Przeglądarka na Android TV: jaka najlepsza i które są dobre? Przegląd aplikacji

Telewizor już dawno przestał być tylko zwykłym odbiornikiem. Dziś służy także jako multimedialny komputer. Nie tylko oglądamy na nim programy TV, lecz także korzystamy z aplikacji streamingowych. Oglądamy filmy w wysokiej jakości, słuchamy muzyki. Dostępnych jest wiele interesujących gier. Telewizor wyposażony w kamerę może być doskonałym komunikatorem do rozmów wideo oraz narzędziem używanym podczas telekonferencji. A jeśli podłączymy wygodną klawiaturę i mysz – lub mamy odpowiedniego pilota – posłuży także do przeglądania Internetu. Jaka jest najlepsza przeglądarka na Android TV?

Tak, jak dla komputerów i smartfonów – wybór przeglądarek internetowych jest spory. Większość wiodących producentów zdecydowało się na stworzenie wersji tych okien na elektroniczny świat na Android TV. Wszystkie spełniają podstawowe funkcje – wyświetlają treści ze stron www. Dlatego też wybór najlepszej może okazać się trudny. Postarałem się zrobić to za Ciebie i dostarczyć Ci gotowe informacje. Posłużyłem się specyfikacją poszczególnych programów, opiniami dostępnymi w Internecie oraz własnym doświadczeniem. Zapraszam Cię do zapoznania się ze stworzonym przeze mnie przeglądem.ranking przeglądarek TV

Dobra przeglądarka na Androida, czyli jaka?

Tworząc zestawienie sugerowałem się kilkoma najważniejszymi czynnikami, właściwościami przeglądarki. Oto one:

  • Szybkość działania
  • Bezpieczeństwo
  • Niezawodność
  • Obciążenie dla pamięci
  • Dostępność – łatwość instalacji

Zwracając uwagę na te aspekty, zaskoczyło mnie, że wydawać by się mogło najlepsza i oczywista przeglądarka na Androida, czyli Google Chrome, jest niełatwa w zainstalowaniu. Aplikacja nie jest udostępniona w sklepie Google Play i by ja wgrać na Android TV należy posłużyć się kilkoma sztuczkami. Dlatego też w kategorii dostępności, Chrome od Google wypadł blado. Nie zdecydowałem się zatem na umieszczenie jej w zestawieniu.

W związku z tym, że procesory Android TV są na ogół niezbyt szybkie, to przyjrzałem się, jak radzą sobie z poszczególnymi przeglądarkami. I tu miałem ciekawe spostrzeżenia, którymi się z Toba podzielę. Nie każdy TV bowiem radzi sobie z bardziej wymagającymi programami. Nie są to urządzenia tak elastyczne, jeśli chodzi o moc obliczeniową, jak komputery czy smartfony.

Bezpieczeństwo było dla mnie priorytetem. Nie zaproponuję Ci instalacji przeglądarki na Twoim Android TV, jeśli nie mam pewności, że jest to całkowicie bezpieczne. Nie brałem zatem pod uwagę przeglądarek, co do których istnieją jakiekolwiek wątpliwości mające uzasadnienie w więcej, niż kilku zgłoszeniach.

Nazwa przeglądarkiCo ją wyróżnia?Gdzie pobrać?
OPERASzybkość i bezpieczeństwo
ZOBACZ
FirefoxMożliwości konfiguracji ZOBACZ
DuckDuckGOPrywatność ZOBACZ
Samsung Internet BrowserSzybkość
ZOBACZ

Opera z VPN

Opera na Android TVProgram od marki Opera jest bez wątpienia najlepszą przeglądarką na Android TV. Sprawdzona na komputerach PC, następnie smartfonach i tabletach trafiła wreszcie na telewizory i to w jakim stylu! Jakie są jej najważniejsze cechy? Zapraszam do przeczytania:

  • Szybkość i bezpieczeństwo
  • Bezpłatna usługa VPN
  • Blokowanie reklam
  • Tryb prywatny
  • Ciemny motyw

Wszystkie wymienione funkcje znamy już z komputerów i smartfonów. Szczególną uwagę przykuwa opcja blokowania reklam. Przydaje się ona na Android TV szczególnie dlatego, że zapewnia mniejsze obciążenie procesora – jak już pisałem nie tak szybkiego, jak w innych urządzeniach. Tryb ciemny pozwala na komfortowe surfowanie po sieci w słabo oświetlonych pomieszczeniach.

Jednak najbardziej satysfakcjonująca jest szybkość. Nawet na wymagających stronach rzadko zdarzają się opóźnienia w wyświetlaniu. Sprawdziłem to na jednym z najstarszych telewizorów z Androidem – naprawdę działa! Jednym z powodów może być inteligentne wykorzystanie przez Operę dekompresji treści. Jest ona wykonywana z wyprzedzeniem, stosowane jest buforowanie.

Kompresja treści przesyłanej przez dostawcę do Twojego TV, np. filmu powoduje, że przed wyświetleniem jest on dekompresowany. To znacznie obciąża procesor TV i może powodować przerwy i opóźnienia obrazu i dźwięku.

Ze względu na powyższe oraz kolejna zaletę – bezpieczeństwo – mogę z cała pewnością polecić Operę każdemu użytkownikowi Android TV. Także jeśli chcesz użyć przeglądarki na TV Philipsa z Androidem – Opera to program dla Ciebie. Dlaczego? Zauważyłem, że wiele odbiorników tej marki nie radzi sobie z aplikacjami wymagającymi dużej mocy procesora. Opera takich wymagań nie ma ?

Firefox

Produkt Mozilli szczyci się możliwością instalacji rozszerzeń w aplikacji na TV tak, jak możesz to robić na smartfonie. Dzięki temu skorzystasz z ulubionych, np. blokera reklam. Jakie są najważniejsze cechy Firefoxa?

Oto one:

  • Szybkie ładowanie stron
  • Porządkowanie kart
  • Rozszerzone funkcje wyszukiwania
  • Możliwość synchronizacji z innymi urządzeniami
  • Tryb prywatny
  • Instalacja rozszerzeń
  • Blokowanie śledzenia

Rzeczywiście szybko przekonałem się, że Firefox działa prawie tak szybko, jak Opera. W praktyce – właściwie jej nie ustępuje. Jest też wygodny w użytkowaniu – karty ułożysz w dowolny sposób, aplikacja sama zaproponuje zamknięcie od dawna nie przeglądanych. Wyszukiwanie za pomocą wybranego serwisu jest naprawdę bardzo proste.

Według mnie najciekawsze są jednak: możliwość instalacji rozszerzeń oraz synchronizacja z innymi urządzeniami. Bez problemu zainstalujesz najlepsze dodatki znane ze smartfona – na przykład bloker reklam. Dzięki logowaniu do Firefoxa możesz kontynuować przeglądanie stron wcześniej wyświetlonych na komputerze czy telefonie. Skorzystasz z tej samej, zsynchronizowanej listy ulubionych witryn a także historii – odnajdziesz w niej wszystko, co wcześniej udało Ci się znaleźć w podróży czy pracując przed komputerem.

Blokowanie śledzenia oraz tryb prywatny zapewnią bezpieczeństwo względem natrętnych reklam celujących w zainteresowania użytkownika sieci. Choć sam rzadko używam tych funkcji, to wiem, że cieszą się sporym powodzeniem.

DuckDuckGO

Ta przeglądarka na Smart TV z Androidem szczyci się dbaniem o prywatność użytkowników. Poniżej zestawiam jej najważniejsze cechy:

  • Prostota obsługi
  • Brak śledzenia – prywatność i bezpieczeństwo
  • Szybkie czyszczenie historii
  • Wykorzystanie protokołu HTTPS

Na przedstawionej przeze mnie liście nie ma szybkości. Czy zatem DuckDuckGO jest powolna? Nie, tego na pewno nie można powiedzieć o tej przeglądarce, jednak nie pracuje aż tak szybko, jak najlepsi konkurenci. Obsłuży jednak płynnie większość stron internetowych – także bardziej wymagających.

Ciekawym rozwiązaniem jest czyszczenie historii przeglądarki jednym przyciskiem – przydane, jeśli nie chcemy, by inni użytkownicy przeglądarki na naszym Android TV mieli wgląd w nasze dane. Brak śledzenia zapewniony przez DuckDuckGo, znany już z rozwiązań na smartfony to coraz bardziej pożądane przez użytkowników Internetu rozwiązanie. Szczególnie w dobie prób zdobywania informacji o nas przez większość portali komercyjnych.przeglądarka na telewizor

Samsung Internet Browser

Wbrew nazwie przeglądarka ta dostępna jest na TV różnych marek pod warunkiem posiadania Androida.

Oto jej najważniejsze cechy:

  • Szybkość działania
  • Szybkość działania
  • Możliwość wyboru różnych blokerów reklam
  • Dostępność indywidualnego dostosowywania menu

Czy widzisz tam powtórzenie? Tak, pojawiło się tam celowo. Miałem okazję skorzystać z tej przeglądarki. Jest niesamowicie szybka – porównywalna z Operą. Nie zajmuje też dużo miejsca w pamięci Android TV – być może dzięki temu działa tak płynnie.

Dodatkowo, Samsung zapewnia instalowanie wybranych blokerów reklam – polecam to każdemu. Jednak lista dodatków jest mocno ograniczona. Wynika to z faktu, że przeglądarka od Samsunga korzysta wyłącznie z tych, które zostały stworzone specjalnie dla niej. Ogranicza to zatem jej funkcjonalność.

Ciekawostką jest, że Samsung Internet Browser nie działa wyraźnie szybciej na telewizorach tej marki w porównaniu z innymi. Doskonale sprawdzi się zatem jako przeglądarka na Android TV od Sony, czy Philipsa.

Przeglądarka na Android TV? Najlepiej z klawiaturą i myszą

Jeśli chcesz wygodnie korzystać z Android TV i przeglądać strony internetowe, to na pewno przyda Ci się podłączenie klawiatury i myszy. Świetnie spisze się też klawiatura z wbudowanym gładzikiem, czyli touch-padem. Z mojego doświadczenia wynika, że o ile obsługa przeglądarki za pomocą pilota może być z początku ciekawa, to szybko staje się kłopotliwa. Wpisanie adresu, wybór odnośnika czy nawet przewijanie strony może być uciążliwe.

Jednym ze sposobów (i najprostszym) jest połączenie urządzeń wskazujących za pomocą portu USB. Jeśli jednak siedzisz daleko od TV (szczególnie dużego), to kabel może okazać się za krótki. Może też przeszkadzać Tobie lub innym domownikom. Dlatego warto rozpatrzyć zakup urządzeń wskazujących z technologią Bluetooth. Jeśli nie masz pewności, czy Twój TV posiada BT, to zapoznaj się proszę z tym moim wpisem. Jeśli nie ma – to zapraszam Cię do artykułu, w którym opisałem możliwe rozwiązania alternatywne – adaptery Bluetooth. Ważne, by wpierw upewnić się, że TV współpracować będzie z Twoim telewizorem. Szczególnie uważaj w przypadku marki LG, która dość selektywnie podchodzi do obsługi urządzeń BT.

Świetnym rozwiązaniem jest także Pilot Magic od LG. To jakby mysz w powietrzu – za pomocą przemieszczania pilota i zmiany jego wychylenia poruszamy kursorem po ekranie. Wypróbowałem – działa świetnie, lecz po kilkunastu minutach ręka trzymająca magicznego pilota męczy się.przegladarka na tv smart android

Przeglądarka na Android TV i dedykowane aplikacje

Choć dobra przeglądarka na Android TV poradzi sobie z wyświetleniem większości stron, to bardzo polecam korzystanie z dedykowanych aplikacji zawsze, gdy to możliwe. Netflix, Youtube czy TVP VOD dużo lepiej i płynniej zadziałają dzięki aplikacjom przeznaczonym specjalnie dla tych serwisów. Apki te zapewniają także funkcjonalności, które są wygodniejsze w obsłudze niż wtedy, gdy włączymy serwis przez przeglądarkę. Dotyczy to między innymi włączania napisów czy zmianę jakości filmu.

Jeśli chcesz poznać inne, ciekawe aplikacje na Android TV, to zapraszam Cię do zapoznania się z tym zestawieniem. Na pewno znajdziesz w nim coś idealnego dla siebie ?

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Aplikacje
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *