.

Jak zrobić aby telewizor włączał się z dekoderem?

To rozwiązanie dostępne jest dla dekoderów i telewizorów wspierających technologię HDMI-CEC. Co ważne, to fakt, że zadziała ono tylko dla TV obsługujących i posiadających włączona tę opcję. Znajdziesz ją w Ustawieniach swojego TV oraz dekodera. Ważne jest, by użyć dobrego przewodu HDMI. Najtańsze produkty, między innymi te dostępne w supermarketach, czasami nie zdają egzaminu.

Niestety, według relacji użytkowników tej technologii, zdarza się, że nie działa ona bez problemów. Dość często któreś z urządzeń nie włącza się lub regulacja głośności „skacze” między TV i dekoderem. Może to być spora niedogodność, która zniechęca do korzystania z rozwiązania.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telewizja
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *