Zgubiony telefon: co zrobić, czy można namierzyć smartfona i jak reagować?

Zastanawiasz się, jak zlokalizować zgubiony telefon i czy policja może Ci w tym pomóc? Przygotowałem dla Ciebie zestaw porad, które ułatwią Ci odzyskanie smartfona. Nie od dziś wiadomo, że podjęcie szybkich działań pomaga w poszukiwaniach.

Co zrobić po zgubieniu telefonu? Praktyczne porady

zgubienie telefonuZgubienie telefonu to poważna sprawa, jednak nie należy panikować. Choć każda minuta jest ważna, postaraj się odłożyć emocje na bok i na spokojnie sprawdzić swoje otoczenie. Czy telefon znajduje się w domu, czy może został w centrum handlowym? A może leży pod siedzeniem w samochodzie? Możliwości jest wiele, więc od razu nie zakładaj najgorszego.

  •  Dokładnie przeszukaj torbę i kieszenie  – w większości przypadków zgubiony telefon udaje się znaleźć w ciągu kilku minut. Jeszcze raz przejrzyj zawartość torby i kieszeni. Dokładnie sprawdź pomieszczenie, w którym przebywasz. Telefon może znajdować się np. na stoliku, pod kanapą czy w szafce.
  •  Poproś znajomych o zadzwonienie na Twój numer  – dzwoniąc z drugiego numeru, możesz zaoszczędzić sporo czasu i nerwów. Jeśli telefon znajduje się w pobliżu, usłyszysz znajomy dzwonek i wibrację. Bardzo często okazuje się, że w naszych poszukiwaniach nie byliśmy wystarczająco dokładni i telefon schował się w mało oczekiwanym miejscu.
  •  Sprawdź niedawno odwiedzone miejsca  – wybierz się na spacer ostatnią trasą i ponownie wstąp do miejsc, w których spędzałeś czas. Możesz również spytać mijane osoby, czy nie widziały telefonu na ławce w parku czy na przystanku. W przypadku restauracji i innych lokali warto poprosić o informację pracowników. Jeśli nie wiedzą nic o zgubionym przedmiocie, możesz sprawdzić łazienkę, stoliki, czy parapet samodzielnie.
  •  Zadzwoń do miejsc, do których nie możesz dotrzeć  – w dzisiejszych czasach smartfony to jedne z najcenniejszych rzeczy, które posiadamy. Zamiast liczyć na uczciwego znalazcę szybko zadzwoń do lokalu, w którym doszło do zdarzenia i poproś pracowników o sprawdzenie ławki, czy stolika. W ten sposób przedmiot zostanie zabezpieczony do Twojego przyjścia.
  •  Namierz telefon za pomocą GPS  – to sprytny sposób, który zadziała wyłącznie na urządzeniach, na których wcześniej zainstalowano aplikacje do śledzenia położenia (np. Znajdź moje urządzenie od Google). Jeśli masz takie oprogramowanie, to najwyższa pora na skorzystanie z niego. W przypadku kradzieży smartfona możesz uruchomić zdalne czyszczenie danych.
  •  Skontaktuj się z Biurem Rzeczy Znalezionych  – takie biura posiada np. komunikacja miejska. Jeśli przypuszczasz, że telefon został w autobusie albo tramwaju, zadzwoń do MPK, lub sprawdź ich internetową bazę.

Świadomość, że zgubiliśmy telefon poza domem może być naprawdę przytłaczająca. Ważne aby nie tracić głowy i zablokować ewentualnemu znalazcy dostęp do naszych danych i pieniędzy. Poniżej znajdziesz listę rzeczy, które warto zrobić, gdy podejrzewamy, że nasz smartfon został skradziony.

Co zrobić po kradzieży telefonu? 5 niezbędnych kroków

co zrobić po kradzieży telefonu?Telefon to dla nas bardzo cenny przedmiot. Wykorzystujemy go do kontaktu z najbliższymi. Mamy na nim zapisane prywatne zdjęcia i korespondencję. Aplikacje bankowe umożliwiają wykonywanie szybkich płatności. Co zrobić, gdy mamy pewność, że telefon został skradziony?

Po wejściu w posiadanie telefonu, przestępca może wykorzystać go do wykonywania połączeń na koszt właściciela. Może również starać się uzyskać dostęp do pieniędzy na koncie bankowym.

Szybka reakcja jest niezbędna, niezależnie od tego, czy korzystasz z abonamentu czy oferty na kartę:

  1.  Zgłoś kradzież telefonu na policji  – oficjalne zgłoszenie sprawy na policji daje Ci zabezpieczenie, gdyby złodziej zdecydował się wykorzystać telefon w celach przestępczych. Dzięki potwierdzeniu z policji możesz zastrzec go u operatora.
  2.  Załóż blokadę IMEI na telefon  – każdy telefon posiada unikatowy numer seryjny, który pozwala na zablokowanie urządzenia. Aby dokonać blokady IMEI, należy przedstawić potwierdzenie zgłoszenia kradzieży z policji. Operatorzy wymagają również okazania dowodu zakupu sprzętu.
  3.  Zablokuj kartę SIM u operatora  – operatorzy komórkowi mogą zdalnie zablokować Twoją kartę. Wbrew pozorom nie tracisz szansy na posługiwanie się dotychczasowym numerem, gdyż od razu zostaje Ci wydany duplikat. W ten sposób przestępca nie może wykonywać połączeń na nasz koszt, a my odzyskujemy możliwość kontaktu z najbliższymi.
  4.  Zmień hasła i wyloguj się ze smartfona  – jeśli złodziej odgadnie wzór, którym blokujesz telefon, uzyska dostęp do wszystkich Twoich profili. To niebezpieczne, dlatego jak najszybciej zmień hasła do poczty, Facebooka, banku i wszystkich innych aplikacji i stron, z których korzystasz na co dzień. Jeśli tego nie zrobisz, złodziej może na stałe przejąć kontrolę nad Twoimi kontami. W miarę możliwości zleć wylogowanie ze skradzionego telefonu.
  5.  Dodaj telefon do bazy skradzionych urządzeń  – czarne listy IMEI dostępne w internecie pomagają walczyć z handlem kradzionymi smartfonami. Dodanie wpisu nic nie kosztuje, a złodziejowi utrudnia działanie. Właściciel lombardu odmówi przyjęcia sprzętu, jeśli IMEI będzie w bazie.
Osoby kradnące smartfony zazwyczaj mają nadzieję na szybką sprzedaż urządzenia. Nie zwlekaj ze zgłoszeniem sprawy na policję. Po nałożeniu blokady IMEI nie można wykonywać połączeń, ani korzystać z internetu. To duże utrudnienie dla złodzieja.

Wiele osób zastanawia się, czy policja może namierzyć skradziony smartfon. Tak, jest to możliwe, zarówno w przypadku telefonów na kartę, jak i na abonament. Dzięki współpracy z operatorami komórkowymi funkcjonariusze policji pomogą Ci w znalezieniu zaginionego urządzenia. Przy składaniu zgłoszenia musisz podać numer IMEI (znajdziesz go na umowie, lub opakowaniu smartfona). Ważne będzie też określenie w jakich okolicznościach doszło do kradzieży, lub zaginięcia.

Jak zlokalizować zgubiony telefon? Czy da się namierzyć wyłączone urządzenie?

zgubiłem telefonJak już wspomniałem ze zgłaszaniem zgubienia telefonu nie należy zwlekać. Zanim dotrzesz na posterunek policji możesz zechcieć zlokalizować smartfon na własną rękę. Uda się to, o ile posiadasz Iphone’a, korzystasz z usług Google, albo masz zainstalowaną jedną z aplikacji lokalizacyjnych.

Wszystkie rozwiązania wymagają stałego włączenia modułu GPS i transmisji danych. Dla całkowicie wyłączonego urządzenia możesz poznać jedynie ostatnie położenie. W wielu przypadkach będzie to jednak istotna wskazówka.

Jak zlokalizować telefon z Androidem?

Właściciele smartfonów z Androidem to w większości przypadków także użytkownicy usług Google. Aby poznać aktualną lokalizację skradzionego telefonu, należy zalogować się do konta Google na innym urządzeniu np. na laptopie. Link do osi czasu znajduje się w kategorii Dane i prywatność w sekcji Ustawienia historii. O ile masz włączoną historię lokalizacji i GPS, powinno wyświetlić Ci się na mapie miejsce, w którym aktualnie znajduje się Twój sprzęt.

Aby zlecić wylogowanie się ze zgubionego telefonu, należy przejść do kategorii Bezpieczeństwo a następnie do sekcji Twoje urządzenia. Stosowny przycisk znajdziesz po kliknięciu w link Znajdź zgubione urządzenie. Jeśli nie chcesz przekopywać się przez ustawienia Google, możesz po prostu zainstalować na drugim smartfonie aplikację o nazwie Znajdź zgubione urządzenie.

Jak ustalić położenie zgubionego Iphone’a?

Firma Apple wbudowała do systemu iOS narzędzia, które ułatwiają odnalezienie zgubionego Iphone’a. Właściciele, którzy zetknęli się z tym problemem, proszeni są o odwiedzenie strony iCloud – Find My iPhone, lub skorzystanie z aplikacji Znajdź na drugim urządzeniu. W ten sposób mogą wyświetlić ostatnią lokalizację smartfona, oznaczyć go jako 'Utracony’ i zlecić zdalne wymazywanie.

Aplikacja Znajdź pomoże tylko osobom, które wcześniej włączyły tą usługę. Jeśli jesteś jedną z tych osób, otwórz kartę Urządzenia lub Przedmioty. O ile bateria nie jest wyczerpana, aktualne położenie Iphone’a zobaczysz na mapie. Po 24 godzinach od wyłączenia funkcja przestanie być dostępna.

Aplikacje do namierzania zgubionego telefonu

skradziono telefonJeśli zdarza Ci się często gubić telefon, warto pomyśleć o instalacji oprogramowania, które pomoże w lokalizacji urządzenia. Często takie aplikacje mamy już na smartfonie, potrzebna jest wyłącznie ich konfiguracja. Oprócz rozwiązań systemowych mam tutaj na myśli aplikacje do kontroli rodzicielskiej i antywirusy z modułami antykradzieżowymi.

  •  Avast Mobile Security  – w wersji darmowej działa tylko podstawowy moduł antykradzieżowy. Istnieje możliwość podsłuchiwania i robienia zdjęć złodziejowi. Użytkownik premium sprawdzi dodatkowo ostatnie położenie telefonu przed rozładowaniem baterii.
  •  AVG AntiVirus Free  – to kolejna znana aplikacja antywirusowa, która ułatwi nam zlokalizowanie zgubionego smartfona. Oprogramowanie działa w oparciu o Google Maps i umożliwia zakładanie zdalnej blokady. Dzięki niemu otrzymasz maila ze zdjęciem każdej osoby, która próbuje skorzystać z Twojego telefonu.
  •  Prey Anti Theft  – przed kradzieżą może nas zabezpieczyć także aplikacja Prey, która monitoruje wszystkie ruchy urządzenia. Zebrane przez nią dane (współrzędne położenia, zdjęcia otoczenia, sieci WiFi dostępne w okolicy) można wykorzystać przy składaniu zgłoszenia organom ścigania.

Przy wyborze aplikacji do namierzania telefonu należy zachować szczególną ostrożność. Udostępnianie swojego położenia uchodzi w dzisiejszych czasach za niebezpieczne. Należy korzystać z rozwiązań zaufanych firm, które dbają o ochronę danych osobowych klientów.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telefony i operatorzy
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *