Adapter WiFi do telewizora: jak działa, które mają dobre opinie i jaki kupić?

Adapter WiFi do telewizora do urządzenie, które może rozbudować możliwości Twojego TV nieposiadającego łączności bezprzewodowej. Jest zatem świetnym rozwiązaniem dla osób, których telewizor obsługuje aplikacje korzystające z Internetu. Przyda się także w innych przypadkach: gdy chcesz pozbyć się niepotrzebnych kabli w pomieszczeniu, a także w przypadku trwałej awarii wbudowanego modułu WiFi. Jak działa to urządzenie? Które adaptery mają dobre opinie? Jaki adapter kupić? Tego dowiesz się z mojego wpisu. Zapraszam do lektury.

W tym artykule zwrócę także uwagę na korzyści z podłączenia adaptera WiFi do telewizora o których na ogół nie pamiętamy. Pozwoli to choćby na aktualizację oprogramowania TV, skorzystanie z rozbudowanego systemu EPG z Internetu czy udostępnianie multimediów z komputera. I wszystko to bez dodatkowych kabli!

Jak działa adapter WiFi do telewizora?

I czym właściwie jest WiFi? Od tego dziś zaczniemy. Jest to sposób na przesyłanie danych bez użycia kabli. A jakimi kablami przesyłamy dane w domowej sieci? Są to na ogół kable typu Ethernet, przeważnie koloru białego z charakterystycznym, kanciastym zakończeniem (wtyczką RJ45). Możemy je wygodnie zastąpić siecią WiFi, która zapewnia może nie tak szybkie, ale równie stabilne przesyłanie danych.

adapter wifi do tv ethernet

Sieć WiFi działa w dwóch częstotliwościach. Są to 2,4 GHz oraz 5 Ghz. Pierwsza z nich ma większy zasięg, jest jednak wolniejsza i bardziej podatna na zakłócenia (choćby ze strony Bluetooth działającego na tej samej częstotliwości). Druga jest szybsza, stabilniejsza, jednak jej zasięg jest nawet dwu- lub trzykrotnie mniejszy. Starsze urządzenia takie, jak laptopy często nie mają wbudowanej obsługi sieci bezprzewodowej o wyższej częstotliwości.

O co chodzi z tą szybkością? Czy WiFi jest dużo wolniejsze od kabla? Z jednej strony – tak, z drugiej – nie zauważysz różnicy. WiFi pozwala na przesyłanie danych z prędkością do kilkuset Mbit/s. W praktyce oznacza to, że możesz przesyłać tą siecią filmy w wysokiej jakości (także 4K) i nie zauważyć żadnych zacięć czy opóźnień. Dlatego też mogę ją z czystym sumieniem Tobie polecić – szczególnie do użytku domowego.

Jeśli znajdujesz się w jednej z wymienionych sytuacji:

 • Twój telewizor ma wtyczkę do kabla sieciowego, ale nie ma wbudowanego WiFi
 • TV posiada WiFi, ale uległo awarii lub jest zbyt wolne i podlega zakłóceniom
 • Chcesz pozbyć się zbędnych kabli poprowadzonych do telewizora

To śmiało możesz skorzystać z adaptera WiFi do TV! Jeśli jednak nie chcesz decydować się na takie rozwiązanie, to zapraszam Cię do przeczytania tego mojego wpisu. Dowiesz się z niego jak podłączyć Internet do telewizora bez WiFi.

Adapter do TV zamiast kabli

Czego potrzebujesz, by móc podłączyć adapter do telewizora? Czy istnieją jakieś warunki, które trzeba spełnić? Postaram się odpowiedzieć na te pytania, by jak najlepiej przygotować Cię do ewentualnego zakupu.

Przede wszystkim trzeba ustalić czy Twój TV zyska na funkcjonalności po podłączeniu modułu WiFi. Dlaczego? Ponieważ by wykorzystać możliwości globalnej sieci należy móc włączyć np. odtwarzanie jednej z aplikacji streamingowych (Netflix, HBO GO). Ewentualnie przyda się możliwość strumieniowania obrazu z komputera czy telefonu komórkowego. Dlatego przez zakupem sprawdź, czy Twój TV posiada funkcje smart – i czy w związku z tym jedyne, czego Ci brakuje do swobody rozrywki to właśnie WiFi w telewizorze.

Drugą, nie mniej ważną rzeczą jest sprawdzenie czy fizycznie możesz podłączyć adapter WiFi do telewizora. Wszystkie, jakie są dostępne na rynku wymagają jednego z dwóch rozwiązań:

 • Portu USB
 • Portu HDMI

Przy czym to drugie rozwiązanie jest stosowane w bardziej zaawansowanych adapterach. Adapter WiFi do telewizora HDMI jest na ogół złożonym urządzeniem, oferującym szersze spektrum funkcji. Jeden z nich przedstawię później i opiszę jego sposób działania. Podłączanie do portu USB jest stosowane najczęściej. Zapewnia zasilanie adaptera oraz odpowiednio szybki transfer danych do TV.

adapter wifi do tv streaming

Jaki adapter WiFi do telewizora Philips, Samsung czy Sony kupić?

Czy należy sprawdzić kompatybilność sprzętową? Jak najbardziej tak. Polecam zapoznanie się z instrukcją obsługi lub kontakt z pomocą techniczną producenta, by ustalić szczegóły. Z mojego doświadczenia wynika, że marki takie, jak Toshiba, Samsung czy Sharp dość często ograniczają możliwość współpracy sprzętowej do wybranych adapterów własnej produkcji. Dlatego tez może się zdarzyć, że Twój nowy zakup nie zadziała prawidłowo.

Jeśli jednak producent TV nie ograniczył współpracy swoich urządzeń do wąskiego grona adapterów, to masz zdecydowanie większy wybór. W takim wypadku na pewno sprawdzi się któreś z urządzeń z mojego rankingu.

Mój ranking adapterów WiFi do telewizora

W związku z tym, że wybór tych urządzeń nie jest obecnie zbyt duży, mogłem skoncentrować się na kilku zdecydowanie najlepszych według mnie. Jakie są ich parametry i największe zalety? Zapraszam Cię do zapoznania się ze szczegółami.

Adapter WiFiDlaczego warto go kupić?Gdzie kupić?
Adapter WiFi Wi-fi Vu+ 300mbps 2,4 GHz USBProste, tanie rozwiązanie dla każdego TV ZOBACZ
Adapter Wi-fi WiFi Vu+ 600mbps 2,4 GHz 5GHz USBObsługa sieci 5 GHz ZOBACZ
Baseus Adapter Smart TV HDMi Wifi CATPQ-A01
Rozwiązanie Smart TV wraz z adapterem WiFi ZOBACZ

Adapter WiFi Wi-fi Vu+ 300mbps 2,4 GHz USB

Urządzenie dostępne za około 130 zł posiada następujące, najważniejsze parametry:

 • Prędkość przesyłania danych do 300 Mb/s
 • Obsługa sieci 2,4 GHz
 • Ruchoma antena
 • Architektura typu plug-and-play

Jest to najprostsze i polecane przeze mnie urządzenie. Nie wymaga zbyt dużego prądu zasilania, dlatego zadziała praktycznie z każdym portem USB, nawet takim w starszym telewizorze. Zapewnia działanie w sieci 2,4 GHz, przy czym maksymalna prędkość transmisji możliwej do osiągnięcia to 300 Mbit/s. Nie są to porywające parametry, jednak dla większości zastosowań wystarczające.

Ciekawostką jest zastosowanie dość długiej anteny, która zapewnia dobry zasięg i połączenie nawet, gdy jest ukryta dość głęboko za obudową TV. Dodatkowo jest ona regulowana płynnie w zakresie położenia tuż za wtyczką USB, dzięki czemu ułożysz ją odpowiednio, zgodnie z potrzebami. Zapewni to zarówno dobry sygnał, jak i wygodne zarządzenie przestrzenią za telewizorem – a tej często brakuje. Sprawdzi się zatem doskonale także do TV wiszącego na ścianie.

Urządzenie nie potrzebuje żadnej dodatkowej konfiguracji ani sterowników. Jeśli Twój TV wspiera tego typu urządzenia, to będzie z nim współpracował zaraz po podłączeniu. Według dostępnych opinii jest niezawodny i bardzo rzadko powoduje przerwy w sygnale.

Adapter Wi-fi WiFi Vu+ 600mbps 2,4 GHz 5GHz USB

Ten adapter kupisz już za około 140 zł. Posiada następujące, wyróżniające je parametry:

 • Prędkość przesyłania danych do 600 Mb/s
 • Obsługa sieci 2,4 GHz oraz 5 GHz
 • Ruchoma antena
 • Architektura typu plug-and-play

Jest to wyższy model pierwszego urządzenia. Zapewnia wygodę rozwiązań z tańszego modelu – ruchomą, regulowaną antenę oraz brak konieczności instalowania sterowników. Co je zatem wyróznia? Jest to obsługa sieci działającej w częstotliwości 5 GHz, z prędkością do 600 Mbit/s. Jeśli zatem planujesz przesyłanie do TV danych w dużej ilości (np. strumieniowanie filmów w 4K), to będzie to dla Ciebie doskonałe rozwiązanie.

adapter wifi do tv netflix

Nie jestem pewien jednak czy konieczne jest wydawanie dodatkowej gotówki, jeśli dla większości zastosowań sieć 2,4 GHz z prędkością maksymalną do 300 Mbit/s sprawdzi się doskonale. Zastanów się zatem, czy potrzebujesz droższego adaptera WiFi do swojego telewizora. Jeśli tak – to będzie wybór dla Ciebie. Uważaj tylko na jedno – z opinii, jakie znalazłem w Internecie wynika, że ten adapter miewa problemy ze współpracą w sieci 5 GHz z niektórymi routerami.

Jeśli masz dostęp do mobilnego Internetu, to być może zechcesz dowiedzieć się jak udostępnić Internet z telefonu na telewizor. Zapraszam Cię do przeczytania mojego wpisu na ten temat.

Baseus Adapter Smart TV HDMi Wifi CATPQ-A01

Dostępny za około 190 zł adapter Baseusa to przede wszystkim:

 • Prędkość przesyłania danych do 600 Mb/s
 • Obsługa sieci 2,4 GHz oraz 5 GHz
 • Interfejs HDMI
 • Główne urządzenie jest na elastycznym kablu
 • Złożone rozwiązanie z wbudowaną obsługą strumieniowania

To zdecydowanie najdroższe i najbardziej złożone urządzenie w moim rankingu. Różni się zdecydowanie od konkurentów. Na czym polegają różnice? Przede wszystkim na sposobie podłączenia. Wymagane jest do tego złącze HDMI, przez które Baseus komunikuje się z telewizorem. Jego zasada działania jest też trochę inna – nie jest wyłącznie adapterem WiFi. Posiada bowiem złożone funkcje Smart TV – zapewnia odbiór strumieniowanego sygnału. Może on być przesyłany z komputera, tabletu czy telefonu. Żeby uzyskać dostęp do wszystkich jego funkcji wystarczy przełączyć źródło sygnału w TV na HDMI, do którego podłączysz adapter.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o Smart TV, to na pewno zainteresuje Cię jeden z moich poprzednich wpisów. Zamieściłem w nim syntezę wiedzy na ten temat. Zapraszam Cię do lektury, która na pewno uzupełni Twoją wiedzę w tym temacie.

Adapter Baseus doskonale radzi sobie z obsługą urządzeń z systemami Windows, Android oraz iOS. Dlatego też prześlesz na TV to co chcesz z każdego z tych systemów. Obsłużona zostanie bez problemu jakość 4K – coraz popularniejsza i obsługiwana przez większość nowych TV.

Niestety pojawia się też jedno ale. Urządzenie to jest na tyle zaawansowane, że potrzebuje dodatkowego zasilania, którego port HDMI nie jest w stanie dostarczyć w wystarczającej ilości. Dlatego też konieczne będzie podłączenie go do zasilania z końcówką USB-C. Jestem jednak przekonany, że posiadasz taka ładowarkę w swoim domu ?

jaki adapter wifi do tv kupic

Czy instalacja adaptera WiFi w telewizorze jest konieczna?

Zwróciłem Twoja uwagę na ten aspekt na początku mojego wpisu i chciałbym jeszcze do niego wrócić. Zdecydowana bowiem większość, jeśli nie wszystkie nowoczesne telewizory posiadają wbudowany moduł WiFi. Jeśli go nie mają, to często nie będą w stanie obsłużyć funkcji, o które rozszerza je potencjalnie obsługa sieci bezprzewodowej. Dlatego też adapter WiFi do telewizora ma dość wąskie zastosowanie – w TV, które obsługują funkcje Smart TV korzystające z Internetu, a jednocześnie nie posiadają obsługi sieci bezprzewodowej.

Doskonałe zastosowanie adapter WiFi znajdzie także w TV, w którym wbudowana obsługa sieci Internet przestała działać, a jej naprawa jest niemożliwa lub bardzo droga. W takim wypadku wybrałbym pierwszy adapter z mojego rankingu. Jest on najprostszy i najtańszy. Jeśli jednak chcesz zapewnić sobie szybsze przesyłanie danych lub rozbudować możliwości swojego TV, to na pewno zainteresuje Cię któreś z dwóch pozostałych urządzeń.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telewizja
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *