Telewizor nie reaguje na pilota i przyciski: jak odblokować pilot i włączyć telewizor?

Oglądanie telewizji to prawdziwa przyjemność, jednak zdarzają się sytuacje, kiedy za chwilę ma lecieć odcinek ulubionego serialu, jednak telewizor nie reaguje na pilota. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby, z których możesz skorzystać, żeby poradzić sobie z takim zdarzeniem.

Dlaczego telewizor nie reaguje na pilota?

Telewizor nie reaguje na pilotaOgółem przyczyny mogą być różne, jednak najlepiej jest zacząć od podziału na sprzęt, który szwankuje. Może to być zarówno  nadajnik (pilot) jak i odbiornik (telewizor). 

Najprostszym sposobem na sprawdzenie, z czym jest problem, jest skorzystanie z przycisków umieszczonych na telewizorze, żeby zorientować się, czy będzie prawidłowo funkcjonował. Jeśli sprzęt działa i odbiera programy, to znaczy, że kłopot jest z pilotem, a jeśli nie reaguje, to warto skupić się na samym telewizorze, z którym jest problem.

Wiele osób zastanawia się nad tym jak sprawdzić, czy pilot działa. Jest kilka przyczyn, przez które ten sprzęt może nie funkcjonować prawidłowo, pod spodem znajdziesz metody ich wyszukania oraz naprawy:

  • Rozładowana bateria – w przypadku tańszych baterii, można oczekiwać szybkiego wyładowania się. Testy z pilotem przeprowadzaj, znajdując się blisko telewizora, żeby sygnał był mocny. Jeśli to nie pomaga i pilot nadal nie działa, to najlepiej jest włożyć nowe baterie, dzięki czemu wiadomo czy ta kwestia nie jest problemem. Samo zweryfikowanie czy baterie z pilota nie działają w innym urządzeniu, nie jest wystarczające, bo mogą mieć wystarczająco energii dla danego sprzętu, ale za mało dla pilota.

    Oczywiście muszą być włożone odpowiednio skierowanymi biegunami (plus i minus), co warto sprawdzić, bo często przez nieuwagę któraś z baterii jest włożona odwrotnie. Do sprawdzenia, czy pilot działa, najlepiej jest skorzystać z  nowych baterii alkalicznych. 

    Poza tym jeśli chodzi o to jak zresetować pilota, wystarczy tylko wyjąć z niego baterie na kilka minut i ponownie je włożyć.

    W przypadku gdy zauważy się, że styki w pilocie (metalowe blaszki stykające się z bateriami) są zaśniedziałe lub znajduje się na nich jakiś nalot, warto je oczyścić. W tym celu można zastosować papier ścierny, pilnik czy nawet szczoteczkę do zębów. Trzeba delikatnie je oczyścić, tak żeby baterie mogły stykać się z metalem.
  • Zasłonięty czujnik podczerwieni – dioda znajdująca się w pilocie wysyła sygnał, który jest odbierany przez telewizor. Jednak jeśli jest brudna lub zasłonięta czymś innym, wysyłany sygnał może być zbyt słaby, przez co czujnik znajdujący się w telewizorze go nie odbiera. Należy więc wyczyścić tę diodę. Poza tym ciekawym sposobem na sprawdzenie, czy ten sygnał jest wysyłany, okazuje się nakierowanie pilota w obiektyw aparatu w telefonie i sprawdzenie na ekranie czy pojawia się tam  kropka białego światła  po naciśnięciu przycisku pilota.

    W przypadku niektórych smartfonów, to światło może się nie pokazywać. Warto wtedy spróbować je wykryć przy użyciu innego telefonu lub po prostu aparatu cyfrowego. Warto także przetestować wiele przycisków, a nie tylko jeden. Mimo wszystko pojedynczy przycisk może okazać się uszkodzony.

  • Niedopasowanie sprzętu – mowa tu po prostu o użyciu pilota, który nie pasuje do danego telewizora. Często dzieje się tak, gdy zostanie zakupiony nieoryginalny sprzęt. Poza tym w momencie gdy w domu znajduje się wiele pilotów, można je łatwo ze sobą pomylić. Z kolei w przypadku aplikacji na telefon działającej jak pilot może ona nie obsługiwać konkretnego modelu telewizora, więc warto zdecydować się wtedy na inne oprogramowanie o uniwersalnym zastosowaniu.
  • Przełączenie pilota w inny tryb – w momencie gdy mowa o uniwersalnym pilocie, może być tam dostępna  możliwość zmiany trybu (mode),  czyli dopasowania urządzenia do innego sprzętu (telewizora, dekodera itp.). Poza tym część pilotów pozwala zmienić częstotliwość sygnału podczerwonego. Warto sprawdzić w instrukcji do danego pilota, czy nie są tam dostępne takie opcje i w razie potrzeby zmienić je.
  • Złe ustawienia – jeśli korzysta się z pilota z możliwością programowania go do konkretnego telewizora, należy sprawdzić w instrukcji jak ponownie przeprowadzić programowanie. Być może zostały zapisane złe ustawienia, które nie pasują do konkretnego modelu telewizora.
  • Uruchomienie blokady – zależnie od pilota może być tam umieszczona funkcja blokady. Zazwyczaj wyłącza się ją dzięki wciśnięciu kilku przycisków naraz. Zastanawiając się nad tym  jak odblokować pilot do telewizora  znanej marki jak choćby Philips, najlepiej jest sprawdzić w instrukcji dołączonej do sprzętu lub dostępnej w Internecie, które przyciski na to pozwalają. Należy dezaktywować tę opcję i wszystko powinno prawidłowo działać.
  • Awaria – mowa tu o różnego rodzaju uszkodzeniach mechanicznych, a także zalaniu pilota. Jeśli widać, że sprzęt jest nadal mokry, to najlepiej jest wyjąć baterie i pozostawić w suchym miejscu aż wyschnie. Dopiero wtedy testować jego działanie. Poza tym jeśli widać pęknięcia lub podobne uszkodzenia, to pilot zapewne nadaje się do wymiany. Na szczęście nie jest to drogi sprzęt i może być kupiony w pobliskim sklepie z elektroniką.

Co zrobić gdy pilot jest uszkodzony?

W momencie gdy pilot uległ uszkodzeniu najlepiej jest oddać go na gwarancję jeśli jest jeszcze ważna. W innym przypadku można albo samodzielnie spróbować naprawić dany pilot lub zwyczajnie postarać się o zakup nowego modelu. W tym przypadku można zdecydować się na identyczny model jeśli jest dostępny w rozsądnej cenie lub po prostu na  multipilot,  czyli taki który obsługuje telewizory wielu marek, a przy tym jest dostępny w niskiej cenie. Trzeba jednak wybrać nie najtańszy model (takie są zazwyczaj wyposażone tylko w minimalną ilość funkcji), ale taki ze średniej półki cenowej. Można wtedy oczekiwać, że nie będzie żadnych problemów z jego działaniem.

Istnieje jeszcze ciekawa opcja w przypadku smart telewizorów, chodzi o zmianę telefonu w pilot. Możesz rozszerzyć funkcjonalność swojego smartfona lub smartwatcha w pilot. Wystarczy tylko pobrać odpowiednią aplikację na urządzenie (telefon lub zegarek), a także na telewizor. Konieczne jest jednak, żeby oba urządzenia były w tej samej sieci WiFi. Jest to prosta odpowiedź na to, jak włączyć telewizor bez pilota.

Jedną z uniwersalnych aplikacji jest  Sure Universal Remote,  jednak istnieją także apki dedykowane do telewizorów konkretnych marek. Warto sprawdzić najpierw ten drugi rodzaj oprogramowania, a jeśli nie znajdzie się czegoś odpowiedniego to zainstalować uniwersalną aplikację. Oczywiście z jej pomocą można bez problemu wyłączyć telewizor za pomocą telefonu.

Przyczyny problemów z telewizorem

W przypadku gdy z pilotem jest wszystko w porządku, a problemem może okazać się telewizor, także jest kilka czynników, na które należy zwracać swoją uwagę. Między innymi gdy telewizor nie chce się uruchomić, a dioda nie świeci, warto sprawdzić poniższe metody.

Chodzi o:

  • Brak prądu – trzeba zorientować się, czy telewizor nie został odłączony od prądu. Jeśli jest podłączony do listwy to warto spróbować skorzystać z innego przedłużacza, lub  podłączyć go bezpośrednio do gniazdka.  To częsty problem, przez który telewizor firmy Samsung lub podobnej znanej marki się nie włącza. Poza tym dobrze jest odłączyć telewizor od prądu na kilka minut i dopiero wtedy ponownie go podłączyć oraz sprawdzić, czy działa. To prosty sposób na to jak zresetować telewizor Samsung, LG czy jakiejkolwiek innej marki bez pilota.
  • Czujnik – mowa oczywiście o czujniku podczerwieni. Tak jak w przypadku pilota należy postarać się tu o oczyszczenie go z wszelkich zabrudzeń. Poza tym także zbyt mocne światło padające na ten czujnik może zakłócać odbiór sygnału, przez co telewizor nie reaguje na pilota, warto więc zmniejszyć natężenie oświetlenia.
  • Nieprawidłowe działanie bluetooth – telewizory Smart mogą łączyć się z pilotem poprzez sygnał bluetooth. Jeśli z jakiegoś powodu nie działa on prawidłowo, to telewizor może nie przełączać kanałów, a także inne jego funkcje mogą być ograniczone. Warto wtedy  zresetować telewizor.  W tym celu należy skorzystać z przycisków na odbiorniku (konkretne modele mogą posiadać dedykowane opcje resetowania polegające na przykład na przytrzymaniu dwóch przycisków jednocześnie) lub odłączyć go na kilka minut i podłączyć do prądu, co jest szczególnie polecane szczególnie w przypadku gdy w sprzęcie miga dioda
  • Przycisk zasilania – jest to przełącznik obecny w większości rodzajów telewizorów. Zazwyczaj obecny jest z przodu, jednak zdarza się także z boku (np. w telewizorach marki Sony) czy z tyłu. Jest to ogólny włącznik oraz wyłącznik telewizora, gdy urządzenie nie działa, warto go przełączyć, żeby sprawdzić, czy to nie on jest problemem.

    Czasem jest on w nietypowym miejscu i właściciel telewizora nawet o nim nie wie, póki nie zacznie go szukać. W przypadku telewizorów Sony mowa o przycisku oszczędzania energii, który nie pozwala na uruchomienie sprzętu, a co za tym idzie, telewizor nie reaguje na pilota i przyciski.

  • Dodatkowe sprzęty – w tym przypadku chodzi o różnego rodzaju urządzenia, które podłącza się przez  HDMI lub inne złącza  do telewizora. Wystarczy odłączyć je wszystkie i sprawdzić, czy telewizor będzie działał. Jeśli tak, to warto sprawdzać po kolei każdy sprzęt, podłączając go do telewizora i używając pilota. Będzie wtedy wiadomo, które urządzenie sprawia kłopot.
  • Awaria – podzespoły obecne w telewizorze mogą zostać spalone choćby przez burzę lub naturalne zużycie się sprzętu. Także kabel zasilający może ulec uszkodzeniu przez nadmierne skręcanie czy przerwanie. Przez taki kłopot może występować wyłączanie się telewizora Samsung po kilku sekundach. Prostym sposobem na sprawdzenie, czy problemem jest  uszkodzenie sprzętu,  jest skorzystanie z przycisków obecnych na telewizorze (u dołu, z boku lub z tyłu), które służą do uruchamiania telewizora oraz przełączania kanałów. Spróbuj go uruchomić oraz sprawdzić, czy programy działają z ich pomocą.
Możliwe jest też podłączenie do telewizora laptopa, którym prześle się na ekran obraz, co pozwoli przekonać się, jak funkcjonuje. Jeśli jednak to wszystko się nie udało, a telewizor nie reaguje na przyciski, to należy go oddać na gwarancję lub po prostu do serwisu.
Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telewizja
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *