Jak sprawdzić czy telewizor ma wbudowany dekoder DVB-T2? Weryfikacja krok po kroku

W związku ze zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej na DVB-T2 w 2022 w Polsce konieczne jest przełączenie się na nową technologię. Co prawda nie dotyczy to wszystkich nadawców (Telewizja Polska na razie nadawać będzie także w DVB-T). Jednak kanały komercyjne dostępne będą wyłącznie dzięki DVB-T2. Jak sprawdzić czy telewizor ma wbudowany dekoder DVB-T2? Zapraszam Cię do zapoznania się z weryfikacją krok po kroku.

Od którego roku telewizory maja DVB-T2?

Duża część TV zakupionych w ostatnich latach (po 2015 roku), szczególnie droższych modeli ma wbudowany dekoder DVB-T2. Rzadziej dotyczy to telewizorów tańszych i starszych. W ich wypadku być może konieczny będzie zakup osobnego dekodera lub wymiana TV, by móc odbierać naziemną telewizję cyfrową. W poniższym wpisie dowiesz się jak sprawdzić czy telewizor będzie odbierał w nowym systemie.od którego roku telewizory mają DVB-T2?

Jak sprawdzić czy telewizor ma wbudowany dekoder DVB-T2? Instrukcja

Przede wszystkim zachęcam Cię do zapoznania się z instrukcją obsługi. Ten często pomijany przez nas dokument zawiera wszystkie niezbędne informacje. To, co nas najbardziej interesuje znajdziesz w specyfikacji technicznej. Jest ona na ogół umieszczona na ostatnich stronach dokumentu. Pamiętaj, że jeśli instrukcja jest w wielu językach, to specyfikację najlepiej odnaleźć pod koniec rozdziału napisanego w języku polskim.

Po 30 czerwca 2022 konieczne dla odbioru naziemnej telewizji cyfrowej będzie posiadanie dekodera DVB-T2. Dlatego zachęcam Cię do odnalezienia odpowiednich informacji w instrukcji obsługi i ewentualnego podjęcia działań, by nadal móc odbierać TV naziemną.

Jak sprawdzić czy telewizor Samsung ma DVB-T2?

Specjalnie dla Ciebie zapoznałem się z poradami, na które zwraca uwagę ten znany i ceniony producent wysokiej jakości TV. Czego się dowiedziałem? Przede wszystkim tego, że Samsung zadbał o swoich klientów. Po tak cenionym producencie można się było tego spodziewać, jednak to nadal bardzo sympatyczny gest. Jak zatem koreańska firma proponuje sprawdzić obecność dekodera DVB-T2 w telewizorze swojej produkcji?

Jeśli nie posiadamy już instrukcji obsługi, to na stronie www.samsung.com/pl możemy posłużyć się wyszukiwarką. Znajdziemy tam swój model telewizora i jego dokładną specyfikację techniczną, w tym informacje o wbudowanych dekoderach. Możemy być też bardziej wygodni i za pomocą formularza kontaktowego poprosić Samsunga o interesujące nas informacje.

Producent udostępnił też skrócone zestawienie modeli z DVB-T2. Specjalnie dla Ciebie przedstawiam je poniżej, w podziale na lata produkcji TV:

  • 2015 – JU60, J6370, JS95, JS90, JS85, JU75, JU70, JU64, JU65, JU66, JU67, JU69
  • 2016 – KS95, KS90, KU65, KU65, KU64, KU61, KU60 K6370, K5672, K5572, KS98, KS80, KS75, KS70, KU66
  • 2017 – MU65, MU64, MU62, MU61, M63, M56, M55, M40, MU90, MU80, MU70, MU66, Q9F, Q8C, Q7C, Q7F, Q6F, LS003

Wszystkie telewizory Samsung od 2018 roku posiadają wbudowany dekoder DVB-T2.

Jeśli nie wiesz jak znaleźć kod telewizora, to zapraszam Cię do zapoznania się z tym artykułem. Znajdziesz w nim wszystkie niezbędne informacje na ten temat.
jak ustawic dvb t2 w telewizorze

Jak sprawdzić czy telewizor Philips ma DVB-T2?

Dla Philipsów, lecz także innych marek takich, jak LG, Panasonic czy Sharp polecam skorzystanie z wyszukiwarki dostępnej na stronie telewizjanaziemna.pl. To naprawdę świetne rozwiązanie i chętnie powiem Ci dlaczego nim jest. Znajdują się tu bowiem wszystkie modele telewizorów, które posiadają dekoder DVB-T2. Jak wygodnie i skutecznie z niej skorzystać?

Wykonaj kilka kroków:

  • Najpierw wpisz markę telewizora, np. Philips
  • Naciśnij spację
  • Teraz zacznij wpisywać oznaczenie modelu

Wyszukiwarka pomoże Ci w szukaniu. Już po wpisaniu marki wyświetli się poniżej lista z podpowiedziami – ale tylko najpopularniejszymi. Gdy zrobisz odstęp i zaczniesz wpisywać nazwę modelu, to lista będzie się zmieniała, dostosowując do tego, co umieścisz w polu wyszukiwania. Jeśli lista zniknie – będzie to oznaczać, że szukanego modelu na niej nie ma. Jeśli jednak pozostanie on na niej, to możesz kliknąć jego nazwę. Przeniesie Cię ona do strony, na której znajduje się specyfikacja telewizora wraz z informacją o dekoderze DVB-T2.

Sprawdziłem na podanej stronie kilkadziesiąt modeli TV, co do których miałem pewność, że posiadają nową technologię. Wszystkie były na liście. Dodatkowo wykonałem wyszukiwanie kilku modeli bez DVB-T2 – strona potwierdziła, że te telewizory nie będą współpracować z nowym standardem. Jest to zatem lista godna zaufania i szczerze ją polecam.

Jak sprawdzić czy telewizor SONY ma DVB-T2?

TV marki SONY były wyposażane w nowy standard jako jedne z pierwszych. Dlatego już niektóre modele z 2014 roku posiadają tę technologię, natomiast nowsze mają ją według poniższego zestawienia dat produkcji:

  • 2015 – wszystkie pod warunkiem aktualizacji do najnowszej wersji oprogramowania
  • 2016 – także wszystkie, gdy mają najnowszy software
  • 2017-2018 – wszystkie z wyjątkiem kilku wybranych modeli
  • 2019 i nowsze – wszystkie

Jak zatem widać w przypadku SONY sprawa jest bardzo prosta. Praktycznie wszystkie nowsze TV mają wbudowany dekoder DVB-T2.

Wyjątek stanowią telewizory SONY spoza europejskiej dystrybucji. Jeśli zatem kupujesz TV z drugiej ręki i nie wiesz skąd pochodzi, to warto sprawdzić jego specyfikację przed transakcją.

Jak sprawdzić czy telewizor Panasonic ma DVB-T2?

jak sprawdzić czy Panasonic ma DVB-T2?Ten japoński producent zapewnia, że wszystkie jego telewizory wyprodukowane od 2017 roku są w pełni zgodne ze standardem DVB-T2. Jednocześnie niestety, tylko niektóre modele starszych telewizorów nie będą wymagały dodatkowego, nowego dekodera zewnętrznego. Jeśli nie wiesz z którego roku jest Twój TV, to sprawdź jego oznaczenie kodowe. Poniżej przygotowałem dla Ciebie zestawienie tych oznaczeń wraz z rokiem produkcji:

  • 2016 – seria DX z wyjątkiem DS400, DS500, DS630 oraz DS600
  • 2017 – serie EZ, EX, ES
  • 2018 – FZ, FX oraz FS
  • 2019 – GZ, GX i GS
  • 2020 – serie HX i HZ
  • 2021 – JZ, JS, JX oraz J

Jak widzisz oznaczenia kodowe nie powtarzają się w kolejnych latach. Dlatego za ich pomocą można wyznaczyć datę produkcji TV oraz stwierdzić zgodność ze standardem DVB-T2.

Pamiętaj, że niektóre modele Panasonic, Samsung, Philips i innych producentów mogą być w stanie dostroić się do sygnału DVB-T2 pomimo braku odpowiedniego dekodera. Znajdą wtedy listę kanałów, jednak nie będą wyświetlać poprawnie obrazu ani nadawać dźwięku.

Sprawdzam TV – sprawdź, czy telewizor ma wbudowany dekoder DVB-T2

Od kilku miesięcy nadawany jest specjalny kanał o nazwie Sprawdzam TV. Znajduje się on na multipleksie MUX3 – czyli tym samym, na którym nadawane są programy Telewizji Polskiej. Możliwe, że będzie konieczne przeskanowanie pasma, by odszukać ten kanał – na przykład odświeżenie listy kanałów, ewentualnie ponowna instalacja tej listy. Jeśli nie wiesz jak to zrobić, to zapraszam Cię do jednego z moich poprzednich wpisów na ten temat.

Ważne, by po wyszukaniu Sprawdzam TV i przełączeniu się na ten kanał widziana była zarówno plansza informacyjna na ekranie, jak i słyszany komunikat. Jeśli tak nie będzie, to oznacza to, że konieczna będzie zmiana sprzętowa. Z moich obserwacji wynika, że na ogół występuje problem z obrazem, a dźwięk słychać. Niestety w takim wypadku dekoder DVB-T2 nie jest wbudowany w TV.brak dekodera DVB-T2 w telewizorze

Oznaczenia w sklepach – zapytaj sprzedawcę!

Jeśli poszukujesz nowego odbiornika telewizyjnego, to koniecznie sprawdź czy jest wyposażony w nową technologię. W sklepie stacjonarnym możesz o to zapytać sprzedawcę w przypadku, gdy będziesz mieć wątpliwości zapoznając się z tabliczką informacyjną.

W sklepie internetowym na ogół odpowiednie TV są oznaczone w widoczny sposób. Polecam jednak zapoznanie się ze szczegółową specyfikacją. Istnieje bowiem możliwość, że wystawiając na sprzedaż w Internecie handlowcy już odruchowo umieszczają informacje o dekoderze nowej generacji w głównych cechach produktu, nawet tego nie weryfikując. Choć dziś już trudno o model bez DVB-T2, to czasem sprzedawane są te wyprodukowane kilka lat temu. Dotyczy to szczególnie tańszych egzemplarzy.

DVB-T2 bez tajemnic – co jeszcze warto wiedzieć?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o nowym standardzie, to warto przeczytać ten wpis. Dowiesz się z niego wszystkiego co istotne o DVB-T2. Dzięki temu być może będziesz doradzać innym, mniej obeznanym w nowoczesnych technologiach? Natomiast listę kanałów DVB-T2 poznasz zapoznając się z nią w moim wpisie, który znajdziesz na tej stronie.

Kolejne zmiany w telewizji cyfrowej potrafią przyprawić o zawrót głowy – czasem trudno za nimi nadążyć. Dlatego gorąco polecam uzupełnienie informacji, dzięki którym świat naziemnej telewizji nie będzie krył przed Tobą żadnych tajemnic 😉

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telewizja
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *