Przedłużenie umowy u operatora: jak wynegocjować lepsze warunki? Sprawdzone techniki

Kończy Ci się umowa z operatorem? Nie chcesz przechodzić do innej sieci, jednak zaproponowane warunki nie spełniają wszystkich twoich oczekiwań? Nie należy poddawać się zbyt szybko – być może próby negocjacji przyniosą oczekiwane rezultaty!

Przede wszystkim warto jest określić, na czym nam zależy. W innym przypadku nie będziemy posiadać żadnych argumentów podczas rozmowy z konsultantem. Pewność siebie ma znaczenie – klienci, którzy wiedzą czego chcą są o wiele lepiej traktowani. Niestety osoby bez asertywności często zgadzają się na pierwszą zaproponowaną ofertę, która nie jest zbyt korzystna.

Przedłużanie umowy musimy zaplanować z odpowiednim wyprzedzeniem. Czasami potrzeba kilku, a nawet kilkunastu dni, aby operator stworzył spersonalizowaną ofertę dopasowaną do naszych potrzeb. Oczywiście musimy również liczyć się z tym, że każdy przypadek jest zupełnie inny. Warto jest bazować na wskazówkach osób, które mają doświadczenie.

W dzisiejszych czasach to operator powinien zabiegać o klienta. Godzenie się na „bylejakość”, to ogromny błąd! Wielu konsumentów nie ma pojęcia, że negocjacja może nieść za sobą wiele korzyści. Nie warto więc unikać kontaktu z obsługą sieci, a więc nie odrzucajmy połączeń konsultantów, którzy próbują się do nas dodzwonić.

1. Oferta „szyta na miarę”

Nie od dziś wiadomo, że lojalnemu klientowi należy się więcej. Nie możemy jednak liczyć na to, że bez wysiłku otrzymamy super ofertę, która będzie najlepsza na rynku. Przeglądając strony internetowe poszczególnych operatorów wydaje nam się, że są to jedyne opcje, na jakie możemy liczyć. Nie jest to prawdą! Warto mieć świadomość, że oferta może zostać dostosowana do klienta. Informacji powinniśmy szukać np. na forach tematycznych lub w mediach społecznościowych.

spersonalizowana oferta

Wiadomym jest, że każda ze stron dba o swoje interesy. Bywa tak, że troska o zadowolenie klienta, to tylko pozory. Operator nie zaproponuje nam wyjątkowych warunków współpracy, jeśli będziemy zgadzać się na wszystkie podsunięte propozycje. Konsultant posiada specjalistyczną wiedzę z zakresu obsługi klienta. Doskonale wie, kiedy ma do czynienia z osobą, która sama nie potrafi określić, czego potrzebuje.

Jak korzystnie przedłużyć umowę? Przede wszystkim przedstaw swoje wymagania – mogą być one lekko na wyrost, tak aby podczas negocjacji dojść do „złotego środka”. Jeśli pomimo starań nie udało Ci się osiągnąć oczekiwanych efektów, to przejdź do kolejnego kroku.

2. Twarde negocjacje

określenie warunków umowy

Zakończyłeś rozmowę z konsultantem, który poinformował Cię, że operator nie może zaproponować Ci lepszych warunków? Ważne jest, aby przedwcześnie nie odpuszczać – czas może okazać się tutaj kluczowy. Istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że za kilka dni ponownie odezwie się do nas obsługa sieci. Zawsze możesz porównać zaproponowane warunki umowy do oferty konkurencji. Dla drugiej strony jest to znak, że faktycznie interesujesz się zmianą operatora.

Dobre rozeznane na rynku działa na twoją korzyść. Ze swojej strony mogę polecić Ci analizę mojego rankingu sieci komórkowych i lekturę recenzji sieci Premium Mobile, która ma bardzo dobre warunki, które mogą stanowić dla Ciebie punkt odniesienia.

 Negocjacje podczas przedłużania umowy wymagają naszej nieustępliwości. Pamiętajmy jednak o tym, aby zachować wysoką kulturę osobistą. Wiele osób zauważyło, że uprzejmość w stosunku do konsultanta popłaca! Po drugiej stronie słuchawki również jest człowiek, który zasługuje na szacunek. Arogancka postawa zmniejsza nasze szanse na powodzenie. 

Zastanawiasz się, co można zyskać dzięki negocjacjom? Wielu osobom udało się otrzymać np.:

  • zwiększony pakiet internetu,
  • kilka miesięcy za 0 zł,
  • niższą kwotę abonamentu,
  • promocyjne ceny pozostałych usług,
  • nowy smartfon w atrakcyjnej cenie.

Oczywiście to tylko przykłady. Wiadomym jest, że klient, który korzystał z usług wiele lat jest na wagę złota. Nie podpisujmy kolejnej umowy na 12, a nawet 24 miesiące „ot tak”! Nie zostawiajmy również sprawy na ostatnią chwilę.

3. Wypowiedzenie umowy

wypowiedzenie umowy

Mogłoby się wydawać, że wniosek o wypowiedzenie umowy to ostateczność, jednak nie jest to prawdą. Dla operatora często jest to bodziec do tego, aby zawalczyć o konsumenta. Odpowiada za to Dział Utrzymania Klienta. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w ciągu kilku dni od złożenia wypowiedzenia otrzymamy zupełnie nową propozycję. Nie można jednak jednoznacznie powiedzieć, czy będzie ona w pełni zgodna z przedstawionymi wymogami.

Jeśli nasze życzenia nie są zbyt wygórowane, to być może operator przystanie na zaproponowane rozwiązanie. W innym przypadku przedstawi nam ostateczną ofertę, którą możemy zaakceptować lub odrzucić. Jest to moment na to, aby zastanowić się, czy nie lepiej przejść do innej sieci.

4. Wniosek o przeniesienie numeru

Dział Utrzymania Klienta, na przykład w Play sprawnie reaguje na wniosek o przeniesienie numeru do innej sieci. Dotyczy to również innych operatorów, a więc jest to metoda godna wypróbowania. Jeśli zostanie nam przedstawiona ciekawa oferta, to wniosek zostanie oddalony. Nie trzeba więc obawiać się negatywnych konsekwencji tego kroku. Analizując opinie użytkowników można dojść do wniosku, że jest to jedna z najlepszych technik negocjacji.

Nie zawsze rozmowy z konsultantem przynoszą wymierne skutki. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że część klientów prędzej, czy później godzi się na podpisanie niezbyt korzystnej umowy. Zdecydowany krok może okazać się prawdziwym strzałem w dziesiątkę.

Kiedy warto przedłużyć umowę?

przedłużenie umowy z operatorem

Dział Utrzymania Klienta w T-mobile, Plus, czy też innej popularnej sieci funkcjonuje podobnie. Obecnie operatorzy prześcigają się w tym, aby zaproponować wymagającym klientom możliwe najlepsze warunki umowy. Oczywiście nie o wszystkich konsumentów trzeba się starać – niestety grupa osób „biernych” traci na tym najwięcej. Nie zapominajmy o tym, że cierpliwość popłaca. Czasami wydaje nam się, że druga strona powiedziała ostateczne słowo, a jest zupełnie inaczej.

Na przedłużenie umowy warto zdecydować się, jeśli:

  • Oferta spełnia nasze oczekiwania – nie ma sensu iść na kompromis, jeśli w innej sieci otrzymamy wszystko to, czego potrzebujemy. Jeśli mamy poczucie, że przepłacamy, a przez lata warunki umowy nie zmieniły się na naszą korzyść, to czas na działanie. Na dalsze korzystanie z usług danego operatora powinniśmy zdecydować się tylko wtedy, gdy zaproponował nam ofertę spersonalizowaną i zgodną z przedstawionymi wymaganiami.
  • Nie znaleźliśmy lepszej oferty – czasami tak bywa, szczególnie jeśli korzystamy z pakietów usług (np. multi-abonament, oferta dla firm, oferta dla domu). Ważne jest to, aby z odpowiednim wyprzedzeniem zapoznać się z propozycjami sieci konkurencyjnych. Dajmy sobie czas na rozmowy z konsultantami. Nie zapomnijmy także o promocjach dla nowych klientów.
  • Jesteśmy zadowoleni z jakości usług – nie mamy pewności, czy u innego operatora nie pojawia się problemy z zasięgiem, a internet nie będzie zacinał się podczas normalnego użytkowania. Musimy przekonać się o tym na własnej skórze, ponieważ opinie użytkowników są subiektywne.

Czas na zmianę!

Nierzadko bywa tak, że nawet obniżona wysokość abonamentu lub korzystniejsze warunki współpracy nie zachęcają do przedłużenia umowy. Wszystko wskazuje na to, że jest to czas na zmianę! Nie ma sensu tkwić przez wiele lat w jednej sieci, jeśli na rynku dostępnych jest tak wiele godnych zainteresowania ofert. Coraz więcej osób zmienia operatora średnio raz na dwa lata. Nie ma w tym nic złego – branża telefonii komórkowej stale się rozwija.

Zmiana sieci komórkowej jest rekomendowana w przypadku:

  • zbyt wysokiego abonamentu,
  • braku interesujących promocji,
  • problemów z zasięgiem,
  • niewystarczających pakietów internetowych,
  • słabej jakości obsługi klienta.

zmiana operatora

Mając dostęp do sieci bardzo szybko zgromadzimy informacje potrzebne do podjęcia trafnej decyzji. Przypominam, że warto jest zajrzeć do mojego rankingu sieci komórkowych, który został stworzony w oparciu o realne opinie użytkowników. Wiem, że pomógł już on bardzo wielu osobom 😉

Nie wiesz, czy warto bazować na opiniach użytkowników? Oczywiście, że tak, jednak nie powinny stanowić one czynnika determinującego do podjęcia ostatecznej decyzji. Potraktujmy je jako wsparcie, ponieważ każdy ma zupełnie inny punkt widzenia. To, co dla nas jest ważne, dla innych może być kompletnie nieistotne.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telefony i operatorzy
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *