Jak włączyć telewizor bez pilota, uruchomić Samsunga, Philipsa, lub inną markę

Jeśli Twój pilot do telewizora nagle przestał działać, a chcesz obejrzeć coś w TV, to zapewne zastanawiasz się jak włączyć telewizor bez pilota. Posiadając Samsunga, Philipsa lub inna markę, przyda się możliwość i umiejętność włączenia go bez użycia tak wygodnego i poręcznego gadżetu. Jest to możliwe, dlatego dziś podam Ci rozwiązanie problemu, a także zaproponuję inne, alternatywne możliwości sterowania Twoim odbiornikiem.

Na ogół pilota używamy tylko do włączania i wyłączania TV, a także:

 • Przełączania stacji
 • Zmiany głośności
 • Wprowadzania innych, dodatkowych ustawień
 • Instalacji programów
 • Przełączania źródła obrazu i dźwięku

Większość z tych funkcji możesz mieć na wyciągnięcie ręki (a czasami także na kilka kroków w stronę TV), jeśli Twój pilot nie działa. Przejdźmy zatem do szczegółów ?

Włączanie telewizora bez pilota

Jak włączyć telewizor bez pilota, gdy chcesz obejrzeć jakiś program w TV naziemnej, lub odtworzyć coś przez dekoder? Podejdź do odbiornika i poszukaj z boku jego obudowy lub na jej tylnej części przycisków.

Choć dzisiejsze TV wyglądają tak, jakby nie posiadały fizycznych przycisków, to prawie wszystkie z nich je mają. Wiele modeli pozwala na dość zaawansowaną obsługę bez użycia pilota. Bardzo łatwo można się tego nauczyć.

Gdy już je zlokalizujesz, to sprawdź, czy są jakoś opisane. Najczęściej spotykane opisy to:

 • Power
 • Vol+ i Vol–
 • Ch+ i Ch-
 • Source
 • Menu

Pierwszy z nich służy do włączania i wyłączania telewizora. Vol+ i Vol- obsługują siłę dźwięku, co też zapewne Ci się przyda. Ch+ i Ch- służą do przełączania stacji w źródle, które aktualnie jest włączone. Menu włącza dodatkowe funkcje. Source natomiast decyduje o źródle sygnału.

Przyciski Ch+ i Ch- nie zadziałają, gdy odbierasz sygnał z zewnętrznego dekodera. W tym trybie kanały przełącza się na tym drugim urządzeniu.

Jakie funkcje może kryć przycisk Menu? Mogą to być:

 • Możliwość zmiany źródła sygnału, jeśli nie ma dedykowanego przycisku
 • Włączanie ustawień telewizora, w tym obrazu i dźwięku
 • Włączanie ustawień zaawansowanych, a nawet instalacji stacji

Zależne jest to jednak od modelu TV. Niestety, musimy pamiętać, że większość dzisiejszych telewizorów wymaga do obsługi, nawet tej trochę bardziej zaawansowanej, niż podstawowa, sterownika w postaci pilota. Wiesz już zatem jak włączyć telewizor bez pilota. Jednak posiadając Smart TV trzeba liczyć się z tym, że prawie wszystkie jego funkcje będą dostępne dopiero z użyciem sterownika zdalnego.

włączanie telewizora bez pilota

Jak włączyć telewizor joystickiem na obudowie?

Dzisiejsze telewizory, w szczególności wybrane modele Smart TV, posiadają z tyłu obudowy specjalny joystick. Jest to manipulator, który zastępuje inne, fizyczne przyciski na obudowie. Jeśli jest on na niej umieszczony, to albo towarzyszy mu włącznik, albo nie ma obok niego innego guzika.

Joystick ten posiada możliwości ruchu:

 • W górę i w dół
 • Na lewo i na prawo
 • Wciskania go

Jak włączyć telewizor bez pilota, a joystickiem? Wystarczy, że wciśniesz go tak, jakby był guzikiem. Twój TV włączy się i zacznie odtwarzanie ostatnio ustawionej stacji lub sygnału zewnętrznego. Co jeszcze można zrobić za pomocą joysticka? Oto możliwości:

 • Wciskając ponownie wyświetlasz menu na ekranie
 • Z menu możesz wybrać kolejne czynności
 • Czynności te potwierdzasz wciśnięciem joysticka

Do wyboru masz między innymi:

 • Wyłączenie TV
 • Zmianę głośności
 • Zmianę stacji
 • Wybór źródła sygnału
 • Wejście do Menu lub zaawansowanych ustawień

Zmiana głośności i stacji odbywa się po wyborze opcji menu ekranowego, ruchami w lewo i prawo, poprzez poruszenie joysticka w górę lub w dół. Potwierdzenie wyboru, np. listy źródeł sygnału, odbywa się przez wciśnięcie joysticka – tak, jak przy włączeniu TV.

Jak uruchomić telewizor bez pilota alternatywnym kontrolerem?

Twoim alternatywnym kontrolerem do telewizora może być Twój smartfon. Po zainstalowaniu odpowiedniej aplikacji będzie on potrafił wykonać wszystkie funkcje, jakie posiada standardowy pilot. Istnieją na rynku apki stworzone przez producentów TV oraz niezależnych. Pierwsze z nich na ogół obsługują tylko wybrana markę, drugie potrafią „dogadać się” z wieloma. Więcej o zastosowaniu telefonu jako pilota do telewizora przeczytasz w tym moim wpisie. Co ciekawe, smartfon zadziała:

 • Do obsługi telewizora z odbiornikiem fal podczerwonych
 • Jako pilot Bluetooth

Jednak funkcjonalność zależna jest od tego, czy posiada odpowiedni nadajnik (IR) lub czy istnieje aplikacja do obsługi przez Bluetooth danej marki TV.

IR, czyli Infra Red, to fale podczerwone. Są one niewidoczne dla naszych oczu, oraz nieszkodliwe dla zdrowia. Pozwalają, dzięki różnej częstotliwości, na sterowanie telewizorem z nawet dość dużych odległości. Odbijane są też przez ściany i meble, więc nie wymagają kierowania pilota idealnie w stronę TV.

włączenie telewizora bez pilota

Jak włączyć telewizor bez pilota z użyciem HDMI CEC?

Technologia, o której więcej przeczytasz w tym moim wpisie, pozwala na komunikowanie się urządzeń ze złączami HDMI w zakresie wydawania sobie instrukcji. Jeśli Twoje ją obsługują, to możliwe jest ustawienie ich tak, by przy włączeniu dekodera włączał się także telewizor. Będzie do tego potrzebne włączenie funkcji w obu sprzętach.

Rozumiem, że gdy Twój pilot z jakiegoś powodu nie działa, to może to być w tej chwili trudne. Rozważ zatem skorzystanie z tej funkcji, gdy będziesz już mieć możliwość wejścia do ustawień. W ten sposób możesz oszczędzić sobie choćby konieczności włączania urządzeń dwoma pilotami.

Czy włączenie telewizora bez pilota jest możliwe?

Jak widzisz – tak. Czy jest wygodne? Nie do końca. Szczególnie, jeśli szykujesz się na wieczór z przełączaniem stacji, bo na wielu z nich jest coś interesującego. Każdorazowe wstawanie i podchodzenie do odbiornika może nie być przyjemne. Dlatego warto pomyśleć o alternatywnych rozwiązaniach. Możesz użyć swojego smartfona jako pilota, ewentualnie skorzystać z HDMI CEC, jeśli masz osobny dekoder telewizyjny. Kanały wtedy i tak przełączasz właśnie na dekoderze.

Ciekawym rozwiązaniem jest także zaprogramowanie jednego pilota tak, by obsługiwał wiele urządzeń. Wtedy uzyskujesz ogromną wygodę. O tym jak to zrobić znajdziesz informacje w tym moim artykule. Zachęcam Cię do lektury i polecam zastosowanie tej metody.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telewizja
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *