Jak wyrejestrować kartę SIM, numer telefonu i dezaktywować w Plusie, Play, Orange i u innych operatorów?

Na pewno korzystasz z telefonu komórkowego. Jest w nim umieszczona karta SIM, która ma swój numer. Jest do niej także przypisany numer telefonu, z którego korzystasz. Identyfikujesz się nim, gdy do kogoś dzwonisz. Tego numeru używa też ktoś, kto dzwoni do Ciebie. Do karty są też przypisane dane abonenta – osoby prywatnej, lub firmy. Są one do niej przypisane obligatoryjnie, zgodnie z wymogami prawa i pozostaną przypisane w czasie, w którym karta jest aktywna. Jak wyrejestrować kartę SIM? Jak usunąć z rejestru numer telefonu w Plusie, Play, Orange i u innych operatorów?

Numer karty SIM to numer IMSI oraz SSN. Pierwszy to indywidualny numer identyfikujący konkretna kartę. Drugi to numer seryjny produktu.

Choć wyrejestrowanie karty SIM jako takie, w sensie dosłownym, nie jest standardową procedurą, to poprowadzę Cię przez możliwości, jakie masz. Pamiętając o tym, że każda aktywna karta SIM musi mieć zgodnie z przepisami przypisanego użytkownika, można jednak szukać innych rozwiązań. Zapraszam do lektury.

jak wyrejestrować numer na kartę

Jak wyrejestrować numer telefonu – czy niezarejestrowana karta SIM może działać?

Obowiązek rejestracji kart SIM jest w Polsce już od 2016 roku. Wynika to z przepisów, które mają na celu wyeliminowanie używania niezarejestrowanych kart SIM w celu popełniania przestępstw. Dzięki temu uzyskuje się:

 • Pełną przejrzystość co do tego kto odpowiada za konkretną kartę SIM/li>
 • Brak funkcjonowania na rynku kart bez przypisanej osoby/firmy odpowiedzialnej za numer

Rejestracja każdej nowo aktywowanej karty SIM jest obowiązkowa i następuje:

 • W przypadku numerów post-paid, czyli na abonament: wraz z podpisaniem nowej umowy i/lub podczas cesji umowy
 • Dla numerów pre-paid, czyli na kartę: przy rejestracji nowej karty w sklepie, banku czy u operatora i/lub podczas przepisania karty na innego użytkownika
Cesja umowy to przepisanie jej na nowego abonenta. Następuje z udziałem operatora, który przyjmuje do wiadomości przepisanie oraz potwierdza je swoim podpisem.

Karta SIM, która nie jest zarejestrowana nie może być aktywna. Nie jest możliwe wykonywanie połączeń, odbieranie ich, wysyłanie czy otrzymywanie wiadomości, a także nie da się prowadzić transmisji danych.

Wyrejestrowanie karty SIM – czego oczekujesz?

Jeśli chcesz wyrejestrować swój numer telefonu, to zakładam, że:

 • Oczekujesz, że dane osobowe, lub dane Twojej firmy nie będą przypisane do konkretnej karty SIM
 • Karta SIM nie będzie aktywna. Nie będzie możliwe wykonywanie żadnych czynności z nią związanych, lub karta będzie zapisana na innego użytkownika

Jak już wiesz, osiągnięcie wyłącznie efektu z pierwszego punku nie jest możliwe do uzyskania bez któregoś z wariantów punktu drugiego. Takie jest prawo. Czy jest to całkowicie sensowne rozwiązanie – tego nie rozstrzygam i pozostawiam do Twojej oceny. Jest w tym lednak logika i do niej musimy się zastosować. Co zatem zrobić?

Jak wyrejestrować numer w Orange, Plus i Play – umowa abonamentowa

Jeśli korzystasz z numeru w abonamencie i chcesz, by nie był on już zapisany na Ciebie, to masz dwie możliwości. Oto one:

 • Rezygnacja z usług operatora
 • Przepisanie umowy na nowego abonenta

W pierwszym przypadku należy zastanowić się nad poniższymi czynnikami:

 • Czy zawarta umowa jest na czas określony i w przypadku jej rozwiązania zostaną naliczone jakieś kary umowne
 • Jaki jest okres wypowiedzenia – czy chcesz go wydłużyć ponad standardowy
Standardowy okres wypowiedzenia, przewidziany ustawą Prawo Telekomunikacyjne wynosi 30 dni. Bieg wypowiedzenia rozpoczyna się z pierwszym dniem nowego okresu rozliczeniowego zaczynającego się po okresie, w którym operator otrzymał wypowiedzenie.

Jeśli wszystko jest w porządku i podtrzymujesz swoją decyzję, to wystarczy, że powiadomisz operatora o swojej decyzji. Trzeba to zrobić pisemnie. Możesz:

 • Wysłać na adres operatora wypowiedzenie listem poleconym. Pamiętaj, że liczy się data otrzymania pisma przez Twojego operatora
 • Złożyć wypowiedzenie w jednym z salonów. Pamiętaj o tym, by poprosić o poświadczenie przyjęcia rezygnacji na kopii Twojego pisma

Przepisanie umowy na nowego abonenta powinno odbyć się w salonie operatora. Na miejscu musi być dotychczasowy abonent oraz nowy. Nowy przejmuje na siebie wszystkie korzyści i zobowiązania związane z umową.

W obydwu przypadkach uzyskasz w efekcie taka sytuację, że numer w ofercie abonamentowej przestanie być zarejestrowany na Ciebie w przewidzianym regulaminem i przepisami czasie.

wyrejestrowanie karty sim

Jak wyrejestrować kartę SIM – T-Mobile i inni operatorzy w ofercie prepaid

Podobnie jak w ofercie abonamentowej, tu także masz możliwość:

 • Rezygnacji z usług
 • Przepisania usług na kartę na nowego klienta

Jednak o ile przepisanie w celu wyrejestrowania karty SIM z Twoich danych odbywa się praktycznie tak samo, o tyle rezygnacja z usług jest tak naprawdę… dużo łatwiejsza. Wystarczy bowiem, że przestaniesz korzystać z usług na kartę oraz odstąpisz od doładowań. Dlaczego? Dzieje się tak, ponieważ:

 • Oferty na kartę maja przypisany indywidualnie czas, w jakim nastąpić powinno doładowanie
 • W przypadku braku doładowania, najpierw wyłączana jest możliwość wykonywania połączeń wychodzących i transmisji danych, następnie kończy się czas odbierania połączeń
 • Numer jeszcze przez określony czas będzie przypisany do Ciebie i możliwy do doładowania. Zostanie on następnie całkowicie deaktywowany

Po określonym czasie (najczęściej wynikającym z zasad danej oferty na kartę – mogą to być 3 miesiące, ale także 1 rok) numer zostanie zwrócony do puli numerów. Może być wtedy przekazany innemu abonentowi, Twoje dane natomiast nie będą przypisane do karty SIM. Zostanie ona wyrejestrowana. Sama karta stanie się już praktycznie bezużyteczna – jeśli zdecydujesz się na jej wyrzucenie bez niszczenia, to nie musisz się niczego obawiać.

Pamiętaj, by do czasu utraty aktywności przez kartę SIM przechowywać ją w bezpiecznym miejscu.

Wspomniane przeze mnie przepisanie karty SIM odbędzie się w salonie operatora. Wybierz się do niego wraz z nowym użytkownikiem. Pamiętajcie o przygotowaniu niezbędnych dokumentów.

Wyrejestrowanie numeru a dane osobowe

Możesz mieć pewność, że Twoje dane w rękach jednego z naszych największych operatorów są bezpieczne. Jedną z podstawowych zasad, jakimi się kierują jest ochrona Twoich informacji. Wynika to zarówno z dbałości o klientów, jak i z prawa. Co stanie się z Twoimi danymi, gdy już wyrejestrujesz kartę SIM?

Zostaną one usunięte. Oczywiście przez pewien czas Twoje nazwisko czy adres mogą funkcjonować w systemach operatora, gdyż zobowiązany on jest do przechowywania danych nawet przez kilka lat. Nie będzie to jednak w żaden sposób związane z przypisaniem karty SIM do Ciebie. Od przepisania jej na kogoś innego bądź wyrejestrowania za pomocą rezygnacji z usług nie odpowiadasz już za ten konkretny numer telefonu. Możesz zatem spać spokojnie i nie martwić się.

Dezaktywacja karty SIM – przydatne dane

By ułatwić Ci kontakt z operatorami przygotowałem krótkie zestawienie danych adresowych oraz przydatnych informacji w podziale na wybrane marki. Jestem przekonany, że dzięki nim Twoja współpraca z operatorem będzie wygodna i szybko uzyskasz potrzebne informacje.

Orange

Informację o lokalizacji salonów tego operatora znajdziesz na oficjalnej stronie pod hasłem "Znajdź salon". Adres korespondencyjny Orange to:

 Orange Polska S.A. Jagiellońska 34, 96-100 Skierniewice 

Plus

Na stronie plus.pl/znajdz-salon, łatwo zidentyfikujesz najbliższy salon Plusa. A tutaj jest adres operatora:

 Polkomtel Sp. z o.o. Konstruktorska 4, 02-673 Warszawa 

T-Mobile

Mapa salonów operatora znajduje się na oficjalnej stronie internetowej. Adres to:

 T‑Mobile Polska S.A. Marynarska 12, 02-674 Warszawa 

Play

Salony Play zlokalizujesz dzięki "Mapie salonów" dostępnych na Play.pl. Adres operatora to:

 P4 Sp. z o.o. Skrytka pocztowa 43, 02-671 Warszawa 
jak wyrejestrować numer telefonu

Rejestracja karty SIM – wygodnie przez Internet

Jeśli posiadasz nową kartę SIM i chcesz ja zarejestrować, to na pewno zainteresuje Cię ten mój wpis. Tłumaczę w nim najwygodniejszy sposób rejestracji – przez Internet. Pamiętaj, że bez tego karta nie zadziała. Zapraszam więc do lektury ?Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o kartach SIM – ich rodzajach, typach i przeznaczeniu, to jestem przekonany, że zainteresuje Cię ten mój wpis. Opisuje w nim szczegółowo wszystko, czego możesz spodziewać się po swojej karcie SIM.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telefony i operatorzy
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *