Jak odzyskać wiadomości z WhatsApp? Ratujemy skasowane, lub utracone konwersacje

WhatsApp to jeden z najpopularniejszych komunikatorów internetowych używanych dziś przez właścicieli smartfonów. Pozwala na przesyłanie wiadomości tekstowych (tak, jak SMS), zdjęć, filmów czy dźwięków (muzyki). Skorzystamy także z konwersacji grupowych oraz rozmów głosowych i wiadomości multimedialnych. Przy takiej wielości funkcji może zdarzyć się, że skasujemy czy w inny sposób utracimy konwersacje. Jak odzyskać wiadomości z WhatsApp? Zapraszam do zapoznania się z poradnikiem, w którym opisuję jak to zrobić.

Postarałem się, by moje rady dotyczyły zarówno użytkowników Androida, jak i iOS (iPhone). Są one uniwersalne i jestem przekonany, że pomogą każdemu, kto takiej pomocy potrzebuje. Nie martw się zatem, jeśli zmieniasz telefon, skasujesz aplikację, a nawet zgubisz swojego smartfona. Łatwo odzyskasz stare wiadomości z WhatsApp. Miłej lektury!

Usunięte wiadomości z WhatsApp – profilaktyka i sposoby odzyskiwania

odzyskiwanie skasowanych wiadomości z WhatsAppUtrata wiadomości może być bardzo bolesna. Mogą w nich znajdować się ważne numery telefonów, informacje biznesowe czy cenne zdjęcia. W przypadku odinstalowania aplikacji ze smartfona oraz wyczyszczenia pamięci podręcznej – zostaną usunięte trwale z telefonu. Co zatem zrobić, by można je było przywrócić w każdym wypadku, gdy zostaną skasowane?

Kopia zapasowa, by zawsze odzyskać wiadomości z historii WhatsApp

WhatsApp już przy pierwszym uruchomieniu spyta o Twoje pozwolenie na regularne tworzenie kopii zapasowej na Dysku Google. Zdecydujesz jak często będzie wykonywana. Konieczne będzie także wskazanie Twojego konta oraz zalogowanie na smartfonie.

Zalogowanie na smartfonie do konta Google za pośrednictwem WhatsApp konieczne jest po to, by aplikacja otrzymała zezwolenie na dostęp do tej usługi w chmurze. Nie obawiaj się jednak, że dane te zostaną wykorzystane w innym celu. Meta, czyli właściciel WhatsApp i Facebooka nie wykorzysta Twojego pozwolenia na zapisywanie na Dysku Google do innych celów niż tworzenie kopii zapasowej wiadomości.

Polecam korzystanie z kopii zapasowej w WhatsApp. Jeśli nie zdecydujesz się na to od razu, to kilka poniższych kroków pozwoli Ci na włączenie tej funkcjonalności:

  • Uruchom aplikację WhatsApp
  • Wybierz trzy kropki w prawym, górnym rogu
  • Wejdź w Ustawienia
  • Wybierz Czaty oraz Kopia zapasowa czatów
  • Dotknij Utwórz kopię zapasową na Dysku Google

Z dostępnych opcji polecam skorzystanie z Co tydzień lub Codziennie. Tworzenie kopii Co miesiąc może spowodować utratę nawet kilku tygodni konwersacji oraz zawartych w nich zdjęć, czy innych ważnych informacji. Z tego samego powodu nie polecam opcji Tylko kiedy wybiorę „Utwórz kopię zapasową”.

Następnie należy:

  • Wybrać Konto Google
  • Zalogować się na wybrane konto Google. Zauważ, że ekran urządzenia będzie wyglądał inaczej – pojawią się np. biało-niebieckie motywy. To Twój smartfon przejął na chwilę dowodzenie od WhatsAppa, by zalogować się do konta Google

Od tej pory kopia zapasowa będzie wykonywana z wybraną częstotliwością. Gdy powrócisz do ekranu Kopia zapasowa czatów możesz jeszcze zdecydować o wykonaniu jej natychmiast – dlaczego więc tego nie zrobić? 🙂 Od tej pory wszystkie posiadane na ten moment konwersacje będą bezpieczne. Możesz też zdecydować o pełnym szyfrowaniu – polecam to rozwiązanie. Niestety obciąża ono telefon podczas samego szyfrowania, ale jeśli jest wykonywane co tydzień – raczej nie będzie to uciążliwe.

Możesz także zdecydować o tym, czy kopia zapasowa będzie wykonywana, gdy nie masz połączenia z zaufana siecią WIFI. Rozważ, czy jest to dla Ciebie niezbędne. Dlaczego? Po miesiącach czy latach korzystania z WhatsApp, w szczególności gdy otrzymujesz dużo filmów i zdjęć, Twój WhatsApp może zajmować setki megabajtów, może nawet kilka gigabajtów. Transfer takiej liczby danych obciąży pakiet internetowy. Warto zatem też pamiętać, by pochopnie nie włączać opcji Załącz filmy.aplikacja WhatsApp

Jak odzyskać wiadomości WhatsApp z innego telefonu?

Jeśli zmieniasz telefon i korzystasz z WhatsApp, to ścieżka postępowania powinna wyglądać tak:

  • Wykonanie kopii zapasowej WhatsApp na starym telefonie
  • Zalogowanie się do WhatsApp na nowym telefonie
  • Odtworzenie kopii zapasowej

Skoro wiesz już jak wykonać kopię zapasową, to przejdźmy do kolejnej czynności. Instalujemy WhatsApp na nowym telefonie i wykonujemy procedurę rejestracji. Otrzymamy SMS z kodem weryfikacyjnym.

Pamiętaj, by instalować aplikacje wyłącznie z zaufanego źródła. W przypadku Androida jest to sklep Google Play, natomiast iPhone to AppleStore. Pobieranie plików instalacyjnych z innych źródeł może być niebezpieczne dla Twojego smartfona oraz przechowywanych na nim danych.

Na starym telefonie, jeśli pozostanie on włączony i z dostępem do Internetu (np. poprzez WIFI) przy próbie uruchomienia WhatsApp otrzymasz komunikat. Poinformuje Cię, że aplikacja została uruchomiona na innym urządzeniu. Na nowym smartfonie zobaczysz pytanie, czy chcesz odzyskać dane z kopii zapasowej. Jeśli potwierdzisz, wybierając Przywróć, to zostaną wgrane wszystkie czaty i multimedia. Pamiętaj, że odzyskanie zdjęć i filmów zajmie smartfonowi trochę więcej czasu, niż wiadomości tekstowych.

Przywracanie konwersacji na WhatsApp bez użycia chmury

konwersacje WhatsAppJeśli nie korzystasz z kopii zapasowej na Dysku Google, możesz utworzyć ją lokalnie – na swoim urządzeniu. Najlepiej wykorzystać do tego kartę pamięci SD. Jeśli Twój telefon nie widzi lub nie jest w stanie odczytać takiej karty, to przeczytaj w moim poprzednim wpisie o tym jak sobie z tym poradzić.

Pliki kopii zapasowej znajdziesz w pamięci telefonu lub na karcie SD w katalogu WhatsApp, następnie przechodząc do podkatalogu Databases. Jak skopiować i przenieść lokalną kopię zapasową krok po kroku?

  • Na starym telefonie uruchom menedżera plików (polecam skorzystanie z zainstalowanego przez producenta)
  • Znajdź podany katalog. Będzie on w pamięci głównej lub pamięci wewnętrznej
  • Skopiuj go w znane miejsce na karcie pamięci
  • Włóż kartę pamięci do nowego telefonu
  • Skopiuj plik do katalogu podanego wyżej (WhatsApp > Databases)
  • Po uruchomieniu WhatsApp i weryfikacji kodem z SMS wybierz Przywróć
Pamiętaj, że przywracanie możliwe jest podczas pierwszego uruchamiania aplikacji WhatsApp. Jeśli się na to nie zdecydujesz będzie konieczna jej ponowna instalacja i weryfikacja oraz wybór Przywróć, jeśli potrzebujesz dostępu do usuniętych wiadomości.

Jeśli została wykonana więcej niż jedna kopia zapasowa, to możesz wybrać interesującą Cię po dacie. Będzie ona zawarta w nazwie pliku. Pamiętaj, by nie zmieniać żadnej części tej nazwy, ponieważ może to uniemożliwić odzyskanie danych.

Jak odzyskać skasowane wiadomości z WhatsApp?

Wyobraź sobie taką sytuację: kopia zapasowa WhatsApp tworzona jest dzięki wprowadzonym przez Ciebie ustawieniom co tydzień. Powiedzmy – w niedzielę. Świetne rozwiązanie. Twoje czaty są bezpieczne. W ciągu tygodnia – wybierzmy środę – nieuważnie skasujesz ważny czat, jednak tego nie zauważysz.

Jeśli do czasu wykonania kolejnej kopii zapasowej spostrzeżesz, że brakuje ważnych dla Ciebie wiadomości, to możesz skorzystać z przywracania kopii zapasowej z Dysku Google, które opisałem powyżej. Co jednak zrobić, gdy zauważysz to dopiero w poniedziałek? Ostatnia kopia zapasowa nie zawiera skasowanej konwersacji!

Lokalna kopia zapasowa

W takim wypadku przyda się utworzona wcześniej lokalna kopia zapasowa. Zatem wykonaj poniższe czynności:

  • Uruchom menedżera plików
  • Poszukaj katalogu WhatsApp, a następnie podkatalogu Databases
  • Zlokalizuj plik opisany odpowiednia datą

Jaka datę wybrać? Taką, co do której masz pewność, że interesująca Cię konwersacja nie została jeszcze wtedy skasowana. Jeśli taki plik istnieje, to możesz ponownie zainstalować WhatsApp i wybrać opcję Przywróć po przejściu weryfikacji kodem SMS.

Archiwizacja wiadomości – eksportuj czat, by uratować konwersacje

Rozwiązanie to polecam wszystkim, którzy posiadają w WhatsApp ważne konwersacje i nie chcą utracić ich treści. Co należy zrobić? Oto instrukcja krok po kroku:

  • Uruchamiamy WhatsApp
  • Wybieramy trzy kropki u góry ekranu
  • Klikamy w Ustawienia
  • Wybieramy Czaty, na dole Historia czatów

Nie polecam w tym momencie opcji Wyczyść wszystkie czaty lub Usuń wszystkie czaty – chyba, ze naprawdę chcesz to zrobić. Co dalej?

  • Klikamy Eksportuj czat
  • Z wyświetlonej listy wybieramy odpowiedni kontakt
  • Jeśli w czacie występują pliki multimedialne możesz wybrać, czy chcesz je zapisać
  • Z wyświetlonej listy wybieramy Kopiuj do
  • Pojawi się możliwość wskazania dokładnego miejsca zapisania pliku

Po wybraniu opcji Wklej mamy już zapisany plik tekstowy, który możemy otworzyć jedną z aplikacji Androida czy iOS. Będą w nim wszystkie wiadomości wymienione z dana osobą. Z plikiem możesz zrobić co chcesz – zapisać go na karcie pamięci, czy wysłać e-mailem. Możesz o wysłaniu go zdecydować już podczas eksportowania, jeśli zamiast opcji Kopiuj do wybierzesz aplikację, za pośrednictwem której prześlesz plik tekstowy.

Jak odzyskać usunięte wiadomości z WhatsApp bez kopii zapasowej?

odzyskiwanie wiadomości WhatsApp bez kopii zapasowejJeśli usuniesz wiadomości z aplikacji WhatsApp, a nie jest wykonywana kopia zapasowa (ani na Dysku Google ani lokalna), to niestety ich odzyskanie samodzielne może nie być możliwe. Ale mam dla Ciebie jeszcze jedno rozwiązanie.

Proponuję skontaktować się z osobą, w konwersacji z którą znajdowały się interesujące Cię dane – nawet, jeśli nie chcesz tej osoby angażować w wyszukiwanie jakichś starych wiadomości. Zaproponuj swojemu rozmówcy zapoznanie się z tym poradnikiem, w szczególności ze sposobem na eksportowanie czatu. Dzięki temu wyśle do Ciebie w kilku zaledwie krokach całą Wasza rozmowę – wybierając WhatsApp jako aplikację z wyświetlonej na dole ekranu listy. Po otrzymaniu wiadomości możesz samodzielnie przejrzeć całą Waszą korespondencję i odnaleźć interesujące Cię dane. Prawda, że proste? Zachęcam do tego rozwiązania.

A w każdym wypadku polecam wykonywanie kopii zapasowej, by w razie konieczności odzyskać wiadomości z WhatsApp – uratować skasowane lub utracone konwersacje. Poradzisz sobie także z przywróceniem wiadomości na nowy telefon. Jeśli przenosisz także inne aplikacje na kolejnego smartfona, to zachęcam do przeczytania tego mojego wpisu. A jeśli chcesz uchronić swoje kontakty przed skasowaniem i bezpiecznie przechowywać je na komputerze, to na pewno zainteresuje Cię ten artykuł.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Aplikacje
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *