Aktywacja karty SIM: ile trwa i jak wygląda krok po kroku u różnych operatorów?

Wielu z nas pamięta jeszcze czasy, kiedy do korzystania z telefonu komórkowego wystarczyło tylko kupić w przydrożnym kiosku kartę SIM, która działała natychmiast po umieszczeniu jej w urządzeniu. W związku z wprowadzonymi w 2016 roku przepisami bezpieczeństwa sytuacja jednak uległa zmianie. Dziś aktywacja karty SIM wiąże się z koniecznością zarejestrowania jej z podaniem naszych danych osobowych. Sam proces, choć w większości przypadków prosty i intuicyjny, nieznacznie różni się w zależności od wybranego przez nas operatora.

W tym artykule odpowiemy sobie na pytania, jak krok po kroku aktywować kartę SIM i na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę w trakcie jej konfigurowania.

jak przebiega?

Jak przebiega aktywacja u różnych operatorów?

Forma aktywacji będzie się różnić w zależności od operatora, u którego chcemy jej dokonać. Poniżej podaję instrukcję dla poszczególnych sieci. Dane są aktualne na czas publikacji artykułu, dlatego pewne elementy po stronie operatorów mogą ulec zmianie. Najpewniej będą to jednak nieznaczne, intuicyjne modyfikacje z którymi bez problemu sobie poradzisz 😉

Orange

Instrukcja dla osób, które po raz pierwszy podpisały umowę u operatora:

Wchodzimy na stronę www.orange.pl/aktywacja a następnie w polu kod aktywacyjny wpisujemy jego treść, która zamieszczona jest w dokumentacji.

Dla abonentów przedłużających umowę lub wymieniających kartę SIM instrukcja prezentuje się następująco:

Po uruchomieniu telefonu otrzymamy SMS z numeru 80008 – w celu aktywacji karty SIM wystarczy wysłać w odpowiedzi wiadomość o treści TAK. Jeśli zaś nie otrzymaliśmy automatycznej wiadomości – możemy wysłać SMS o tej samej treści pod numer 80001 z wcześniej używanej karty SIM. Po przeprowadzeniu całej procedury nasza nowa karta będzie w pełni aktywna.

Play

W tym wypadku aktywacja karty przebiega w nieco prostszy sposób. Po zarejestrowaniu się w punkcie obsługi klienta lub u jednego z partnerów sieci wystarczy wykonać jedną z poniższych czynności:

 • Połączyć się z internetem
 • Nawiązać połączenie telefoniczne
 • Skorzystać z jakiegokolwiek kodu USSD (przykładowo wpisać w klawiaturę kod *101*#, umożliwiający nam sprawdzenie salda konta).

Plus

W Plusie kartę aktywujemy, wysyłając na numer 2601 SMSa o treści: AKTYWUJ [numer seryjny naszej karty] [numer telefonu]

Przykładowa treść SMSa aktywującego będzie wyglądała w ten sposób: AKTYWUJ 1234567890123456 609000000

Możemy też wykonać rejestrację online, wchodząc na stronę https://www.plus.pl/rejestracja

T-Mobile i dodatkowe metody rejestracji

T-Mobile umożliwia nam zarejestrowanie karty SIM z wykorzystaniem dość niestandardowych jak na ten proces metod.

Oprócz aktywowania usługi osobiście w jednym z salonów obsługi klienta lub punktów partnerskich sieci możemy to zrobić między innymi za pośrednictwem konta bankowego (jeżeli jesteśmy posiadaczami konta w Banku Millennium). Ponadto kartę możemy aktywować, dzwoniąc pod bezpłatny numer telefonu: 606 606 606. Ten sposób rejestracji przeznaczony jest jednak tylko dla osób, posiadających inny, aktywny numer w sieci T-mobile.

SIM

Aktywacja SIM w Nju Mobile

W celu aktywacji karty SIM w Nju Mobile postępujemy według poniższej instrukcji:

Wchodzimy na stronę njumobile.pl/aktywacja, gdzie podajemy otrzymany podczas składania zamówienia kod aktywacyjny oraz 19-cyfrowy numer seryjny karty SIM. Znajdziemy go na jej odwrocie. Po upływie kilku godzin wyłączamy i włączamy ponownie nasz telefon. Karta jest już aktywna.

Dodatkowe potwierdzenie operacji otrzymamy od operatora w wiadomości SMS oraz e-mail.

Virgin Mobile

W tym wypadku postępujemy bardzo podobnie jak przy aktywacji karty w sieci PLAY. Wystarczy połączyć się z internetem mobilnym, nawiązać jakiekolwiek połączenie telefoniczne lub wysłać wiadomość SMS pod dowolny numer.

Pamiętajmy, że sama aktywacja karty pozwoli nam korzystać z niej tylko przez okres 30 dni jeżeli chodzi o połączenia wychodzące oraz 60 dni w przypadku połączeń przychodzących. Jeśli nie doładujemy w tym czasie naszego konta, karta utraci ważność.

Premium Mobile

W przypadku tego operatora cały proces aktywacyjny przebiega automatycznie. Do 7 dni od daty podpisania dokumentów otrzymamy wiadomość o aktywacji karty. Swoją drogą, sama oferta tej sieci jest bardzo atrakcyjna, co szczegółowo przedstawiłem w swojej opinii o Premium Mobile.

aktywacja karty SIM po podpisaniu umowy

Aktywacja w przypadku zmiany karty na format nano SIM

Standardy technologiczne urządzeń mobilnych zmieniają się w błyskawicznym tempie. W ciągu ostatniego dziesięciolecia rozmiary karty SIM uległy kilkukrotnym przemianom, osiągając ostatecznie gabaryty wielokrotnie mniejsze od swojego pierwowzoru.

Co możemy zrobić w sytuacji, w której zdecydowaliśmy się na zakup smartfona, obsługującego inny standard kart SIM niż ta, którą obecnie posiadamy? W takim wypadku nie pozostaje nam nic innego jak tylko zwrócenie się do naszego operatora z prośbą o duplikat. Warto zaznaczyć przy zamówieniu powód, dla którego prosimy o wydanie jej nowej wersji. Dzięki temu będziemy mogli mieć pewność, że otrzymamy chip o właściwym standardzie.

Jeżeli planujemy zmianę karty SIM na nano w Orange, możemy wykonać całą operację bez wizyty w salonie operatora. Metoda ta jest nie tylko bardziej komfortowa, ale też nieco tańsza. Żeby wykonać samodzielną wymianę karty SIM, postępujemy według poniższej instrukcji:

 1. Kopiujemy wszystkie dane z poprzedniej karty (numery telefonu, wiadomości oraz inne informacje kontaktowe) na używane urządzenie. Dzięki temu będziemy mogli uzyskać do nich dostęp po wymianie karty. W przeciwnym wypadku moglibyśmy je bezpowrotnie utracić.
 2. Z karty SIM, której obecnie używamy wysyłamy SMS pod numer 80511. W treści wpisujemy kod PUK starej karty. Znajdziemy go na odwrotnej stronie plastiku, w który była ona opakowana.
 3. Po otrzymaniu wiadomości zwrotnej wysyłamy pod numer 80511 SMS, w którego treści wpisujemy numer telefonu naszej nowej karty oraz jej kod PUK.
 4. W ciągu najbliższych 24 godzin powinniśmy otrzymać informację o aktywacji nowego egzemplarza.

Ile trwa aktywacja karty SIM? Czas wykonania usługi u różnych operatorów

Czas trwania procesu aktywacji karty SIM zależy od wielu czynników. Jak widzimy w powyższej instrukcji – istnieje wiele sytuacji, w których będziemy się jej podejmować, a każda z nich będzie rządziła się prawami zależnymi od sposobu funkcjonowania naszego operatora.

W normalnych warunkach nowa karta powinna być aktywna w przeciągu maksymalnie kilku godzin od czasu rozpoczęcia procedury. Warto jednak wspomnieć tutaj także o sytuacji, w której przenosimy numer do nowego operatora. W takim wypadku czas aktywacji wydłuży się aż do momentu wygaśnięcia poprzedniej umowy. Wcześniej będziemy mogli jedynie korzystać z przydzielonego nam numeru tymczasowego – karta jednak nie będzie w pełni aktywna.

Jak zarejestrować numer, gdy kupujemy kartę w sklepie?

Kupując starter jakiejkolwiek sieci staniemy przed obowiązkiem zarejestrowania go z użyciem naszych danych osobowych zanim będziemy mogli korzystać z karty. Procedura jest prosta i bezpieczna – możemy przeprowadzić ją w każdym punkcie sprzedaży, w którym nabywamy starter, a nawet u listonosza. Będziemy w tym celu potrzebowali jedynie naszego dowodu osobistego.

Pamiętajmy, że zgodnie z rozporządzeniem GIODO operator komórkowy nie ma potrzeby, aby skanować czy kserować nasz dowód osobisty. Wystarczy zatem, że pracownik kiosku lub punktu, w którym zechcemy zarejestrować numer przepisze nasze dane do specjalnego systemu, z którego zostaną one przekazane bezpośrednio do odpowiedniej bazy danych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami nie mogą one być przechowywane w punkcie sprzedaży, z którego będziemy korzystać. Możemy więc mieć pewność, że nasze dane pozostaną w całym procesie bezpieczne.

bezpieczna rejestracja numeru

Karta eSIM – co to takiego i jak ją aktywować?

Karta eSIM to w wielkim skrócie wirtualna karta SIM. Możemy z niej korzystać w określonych modelach nowoczesnych smartfonów oraz smartwatchy. Z jej używaniem wiąże się szereg korzyści, takich jak możliwość korzystania z niej na wielu urządzeniach równocześnie – włączając w to także tablety oraz nawigację samochodową.

Ponadto wirtualna karta jest bardzo wygodnym i bezpłatnym rozwiązaniem, które umożliwia nam aktywację nowego numeru bez konieczności wychodzenia z domu i dokonywania zakupu startera.

Na chwilę obecną karta eSIM dostępna jest tylko w sieci Orange, w ramach usługi Orange Flex.

Jej aktywacja przebiega w następujący sposób:

 1. Logujemy się do swojego konta Mój Orange
 2. Przechodzimy do sekcji Umowy, urządzenia i usługi dodatkowe
 3. W rozwijanym menu szukamy naszej obecnej karty SIM, klikamy akcje
 4. Klikamy wymień kartę, a następnie chcę wymienić moją obecną kartę na eSIM
 5. Dwukrotnie klikamy dalej i przepisujemy kod z SMSa, otrzymanego na obecnie używaną kartę
 6. Klikamy autoryzuj. Naszym oczom ukaże się kod QR
 7. W celu instalacji karty eSIM przechodzimy do ustawień telefonu, dalej sieci komórkowe -> dodaj plan sieci komórkowej
 8. Podajemy fabryczny PIN do e-karty i czekamy na SMSa z potwierdzeniem aktywacji.
Jak widzimy – sposobów na aktywację karty SIM mamy bardzo wiele. Bez problemu możemy zatem dobrać dla siebie taki, który będzie najodpowiedniejszy dla naszych potrzeb. Istnieje oczywiście również możliwość wykonania całej procedury w salonie operatora – pamiętajmy jednak, że jest to rozwiązanie mniej wygodne i z reguły bardziej czasochłonne.

Warto postawić na zdalną aktywację karty SIM. Pozwoli nam ona cieszyć się pełną funkcjonalnością naszego urządzenia mobilnego w bezpieczny sposób, bez konieczności opuszczania domowych pieleszy.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telefony i operatorzy
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *