Odprysk na telefonie na ekranie, lub ramce – czy da się go naprawić? Sposoby

Smartfon, czyli duży, ale delikatny sprzęt elektroniczny, z racji codziennego, intensywnego użytkowania jest bardzo narażony na uszkodzenia. Występują one w różnych formach: rys, pęknięć, przebarwień czy odprysków. Być może masz za sobą lekturę mojego wpisu o rysach na ekranie lub tego, w którym opisałem sposoby radzenia sobie z pęknięciami. Jeśli tak, to wiesz już, że sposobów jest wiele i część z nich możesz zastosować w domu. Czasem jednak potrzebna będzie pomoc specjalisty.

 • A co zrobić, jeśli pojawi się odprysk na telefonie na ekranie, lub ramce?
 • Czy da się go naprawić?
 • Co wtedy zrobić i czy są na to jakieś sposoby?

Sprawdźmy to razem.

Jeśli uszkodzenia smartfona są niewielkie i nie przeszkadzają w codziennym użytkowaniu, to w wielu przypadkach najlepszym rozwiązaniem będzie pogodzenie się z nimi i ignorowanie. Wiem jednak, że jeśli ma się telefon, który jest nie tylko funkcjonalny, ale także dobrze wygląda, to bardzo trudno tak podejść do sprawy. Dlatego tu jestem i bardzo chętnie Ci pomogę.

Czy da się naprawić mały odprysk na telefonie?

Wszystko zależy od tego, gdzie się on znajduje i jak duży jest. Spore znaczenie ma także to, czy odpryśnięty element, jeśli jest istotnie duży, nadal znajduje się w Twoim posiadaniu. Przyjrzymy się przykładowi:

 • Wystąpił odprysk niewielkiego fragmentu plastikowej obudowy Twojego telefonu
 • Fragment ten w największym wymiarze ma około 1 mm
 • Posiadasz pęsetę i klej błyskawiczny

Jeśli spełnione są powyższe warunki, to przytrzymując odpryśnięty element pęsetą możesz go przykleić do obudowy. Pamiętaj, żeby najpierw sprawić, czy przykładany element dobrze pasuje.

Użyj niewielkiej ilości kleju błyskawicznego (np. Kropelki lub Super-Glue) i pamiętaj, że schnie on bardzo szybko. Może być także niebezpieczny dla skóry, a przede wszystkim dla oczu. Najlepiej czynność tę wykonywać w rękawiczkach lateksowych.

odprysk na telefonie na ekranie lub w ramce

Malowanie ramki telefonu jako sposób na odpryski na ramce

Jeśli na ramce Twojego telefonu pojawiły się odpryski, są liczne lub tak niewielkie, że nie da się znaleźć brakujących fragmentów materiału, to dobrym sposobem będzie domowe malowanie ramki. Jak to zrobić? Co można wykorzystać? Z mojego doświadczenia wynika, że w wielu przypadkach świetnie sprawdzi się lakier do paznokci.

W związku ze swoim składem lakier do paznokci nie ma nieograniczonej trwałości. Może on odpryskiwać po czasie – tak, jak dzieje się z tym użytym do malowania paznokci. Jest to jednak dość trwałe rozwiązanie, jeśli postępujesz ze swoim smartfonem delikatnie.

Jak przygotować się do takiej samodzielnej naprawy? Przede wszystkim należy przetrzeć miejsca uszkodzeń – odtłuścić je. Nie używaj jednak do tego silnych odtłuszczaczy na bazie alkoholu – mogą one zetrzeć lub rozpuścić oryginalne malowanie ramki telefonu. Zrób to za pomocą wilgotnej szmatki i mydła bez dodatku środków natłuszczających. Pamiętaj, by zbytnio nie moczyć telefonu.

Teraz należy przystąpić do nałożenia lakieru. Oczywistą wydaje się konieczność dobrania odpowiedniego koloru lakieru. Poza tym pamiętaj o tym, by:

 • Nakładać tylko niewielką ilość lakieru
 • Przygotować się do szybkiego usunięcia nadmiaru, na przykład przy pomocy wacika lub patyczka higienicznego
 • Zadbać o to, by wcześniej zabezpieczyć ekran. Możesz to zrobić za pomocą taśmy klejącej i kartki papieru, dociętej na wymiar lub kartki samoprzylepnej
 • Odczekać z użytkowaniem telefonu aż do wyschnięcia lakieru. Możesz przyspieszyć ten proces lekko dmuchając na pomalowane miejsce
Co ciekawe, jeśli zamiast dmuchnięć („zimnym” powietrzem) będziesz chuchać („ciepłym” powietrzem), to proces schnięcia wydłuży się, ze względu na zwiększenie wilgotności.

Odprysk na szybie telefonu – czy to poważniejszy problem?

Niestety, raczej tak. Oczywiście wszystko zależy od wielkości odprysku i jego umiejscowienia. W większości sytuacji będzie to krawędź ekranu lub szybki zabezpieczającej, a najczęściej narożnik. Jeśli odprysk jest na dodatkowym szkle ochronnym, to najprostszym i najlepszym rozwiązaniem jest jego wymiana. To bardzo proste działanie, a prawie każdy producent szybki dostarczy Ci wraz z jej zakupem niezbędne dodatki, jak ściereczki do przygotowania powierzchni na nowe naklejenie.

Mądrym rozwiązaniem, choć dość kosztownym, jest dodatkowe ubezpieczenie smartfona, które możesz wykupić przy jego zakupie w dużej sieci handlowej. W ten sposób zapewnisz sobie bezpłatna naprawę nawet, jeśli uszkodzenie ekranu wystąpi z Twojej winy.

odprysk na telefonie na ekranie

Jeśli nie czujesz się na siłach, to istnieje wiele serwisów (w tym w galeriach handlowych), które wraz z nową szybką oferują usługę naklejenia jej (za dodatkową opłatą bądź w cenie zakupu). To w praktyce rozwiąże problem z odpryskiem na szybie telefonu – jeśli wystąpił na warstwie dodatkowej. Co jednak, jeśli odprysk jest na ekranie, nawet tylko na jego zewnętrznej warstwie, której jednak nie można oddzielić samodzielnie?

W takim przypadku należy:

 • Wymienić warstwę zewnętrzną, dotykową, wklejając nową w miejsce odpryśniętej
 • Alternatywnie: wymienić cały ekran smartfona

Wykonania obu tych czynności, w szczególności pierwszej z nich, nie polecam jako łatwych dla każdego użytkownika. Praktycznie w każdym przypadku powinny być zlecone wykwalifikowanemu serwisowi. Serwis taki oceni, co jest bardziej opłacalne – wymiana jednej warstwy, czy całego ekranu. Zależy to od producenta i modelu. Następnie, jeśli usługa będzie wg Ciebie opłacalna (po wycenie), zostanie wykonana. Ekran będzie jak nowy. Należy liczyć się z kosztami:

 • Części
 • Wykonania usługi
 • Elementów dodatkowych takich, jak klej uszczelniający obudowę

Odnowienie ramki telefonu i mikroodpryski

Jeśli na ramce (i ewentualnie pleckach) Twojego telefonu występują mikroodpryski, które w swojej naturze bardziej przypominają rysy, to dobrym rozwiązaniem może być polerowanie obudowy. Choć usługa ta zaczęła się niedawno pojawiać w ofercie niektórych serwisów, to nadal nie jest zbyt popularna. Nazbyt często wymieniamy smartfony, by takie kosmetyczne działania były bardzo pożądane przez użytkowników. Co zatem można zrobić? Mam dla ciebie rozwiązanie.

Udaj się proszę do sprawdzonego zegarmistrza. W dobrym zakładzie tego typu, serwisant wyposażony jest w narzędzia do polerowania szkiełka w zegarku. Może ono zostać użyte także do polerowania ramki telefonu. Usługa ta nie jest standardowa, więc dobrze jest umówić się wcześniej na cenę. Oczywiście nie mogę zagwarantować skuteczności tej metody, jednak warto spróbować.

odnowienie ramki telefonu

Z własnego doświadczenia wiem, że ramka telefonu, która wykonana jest z aluminium, doskonale nadaje się do polerowania. Może jednak w miejscu wykonania polerki utracić kolor, jeśli działanie będzie zbyt silne.

Metoda ta nie będzie dobrym rozwiązaniem, jeżeli ramka smartfona wykonana jest z delikatnego, barwionego tylko z zewnątrz plastiku. Nie dość, że straci on kolor, to jeszcze odpryski mogą się zwiększyć lub pojawią się nowe. W takim wypadku raczej nie polecam takiego działania.

Etui jak rozwiązanie na odprysk na telefonie

Jeśli Twój smartfon ma liczne odpryski, lub chcesz zabezpieczyć nowy telefon przed ich pojawieniem się, to polecam Ci skorzystanie z etui. Jest dziś wiele możliwości. Możesz kupić:

 • Oryginalny produkt od producenta Twojego telefonu
 • Tańszy zamiennik, który będzie pasował równie dobrze

Jeśli chcesz zachować wygląd telefonu zbliżony do tego, którym możesz się pochwalić bez etui, to najlepiej skorzystać z przeźroczystego. Warto przy tym pamiętać, że z czasem może ono zżółknąć, z powodu działania promieni słonecznych. Ciekawym rozwiązaniem może być także indywidualizacja smartfona i skorzystanie z rzucającego się w oczy, nietypowego etui, w oryginalnych barwach. Kto wie, może zdecydujesz się na etui z klapką, które dodatkowo chronić będzie ekran Twojego gadżetu? 😊

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telefony i operatorzy
Aleksander Dumała Opublikowane przez:

Absolwent Szkoły Głównej Handlowej, zawodowy pilot z lękiem wysokości, pasjonat górskich wycieczek pieszych i rowerowych, jazdy na rolkach, snowboardu, pociągów i fotografii. Przez dwie dekady pracownik największych polskich firm telekomunikacyjnych, gdzie rozwijał swoje technologiczne pasje, związane z telefonami, komputerami, programowaniem czy zarządzaniem i wykorzystywaniem big data. Ma kilkunastoletnie doświadczenie managerskie. Wykorzystuje zamiłowanie do literatury do upowszechniania wiedzy o technologiach.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *