Oszczędzanie danych: jak je włączyć, wyłączyć i sprawdzić, co pobiera internet?

Niezależnie od tego czy przeglądamy treści czytając artykuły, oglądamy filmy na Youtube albo słuchamy muzyki ze Spotify – pobieramy dane. Większość z nas używa pakietów danych korzystając z Internetu w telefonie. Pakiety te bywają duże – na tyle, że nawet codziennie oglądając filmy w wysokiej jakości szybko ich nie wyczerpiemy. Bywają też małe – dostosowane do potrzeb osób sporadycznie korzystających z Internetu. Niezależnie od możliwości naszego abonamentu czy oferty na kartę warto zrozumieć czym jest oszczędzanie danych.

Wiedza o tym jak sprawdzić co pobiera Internet oraz jak włączyć i wyłączyć oszczędzanie danych może przydać się nam dla lepszej kontroli nad zużyciem pakietu, który mamy do dyspozycji. W końcu lepiej panować nad danymi, prawda? Dlatego jeśli chcesz się dowiedzieć, jak skutecznie zarządzać oszczędzaniem danych zapraszam Cię do przeczytania mojego wpisu.

Czy dane komórkowe muszą być włączone?czy dane komorkowe musza byc wlaczone

Nasze smartfony pobierają dane z Internetu na dwa sposoby. Jeden to przesyłanie w sieci komórkowej, drugi – WIFI. Gdy jesteśmy połączeni z zaufaną siecią WIFI lub Hotspotem oferowanym przez lokalnego operatora, korzystamy z transmisji niezależnej od sieci GSM. Oznacza to, że nie zużywamy danych z naszego pakietu. Jesteśmy jednak zależni od jej ograniczonego zasięgu.

Zaufana sieć WIFI to taka, którą znamy. Dotyczy to oczywiście naszej sieci domowej. Nasze zaufanie może także obejmować WIFI u rodziny, czy znajomych. Uważajmy jednak na sieci, których nie znamy. Szczególnie te niezabezpieczone hasłem, a oferujące dostęp do Internetu. Mogą służyć jako sposób na wyłudzenie naszych wrażliwych danych oraz instalowanie wirusów. Jeśli podejrzewamy złośliwe oprogramowanie na naszym telefonie, warto przeczytać jak zidentyfikować problem i pozbyć się go.

Dodatkowo nawet nasze domowe WIFI może podlegać limitom przesyłania danych. Jest tak choćby w przypadku korzystania z technologii LTE dla Internetu domowego, oferowanej przez wiodących operatorów. Dlatego poza zasięgiem WIFI, chcąc korzystać z globalnej sieci musimy włączyć przesyłanie danych komórkowych. Jak to zrobić? To tylko kilka prostych kroków:

 • przesuwamy na ekranie głównym palcem od góry w dół ekranu
 • znajdujemy ikonkę opisaną jako  Transmisja danych  lub  Dane komórkowe 
 • dotykamy ją, jeśli jest niepodświetlona

Możemy już korzystać z danych komórkowych poza zasięgiem sieci lokalnej. Jednak czy funkcja ta musi być włączona, byśmy mogli korzystać z naszego telefonu? Nie, nie musi, ale wiąże się to z ograniczeniami. Nie skorzystamy z Internetu, nie wyślemy wiadomości poprzez żaden komunikator. W zależności od producenta smartfonu – nie wyślemy i nie odbierzemy także MMS.

Niektórzy producenci telefonów wykluczają MMS z ograniczenia transmisji danych. Dotyczy to jednak wybranych modeli, bądź nawet szczegółowych ustawień konfiguracji systemu.

Jednak podstawowe funkcje telefonu nadal będą działały. Dotyczy to:

 • dzwonienia i odbierania połączeń
 • wysyłania i odbierania SMS
 • korzystania z wszystkich aplikacji i funkcji smartfona niezależnych od danych internetowych

Ciekawostką jest, że także odbiornik sygnału satelitarnego, czyli GPS będzie działał. Jednak do uruchomienia i podania naszej lokalizacji będzie potrzebował dużo więcej czasu. Mogą się także pojawić sporadyczne trudności z dokładnością.

Nowoczesne smartfony korzystają z transmisji danych także do zwiększania dokładności lokalizacji. Prócz korzystania z lokalizowania sieci WIFI oraz nadajników, czyli BTS zużywają także niewielką ilość danych komórkowych.

Co pobiera najwięcej Internetu w telefonie?Co pobiera najwiecej Internetu w telefonie

Najwięcej danych przesyłamy podczas oglądania filmów. Szczególnie dotyczy to tych w wysokiej jakości i serwisów takich, jak Youtube czy Netflix. Także TikTok czy Spotify potrafią solidnie nadwyrężyć zużycie danych. Są jednak sposoby na to, by kontrolować pobieranie Internetu. Każdy może je doskonale wykorzystać także do tego, by ograniczyć zużywanie się dostępnego pakietu danych. Jeśli interesują Cię szczegóły, zapraszam Cię do przeczytania artykułu, w którym opisuję ze szczegółami ile Internetu pobierają najpopularniejsze serwisy.

Mając na uwadze tendencję większości usług internetowych polegającą na zwiększonym zapotrzebowaniu na dane napiszę teraz jak wpłynąć na oszczędności w tym zakresie. Rady przydadzą się każdej osobie, która chce w prosty sposób zapewnić sobie pełna kontrolę nad transmisją ze swojego smartfonu.

Jak włączyć oszczędzanie danych?

Na początek proponuję wyjaśnienie czym właściwie jest oszczędzanie danych. Otóż zapewnia ono odcięcie większości aplikacji i usług od pobierania Internetu w tle. Co to oznacza? Większość aplikacji ma możliwość (jeśli im na to pozwolimy w ustawieniach) działania nawet, gdy z nich nie korzystamy. Pozostają w uśpieniu, jednak co jakiś czas komunikują się z globalną siecią aktualizując swoje dane. Może to dotyczyć na przykład programu pocztowego czy komunikatorów.

Włączając oszczędzanie danych odcinamy aplikacje od tych możliwości. Od tej pory działając w tle będą one mogły pobierać Internet tylko poprzez WIFI. Oczywiście pod warunkiem, że jest ono dostępne i włączone.

Każda aplikacja uruchomiona na Androidzie po wyjściu z niej pozostaje aktywna w tle. Oznacza to, że choć pobiera mniej energii może nadal wykonywać operacje takie, jak pobieranie danych. By całkowicie wyłączyć aplikację należy usunąć ją z listy ostatnio otwartych. Gdy to nie wystarcza, konieczne jest wejście w jej ustawienia i wybranie opcji Zatrzymaj. Nie będzie to jednak możliwe dla wybranych aplikacji zintegrowanych z systemem Android oraz m. in. Usług Google.

Oto proste kroki do włączenia trybu oszczędzania danych:

 • uruchamiamy aplikację  Ustawienia 
 • wybieramy  Sieć i Internet 
 • wchodzimy w  Oszczędzanie danych 
 • włączamy funkcję

Na górze ekranu na pasku stanu pojawi się ikonka przypominająca okrąg – oznaczać będzie włączenie funkcji. W taki sam sposób możemy wyłączyć oszczędzanie danych, w ostatnim kroku wykonując przeciwne działanie.

Warto pamiętać, że oszczędzanie danych jako funkcja dostępne jest od wersji Androida 8.0. Zadziała zatem także w nowszych wersjach, natomiast w starszych zależne będzie od nakładki producenckiej. MIUI w Xiaomi czy EMIUI w Huawei posiadają podobne możliwości ograniczania zużycia Internetu.

Włącznik funkcji możemy także umieścić jako łatwo dostępny na pasku ustawień. Konieczne będzie do tego wejście w ustawienia paska i wybranie z listy dostępnych opcji wyświetlania ikony oszczędzania danych.Jak właczyc oszczedzanie danych

Oszczędzanie danych a wybrane, ważne aplikacje

Jeśli chcemy zapewnić ważnym dla nas aplikacjom dostęp do Internetu nawet podczas działania w tle, to konieczna będzie odpowiednia zmiana ustawień. Przykładowo dzięki temu możemy upewnić się, że każdy ważny email dotrze do nas na czas, podczas gdy komunikatory internetowe nie będą zużywać danych. Jak to zrobić? Gdy wiemy już której aplikacji chcemy pozwolić na więcej powinniśmy:

 • uruchomić aplikację  Ustawienia 
 • wybrać  Sieć i Internet 
 • wejść w  Oszczędzanie danych 
 • puknąć w odnośnik  Dane bez limitu 
 • z wyświetlonej listy wybrać te  aplikacje i usługi, którym chcemy pozwolić na korzystanie z Internetu nawet, gdy włączymy trym oszczędzania danych 

Aplikacje do oszczędzania danych

Na rynku dostępnych jest kilka aplikacji, które pomagają w oszczędzaniu danych internetowych. Głównie skupiają się na wykazywaniu które aplikacje zużywają najwięcej Internetu. Odcinają tez wybrane od pobierania danych. Nie polecam jednak ich używania z kilku powodów.

Przede wszystkim obciążają baterię naszego smartfona. Poza tym często wyświetlają reklamy, przez co same przyczyniają się do zużywania Internetu. A co najważniejsze: sami, wykorzystując ustawienia telefonu możemy wykonać ich pracę, i to bez żadnego wysiłku. To, jak zapobiec zużywaniu transmisji przez aplikacje działające w tle już wiemy, a jak dowiedzieć się która najwięcej go zużywa?

Jak sprawdzić co pobiera Internet w telefonie?Jak sprawdzic co pobiera Internet w telefonie

Wystarczy do tego kilka bardzo prostych kroków:

 • uruchamiamy aplikację  Ustawienia 
 • wybieramy opcję  Użycie danych 

Zobaczymy listę aplikacji uszeregowaną pod względem zużycia danych w wybranym okresie. Czas, który jest brany pod uwagę możemy zmienić i wybrać np. poprzedni miesiąc.

Dzięki powyższej liście zobaczymy także co pobiera dane WIFI. W ten sposób poznamy ciekawe statystyki odnośnie działania naszego smartfona zarówno w domu czy miejscu pracy, jak i poza nimi.

Oszczędzanie danych – inne sposoby

Realnie nielimitowany Internet w telefonie pozostaje nadal praktycznie nieosiągalny i nie występuje w ofertach operatorów. Praktycznie każdy określa ilość pobranych danych, po której przekroczeniu nakładane jest ograniczenie na prędkość transmisji.

W związku z tym możemy zadbać o mniejsze zużycie Internetu m. in. poprzez:

 • zablokowanie reklam w przeglądarce poprzez korzystanie z już wyposażonej w filtrowanie reklam
 • zainstalowanie AdBlocka Plus – aplikacji, która będzie blokowała reklamy w innych programach, w tym w przeglądarce
 • korzystanie z opcji oszczędzania danych internetowych w przeglądarce; tę funkcję ma min. Edge, Opera czy Chrome
 • wyłączenie wyświetlania zdjęć i pobierania załączników do email w aplikacji Gmail
 • wyłączenie pobierania zdjęć czy filmów w takich aplikacjach jak Twitter, Snapchat czy TikTok

Wszystkie te sposoby pozwolą na prawdziwe ograniczenie zużycia Internetu i pozwolą nam doskonale zapanować nad oszczędzaniem danych.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Internet
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *