Rozlany ekran, wylany wyświetlacz w telefonie – jak naprawić i co robić, jeżeli pojawią się plamy?

Telefonów z dużym, dość delikatnym ekranem używamy z bardzo różnych warunkach. Narażamy je na uszkodzenia mechaniczne, gdy urządzenie upadnie. Także przenosząc w kieszeni, torebce czy plecaku możemy uszkodzić delikatny wyświetlacz czy obudowę.

  • Co zrobić, gdy zaobserwujesz rozlany ekran?
  • Czy wylany wyświetlacz w telefonie oznacza, że nie da się już nic zrobić?
  • Co zrobić, jeżeli pojawią się plamy?

Postaram się odpowiedzieć na wszystkie te pytania.

O ile mała rysa, pęknięcie czy nawet lekkie wyszczerbienie ekranu mogą nie stanowić problemu, o tyle rozlany ekran jest już kłopotem. Wylany ekran niejako zasłania treści wyświetlacza, nie pozwala na komfortowe korzystanie ze smartfona. Dodatkowo bardzo często uszkodzenie pogłębia się. Rozwalony ekran powoduje, że zakłócenia wyświetlania pojawiają się w nowych miejscach i poszerzają. Koniecznie zatem trzeba coś z tym zrobić!

zepsuta matryca w telefonie

Wylany ekran – co może być przyczyną?

Dlaczego ekran Twojego smartfona jest rozlany i są na nim kolorowe plamy? Oto możliwe przyczyny:

  • Uszkodzenie mechaniczne w postaci uderzenia o twardą powierzchnię ekranem lub zgniecenia
  • Zbyt mocne wygięcie obudowy smartfona, na przykład wtedy, gdy usiądziesz z telefonem w tylnej kieszeni
  • Uszkodzenia wewnętrznych podzespołów

Dwie pierwsze przyczyny wydają się dość jasne. Nastąpiło fizyczne uszkodzenie, które spowodowało rozlanie ekranu. To najczęstsze przyczyny tego typu awarii. Są one na tyle powszechne, że wielu sprzedawców (w tym operatorów) oferuje fakultatywne ubezpieczenie ekranu. Warto też korzystać z dodatkowej, fizycznej ochrony jaką dają folie i szkło. Szczególnie to drugie jest dobre. Mocne szkło może ochronić ekran nawet przy upadku z dużej wysokości. Zapewnia także wygodną obsługę i nie obniża jakości wyświetlanych na ekranie treści.

Czasami zdarza się, że rozlany ekran pojawi się z powodu wadliwego działania wewnętrznych podzespołów smartfona. Przegrzewająca się, uszkodzona bateria czy nadmiernie grzejący się moduł WiFi lub procesor mogą po pewnym czasie spowodować wylanie ekranu. Ciężko tu dopatrywać się winy użytkownika, szczególnie jeśli używasz telefonu nie dłużej niż kilka lat.

Większość smartfonów używamy dziś od roku do najwyżej kilku lat. W tym czasie wszystkie wewnętrzne części nie powinny sprawiać problemów w zakresie bezpieczeństwa i prawidłowego działania.

Jeśli zaobserwujesz problemy z ekranem takie, jak wylanie matrycy, a telefon nie został uszkodzony w sposób fizyczny, to proszę: niezwłocznie udaj się do serwisu. Może to bowiem oznaczać niebezpieczną awarię. Lepiej, by smartfonowi przyjrzeli się fachowcy, gdyż jego użytkowanie może grozić poważnymi dla Twojego zdrowia konsekwencjami.

Zepsuta matryca w telefonie – co tak naprawdę jest uszkodzone?

Jeśli obserwujesz w dowolnym miejscu wyświetlacza rozlanie, kolorowe plamy, to może to jednoznacznie oznaczać uszkodzenie warstwy wyświetlającej. Z czego bowiem składa się ekran smartfona? Oto jego części składowe:

  • Osłona zewnętrzna ekranu
  • Warstwa dotykowa, czyli decydująca o interpretacji Twoich poleceń
  • Wyświetlacz, czyli matryca (to jest to, co się rozlewa przy uszkodzeniu)
  • Izolacja, która oddziela ekran od pozostałych podzespołów
  • Taśmy i złącza, którymi smartfon komunikuje się z ekranem

Co z tego wynika? Między innymi to, że rozlanie ekranu, czyli tak naprawdę matrycy nie musi wiązać się z jednocześnie złym działaniem warstwy dotykowej. Jest możliwe, że będziesz w stanie poprawnie używać smartfona. Jednak wylany wyświetlacz na ogół oznacza, że jego część staje się nieczytelna, przez co cierpi nie tylko Twój komfort, ale użyteczność telefonu jako taka.

wylany ekran w telefonie

Jak zatrzymać rozlewanie się ekranu?

Dobrym sposobem może być naklejenie szkła hartowanego na wyświetlacz. Jeśli jesteś w stanie w miarę komfortowo go używać oraz nie masz w planach naprawy czy kupienia nowego, to szkło hartowane może być czasowym rozwiązaniem. Zapewni ono, że ekran będzie mniej podatny na odkształcenia i dalsze uszkodzenia. Być może w ten sposób uda się zapewnić poprawne użytkowanie Twojego smartfona jeszcze przez długi czas.

Według mnie nie zaszkodzi też skorzystać z dodatkowego etui, na przykład silikonowego. Zapewni ono większą stabilność części telefonu, w tym rozlanego wyświetlacza. Usztywni obudowę, dzięki czemu rozlewanie ekranu może się zatrzymać. Nie warto też zbyt mocno naciskać samego wyświetlacza podczas korzystania z telefonu. To dodatkowo może pogłębić rozlanie.

Jak naprawić matrycę w telefonie?

Czy jesteś w stanie samodzielnie naprawić tego typu uszkodzenie bez wymiany części? Obawiam się, że nie. Warstwa wyświetlająca, czyli matryca, jest na tyle delikatna, że rozlanie jej praktycznie wyklucza doprowadzenie do pierwotnego stanu. Nawet w autoryzowanym serwisie naprawa nie będzie możliwa. Oczywiście z czysto technicznego punktu widzenia może to być wykonalne. Jednak ze względu na koszty, usługa taka nie jest świadczona.

Co zatem pozostaje? Wymiana matrycy lub kompletu z warstwa dotykową. Obie usługi świadczone są przez serwisy. W większości przypadków zaproponowana zostanie wymiana całości ekranu, gdyż łączenie matrycy z dotykiem jest dość delikatne i mało opłacalne w praktyce. Poza tym, jeśli wylał ekran, to najprawdopodobniej dotyk też ma uszkodzenia i może w przyszłości nie działać poprawnie.

Ile kosztuje naprawa rozlanego ekranu?

Na koszt składają się dwie zmienne. Są to:

  • Cena części, czyli w tym wypadku ekranu
  • Koszt pracy serwisanta

Nowy ekran lub zamiennik może w zależności od marki i modelu smartfona kosztować od około 150 złotych do nawet ponad 1000 złotych. Koszt usługi mieści się w przedziale od 150 złotych do kilkuset złotych i także zależy od marki i modelu. Występują bowiem takie smartfony, których rozłożenie jest dużo bardziej skomplikowane, niż innych.

Czy warto zdecydować się na taką usługę? Przede wszystkim zależy to od wstępnej wyceny. Jeśli serwis określi koszty w satysfakcjonującej Cię kwocie, to możesz śmiało zdecydować się na wymianę. Często jednak okazać się może, że tańsza będzie wymiana na nowy smartfon. Porównaj zatem koszty serwisu i wymiany całego urządzenia. Na tej podstawie podejmiesz najlepszą decyzję.

naprawa wyświetlacza w telefonie

Być może zastanawiasz się, czy możliwa jest samodzielna wymiana rozlanego ekranu? Teoretycznie tak. Będzie do tego jednak potrzebne sporo wiedzy praktycznej oraz kilka narzędzi, które pozwolą na rozłożenie i złożenie smartfona. Wiele ofert sprzedażowych zawiera w sobie wszystkie niezbędne elementy, czyli:

  • Części zamienne
  • Narzędzia
  • Uszczelki
  • Klej do połączenia matrycy z dotykiem

Jeśli posiadasz smykałkę do takich czynności, to niewykluczone, że sobie poradzisz. Pamiętaj jednak, że nawet drobna pomyłka w postaci siły przyłożonej nieprawidłowo może uszkodzić nowy, podłączany ekran. Poza tym wręcz niebezpieczne jest samodzielne obchodzenie się z podzespołami elektronicznymi, w szczególności akumulatorem. Może to prowadzić nawet do pożaru!

Co zrobić gdy wyleje się ekran w telefonie na gwarancji?

Jeśli Twój smartfon jest na gwarancji i masz zapewnioną ochronę dodatkową w przypadku uszkodzeń mechanicznych, to bardzo dobra wiadomość brzmi: wszystko będzie dobrze. Możesz oddać swój aparat do autoryzowanego serwisu lub w salonie swojego operatora. Zostanie on naprawiony według warunków gwarancji. A jak sprawdzić czy Twój smartfon jest na gwarancji dowiesz się z tego mojego wpisu – jeśli nie masz pewności czy ochrona dalej obowiązuje.

Smartfon zostanie przyjęty do naprawy w ramach gwarancji w salonie operatora jeśli Twój telefon został od niego kupiony. W takich sytuacjach operator bezpłatnie pośredniczy pomiędzy serwisem a Tobą, by zgłoszenie i proces naprawy były jak najłatwiejsze.

Jeśli Twoja gwarancja nie obejmuje uszkodzeń mechanicznych, ale podejrzewasz, że uszkodzenie nie wynika z upadku smartfona czy jego wygięcia, to także skorzystaj ze sprawdzenia. Być może przyczyna wylania ekranu leży w wadliwym działaniu podzespołów. Nie można tego wykluczyć. Dlatego zostanie to sprawdzone w ramach ekspertyzy przez wykwalifikowanych serwisantów. Takie rozwiązanie polecam szczególnie w przypadku, gdy ani ekran ani obudowa nie mają wyraźnych śladów uderzenia czy pęknięć.

wylany wyświetlacz

Jak odzyskać dane z telefonu z rozlanym ekranem?

Jeśli Twój smartfon z powodu rozlanej matrycy nie działa już na tyle, żeby wygodnie przenieść z niego dane, to może być konieczne podłączenie go do komputera. Uzyskasz w ten sposób dostęp do przynajmniej części zasobów pamięci urządzenia. Dobrym rozwiązaniem jest też wyjęcie karty pamięci i odczytanie jej w innym smartfonie lub w komputerze za pomocą czytnika.

W każdym wypadku doradzam korzystanie z kopii zapasowej. Możesz ją wykonywać na bieżąco m.in. poprzez:

  • Synchronizację z kontem Google
  • Aplikacje do backupu danych
  • Synchronizację z serwerami producenta, na przykład poprzez konto Samsung czy Xiaomi

Dzięki temu nawet przy poważnym uszkodzeniu smartfona takim, jak rozlanie całego ekranu możesz łatwo dostać się do swoich danych. Bez problemu odtworzysz je także na innym telefonie po zalogowaniu się na wybrane konto Google czy producenta.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telefony i operatorzy
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *