Jak sprawdzić czy telefon ma MHL i jak połączyć telefon z telewizorem?

W dobie bezprzewodowej łączności (WIFI, Bluetooth) coraz rzadziej korzystamy z rozwiązań kablowych. Zapominamy, że zapewniają one stabilność i niezawodność. W niektórych przypadkach mogą być też szybsze i wygodniejsze od łączy bez kabli. Dlatego warto pamiętać o tych bardziej tradycyjnych rozwiązaniach, by móc z nich skorzystać, gdy będzie to konieczne. Jak połączyć telefon z telewizorem oraz jak sprawdzić czy telefon ma MHL? Tego dowiesz się z mojego wpisu.

Standard MHL

Mobile High-Definition Link, czyli MHL to pierwszy ustandaryzowany, kablowy sposób przesyłania obrazu i dźwięku z telefonu na telewizor. Zapewnia wysoką jakość i stabilność, a także szybkość. Daje zatem pewność transmisji o wysokiej przepustowości, bez zakłóceń i przerw.

Dodatkowo skorzystamy z ładowania urządzenia MHL, czyli smartfona czy tableta, a także będziemy mogli nim sterować za pomocą pilota. Polecenia z pilota są przesyłane do telewizora, a ten przekazuje je poprzez kabel do telefonu – ta funkcja działa jednak na wybranych urządzeniach.

Obraz z telefonu na TV przez USB

Obraz z telefonu na TV przez USBWykorzystanie łącza MHL to tak naprawdę przesyłanie danych (filmów, muzyki, zdjęć) do telewizora z telefonu za pomocą łącza USB smartfona. Dostępne jest wykorzystanie którejś z opcji USB:

 • Standardowego USB – czyli takiego, jakie jest w większości komputerów, w tym laptopów
 • Micro USB
 • USB-C

Nie widzimy na tej liście typu USB Mini, gdyż nie zapewnia ono wystarczającej przepustowości – jest po prostu zbyt stare, by obsłużyć wymagany transfer danych. W związku z tym, że telefony nie posiadają dużych łączy USB jak komputery – skupię się na pozostałych.

Kabel HDMI do telefonu

Po drugiej stronie kabla, który podłączymy do telefonu znajduje się wtyczka HDMI. Podłączamy ja do telewizora. Ważne jednak, by sam TV obsługiwał tę technologię. Jak to sprawdzić? Najlepiej obejrzeć napisy przy wejściach HDMI w telewizorze. Jeśli jedno z wejść oznaczone jest poprzez  MHL , to możemy z niego skorzystać w celu transmisji obrazu i dźwięku z telefonu.

Możliwe jest jednak podłączenie do TV, który nie posiada wejścia HDMI-MHL. Możemy użyć do tego adaptera. Oto jak to zrobić:

 • Podłączamy urządzenie MHL (czyli telefon lub tablet) do adaptera MHL-HDMI
 • Włączamy zasilanie adaptera (na ogół ładowarkę USB) do prądu i przyłączamy do adaptera. Urządzenie to nie będzie działało bez dodatkowego zasilania – to ważne
 • Podłączamy adapter do telewizora za pomocą kabla HDMI. To, czy najpierw podłączymy kabel do TV czy do adaptera zależy tylko od nas
 • Na urządzeniu nadającym, czyli smartfonie lub tablecie pojawi się ikona MHL, potwierdzająca połączenie
 • Wybieramy odpowiednie wejście HDMI na telewizorze – to, do którego podłączyliśmy adapter. Będzie to wskazanie źródła sygnału – powiemy w ten sposób naszemu TV, że ma wyświetlać obraz i dźwięk z tego konkretnego miejsca
Kabel HDMI do telefonu

Jak sprawdzić czy telefon ma MHL?

Najlepiej zapoznać się ze specyfikacją naszego telefonu. Znajdziemy ją w instrukcji obsługi lub Internecie. Warto wtedy poszukać oznaczenia  Wyjście TV . Jeżeli będzie ono opisane dodatkowo jako MHL z oznaczeniem wersji (np. 3.0), to możemy korzystać z tej technologii.

Innym sposobem jest skorzystanie ze strony https://www.mhltech.org/devices.aspx?tid=1, na której znajdziemy listę telefonów obsługujących MHL. Możemy skorzystać z wygodnej wyszukiwarki, by znaleźć nasz model smartfona. Strona jest całkowicie bezpieczna – prowadzona jest przez organizację standaryzującą technologię MHL. Zachęcam do wyboru tej opcji.

Można też skorzystać z bezpłatnej aplikacji MHL Checker. Po zainstalowaniu sprawdzi ona nasze urządzenie i powie, czy jest zgodne ze standardem i można go użyć do połączenia kablowego z telewizorem.

Jak podłączyć telefon do telewizora przez HDMI?

Przez zakupem kabla sprawdziliśmy, że telefon wspiera technologię MHL, a telewizor ma wtyczkę MHL lub kupiliśmy odpowiedni adapter – przejściówkę MHL. Co dalej? Czy każdy kabel będzie pasował?

Sprawdź najpierw:

 • Jakie wejście jest w telefonie – czy jest to Micro USB czy USB-C
 • Czy potrzebny jest dodatkowy kabel HDMI – jeśli posiadasz kabel USB-HDMI z wyjściem żeńskim
USB-C jest szybsze od Micro USB. Jeśli planujesz przesyłanie na TV filmów w jakości FullHD lub 4K, to warto skorzystać ze źródła z takim złączem. Micro może nie zapewnić wystarczającej przepustowości i powodować przerwy lub niestabilność.

Zatem musimy pamiętać, żeby nabyć taki przewód, którego końcówka po stronie USB będzie pasowała do naszego telefonu. Jeśli kabel posiada wyjście męskie HDMI – wtedy bez problemu podłączymy go bezpośrednio do TV. Jeśli korzystamy z adaptera – wtedy do podłączenia go z TV potrzebujemy kabla HDMI z dwiema męskimi końcówkami. Jeśli nasz kabel USB-HDMI na wyście żeńskie – wtedy zwykłym kablem HDMI podłączymy go z HDMI w telewizorze.

Podsumowując, mamy następujące możliwości:

 • Micro USB lub USB-C smartfona łączymy z MHL-HDMI w TV
 • Micro USB lub USB-C smartfona łączymy z adapterem, a adapter kablem HDMI z telewizorem. Dodatkowo adapter wpinamy do źródła zasilania ładowarką USB
 • Micro USB lub USB-C smartfona łączymy z kablem z wyjściem żeńskim HDMI, a następnie ten kabel łączymy zwykłym kablem HDMI z MHL-HDMI w naszym telewizorze

Kabel telefon – telewizorKabel telefon telewizor

Po wykonaniu odpowiedniego połączenia zgodnie z moja instrukcją możesz już korzystać z przesyłania filmów, muzyki czy zdjęć ze smartfona na TV. Istnieje też możliwość ustawienia automatycznego przełączania telewizora na źródło HDMI, do którego połączyłeś swoje urządzenie MHL. Poszukaj opcji  Automatyczna zmiana wejścia MHL  w ustawieniach telewizora. Ułatwi to korzystanie z tego rozwiązania.

Niektóre smartfony umożliwiają wykonywanie połączeń głosowych czy wysyłanie i odbieranie SMS podczas aktywnego połączenia MHL. To bardzo wygodne dla tych, którzy chcą być ciągle w łączności ze światem, nawet podczas korzystania z rozrywki.

Na ekranie telewizora zobaczysz obraz ze smartfona czy tableta. Będzie to odwzorowanie 1:1, więc początkowo będzie on pionowy – i nie wykorzysta w pełni możliwości matrycy TV. Włącz zatem obracanie ekranu w telefonie. Obraz na TV zostanie wyświetlony panoramicznie. Możliwe jest, że będzie konieczna zmiana ustawień proporcji ekranu w TV. Wynika to z tego, że proporcje mogą być różne w TV i telefonie.

Nie jest konieczne instalowanie żadnych dodatkowych aplikacji na smartfonie i telewizorze. To ważne. Nasze urządzenia i ich moc obliczeniowa nie będą dodatkowo obciążone przez programy służące do transmisji obrazu i dźwięku. Pamiętaj jednak, że gdy zablokujesz telefon – wyłączysz jego ekran – nie zobaczysz już obrazu na TV.

Szybkość działania HDMI MHL

telefon nie ma MHLStandard ten zapewnia wysoką jakość pod względem prędkości przesyłania obrazu i dźwięku. Nie zauważymy praktycznie żadnych opóźnień. Możemy zatem wygodnie używać go do gier, które wyświetlane na dużym ekranie telewizora będą lepiej widoczne. Twoje oczy na pewno podziękują Ci za wybranie technologii kablowej MHL ?

Wygodnie też wyświetlimy filmy z Youtube czy Netflixa, a także pokażemy znajomym zdjęcia z ostatnich wakacji, które przechowujemy w telefonie. Praktycznie wszystko, co oglądamy na smartfonie możemy teraz wyświetlić także na telewizorze.

Ciekawostką jest możliwość włączenia aparatu fotograficznego i wyświetlanie tego, co widzi obiektyw – na żywo na TV. Może to być świetnym urozmaiceniem domowego spotkania z przyjaciółmi.

Co zrobić gdy telefon nie ma MHL?

To oczywiście nie koniec świata. Możesz skorzystać z jednego z alternatywnych rozwiązań. O wielu z nich już pisałem.

 • Jeśli posiadasz starszy telewizor, to o tym jak połączyć go z telefonem dowiesz się z tego artykułu.
 • Możesz też skorzystać z nowoczesnego rozwiązania jakim jest Mi Stick. Pozwala on na zainstalowanie Android TV na praktycznie każdym telewizorze z HDMI. O szczegółach przeczytasz tutaj.
 • Jeśli posiadasz iPhone’a, to na pewno zainteresuje Cię mój wpis, w którym dokładnie opisałem wszystkie dostępne dla Ciebie możliwości.

Podsumowując – rozwiązań jest wiele. Duża część z nich to wykorzystanie technologii bezprzewodowych – na ogół domowej sieci komputerowej. Pamiętaj, że powinna być ona zaufana i bezpieczna, gdyż będziesz w niej przesyłać na telewizor zarówno filmy, muzykę, jak i swoje osobiste pliki – w tym zdjęcia. Warto je zabezpieczyć przed dostępem niepowołanych osób.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telefony i operatorzy
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *