Mobile Vikings a opinie, zasięg, ceny i oferta – czy warto?

Mobile Vikings to sieć należąca do operatora sieci macierzystej, czyli Play. Jest to tzw. wirtualny operator. Oznacza to, że nie posiada własnej infrastruktury. Jego działalność opiera się na obsłudze abonentów, rozliczaniu usług. Oczywiście skupia się także na marketingu, docierając do grupy docelowej chcącej korzystać z usług alternatywnych dla głównych graczy na rynku. Oferuje usługi na kartę, czyli tzw. przedpłacone (prepaid). Firma pochodzi z Belgii.

Dzisiaj krok po kroku, skrupulatnie przejdziemy po ofercie, opiniach i odpowiemy sobie na pytanie czy warto skorzystać z usług „Vikingów”. Zapraszam do lektury! 🙂

Mobile Vikings a zasięg

Zasięg usług operatora może mieć decydujące znaczenie przy jego wyborze. Bo co z tego, że dostaniemy ciekawy pakiet za rozsądną cenę, jeśli nie skorzystamy z usług poza kilkoma miejscami? Jeśli znajdziemy się poza zasięgiem stacji bazowych, to nawet najtańsze rozmowy nic nam nie dadzą, a Internet pozostanie odległym marzeniem.

Jak radzi sobie w tym zakresie Mobile Vikings? Dobrze, choć nie idealnie. Z powodu wirtualności konieczny był pewien kompromis. Na czym on polega? Otóż sieć korzysta z nadajników Play. Jednak nie zawsze można pozostawać w ich zasięgu. Jeśli więc sygnał ze stacji Play jest za słaby, to zostaniemy przełączeni na urządzenie Orange. Oczywiście pod warunkiem, że pozostajemy w jego zasięgu.

Co to oznacza w praktyce? Chciałbym skupić się na szybkim dostępie do Internetu, połączeniach i wysyłaniu SMS. To według mnie podstawowe usługi i ciężko jest mówić o dobrze działających usługach mobilnych w przypadku, gdy np. prędkość Internetu nie jest wystarczająca do strumieniowania wysokiej jakości plików wideo. Zatem za dobry zasięg uważam taki, który zapewnia połączenia głosowe na zewnątrz i wewnątrz budynków oraz szybki Internet 4G (LTE).

Prędkość Internetu i jakość połączeń u „Wikingów”

Sieć działa przede wszystkim na stacjach bazowych Play. Korzystając z nich otrzymujemy transfer danych do 300 Mbit/s (do 20 Mbit/s wysyłania). Jeśli jednak konieczne jest (i możliwe) przełączenie na nadajnik Orange, to prędkość zostanie ograniczona do 3 Mbit/s w ramach tzw. roamingu krajowego. Samo przełączenie jest „przeźroczyste” dla użytkownika, ale tylko pod warunkiem, że ograniczenie szybkości transmisji jest nam obojętne. Jeśli nie – odczujemy to natychmiast.

Można zatem powiedzieć, że swobodnie i nowocześnie skorzystamy z Mobile Vikings tylko w zasięgu urządzeń Play. Sieć ta jest bardzo rozwinięta i w dużych miastach czy wzdłuż dróg nie będzie problemu. Mogą się one pojawić w mniejszych miejscowościach, czy na wsiach. Warto zatem zapoznać się z mapą zasięgu sieci Play. Zrobimy to pod adresem: https://www.play.pl/pomoc/mapa-zasiegu.html. Zachęcam do tego, gdyż może okazać się, że  we wszystkich miejscach, w których będziemy przebywać pokrycie sygnałem ze stacji Play będzie wystarczające i nigdy nie spotkamy się z problemami z zasięgiem.  Tak jest na przykład u mnie 😉

Czy warto skorzystać z oferty ze względu na zasięg?

Podsumowując: choć zasięg Mobile Vikings wygląda nieźle, to w niektórych miejscach osiągniemy go dopiero poza budynkami. W budynkach na terenach bardziej odległych może (chociaż nie musi) być on ograniczony.

Mobile Vikings a oferta

oferta sieciSpójrzmy teraz na to ile będą kosztować usługi na kartę w tej sieci i co otrzymamy w zamian za doładowanie. Na razie nie będę skupiać się na ofertach promocyjnych, głównie sprawdzając to, co Vikingowie oferują na co dzień. W końcu okres promocyjny kiedyś się skończy i warto wiedzieć, czy zostać wtedy w sieci na stałe.

Bestsellerem Mobile Vikings jest oferta za 25 zł o nazwie  Perfekt Match .

Za tę kwotę otrzymamy:

 • 25 GB transferu danych
 • nielimitowane połączenia, SMS i MMS
 • autodoładowanie

Oczywiście wszystko w ofercie bez umowy, czyli nie będziemy zobligowani do opłacania żadnych stałych opłat abonamentowych. Co oznaczają nielimitowane połączenia? Możemy przez 31 kolejnych dni wykonywać połączenia głosowe, wysyłać SMS i MMS i nie poniesiemy z tego powodu żadnych dodatkowych kosztów. Każde doładowanie konta powoduje odnowienie usługi. Możemy też podpiąć swoją kartę płatniczą do konta Mobile Vikings i zapewnić sobie automatyczne doładowanie w ostatnim dniu ważności oferty – wtedy nie przegapimy terminu.

Kumulacja Gigabajtów pozwala na ich przenoszenie na kolejny opłacony okres korzystania z usług. To szczególnie warta podkreślenia korzyść. Może przecież zdarzyć się tak, że np. na wakacyjny wyjazd będziemy chcieli odłożyć trochę transferu, by cieszyć się filmami podczas biwaku. Pod warunkiem oczywiście zasięgu usług operatora ?

Według regulaminu gigabajty kumulują się aż do wartości ponad 930, w związku z tym nie musimy obawiać się, że utracimy niewykorzystany transfer po kilku miesiącach. Żeby odłożyć taki transfer musielibyśmy nie korzystać z Internetu przez 37 miesięcy.

Dostępne są jeszcze dwie opcje w ofercie na kartę. Oto one:

Solidny Match kosztuje 20 zł i zawiera:

 • nielimitowane połączenia, SMS i MMS
 • autodoładowanie

Ekstra Match natomiast to:

 • 30 GB transferu danych
 • nielimitowane połączenia, SMS i MMS
 • autodoładowanie

Otrzymamy ten zestaw za 35 zł.

Promocja dla nowych klientów w Mobile Vikings

Choć skupiam się na ofercie stałej, to warto zauważyć, ze decydując się na aktywację numeru w Mobile Vikings każdy z opisanych pakietów kupimy za połowę ceny. A więc:

 • Solidny Match za 10 zł
 • Perfekt Match za 12,50 zł
 • Ekstra Match za 17,50 zł

Dodatkowo za każdego zaproszonego do oferty znajomego otrzymamy 10% zniżki przy doładowaniach za 25 zł. W praktyce oznaczać to może aż 50% zniżki przy każdym doładowaniu.

Formalności przez Internet w Mobile Vikings

Operator zapewnia, że wszystkie sprawy (np. reklamacje) załatwimy przez Internet. Wykorzystamy do tego przeglądarkę internetową lub aplikację, jeśli zainstalujemy ją na naszym smartfonie. Do naszej dyspozycji pozostaje zespół wykwalifikowanych konsultantów, którzy szybko odpowiedzą na nasze pytania i wątpliwości. Zatem kontakt z Viking Mobile (jak wielu nazywa tę sieć) jest szybki i prosty.

Gdzie kupić starter Mobile Vikings?

mobile vikings gdzie kupic starterSkorzystamy z jednej z trzech możliwości:

 • zamówienie przez stronę https://mobilevikings.pl/pl/
 • zamówienie przez czat (pod tym samym adresem, tym razem nie wypełniamy formularza, a odpowiadamy na pytania konsultanta, samemu też mogąc je zadawać)
 • zamówienie przez telefon (numery i godziny podane są na stronie operatora)

Czy warto skorzystać ze względu na ofertę i ceny?

By odpowiedzieć na to pytanie niezbędne będzie porównanie do innych ofert. Bez tego nie mamy punktu odniesienia. Zatem co u innych operatorów otrzymamy w ofercie na kartę za podobne kwoty? Spójrzmy na  NJU na kartę . Tu za 29 zł otrzymamy:

 • rozmowy i SMS/MMS bez limitu
 • 10 GB na start

Wydaje się, że to mniej niż w ofercie Mobile Vikings (przypominam: 25 GB za 25 zł). Jednak korzystając ze stażu w NJU po pół roku dostajemy 20 GB, po roku 25 GB, a po dwóch latach 30 GB. Jest to zatem oferta dla cierpliwych. Jednak czy 4 zł miesięcznie więcej warte jest otrzymania 5 GB więcej po dwóch latach?

Spójrzmy na to w ten sposób: w NJU na kartę płacimy tylko za zużycie. Jeśli w jakimś miesiącu nie wykonujemy połączeń lub zadzwonimy tylko kilka razy na chwilę, to zapłacimy wyłącznie za zużycie. Przykładowo: jedna minuta kosztuje 0,19 zł, sms 0,09 zł, a 1 MB 0,19 zł. Co z tego wynika?

W porównaniu do NJU oferta Mobile Vikings jest korzystniejsza w przypadku, gdy jesteśmy pewni, że miesięcznie:

 • wykonamy 152 minuty rozmów lub
 • wyślemy ponad 320 SMS lub
 • ściągniemy 152 MB danych

Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że zdecydowanie najszybciej wykorzystamy ten limit łącząc się z Internetem. Już kilkanaście obejrzanych stron internetowych czy kilka krótkich filmów może wyczerpać podana wielkość. Więcej na ten temat pisałem w publikacji dotyczącej zużycia transferu przez popularne platformy streamingowe i społecznościowe. Rozmowy i SMS zużyją go zdecydowanie wolniej.

Zatem jeśli intensywnie surfujemy po Internecie, rozmawiamy i wysyłamy SMS – powinniśmy wybrać Mobile Vikings. Będzie to bardziej korzystna cenowo oferta.

Co otrzymamy za  25 zł w Play? Skorzystamy z pakietu SOLO M.  Otrzymamy w nim:

 • rozmowy, SMS i MMS bez limitu
 • 10 GB transferu danych

By otrzymać porównywalną liczbę GB co w Mobile Vikings należy zapłacić 30 zł i skorzystać z oferty promocyjnej SOLO L, w której przy aktywacji poprzez serwis internetowy Play24 otrzymamy 30 GB na Internet.

W  Orange na Kartę za 30 zł  dostaniemy:

 • rozmowy, SMS i MMS bez limitu
 • 45 GB transferu danych

Oferta wydaje się być silną konkurencją dla Mobile Vikings ze względu na duży pakiet internetowy. Warto jednak pamiętać, że porównując ją do omawianego wcześniej pakietu Perfekt Match zapłacimy rocznie aż o 60 zł więcej. Przykładając to do standardowej w świecie telefonii komórkowej oferty 24-miesięcznej otrzymamy 120 zł oszczędności w Mobile Vikings. Dlaczego 24 miesiące? Na tyle na ogół podpisuje się umowy abonamentowe z operatorami i uznałem to za miarodajny czas przy porównywaniu oszczędności.

Mobile Vikings, czyli oferta korzystna

Podsumowując mogę z cała pewnością stwierdzić, że oferta na kartę Vikingów jest  korzystna dla osób intensywnie korzystających z telefonu , które zdecydują się na pakiet Perfekt Match. Jeśli  wykorzystujemy miesięcznie około 25 GB – będzie to oferta idealna . Jeśli potrzebujemy większego pakietu – nie zaszkodzi spojrzeć na ofertę Orange na Kartę. Jeśli natomiast zdarza się, że nie korzystamy z telefonu zbyt często – NJU na kartę powinno nas zainteresować.

Rejestracja karty w Mobile Vikingsmobile vikings rejestracja karty

W związku z obowiązkiem rejestracji kart prepaid także kartę Mobile Vikings musimy przypisać do konkretnej osoby. Jak to zrobić? Powinniśmy dostarczyć swoje dane operatorowi – na przykład poprzez formularz dostępny na stronie. Następnie będzie wykonana weryfikacja tych danych.

Odbędzie się na jeden z wybranych przez nas sposobów:

 • w biurze firmy we Wrocławiu
 • za pośrednictwem kuriera
 • w dowolnym salonie Play

Kurier powinien pojawić się u nas w ciągu 24 godzin od zgłoszenia. A dlaczego salon Play? Jak na początku napisałem – Mobile Vikings należy do Play, jest jego marką – stąd niejako pośrednictwo tej firmy przy rejestracji karty.

Pamiętajmy, aby niezależnie od wybranej metody rejestracji mieć przy sobie ważny dokument tożsamości.

Czy Mobile Vikings działa w 5G?

Na razie nic nie wiadomo o planach sieci na wdrożenie tego standardu. Jest on coraz popularniejszy i abonenci kilku operatorów mogą już cieszyć się niezwykle szybkim Internetem, jeśli posiadają odpowiedni smartfon. Czy jednak brak 5G w Mobile Vikings jest tak ważny?

W mojej opinii nie. Możemy nadal korzystać z bardzo szybkiego dostępu do Internetu w technologii 4G, czyli LTE. Wystarczy on do nawet najbardziej wymagających zastosowań takich, jak strumieniowanie wideo w wysokiej jakości czy granie on-line. Dlatego tez uważam, że brak 5G nie powinien być dziś wyznacznikiem wyboru operatora.

Mobile Vikings a roaming

Sieć działa w roamingu co oznacza, że korzystając z jej usług skorzystamy z połączeń i transferu danych za granicą. Działa to tak samo, jak u innych operatorów. Pamiętajmy, ze o ile połączenia wewnątrz Unii Europejskiej są stosunkowo tanie, to poza nią mogą przyprawić o ból głowy.

Opinie o Mobile Vikings

Mobile Vikings a opiniePrzygotowując dla Ciebie najważniejsze informacje o tej sieci zapoznałem się z setkami opinii zamieszczonych w Internecie. Pozwalają one zbudować ogólną ocenę marki oraz wychwycić to, co najbardziej podoba się jej użytkownikom. Zwracają uwagę także na najczęstsze problemy. Pamiętajmy jednak, że jedna niezadowolona osoba dociera ze swoja opinią do większego grona, niż nawet dziesięć zadowolonych. Jakie wyciągnąłem wnioski?

Oto one:

 • Mobile Vikings uważana jest za sieć oryginalną, wyróżniającą się poprzez swój nietypowy marketing. Ma opinię niezależnej i awangardowej
 • kojarzy się przede wszystkim z oferta na kartę, dlatego na tym się skupiłem
 • za zdecydowanie najatrakcyjniejszy pakiet uważany jest Perfekt Match za 25 zł
 • bardzo wielu użytkowników zwraca uwagę na  kumulację gigabajtów , która uważana jest za jedną z najbardziej korzystnych cech Mobile Vikings

Bardzo pozytywnie odbierany jest kontakt z Help Deskiem (czyli obsługa użytkowników). Jest on sprawny i skuteczny – większość spraw załatwianych jest od ręki. W dzisiejszych czasach to zaleta nie do przecenienia. Powie tak każdy, kto miał kiedykolwiek problem z obsługą u swojego operatora. Podobno większość spraw załatwianych jest na korzyść klienta ? Za ogromną zaletę uważany jest też program poleceń nowych klientów i uzyskiwane z tego powodu zniżki (przypominam: 10% za każdego z pięciu poleconych).

Za zaletę uważany jest także zasięg, choć zwróciłem wcześniej uwagę na jego ograniczenia ze względu na wirtualność operatora. Zachęcam, by mimo w większości pozytywnych opinii przyjrzeć się mapie zasięgu Play i na jej podstawie podjąć decyzję. Niektórzy klienci zdarzają się dostrzegać problemy z jakością rozmów i transmisją danych.

Zdarza się, że użytkownicy narzekają na brak sieci 5G oraz dodatkowo płatny roaming (a właściwie płatne połączenia i transmisję). Dość częstą sugestią jest także rozszerzenie roamingu krajowego na maszty T-Mobile oraz Plus.  Kto wie, może te uwagi klientów trafią do Mobile Vikings i sieć zdecyduje się na takie rozwiązanie? 

Moja opinia o Mobile Vikings

Według mnie oferta Vikingów jest ciekawa. Może zainteresować osoby, które znają swoje potrzeby i są w stanie określić intensywność użytkowania telefonu. Dużą swobodę daje brak umowy i miesięcznych zobowiązań. Sama sieć tworzy ciekawą społeczność, która chętnie udziela się na jej blogu, min. w sekcji komentarzy.

To awangardowa grupa, szukająca w usługach komórkowych czegoś szytego specjalnie na miarę, dająca nowe propozycje i uwagi. Vikingowie szczególnie powinni zainteresować osoby korzystające do tej pory z sieci Play, gdyż są w stanie ocenić, czy zasięg stacji tej sieci jest w stanie je zadowolić.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telefony i operatorzy
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *