Z pewnością każdemu zdarzyło się choć raz zauważyć na obrazie wyświetlanym przez telewizor problemy z pikselami. Jest to częste i jeśli trwa sekundę czy dwie, to nic się nie dzieje. Jeśli jednak te kłopoty zdarzają się często lub nawet są ciągle obecne, to trzeba coś z tym szybko zrobić.
Jak naprawić pikselowanie obrazu w telewizorze?
Klasyczną metodą pomagającą w tej sytuacji tak jak i w innych jest zresetowanie urządzenia, co często pomaga szybko naprawić znikanie obrazu. Zawsze warto jej spróbować gdy zauważa się jakieś problemy. Należy w tym celu odłączyć telewizor od prądu i zostawić go na kilka minut. Dopiero wtedy z powrotem go podpiąć i sprawdzić, czy teraz działa prawidłowo.
Zanim zaczniesz korzystać z opisanych poniżej metod, warto odłączyć wszelkie kable, które nie są potrzebne do działania telewizora i odbierania sygnału. Czasem problemem okazuje się nieprawidłowe funkcjonowanie urządzeń zewnętrznych, przez które pojawiają się kolorowe piksele na ekranie. Tym sposobem będzie wiadomo, czy któryś z tych sprzętów nie spowodował problemu.
Problem nie ustąpił? Sprawdź następujące podpowiedzi:
- Test obrazu – warto sprawdzić, czy telewizor udostępnia w ramach swoich ustawień możliwość wykonania takiego sprawdzenia. Dzięki temu będzie wiadomo, czy jest to kłopot ze strony oprogramowania. W części przypadków taki test jest w stanie nawet pomóc ze znikającym obrazem.
- Przewody – konieczne jest przekonanie się, czy wszystkie kable są dobrze wpięte do telewizora. Jeśli zostały do końca dociśnięte, to przez to mogą pojawić się zakłócenia obrazu. Oczywiście nie można używać tu nadmiernej siły. Do tego warto też sprawdzić, czy nie zostały w którymś miejscu przerwane, przy nadmiernym zgięciu mogą być uszkodzone wewnątrz, przez co powstaje tak zwana pikseloza na ekranie telewizora. Najlepiej jest wziąć kompletnie inne kable i zobaczyć czy po ich podłączeniu problem z obrazem nadal występuje.
- Inne urządzenia – jeśli telewizor znajduje się obok innych sprzętów, to mogą one zakłócać sygnał oraz ogólne działanie urządzenia. Przez to zacina się obraz w telewizorze. Z tego powodu dobrze jest przenieść je na chwilę w inne miejsce lub po prostu odłączyć od prądu. Tak samo przewody z telewizora odpowiadające za przesyłanie sygnału nie powinny znajdować się obok kabli zasilających, które mogą zakłócać wysyłane dane oraz powodować rozmazywanie obrazu. Jeśli zauważyło się, że to właśnie zakłócanie sygnału jest problemem, a nie można usunąć przyczyny, to można zainwestować w lepiej ekranowany kabel, który jest odporniejszy na takie zjawiska.
- Siła sygnału – w przypadku gdy sygnał telewizji naziemnej jest zbyt słaby (np. ze względu na złe ustawienie anteny), powoduje to problem z odbiorem telewizji naziemnej, a co za tym idzie, obraz nie jest prawidłowy. Całe szczęście można to łatwo sprawdzić, bo wiele modeli posiada odpowiednią funkcję. Należy wejść w ustawienia, a następnie w informacje o systemie, sygnał lub pomoc dotyczącą produktu. Zależnie od konkretnej marki nazwy się różnią między sobą. W części telewizorów ten parametr jest widoczny po uruchomieniu ręcznego przeszukiwania częstotliwości, co pozwala łatwo przekonać się, z jak słabym sygnałem TV ma się do czynienia.
Siła sygnału (signal strength) powinna wynosić, chociaż 50% lub więcej. Oczywiście warto sprawdzić siłę sygnału na kanałach z różnych multipleksów, w których obraz jest rozpikselowany (spis multipleksów znajdziesz w dalszej części artykułu). Żeby zaradzić zbyt słabemu sygnałowi, można zrobić kilka rzeczy. Przede wszystkim chodzi o ustawienie anteny wystarczająco wysoko, a także skierowanie jej w kierunku najbliższego nadajnika (jego pozycję możesz sprawdzić w Internecie, za pomocą wyszukiwarki internetowej wpisując przykładowo „mapa nadajników telewizyjnych”).Poza tym jeśli w pobliżu jest dużo bloków oraz roślin zasłaniających widok, możesz skorzystać z sygnału odbitego. Należy w tym celu odwrócić antenę w kompletnie inną stronę niż nadajnik, tak żeby złapała sygnał odbity od innych budynków czy przedmiotów. Jednak wymaga to wypróbowania wielu różnych pozycji anteny, tak żeby znaleźć jej idealny kierunek.
- Do tego warto też sprawdzić, czy wszelkie kable podłączone do anteny nie zostały uszkodzone lub ich złącza nie są pokryte rdzą, co może powodować sytuację, gdzie jakość sygnału satelitarnego skacze. W przypadku uszkodzeń należy je wymienić, a jeśli chodzi o rdzę to pozbyć się jej z pomocą papieru ściernego, pilnika lub używając specjalnego środka do tego celu. Oczywiście po zrobieniu tych rzeczy należy automatyczne wyszukać częstotliwości w telewizorze.
- Istnieje także możliwość nadmiernie silnego sygnału, który także powoduje zakłócenia TV. W momencie gdy niedaleko znajduje się nadajnik, a antena skupia jego sygnał w dużym stopniu, to paradoksalnie jakość odbioru może ulec obniżeniu, przez co pojawią się problemy z pikselami.
Ogółem, siła sygnału oraz jego jakość powinny mieć zbliżone wartości procentowe. W takiej sytuacji można wymienić antenę o wysokim zysku na taką o mniejszym. Dodatkowo zaleca się, żeby antena nie miała wzmacniacza. Poza tym jeśli sygnał nadal jest zbyt mocny, można zainwestować w tłumik antenowy, który obniża jego siłę.
Sprawdź, czy problemy występują na każdej stacji i wypróbuj kolejnych sposobów
Warto sprawdzić, czy problemy występują na każdym kanale, czy też tylko na części. Jeśli chodzi o drugą opcję, to kłopot może być z konkretnym multipleksem, czyli kanałem, na którym przesyłane są odpowiednie programy (każdy multipleks posiada zbiór innych stacji). Za każdy multipleks odpowiadają inne nadajniki, dlatego też będzie wiadomo, gdzie leży kłopot.
MUX-1 – TTV, Fokus TV, Polo TV, TVP ABC, Eska TV, TV Trwam, Stopklatka TV, Antena.
MUX-2 – TVN7, TVN, TV4, TV6, TV PULS, TV PULS 2, Polsat, Super Polsat.
MUX-3 – TVP 2 HD, TVP 2 HD, TVP Historia, TVP Info HD, TVP3, TVP Sport HD.
MUX-8 – Nowa TV, WP, Zoom TV, Metro, TVP Kobieta, TVP Kultura HD.
Problem pojawia się przy każdym multipleksie? Próbujemy dalej! 🙂
- Wyklucz nieprawidłowo działające oprogramowanie – jeśli posiada się telewizor oraz dekoder to podane metody należy zastosować w przypadku obu urządzeń. Źle działający system może powodować rozmaite problemy. Konieczna jest aktualizacja oprogramowania w sprzętach, jeśli jest dostępna taka opcja (smart TV). Gdyby nie zdołało to pomóc, należy zresetować urządzenia do ustawień fabrycznych. W wyniku tej operacji utraci się zapisane ustawienia oraz dane w telewizorze, o czym warto pamiętać. Obie te opcje są dostępne w ustawieniach telewizora czy dekodera, do których można się dostać za pomocą pilotów.
- Słaba antena – jeśli powyższe metody nie działają, to problemem może okazać się jakość anteny. W takich sytuacjach często zdarza się, że telewizor śnieży. Trzeba zastanowić się nad tym jak wzmocnić odbiór anteny satelitarnej. Jeśli posiada się model bez wzmacniacza, to można w taki produkt zainwestować, warto także poświęcić sporo czasu na odpowiednie dopasowanie kierunku odbierania sygnału. Ewentualnie można kupić po prostu antenę o lepszej mocy odbioru.
- Martwe piksele – w części przypadków ekran ulega uszkodzeniu i konkretne punkty są zniszczone, a co za tym idzie nieaktywne. Można też zauważyć migające piksele. Dobrze jest skorzystać z dostępnych w Internecie stron, które pozwalają wychwycić znacznie łatwiej wszystkie martwe piksele. Stosowane są nasycone kolory, na których tle łatwo jest je zauważyć. To rozwiązanie na wykrycie wszystkich martwych pikseli dostępne w Smart TV. Z kolei do ich usunięcia można skorzystać z programów, które dzięki odpowiedniemu zastosowaniu kolorów na ekranie pozwalają naświetlić piksele, co w części przypadków pomaga je naprawić. Najlepiej jest podłączyć do telewizora laptop i wtedy skorzystać z tego programu. Poza tym można też spróbować delikatnie przycisnąć martwe piksele palcami, co w części przypadków pomaga odblokować tranzystory. Jednak nie można używać nadmiernej siły, bo jedynie pogłębi się uszkodzenia.
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz