Nowoczesne telewizory oraz cyfrowa telewizja naziemna, satelitarna czy kablowa dostarczają wiele nowoczesnych rozwiązań, które nie były dostępne jeszcze dwie dekady temu. Prócz znakomitej jakości obrazu oraz dźwięku otrzymujemy także usługi i funkcje dodatkowe. Jedną z nich jest EPG, czyli elektroniczny przewodnik po programach. Jest bardzo użyteczny, a przy jego prawidłowym włączeniu i wykorzystaniu nie potrzebujesz już gazety telewizyjnej ani wspomagania informacjami z Internetu. Co zrobić, jeśli telewizor nie wyświetla informacji o programie? Jak włączyć EPG w TV? Tego dowiesz się z mojego dzisiejszego wpisu.
Co to jest EPG i jak działa?
To popularne rozwiązanie pozwala na wyświetlanie informacji o bieżących, a także przyszłych audycjach oraz ich opisów. Oto co zapewnia ta funkcjonalność, w szczegółach:
- Lista programów, jakie są dostępne w wybranym sposobie odbioru sygnału
- Czas rozpoczęcia, zakończenia oraz całościowego trwania audycji
- Moment w czasie audycji, który aktualnie trwa – pasek postępu
- Opis programu, w tym jego zawartości, roku produkcji, kraju pochodzenia, reżysera czy głównych aktorów
- Informacje o audycjach nadawanych na wybranych kanałach w przyszłości, które zawierają wszystkie powyższe (z wyjątkiem paska postępu)
- W niektórych przypadkach także informacje wstecz – dowiesz się, czego nie udało się obejrzeć – w ograniczonym zakresie, np. kilku godzin
- Możesz skorzystać z zaplanowania nagrywania wybranej audycji po odnalezieniu jej w EPG. Wystarczy, że naciśniesz dedykowany przycisk po wskazaniu konkretnego programu
Jak widzisz EPG to znakomite narzędzie, które zastępuje kilka innych, mniej wygodnych. Jest dostępne z poziomu pilota i możesz się do niego dostać za jednym naciśnięciem wybranego guzika.
Skąd bierze się EPG?
Możesz zastanawiać się jakie jest źródło tych wszystkich informacji, które nadawane są i wyświetlane w Twoim telewizorze. Dzięki możliwościom cyfrowej technologii przeczytasz informacje ze wszystkich kanałów dla:
- Naziemnej telewizji cyfrowej, która pobiera sygnał EPG w technologii DVB-T2
- Telewizji satelitarnej, która odbiera EPG z satelity
- Telewizji kablowej dzięki EPG dosyłanemu tym samym przewodem, co obraz i dźwięk
Są jednak wyjątki, o których warto pamiętać. Jeśli bowiem podłączysz swój TV do Internetu (poprzez kabel lub WiFi), to możesz ustawić go tak, by wyświetlane przez EPG informacje były pobierane z Internetu. Zostaną wykorzystane do tego dedykowane serwery, na bieżąco aktualizowane. Najlepiej funkcjonalność ta działa w przypadku DVB-T2 oraz TV satelitarnej.
Jak włączyć EPG w telewizorze?
Choć różne marki TV mają nie do końca tak samo uruchamiane funkcjonalności, to na ogół EPG włączysz w bardzo podobny sposób. Dlatego też nie jest konieczne przedstawianie osobnych instrukcji dla wielu modeli telewizorów. EPG włączysz za pomocą pilota, na którym należy nacisnąć guzik:
- EPG
- GUIDE
- TV GUIDE
- PROGRAM GUIDE
Ostatnia opcja występuje w starszych modelach pilotów i telewizorów, nowe natomiast mają przeważnie jeden z dwóch pierwszych na podanej przeze mnie liście. Możesz już korzystać z EPG. Poruszaj się po nim strzałkami na swoim pilocie. W razie wątpliwości możesz skorzystać z mojego przewodnika po tym do czego służą wszystkie najważniejsze przyciski tego poręcznego gadżetu.
Innym sposobem na włączenie EPG, na ogół w mniejszej, nie zasłaniającej ekranu formie jest wybranie przycisku z opisem Info lub symbolem I. Pozwoli to na wyświetlenie na dole ekranu informacji o bieżącej audycji, czasie jej trwania, godzinie rozpoczęcia czy zakończenia oraz paska postępu. W zależności od modelu możesz rozwinąć ten opis drugim naciśnięciem Info lub innego przycisku.
Jeśli skorzystasz ze strzałek, to możesz sprawdzić inne stacje oraz programy nadawane w przyszłości. Jest to szczególnie lubiane rozwiązanie, gdyż pozwala na zapoznanie się z bieżącą i przyszłą ofertą innych kanałów bez przerywania oglądania bieżącego. Tę opcję usuniesz z ekranu wybierając guzik cofania lub wyjścia. W większości dostępnych ustawień takie podręczne informacje pokazywane są po każdym przełączeniu stacji przez ustaloną w menu dekodera lub TV liczbę sekund.
Telewizor nie wyświetla informacji o programie – co zrobić?
Jeśli zauważysz, że Twój TV nie wyświetla pożądanych informacji, np. podręcznego EPG, lub nie możesz włączyć rozbudowanego EPG z listą wszystkich kanałów, to mam dla Ciebie rozwiązania. Co warto zrobić, gdy zauważysz brak danych EPG? Oto możliwe do wykonania czynności:
- Odłącz swój dekoder lub telewizor od zasilania na około 30 sekund, do 1 minuty. Podłącz go ponownie i włącz dowolny program
- W Menu telewizora lub dekodera w Ustawieniach (lub Zaawansowanych ustawieniach) odnajdź opcję restartowania urządzenia. Wybierz ją i poczekaj na ponowne włączenie
Po tych czynnościach telewizor powinien ponownie zacząć wyświetlać EPG. Przy pierwszym uruchomieniu może zająć kilkanaście do kilkudziesięciu sekund, zanim EPG się pojawi. Jeśli jednak to nie zadziała, to może oznaczać problem z oprogramowaniem. Jest ono bowiem dostosowane do odbierania określonego formatu informacji z przewodnika po programach.
Co wtedy zrobić? Istnieje kilka rozwiązań:
- Wykonaj aktualizację oprogramowania, jeśli dekoder został zakupiony w sklepie. Możesz to zrobić przez Internet, lub za pomocą nośnika pamięci na USB. W drugim wypadku konieczne jest ściągnięcie na niego sterowników ze strony producenta. Polecam to pierwsze rozwiązanie. Zajrzyj do Ustawień dekodera lub TV, połącz go ze swoją siecią kablowo lub przez WiFi i uruchom aktualizację
- Jeśli dekoder otrzymasz od operatora sieci kablowej lub satelitarnej, to zgłoś problem na infolinii i poproś o zdalną aktualizację oprogramowania. Zostanie to wykonane w czasie około kilkunastu minut i już niedługo będziesz cieszyć się działającym EPG
EPG nie działa – proste rozwiązanie
Jak widzisz, problem z niedziałającym EPG można rozwiązać bardzo łatwo. Samą funkcjonalność włączysz jednym przyciskiem na pilocie, a jej używanie jest niezwykle wygodne i użyteczne. Zachęcam do korzystania z tego rozwiązania. A jeśli chcesz ustawić stacje w swoim nowym TV, to na pewno przyda się Tobie ten mój przewodnik 😊
Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telewizja
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz