Niezależnie od tego czy przeglądamy treści czytając artykuły, oglądamy filmy na Youtube albo słuchamy muzyki ze Spotify – pobieramy dane. Większość z nas używa pakietów danych korzystając z Internetu w telefonie. Pakiety te bywają duże – na tyle, że nawet codziennie oglądając filmy w wysokiej jakości szybko ich nie wyczerpiemy. Bywają też małe – dostosowane do potrzeb osób sporadycznie korzystających z Internetu. Niezależnie od możliwości naszego abonamentu czy oferty na kartę warto zrozumieć czym jest oszczędzanie danych.
Wiedza o tym jak sprawdzić co pobiera Internet oraz jak włączyć i wyłączyć oszczędzanie danych może przydać się nam dla lepszej kontroli nad zużyciem pakietu, który mamy do dyspozycji. W końcu lepiej panować nad danymi, prawda? Dlatego jeśli chcesz się dowiedzieć, jak skutecznie zarządzać oszczędzaniem danych zapraszam Cię do przeczytania mojego wpisu.
Czy dane komórkowe muszą być włączone?
Nasze smartfony pobierają dane z Internetu na dwa sposoby. Jeden to przesyłanie w sieci komórkowej, drugi – WIFI. Gdy jesteśmy połączeni z zaufaną siecią WIFI lub Hotspotem oferowanym przez lokalnego operatora, korzystamy z transmisji niezależnej od sieci GSM. Oznacza to, że nie zużywamy danych z naszego pakietu. Jesteśmy jednak zależni od jej ograniczonego zasięgu.
Dodatkowo nawet nasze domowe WIFI może podlegać limitom przesyłania danych. Jest tak choćby w przypadku korzystania z technologii LTE dla Internetu domowego, oferowanej przez wiodących operatorów. Dlatego poza zasięgiem WIFI, chcąc korzystać z globalnej sieci musimy włączyć przesyłanie danych komórkowych. Jak to zrobić? To tylko kilka prostych kroków:
- przesuwamy na ekranie głównym palcem od góry w dół ekranu
- znajdujemy ikonkę opisaną jako Transmisja danych lub Dane komórkowe
- dotykamy ją, jeśli jest niepodświetlona
Możemy już korzystać z danych komórkowych poza zasięgiem sieci lokalnej. Jednak czy funkcja ta musi być włączona, byśmy mogli korzystać z naszego telefonu? Nie, nie musi, ale wiąże się to z ograniczeniami. Nie skorzystamy z Internetu, nie wyślemy wiadomości poprzez żaden komunikator. W zależności od producenta smartfonu – nie wyślemy i nie odbierzemy także MMS.
Jednak podstawowe funkcje telefonu nadal będą działały. Dotyczy to:
- dzwonienia i odbierania połączeń
- wysyłania i odbierania SMS
- korzystania z wszystkich aplikacji i funkcji smartfona niezależnych od danych internetowych
Ciekawostką jest, że także odbiornik sygnału satelitarnego, czyli GPS będzie działał. Jednak do uruchomienia i podania naszej lokalizacji będzie potrzebował dużo więcej czasu. Mogą się także pojawić sporadyczne trudności z dokładnością.
Co pobiera najwięcej Internetu w telefonie?
Najwięcej danych przesyłamy podczas oglądania filmów. Szczególnie dotyczy to tych w wysokiej jakości i serwisów takich, jak Youtube czy Netflix. Także TikTok czy Spotify potrafią solidnie nadwyrężyć zużycie danych. Są jednak sposoby na to, by kontrolować pobieranie Internetu. Każdy może je doskonale wykorzystać także do tego, by ograniczyć zużywanie się dostępnego pakietu danych. Jeśli interesują Cię szczegóły, zapraszam Cię do przeczytania artykułu, w którym opisuję ze szczegółami ile Internetu pobierają najpopularniejsze serwisy.
Mając na uwadze tendencję większości usług internetowych polegającą na zwiększonym zapotrzebowaniu na dane napiszę teraz jak wpłynąć na oszczędności w tym zakresie. Rady przydadzą się każdej osobie, która chce w prosty sposób zapewnić sobie pełna kontrolę nad transmisją ze swojego smartfonu.
Jak włączyć oszczędzanie danych?
Na początek proponuję wyjaśnienie czym właściwie jest oszczędzanie danych. Otóż zapewnia ono odcięcie większości aplikacji i usług od pobierania Internetu w tle. Co to oznacza? Większość aplikacji ma możliwość (jeśli im na to pozwolimy w ustawieniach) działania nawet, gdy z nich nie korzystamy. Pozostają w uśpieniu, jednak co jakiś czas komunikują się z globalną siecią aktualizując swoje dane. Może to dotyczyć na przykład programu pocztowego czy komunikatorów.
Włączając oszczędzanie danych odcinamy aplikacje od tych możliwości. Od tej pory działając w tle będą one mogły pobierać Internet tylko poprzez WIFI. Oczywiście pod warunkiem, że jest ono dostępne i włączone.
Oto proste kroki do włączenia trybu oszczędzania danych:
- uruchamiamy aplikację Ustawienia
- wybieramy Sieć i Internet
- wchodzimy w Oszczędzanie danych
- włączamy funkcję
Na górze ekranu na pasku stanu pojawi się ikonka przypominająca okrąg – oznaczać będzie włączenie funkcji. W taki sam sposób możemy wyłączyć oszczędzanie danych, w ostatnim kroku wykonując przeciwne działanie.
Włącznik funkcji możemy także umieścić jako łatwo dostępny na pasku ustawień. Konieczne będzie do tego wejście w ustawienia paska i wybranie z listy dostępnych opcji wyświetlania ikony oszczędzania danych.
Oszczędzanie danych a wybrane, ważne aplikacje
Jeśli chcemy zapewnić ważnym dla nas aplikacjom dostęp do Internetu nawet podczas działania w tle, to konieczna będzie odpowiednia zmiana ustawień. Przykładowo dzięki temu możemy upewnić się, że każdy ważny email dotrze do nas na czas, podczas gdy komunikatory internetowe nie będą zużywać danych. Jak to zrobić? Gdy wiemy już której aplikacji chcemy pozwolić na więcej powinniśmy:
- uruchomić aplikację Ustawienia
- wybrać Sieć i Internet
- wejść w Oszczędzanie danych
- puknąć w odnośnik Dane bez limitu
- z wyświetlonej listy wybrać te aplikacje i usługi, którym chcemy pozwolić na korzystanie z Internetu nawet, gdy włączymy trym oszczędzania danych
Aplikacje do oszczędzania danych
Na rynku dostępnych jest kilka aplikacji, które pomagają w oszczędzaniu danych internetowych. Głównie skupiają się na wykazywaniu które aplikacje zużywają najwięcej Internetu. Odcinają tez wybrane od pobierania danych. Nie polecam jednak ich używania z kilku powodów.
Przede wszystkim obciążają baterię naszego smartfona. Poza tym często wyświetlają reklamy, przez co same przyczyniają się do zużywania Internetu. A co najważniejsze: sami, wykorzystując ustawienia telefonu możemy wykonać ich pracę, i to bez żadnego wysiłku. To, jak zapobiec zużywaniu transmisji przez aplikacje działające w tle już wiemy, a jak dowiedzieć się która najwięcej go zużywa?
Jak sprawdzić co pobiera Internet w telefonie?
Wystarczy do tego kilka bardzo prostych kroków:
- uruchamiamy aplikację Ustawienia
- wybieramy opcję Użycie danych
Zobaczymy listę aplikacji uszeregowaną pod względem zużycia danych w wybranym okresie. Czas, który jest brany pod uwagę możemy zmienić i wybrać np. poprzedni miesiąc.
Oszczędzanie danych – inne sposoby
Realnie nielimitowany Internet w telefonie pozostaje nadal praktycznie nieosiągalny i nie występuje w ofertach operatorów. Praktycznie każdy określa ilość pobranych danych, po której przekroczeniu nakładane jest ograniczenie na prędkość transmisji.
W związku z tym możemy zadbać o mniejsze zużycie Internetu m. in. poprzez:
- zablokowanie reklam w przeglądarce poprzez korzystanie z już wyposażonej w filtrowanie reklam
- zainstalowanie AdBlocka Plus – aplikacji, która będzie blokowała reklamy w innych programach, w tym w przeglądarce
- korzystanie z opcji oszczędzania danych internetowych w przeglądarce; tę funkcję ma min. Edge, Opera czy Chrome
- wyłączenie wyświetlania zdjęć i pobierania załączników do email w aplikacji Gmail
- wyłączenie pobierania zdjęć czy filmów w takich aplikacjach jak Twitter, Snapchat czy TikTok
Wszystkie te sposoby pozwolą na prawdziwe ograniczenie zużycia Internetu i pozwolą nam doskonale zapanować nad oszczędzaniem danych.
Zobacz więcej wpisów z kategorii: Internet
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz