Spalony, wypalony ekran w telefonie: jak poznać i naprawić smartfona?

Urządzeniu takiemu jak smartfon zdarzają się różnorodne problemy. Jednak w przypadku każdej usterki można sobie poradzić, o ile tylko pozna się odpowiednie rozwiązanie. Spalony lub wypalony ekran w telefonie okazuje się uciążliwy, pojawia się w przypadku określonych typów wyświetlaczy. Jakich? Tego dowiesz się w dalszej części tekstu.

Co to spalony ekran w telefonie i jak go wykryć?

W momencie gdy widzisz, że na ekranie nadal widoczny jest obraz, który był wyświetlany przed chwilą, to widzisz właśnie wypalony wyświetlacz. Istnieją różnorodne powody, przez które może się tak stać, dlatego też warto zorientować się, co jest przyczyną, bo część z nich naprawisz na własną rękę. Choć należy zaznaczyć, że  bezpośrednim powodem jest w tym przypadku zużycie się diod,  używanych w smartfonie. Tak jak każdy element, także one ulegają zniszczeniu i po pewnym czasie, mogą przestać prawidłowo działać, pozostawiając kolory, których tam nie powinno być.

Dla sprawdzenia, czy ekran się wypala, możesz uruchomić na urządzeniu obraz o wysokiej jasności (jaskrawe kolory), choć na kilka sekund, po czym go przełączyć. Zorientujesz się wtedy czy widać powidoki na ekranie telefonu, czy też nie. Choć należy uważać z tą metodą, żeby nie uszkodzić mocniej smartfona.  Warto obserwować też elementy statyczne,   takie jak menu, gdzie łatwo mogą pojawić się objawy wypalenia ekranu.

Co to wypalony ekran w telefonie

Wyświetlacze OLED oraz AMOLED cieszą się obecnie niezwykłą popularnością ze względu na jakość przedstawianego obrazu. Jednak przy zaletach pojawiają się również wady, a w tym przypadku mowa o możliwości wypalenia ekranu w określonych sytuacjach, o czym informuje nawet część producentów. Co ciekawe, w przypadku części programów instalowanych przez marki smartfonów w swoich urządzeniach, można oczekiwać ograniczenia ryzyka spalenia wyświetlacza.

Powody wypalenia ekranu w telefonie

Co prawda bezpośrednia przyczyna została już przedstawiona, jednak istotne jest to, co powoduje zbyt szybkie uszkodzenie poszczególnych diod. Można wyróżnić różne czynniki, przez które zwiększa się szansa na wypalenie ekranu w telefonie. Wśród nich można wyróżnić:

 • Długi czas wyświetlania obrazu w wysokiej rozdzielczości – w momencie gdy przez długi czas oglądasz jeden i ten sam obraz, nieważne czy chodzi o menu z ikonkami, czy też jakieś zdjęcie, to zwiększa się ryzyko wypalenia ekranu w telefonie. Należy więc uważać i co jakiś czas zmieniać wyświetlaną grafikę.
 • Wysoka jasność – ciągłe korzystanie z najwyższej możliwej jasności, również naraża urządzenie na większą szansę spalenia.
 • Utrzymanie uruchomionego ekranu – w momencie gdy nie używasz ekranu, ale mimo to jest włączony (istnieje w telefonie opcja, jak długo wyświetlacz ma działać bez używania ze strony użytkownika).
Okazjonalnie zdarza się, że problemem nie jest wypalony ekran, tylko nieprawidłowo działająca aplikacja, która niewłaściwie wyświetla kolory. Część użytkowników, mogłaby w takim przypadku pomylić to ze spalonym wyświetlaczem. Jeśli ekran jest wypalony, to ten sam problem powinien dotyczyć różnych aplikacji i nie znikać po chwili, o ile oczywiście pojawiają się jaskrawe kolory.

Jak naprawić wypalony ekran?

Możesz skorzystać z kilku metod, dzięki którym zdołasz poradzić sobie z problemem wypalonego ekranu.

 • Wyłącz ekran – chodzi o wygaszenie wyświetlacza oraz odłożenie go na dłuższy czas bez używania. W większości przypadków wystarczy co najmniej godzina. Przy drobnych problemach najczęściej to pomaga.
 • Odwróć kolory – w górnym menu (pojawiającym się po przeciągnięciu w dół) lub w ustawieniach telefonu istnieje opcja odwrócenia kolorów. Gdy przez jakiś czas telefon jest w tym trybie, można oczekiwać poprawy sytuacji.
 • Aplikacja do wypalonego ekranu  – dostępnych jest kilka programów, z których możesz skorzystać do naprawy wypalonego ekranu. Między innymi chodzi o Screen Burn Fixer wyświetlający różne kolory, czy AMOLED Burn-in Fixer.
 • Wymień wyświetlacz – warto oczywiście wysłać telefon do profesjonalnego serwisu, gdzie zostanie wykonana odpowiednia wymiana.
Należy zauważyć, że są to metody, które mogą przynieść efekt w momencie, gdy usterka nie jest zbyt zaawansowana.

Jak zmniejszyć ryzyko wypalenia ekranu?

Oczywiście zazwyczaj nie ma powodu, przez który należy ściśle stosować się do poniższych wskazówek. Jeśli jednak udało Ci się zauważyć w swoim smartfonie pierwsze objawy wypalania ekranu, lub wiesz, że Twój model telefonu jest na to narażony, to jak najbardziej warto korzystać z tych porad. Z pewnością poświęcenie kilku minut, na odpowiednią konfigurację to lepszy wybór, niż wydanie kilkuset złotych na późniejszą wymianę wyświetlacza.

 • Zmniejszyć jasność ekranu – oczywiście nie chodzi o to, żeby nic nie było widoczne. Po prostu zmniejsz jasność, choć odrobinę poniżej maksymalnego poziomu, co znacząco zmniejszy szansę wypalenia ekranu.
 • Wygaszanie wyświetlacza – należy ustawić wyłączanie się ekranu po jakimś czasie (mogą to być 5, 10, czy 15 sekund, zależy od Twojej wygody), grunt, żeby nie pozostawić tej opcji wyłączonej.
 • Zmiana tapety – dzięki regularnej zmianie tapety (najlepiej jeśli utrzymana jest w ciemnych kolorach), możesz zmniejszyć ryzyko wypalenia wyświetlacza.
 • Usunięcie jasnych ikon z ekranu głównego – przejście do menu z aplikacjami nie jest wielkim problemem. Także pozbycie się wszelkich skrótów z pierwszego ekranu, jakie widzisz po uruchomieniu jest dobrym rozwiązaniem, które zmniejsza liczbę statycznych elementów.
 • Ciemny motyw – warto ustawić w przeglądarce, na klawiaturze oraz innych aplikacjach ciemne kolory (zazwyczaj ta opcja jest łatwo dostępna). Dzięki temu obraz nie będzie na tyle jasny, żeby się wypalić.
 • Usunięcie paska nawigacyjnego – chodzi oczywiście o element znajdujący się u dołu ekranu. Znajdziesz tam możliwość powrotu do poprzedniej aplikacji, czy do ekranu głównego. Zależnie od telefonu, można go wyłączyć i korzystać po prostu ze sterowania gestami lub głosem.

Czy wypalony ekran podlega gwarancji?

Wszystko zależy w tym przypadku od konkretnego producenta. Co prawda zazwyczaj firmy uznają to za nieprawidłowe korzystanie z urządzenia, ale warto przyjrzeć się regulaminowi. Poza tym przy opisywaniu używania telefonu   warto podkreślić, że wszystko było według zaleceń producenta.  Choć część marek bez problemu decyduje się na przyjęcie urządzenia i jego naprawę lub wymianę.

Podsumowanie – wypalona matryca w telefonie

Najważniejsze to zorientować się, czy konkretny model nie jest narażony na spalanie ekranu, biorąc pod uwagę opinie innych użytkowników. Przed zakupem danego modelu sprawdzam,  czy poprzedni kupujący, nie zauważyli wad fabrycznych,  w tym większej szansy spalenia. Niezależnie czy chodzi o tak znane marki jak Xiaomi, Samsung, Realme czy też Huawei, mogą trafić się urządzenia z większą szansą na wypalenie ekranu. 

Przy najmniejszych śladach spalania wyświetlacza, sprawdzam z pomocą jaskrawych zdjęć, czy widać konkretne dowody usterki. Jeśli nie, to korzystam z jednej z dedykowanych aplikacji, które mogą zapewnić większą ilość informacji. Następnie oczywiście odpowiednio dopasowuję konfigurację urządzenia, żeby zmniejszyć ryzyko pogłębiania się problemu.

Najczęściej zadawane pytania o wypalony ekran w telefonie

Najczęstsze pytania o wypalony ekran w telefonie

Czy po spaleniu, można jedynie wymienić wyświetlacz?

Niestety tak. Wynika to z tego, że mowa o fizycznym uszkodzeniu, z którym nie można nic więcej zrobić. Dlatego też po oddaniu do serwisu wyświetlacz zostanie wymieniony, co zależnie od smartfona może kosztować od kilkuset złotych w górę. Najważniejsze to  przy najmniejszych oznakach wypalania ekranu zareagować i zapobiec dalszemu pogłębianiu się uszkodzeń. 

Jakie urządzenia są narażone na wypalanie ekranu?

Urządzenia wyposażone w wyświetlacze OLED oraz AMOLED są najbardziej narażone na spalenie. Wynika to z ich konstrukcji wewnętrznej. W przypadku LCD zdarza się to znacznie rzadziej i prędzej wynika z wad fabrycznych lub problemów z oprogramowaniem. Niezależnie od tego czy chodzi o smartfon, telewizor, tablet czy też inne urządzenia, to, o ile posiadają wyświetlacze OLED lub AMOLED, to ekrany mogą ulec wypaleniu.

Czy wszelkie przypadki wypalonego ekranu można zauważyć gołym okiem?

Wbrew pozorom nie.  Z początku może chodzić jedynie o drobne zniekształcenia,  które widać tylko na określonych kolorach lub kształtach. Jednak jeśli zauważasz cokolwiek podejrzanego, to warto poświęcić odrobinę czasu i zorientować się, czy nie jest to właśnie wypalenie, które w dalszym czasie może wymusić wymianę wyświetlacza.

Czy gry lub filmy wideo mogą powodować wypalanie ekranu?

Jak najbardziej tak. Przede wszystkim chodzi tu o interfejs, menu oraz inne statyczne elementy znajdujące się w grach. Znajdują się przez cały czas na ekranie, dlatego też w ich przypadku ryzyko wypalenia jest większe.  Natomiast jeśli chodzi o filmy, to szansa spalenia jest mała,  bo zazwyczaj co klatkę obraz jest kompletnie inny, dzięki czemu z reguły nie ma problemów ze spalaniem wyświetlacza.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telefony i operatorzy
Damian Daź Opublikowane przez:

Inżynier z kierunku informatyka, wielbiciel wszelkiego rodzaju książek, fan domowej kalisteniki oraz hodowli drzewek owocowych. Wiele lat doświadczenia związanego z komputerami, programowaniem czy technologiami internetowymi zaprocentowało świetnym rozeznaniem tych tematów. Chętnie podejmuje nowe wyzwania związane ze sprzętem elektronicznym, czy testowaniem rozmaitych nowinek, które zyskują popularność. Wykształcenie specjalistyczne związane z zabezpieczeniami komputerów oraz urządzeń IoT przydaje się podczas identyfikowania słabych stron konkretnych sprzętów. Stawia na jasne i praktyczne rozwiązania problemów, które rozpracowuje w swoich treściach.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *