Płatności zbliżeniowe NFC stały się dla wielu osób standardem, jednak nie każdy potrafi z nich korzystać. Większość nowoczesnych smartfonów posiada wbudowany moduł płatności bezgotówkowej, a więc wystarczy jedynie go aktywować. Jak to zrobić? Wiele zależy od systemu operacyjnego, jednak tok postępowania jest podobny. Poniżej umieszczono praktyczne wskazówki, dzięki którym omawiana czynność stanie się łatwiejsza w realizacji.
Chcesz aktywować moduł NFC w telefonie Samsung, Huawei, Xiaomi lub innym? Pierwszym krokiem jest sprawdzenie specyfikacji posiadanego modelu. Należy wiedzieć, że nie każdy telefon posiada taką funkcję.
Na czym polegają płatności NFC?
Płatności zbliżeniowe NFC (Near Field Communication) opierają się na technologii bezprzewodowej, która nie wymaga fizycznego kontaktu pomiędzy urządzeniami. Za przekazywanie danych odpowiedzialne są fale radiowe. Trzeba dodać, ze omawiany moduł działa wyłącznie w przypadku niewielkich odległości. Właśnie dlatego musimy zbliżyć smartfon do urządzenia płatniczego – inaczej transakcja nie zostanie zrealizowana. Ciekawym jest, że obecnie NFC znajduje się nie tylko w telefonach, ale również inteligentnych zegarkach i innych gadżetach.
Czujnik NFC znajdujący się w obrębie pola magnetycznego wykazuje zdolność do generowanie energii elektrycznej. W ciągu ułamka sekundy dochodzi do dokonania płatności – pod tym względem omawiany moduł jest o wiele lepszy niż Bluetooth. Minusem jest jednak niewielki zasięg działania – płatności zbliżeniowej nie zrealizujemy z odległości kilku metrów, a nawet kilkudziesięciu centymetrów. Więcej na ten temat można przeczytać w moim drugim artykule o płatnościach NFC.
Jak sprawdzić, czy telefon obsługuje NFC?
Możesz to łatwo zweryfikować – nie ma większego znaczenia, czy posiadasz urządzenie z systemem iOS, czy Android. Nie należy również zapominać o wymaganiach względem oprogramowania. Czasami komunikacja NFC jest niemożliwa, ponieważ system blokuje przepływ danych.
Weryfikacja na Androidzie
- Pierwszym krokiem jest upewnienie się, czy telefon posiada certyfikat Play Protect. W tym celu otwieramy sklep Google Play, a następnie wchodzimy w Menu oraz Ustawienia. Kolejnym krokiem jest odnalezienie sekcji Certyfikat Play Protect. Jego brak jest równoznaczny z tym, że urządzenie nie jest zabezpieczone. Zwiększa to prawdopodobieństwo utraty cennych danych osobowych, a nawet włamania na konto bankowe.
- Osoby, które w przeszłości modyfikowały swój telefon musza mieć świadomość, że moduł NFC może nie zadziałać. Sporym problemem jest m.in. zrootowany telefon, aktywowany system Android dla programistów, urządzenie z odblokowanym programem rozruchowym. Wszelkie ingerencje, których dokonywaliśmy na własną rękę mogą sprawić, że płatności zbliżeniowe będą odrzucane. W niektórych przypadkach pomaga przywrócenie ustawień fabrycznych sprzętu.
- Wejdź w ustawienia telefonu, a w wyszukiwarce wpisz wyraz „NFC”. Brak wyników jest równoznaczny z tym, że urządzenie nie obsługuje płatności zbliżeniowych.
Sprawdzenie w iPhone
- Sprawdzenie NFC w iPhone nie jest zbyt skomplikowane, ani czasochłonne. Mogłoby się wydawać, że wszystkie smartfony Apple obsługują płatności zbliżeniowe, jednak nie jest to prawdą! Dla przykładu model iPhone 5S posiada Touch ID, jednak za jego pomocą nie skorzystamy z Apple Pay.
- Posiadacze iPhone 11, X, 8, czy też 7 nie muszą martwić się o brak obsługi NFC. Najprościej jest zapoznać się ze specyfikacją techniczną urządzenia. To właśnie tam znajdziemy wszystkie informacje związane z obsługą płatności bezgotówkowych.
- Chcąc korzystać z NFC w iPhonie musimy posiadać zainstalowaną aplikację Wallet. Jeśli po jej otworzeniu nie widzimy ikonki plusa (dodania karty płatniczej), to nasze urządzenie nie obsługuje omawianej technologii. Problem dotyczy starszych urządzeń.
Jak włączyć NFC w telefonie?
Płatność telefonem iPhone lub smartfonem z systemem Android wymaga wcześniejszego aktywowania modułu NFC. Pamiętaj, że jego konfiguracja jest niezbędna, aby móc dokonać transakcji. Dokładny tok postępowania uzależniony jest od systemu operacyjnego. Poniżej zamieszczono przydatne instrukcje.
Włączanie NFC w telefonach z systemem Android
- Wchodzimy w ustawienia telefonu, a w wyszukiwarce wpisujemy wyraz „NFC”. Możemy również odszukać pożądaną sekcję ręcznie – wchodzimy kolejno w Łączność, Połączenia, Udostępnienie i odnajdujemy funkcję powiązaną z modułem płatności zbliżeniowych. W niektórych modelach funkcja NFC jest fabrycznie umieszczona na pasku górnym, a więc należy jedynie go rozwinąć.
- Włączamy lub wyłączamy moduł płatności NFC.
- Instalujemy i konfigurujemy aplikację Google Pay, która jest niezbędna do tego, aby realizować transakcję. Jest ona bezpłatna i powszechnie dostępna.
Włączanie NFC w iPhone
- Postępujemy podobnie, jak w wyżej opisanym przypadku. Zanim przejdziemy do kolejnego etapu musimy sprawdzić, czy moduł NFC jest włączony.
- Płatność iPhonem wymaga pobrania oraz zainstalowania aplikacji Wallet (Portfel). Nie generuje ona żadnych dodatkowych kosztów, co stanowi niewątpliwą zaletę. Po jej uruchomieniu odnajdujemy ikonkę plusa, a następnie dodajemy kartę płatniczą, z której będziemy korzystać.
- Płatność zbliżeniowa nie będzie możliwa, jeśli proces weryfikacji nie zostanie zakończony powodzeniem. Należy upewnić się, że Twój bank zezwala na taki model płatności.
Dlaczego nie udało się dokonać płatności zbliżeniowej?
Próbowałeś zapłacić za zakupu przy użyciu Apple Pay lub Google Pay, jednak transakcja została odrzucona? Przyczyn może być wiele – nie zawsze wina leży po naszej stronie. Właśnie dlatego czasami warto jest spróbować jeszcze raz.
- Awaria terminala – jest to urządzenie narażone na rozmaite usterki oraz błędy oprogramowania lub łączności. Bywa tak, że po kilku minutach problem zostaje rozwiązany, jednak wszystko zależy od indywidualnego przypadku.
- Akcesoria uniemożliwiające przepływ danych – mowa tutaj o rozmaitych obudowach, magnetycznych uchwytach i innych dodatkach, które ograniczają swobodny przepływ danych. Osoby, które chcą korzystać z funkcji płatności telefonem powinny zrezygnować z takich gadżetów.
- Błędy systemu – być może oprogramowanie smartfona przestało działać poprawnie. Najczęściej wystarczy uruchomić ponownie urządzenie.
- Odłączenie karty bankowej – najłatwiej jest usunąć kartę płatniczą z aplikacji, a następnie dodać ją ponownie. Jeśli nigdy wcześniej nie korzystaliśmy z modułu NFC, to upewnijmy się, że nasz bank akceptuje płatności zbliżeniowe.
- Uszkodzony chip NFC – to właśnie on odpowiada za bezprzewodową wymianę danych. Jeśli doszło do uszkodzenia wspomnianego elementu, to z naprawą usterki nie poradzimy sobie samodzielnie. Należy zgłosić się do profesjonalnego serwisu.
- Zbyt szybki odstawienie telefonu – w zdecydowanej większości przypadków wystarczy ułamek sekundy, aby doszło do zrealizowania transakcji bezgotówkowej. Czasami jednak warto przytrzymać telefon przy terminalu kilka sekund dłużej. Być może zaistniały bliżej nieokreślone problemy z wymianą danych.
- Niedokończony proces konfiguracji – musimy upewnić się, że proces konfiguracji został zakończony poprawnie, a karta płatnicza zaakceptowana. Czasami zdarza się, że zostaje ona odrzucona, a więc nie mamy możliwości korzystania z aplikacji płatniczej.
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz