Telewizja światłowodowa: opinie, działanie, dekoder i instalacja – na czym to polega?

W dzisiejszym wpisie spróbuję przekonać Cię, że światłowód to nie tylko internet. Duże prędkości transmisji danych sprawdzą się doskonale także w przypadku telewizji. Jeśli Twój dom znajduje się w zasięgu sieci światłowodowej, zdecydowanie warto rozważyć tego rodzaju usługę. W przeciwieństwie do właścicieli telewizji satelitarnych, zyskujesz całkowitą niezależność od zakłóceń pogodowych. Ulubiony program obejrzysz nawet w trakcie burzy, czy śnieżycy.

Jak działa telewizja światłowodowa?

Technologia światłowodowa ma swój początek w 1977 roku. Wtedy we Włoszech uruchomiono pierwszy 9-kilometrowy światłowód łączący dwie centrale telefoniczne. Od tego czasu na całym świecie zaczęto powszechnie wykorzystywać włókno szklane do przesyłu informacji. Aktualnie najdłuższa sieć światłowodowa w Polsce ma długość ponad 100 tys. km i należy do Orange. Firma planuje, że do 2024 roku dostęp do sieci uzyska 8 mln gospodarstw domowych (obecnie 5,2 mln).

 Światłowód to najlepsza alternatywa dla anten i miedzianych kabli. Przewód wykorzystywany do transmisji fali elektromagnetycznej jest złożony z dwóch warstw: płaszcza i rdzenia. Charakteryzuje się wysoką prędkością transmisji i bezawaryjnością. Dotychczas był wykorzystywany głównie do internetu, ale sprawdzi się też do przesyłania sygnału telewizyjnego.  Dostarczenie obrazu w rozdzielczości 4K nie stanowi problemu dla włókna, które w ciągu sekundy jest w stanie przesłać 1 Gb danych (przy czym prędkość 1 Gb/s nie jest limitem).

Aby stać się posiadaczem telewizji światłowodowej, musisz znajdować się w obrębie odpowiedniej infrastruktury telekomunikacyjnej. Budowa sieci światłowodowej w Polsce jest na dość wczesnym etapie. Wiele domów i mieszkań jeszcze czeka na przyłączenie. Jeśli jednak jesteś w gronie szczęśliwców, którzy mają tę fazę za sobą, nie wahaj się ani chwili. Szybki internet daje dostęp do najlepszej rozrywki.

Według wyliczeń, pod koniec 2020 roku z internetu światłowodowego korzystało w Polsce około 2 mln użytkowników. W tym czasie dostęp do usługi miało około 40% gospodarstw domowych. Jednocześnie na instalację łącza oczekiwało blisko 8,7 mln rodzin. To dość słaby wynik na tle Europy. W niektórych krajach już w 2019 roku dostęp do szybkiego internetu miało ponad 90% obywateli (Andora, Islandia, Łotwa, Litwa i Norwegia).

Jak przygotować dom na instalację światłowodową?

telewizja swiatlowodowa instalacja

Zanim powiem Ci, jak podłączyć światłowód do telewizora, porozmawiajmy sobie o kwestiach technicznych instalacji. Załóżmy, że właśnie dowiedzieliście się, że w waszej okolicy jest planowana inwestycja w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC) i chcecie przygotować swój dom. Gdzie pobiegną przewody? Czy trzeba będzie rozkopać ogród?

 Nie wszystkie instalacje światłowodowe są realizowane doziemnie. Wiele z nich biegnie po słupach. Generalnie nie musisz martwić się o szczegóły, gdyż montażem światłowodu zajmują się fachowcy. Posiadają oni specjalistyczne narzędzia do obróbki włókna, które uchronią je przed uszkodzeniami. 

W przypadku instalacji doziemnej, jeśli chcesz uniknąć przekopywania ogródka, warto wcześniej przygotować odpowiedni kanał. Od granicy działki do budynku należy poprowadzić rurę o średnicy 40 mm. Aby ułatwić późniejsze wprowadzenie światłowodu. Polecam umieścić w środku pilot, czyli linkę, lub cienki drut, do którego fachowcy doczepią właściwy przewód. To jednak nie koniec prac, z którymi musisz się liczyć. W domu należy przewidzieć miejsce na skrzynkę telekomunikacyjną. Zwykle umieszcza się ją przy wejściu, w garażu, lub innym pomieszczeniu gospodarczym.

Jak się zapewne domyślasz, wykonanie instalacji naziemnej będzie znacznie prostsze. Właściciel domu musi jedynie pamiętać o pozostawieniu miejsca na wprowadzenie światłowodu w dachu, lub w ganku. Tak jak w poprzednim przypadku do skrzynki telekomunikacyjnej powinna prowadzić rura osłonowa lub korytko.

Jak podłączyć światłowód do telewizora?

jak działa telewizja światłowodowa Całą instalację warto rozpocząć od montażu telekomunikacyjnej skrzynki mieszkaniowej. Chociaż w budynkach jednorodzinnych nie jest obowiązkowa, warto ją mieć nie tylko ze względów estetycznych. Będzie ona stanowić dodatkowe zabezpieczenie przed dostępem małoletnich.  Skrzynki telekomunikacyjne są dostępne zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Przy ich zakupie zwróć uwagę na ich rozmiar, absolutnym minimum jest 280x360x80mm. Wewnątrz powinno się znaleźć przynajmniej jedno gniazdo 230V/50Hz. 

Jeśli chcemy uniknąć kucia, od skrzynki do salonu, w którym stoi telewizor, należy poprowadzić rurkę. Peszel z pilotem powinien mieć minimum 12 mm średnicy i być zakończony puszką o głębokości 60 mm wraz gniazdkiem światłowodowym. Osłony tego rodzaju bywają dość kruche. Jeśli będziemy nieostrożni, wylewka betonowa może je zmiażdżyć.

Za połączenie centrali z mieszkaniem klienta odpowiada standard FTTH (ang. Fiber to the Home), czyli po polsku światłowód dla domu. Nie musisz jednak znać się na zagadnieniach sieciowych. Wystarczy, że skupisz się na ogólnym przystosowaniu mieszkania pod montaż. Instalacja telewizji światłowodowej zostanie przeprowadzona przez specjalistów. Po podjęciu decyzji o zakupie usługi, skontaktuj się ze swoim operatorem, który udzieli Ci dodatkowych informacji.

Jaki dekoder dokupić do telewizji światłowodowej?

telewizja przez światłowód

Zazwyczaj przy zakupie telewizji i internetu światłowodowego operator zaproponuje Ci nowoczesny modem i dekoder. Na co zwrócić uwagę? Jakie urządzenia sprawdzą się najlepiej przy oglądaniu TV?  Przede wszystkim potrzebujesz dekodera obsługującego jakość 4K. Warto jednak zwrócić uwagę na funkcje dodatkowe. Dobry dekoder do telewizji światłowodowej powinien posiadać intuicyjne menu i umożliwiać nagrywanie. Widz powinien mieć możliwość obejrzenia ulubionego programu w dogodnym dla niego czasie. 

Zakładając, że do domu został już doprowadzony internet światłowodowy, podłączenie dekodera nie powinno sprawić Ci trudności. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, zajrzyj do instrukcji obsługi.

  1. Po pierwsze, podłącz urządzenie do telewizora za pomocą kabla HDMI.
  2. Po drugie, połącz TV z modemem lub routerem. Jeśli zależy Ci na stabilnym połączeniu, wykorzystaj kabel ETHERNET. Ewentualnie przejdź na telewizję światłowodową przez WiFi. Dobry zasięg jest Twoim sprzymierzeńcem, inaczej nie uzyskasz jakości 4K.
  3. Po trzecie, przygotuj pilota. Bez niego sterowanie telewizorem będzie niewygodne.
  4. Po czwarte, podłącz telewizor i dekoder do zasilania. Jako źródło sygnału wybierz HDMI. Postępuj zgodnie z poleceniami na ekranie. Telewizja powinna być wkrótce dostępna.

Ceny telewizji światłowodowej

jak podlaczyć światłowód do telewizora Aktualnie telewizja światłowodowa znajduje się w ofercie wszystkich czołowych operatorów. Klienci mają możliwość zakupu pakietu internet + TV razem z dekoderem i modemem. To wygodne rozwiązanie, które daje szybki dostęp do usługi.

Który pakiet z TV światłowodową warto wybrać w połowie 2021 roku? Przed podpisaniem zobowiązania warto porównać oferty:

  •  W Orange za obie usługi zapłacimy miesięcznie minimum 99,98 zł.  W najtańszym pakiecie dostaniemy internet z prędkością do 300 Mb/s i 115 kanałów (74 HD i 2 4K). Maksymalna prędkość internetu światłowodowego to 1 Gb/s.
  •  W Netii (Grupa Cyfrowy Polsat) najtańszy pakiet TV i internetu kupimy już za 50 zł miesięcznie.  Za tę cenę dostaniemy 77 kanałów i prędkość pobierania do 300 Mb/s. Umowa obowiązuje przez 24 miesiące. Maksymalna dostępna szybkość transmisji to 1 Gb/s.
  •  Ceny pakietów internet + TV w T-Mobile zaczynają się od 85 zł.  Za te pieniądze otrzymujemy światłowód z prędkością 300 Mb/s i 110 kanałów od Ipla. Jeśli zależy nam na rozrywce wyższej jakości, możemy zamówić internet z prędkością do 900 Mb/s za 114 zł. Do rachunku możemy również dołączyć Netflixa i Amazon Prime Video.
  •  Tańszy z pakietów w UPC obejmuje internet do 750 Mb/s i 172 kanały telewizyjne (131 HD).  Po podpisaniu umowy na 12 miesięcy należy regularnie uiszczać opłatę w wysokości 89,99 zł. Maksymalna prędkość internetu w UPC to 1 Gb/s. Można zamówić usługi dodatkowe takie jak: Canal + Prestige + Eleven Sport i HBO HD + HBO GO.
  •  W Play za szybki internet odpowiada technologia HFC (ang. hybrid fibre-coaxial). Prędkości pobierania są porównywalne do światłowodu.  Za podstawowy pakiet telewizji i internetu 150 Mb/s operator oczekuje 50 zł na miesiąc. Maksymalna prędkość transmisji u fioletowego operatora to obecnie 600 Mb/s.
Pamiętaj, że najlepsza telewizja światłowodowa to taka, która zapewnia stały dostęp do ulubionych programów. Ważna jest nie tylko prędkość internetu, ale także pakiet kanałów w jakości HD i 4K. Tylko w ten sposób w pełni wykorzystasz możliwości szybkiego połączenia.

Telewizja światłowodowa a opinie

opinie o TV światłowodowej W tym momencie oferta dla wielbicieli TV jest naprawdę szeroka. Operatorzy prześcigują się w promocjach, które mają dodatkowo uatrakcyjnić przygotowane pakiety. Wielu z nich w pierwszych miesiącach zwalnia klientów z opłat, albo daje dekoder za symboliczną złotówkę. Jeśli Twoje mieszkanie znajduje się w zasięgu sieci światłowodowej, to uważam, że warto rozważyć podłączenie się do niej.

Telewizja przez światłowód zbiera coraz więcej pozytywnych opinii. Nic dziwnego, jest po prostu niezawodna. Technologia FTTH charakteryzuje się wysoką odpornością na spięcia i wysokie temperatury. Zapewnia prędkości nieosiągalne dla innych rozwiązań (kable miedziane, anteny). Jeśli jeszcze zadajesz sobie pytanie telewizja światłowodowa, czy satelitarna, to odpowiedź jest prosta. Wybierz niezależność od warunków atmosferycznych. Chociaż telewizja z satelity jest z reguły tańsza, to na przykład dla fanów sportu każda awaria będzie wyjątkowo dotkliwa 🙂

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telewizja
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *