PVR: co to jest, jakie są możliwości i jak nagrywać na dysk, lub TV?

Być może pamiętasz jeszcze czasy nagrywania audycji, filmów czy sportu na kasety VHS. A może jest to dla Ciebie obca, wycofana technologia, ale masz styczność z jej nowymi wcieleniami. W każdym wypadku, jeśli chcesz uwieczniać na własny użytek cokolwiek, co możesz zobaczyć w TV, to zainteresuje Cię PVR: co to jest, jakie są możliwości i jak nagrywać na dysk, lub TV? Tego dowiesz się z mojego nowego wpisu.

Przyjrzymy się dziś możliwościom, jakie daje PVR, rodzajom zapisu programów czy technologiom do tego stosowanym. Dzięki temu będziesz mieć wiedzę wystarczającą do wygodnego i świadomego korzystania z tej usługi. Jeśli stoisz przed decyzją związaną z wyborem – łatwiej będzie Ci ją podjąć ?

nagrywarka tv z dyskiem

PVR – co to jest?

Skrót PVR pochodzi od zwrotu Personal Video Recorder, czyli osobista nagrywarka wideo. Może być nią każde urządzenie, które przeznaczone jest do nagrywania treści (w praktyce obrazu i dźwięku) na wybranym nośniku. Nośnik ten może być analogowy lub cyfrowy. Dziś już wszystkie nagrania zachowane są w formie cyfrowej, przeważnie jako pliki audiowizualne.

Co to jest dysk twardy PVR?

Dysk twardy w nagrywarce PVR to taki sam dysk, jaki montowany jest w komputerach. Posiada on możliwość zapisu każdego rodzaju danych. W urządzeniu nagrywającym PVR służy do nagrywania audycji z telewizji:

  • Satelitarnej w technologii DVB-S (lub DVB-S2)
  • Kablowej w technologii DVB-C
  • Naziemnej cyfrowej z dekodera DVB-T2

Dysk ten, jak nazwa wskazuje, może mieć mechanicznie obracany talerz i głowicę zapisującą dane. Jednak wraz z rozwojem technologii coraz częściej stosowane są nośniki pamięci bez ruchomych części – SSD. Są one szybsze, pobierają mniej prądu i są też cichsze. Ich wadą jest natomiast mniejsza trwałość. Oznacza to, że po określonej liczbie kolejnych zapisów danych (filmów czy seriali) pojawiają się w ich pamięci błędy. To jednak w praktyce nie ma znaczenia – w ciągu kilku lat użytkowania nie powinny one występować.

Urządzenia SSD, czyli Solid State Drive, choć nie zawierają fizycznego, obracającego się dysku, także nazywamy dyskami twardymi, dla jasności tego, do czego urządzenie służy.

Za nośnik danych nagrywarki typu PVR można uznać także pamięć przenośną: na przykład pendrive lub tzw. dysk przenośny, czyli większy odpowiednik pendrive. Urządzenie takie można podłączyć do:

  • Dekodera cyfrowego DVB-T2 czy DVB-S
  • Do niektórych dekoderów DVB-C – tych, które nie mają zablokowanej takiej możliwości przez operatora
  • Do telewizora

za pośrednictwem wejścia USB.

co to jest dysk twardy pvr

Nagrywanie PVR – co to znaczy?

Nagrywanie na urządzeniu PVR oznacza cyfrową rejestrację treści z telewizji: naziemnej cyfrowej, satelitarnej lub kablowej. Nagrywane są obraz, dźwięk, a także dodatkowe informacje, np. z EPG. Dzięki tym dodatkowym informacjom nie musisz zastanawiać się, gdy przeglądasz nagrane audycje – gdzie jest ta, której szukasz. Będą one skatalogowane i opisane. W wielu przypadkach, w menu PVR, możesz je:

  • Przeglądać, sortując po dacie nagrania czy kanale źródłowym
  • Kasować te, które nie są Ci już potrzebne

Czy to trudne? Zdecydowanie nie. Obsługa nagrywania PVR jest intuicyjna, a instrukcje wyświetlane są na ekranie telewizora.

Z mojego doświadczenia wynika, że nawet osoby starsze, nieobeznane z nowoczesnymi technologiami, chętnie korzystają z PVR. Ta funkcja szczególnie cieszy te osoby, które nie zawsze mają czas, by być przed TV, gdy nadawany jest ich ulubiony program.

Telewizor z PVR – nagranie nie zawsze da się odtworzyć wszędzie tam, gdzie się chce

Twój telewizor lub dekoder, by móc poprawnie korzystać z nośnika danych (zarówno wbudowanego dysku, jak i pendrive czy dysku zewnętrznego), musi go najpierw sformatować. Jeśli dysk jest wbudowany, to jest on już sformatowany fabrycznie. Jeśli podłączasz nowy pendrive, to jak sformatować dysk PVR? To urządzenie odbierające sygnał TV spyta, czy chcesz dokonać formatowania i wykona to automatycznie. Po wykonanej czynności możesz korzystać z udogodnień funkcjonalności PVR.

Co oznacza takie formatowanie oraz zapis plików na konkretnym urządzeniu, w praktyce? Musimy pamiętać, że program sportowy, film, czy serial, zapisany na później w Twoim PVR, będzie prawdopodobnie:

  • Zapisany w formacie, który możliwy będzie do odczytu tylko w urządzeniu tego samego producenta
  • Co najbardziej prawdopodobne: zdatny do odczytu, odtworzenia, tylko w tym samym urządzeniu

Z czego to wynika? Otóż chodzi o regulacje prawne, które nakazują producentom takie ograniczenia. Jeśli by ich nie było, to pozwalałoby to na łatwe piractwo treści: nagrywanie na dekoderze czy TV, a potem przenoszenie na komputer i umieszczanie nielegalnie w sieci. Jednak warto pamiętać, że główną i pożądaną korzyścią z użytkowania nagrywarki PVR jest właśnie odtwarzanie mediów na tym samym urządzeniu, w dogodnym dla siebie czasie.

jak sformatować dysk pvr

Telewizor PVR – czy urządzenie PVR to coś, czego trzeba specjalnie szukać?

Od razu odpowiem: nie. Funkcja nagrywania na nośnik danych jest dostępna praktycznie w każdym telewizorze oraz w większości dekoderów. Oczywiście dotyczy to urządzeń z kilku ostatnich lat – funkcjonalność ta jest powszechna od około 2016 roku.

Wyjątkiem są dekodery DVB-C od operatorów sieci kablowych czy DVB-S2 od operatorów satelitarnych. Te urządzenia bowiem na ogół nie pozwalają na podłączanie nośników zewnętrznych. W zamian za to operatorzy proponują albo wbudowane dyski PVR, albo zapis danych (audycji, filmów) w chmurze, przez Internet. Więcej o tym przeczytasz w tym moim wpisie o Catch up TV.

Mogą też występować ograniczenia związane z poziomu zaawansowania urządzenia. Niektóre z nich nagrają wyłącznie odtwarzaną właśnie audycję – przestaną nagrywać po wyłączeniu ekranu czy przełączeniu na inny kanał. Ogólnie można przyjąć, że nagrywanie poprzez PVR na wbudowany lub zewnętrzny nośnik danych wygodniejsze jest na osobnym dekoderze, niż na TV:

  • Pozwala na ogół na oglądanie, w czasie nagrywania, innego kanału
  • Nie wymaga włączenia TV podczas nagrywania
  • Włączy się samo, o zaprogramowanej porze

Nagrywanie na TV może wymagać włączenia TV o wymaganej godzinie, przez użytkownika. Jednak najnowsze TV, które mają zaawansowane funkcje Smart, często mają też rozbudowane funkcje nagrywania, włącznie z możliwością prowadzenia zapisu, gdy nie oglądasz TV.

Dekoder PVR Cyfrowy Polsat – czy Evobox PVR nagra program?

Czy Polsat Box udostępnia usługę nagrywania? Jak najbardziej. Dekoder Evobox PVR, który posiada wielu użytkowników Polsatu, ma wbudowany dysk o pojemności aż 500 GB. Co ciekawe, nagrasz jednocześnie aż 3 audycje. Możesz tez skorzystać z wielu opcji rejestracji programów:

  • Nagrać wybrany odcinek serialu
  • Nagrać całą serię odcinków
  • Zapisać na PVR kilka odcinków, emitowanych w określonym czasie (na przykład wtedy, gdy nie ma Cię w domu)

Nowe dekodery, czyli między innymi:

  • Polsat BOX 4K
  • Evobox HD

oferują, po podłączeniu do sieci Internet, przechowywanie danych w chmurze. Dzięki temu nie musisz przejmować się pojemnością lokalnej pamięci. Jednocześnie, niezależnie od tego, co zdecydujesz się nagrać, możesz obejrzeć wybrane, przegapione przez Ciebie audycje, nawet do 7 dni wstecz! Większość najchętniej oglądanych treści jest bowiem zapisywana na serwerach operatora i oferowana nam w określonym oknie czasowym.

pvr co to jest

Timeshift – co to za funkcja i czy jest w moim PVR?

Timeshift to przede wszystkim:

  • możliwość zatrzymania nadawanej audycji, czyli włączenia stopklatki
  • możliwość przewinięcia określonej audycji do tyłu, jeśli coś przegapisz
  • czasami nawet możliwość obejrzenia całego programu od początku

Działa to w ten sposób, że włączając dany kanał, automatycznie włączasz też nagrywanie treści, bez dodatkowej ingerencji. Nagrywanie to jest na ogół ograniczone czasowo: do ostatnich kilku czy kilkunastu minut, lub do czasu dłuższego, nawet kilku godzin. Niektóre dekodery czy TV z PVR pozwalają na ustawienie tego czasu indywidualnie.

Jeśli zatem podczas oglądania chcesz zatrzymać obraz lub przewinąć część programu do tyłu, to wystarczy, że wciśniesz odpowiedni przycisk na pilocie (w tym wypadku pauzy lub przewijania). W każdej chwili możesz wrócić do treści w tej chwili nadawanych, zatrzymując odtwarzanie nagranych obrazów.

Niezależnie od tego ile razy odtworzysz nagrany program, wydarzenie sportowe czy odcinek serialu, to jakość zarejestrowanych obrazu i dźwięku nie pogorszy się. Wynika to z technologii zapisu cyfrowego.
Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telewizja
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *