Jaki Internet na wsi wybrać, który będzie szybki i jakie są opcje?

Mieszkając na wsi lub w mniejszej miejscowości nie mamy tak dużego wyboru operatora Internetu, jak w mieście. Co prawda może zdarzyć się, że będziemy w zasięgu sieci stacjonarnej, jednak na ogół będziemy mogli skorzystać tylko z łącza bezprzewodowego. To drugie rozwiązanie i jego działanie zależne jest od mocy i jakości sygnału komórkowego, a więc położenia interesującej nas lokalizacji względem masztu GSM. Jeśli zastanawiasz się jaki Internet na wsi wybrać, to zapraszam Cię do zapoznania się z kilkoma poradami, które dla Ciebie przygotowałem.

Jak mieć dobry Internet na wsi? Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Naprawdę wiele zależy od infrastruktury, czyli możliwości operatorów. Może zdarzyć się bowiem tak, że mając nawet kilkadziesiąt kilometrów do większego miasta dostaniesz możliwość korzystania ze światłowodu. A jednocześnie znajdując się na obrzeżach metropolii ledwo uzyskasz przyzwoity sygnał bezprzewodowy.

Jeśli korzystasz z połączenia bezprzewodowego, by móc wejść do Internetu, to niezbędne dziś jest bycie w zasięgu 4G (LTE) lub 5G. Sieć w technologii 3G (UMTS) jest powoli wygaszana, a prędkość Internetu spada ze względu na priorytet dla nowszych rozwiązań.
dobry Internet na wsi

Czy da się mieć normalny Internet na wsi?

Tak, jest to jak najbardziej możliwe. Jeśli mieszkasz w terenie słabiej zurbanizowanym, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby możliwe było korzystanie z dobrego Internetu. Nie można wykluczyć zarówno zasięgu bezprzewodowego, jak i kablowego. Jest zatem szansa na to, że na wsi skorzystasz z transmisji, która pozwoli na włączenie strumieniowania filmów w wysokiej jakości. Może być także dostępne granie przez Internet czy pobieranie bardzo dużych plików. Od czego zacząć?

Czy mogę sprawdzić jaki Internet mogę posiadać na wsi?

Operatorzy Internetu są przygotowani na Twoje potrzeby. Pierwszą rzeczą, którą należy sprawdzić jest zasięg usług interesujących Cię firm. Wygodnym rozwiązaniem jest kontakt z infolinią pod dedykowanym numerem, jednak ja chcę polecić Ci skorzystanie z rozwiązań dostępnych przez przeglądarkę. Jeśli bowiem czytasz ten mój wpis oznacza to, że w tej chwili możesz skorzystać z dobrodziejstw sieci ?

Przygotowałem dla Ciebie kilka przydatnych linków, oto one:

 • Orange: pod tym odnośnikiem, klikając  Sprawdź adres  dowiesz się o tym w zasięgu jakiego łącza się znajdujesz
 • Netia: podobne rozwiązanie oferuje ten operator
 • Inea: kliknij  Sprawdź dostępność usług 
 • UPC: po wpisaniu adresu otrzymasz odpowiedź tego usługodawcy

Jeśli interesuje Cię inny operator, to najprawdopodobniej łatwo znajdziesz na jego stronie właściwy odnośnik.

Jaki Internet do domu na wsi? Pomoc przychodzi z… urzędu!

Prawdziwym hitem według mnie jest rozwiązanie Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Klikając odnośnik i wybierając adres uzyskasz dostęp do mnóstwa informacji, w tym:

 • Zasięgu sieci kablowych i bezprzewodowych
 • Operatorach obsługujących sieci
 • Technologii połączenia kablowego (światłowód, kable miedziane)
 • Technologii połączenia bezprzewodowego (LTE, UMTS)
 • Maksymalnej prędkości transmisji możliwej do uzyskania
 • Rodzaju oferowanych przez operatora usług (Internet, telewizja, telefon)

Uważam, że to świetne rozwiązanie na początek. Dowiesz się z niego z którymi operatorami się skonsultować. Zdobędziesz możliwość porównania ofert i rozwiązań. W razie wątpliwości zapraszam Cię do zapoznania się z moim wpisem. Przedstawiam w nim najlepsze oferty Internetu i TV.

Jaki Internet wybrać na wsi?

Internet szerokopasmowy na wsiChoć możliwości może być wiele, to odpowiedź jest według mnie prosta: przewodowy, jeśli masz taką możliwość. Dlaczego tak bezwarunkowo radzę Ci wybór kablowego łącza?

Oto najważniejsze argumenty:

 • Szybkość połączenia: na ogół zdecydowanie lepszy transfer uzyskasz na łączu kablowym niż bezprzewodowym
 • Stabilność: choć technologie 4G są zaawansowane, to ich stabilność wyraźnie ustępuje kablom. Nawet w dobrym zasięgu mogą zdarzać się przerwy w transmisji danych, choćby ze względu na duże obciążenie sieci
 • Brak ograniczeń transferu na okres rozliczeniowy na łączach kablowych przy jednoczesnym występowaniu limitów na bezprzedowowych

Jeśli zatem w Twojej lokalizacji jeden z operatorów oferuje Internet przewodowy na wsi, to radzę skorzystać z jego usług. Szczególnie, jeśli ma to być typowy Internet do domu, gdzie korzystać będziesz z niego na wielu urządzeniach jednocześnie. Zapewni on najszybszy i najstabilniejszy transfer, bez frustrujących przerw i spowolnień.

Jeśli nie znajdujesz się w zasięgu okablowania, to masz możliwość zapoznania się z zasięgiem sieci komórkowej. Jak to zrobić? Skorzystaj z mapek interaktywnych udostępnianych przez operatorów. Oto najpopularniejsze mapy dużych sieci komórkowych:

 • Orange: operator udostępnia pod tym samym adresem zasięg komórkowy i kablowy
 • Plus: firma zapewnia prostą i przejrzysta mapę dla swoich usług
 • T-Mobile: w podobnie prosty sposób robi to ten operator
 • Play: tu także łatwo dowiesz się o dostępności Internetu bezprzewodowego

Na co zwrócić uwagę decydując się na łącze bezprzewodowe? Szybki Internet na wsi zapewni zasięg sieci 4G (LTE) lub 5G. O ile na tę druga na razie nie za bardzo możemy liczyć w większości małych miejscowości, o tyle na dobry zasięg LTE są dużo większe szanse. Nie daj się nabrać na świetne parametry 3G. Jak już pisałem – ten typ sieci jest powoli wygaszany i nie pozwala na swobodne surfowanie po Internecie.

Jaki Internet stacjonarny na wsi ma największy zasięg?

Internet kablowy na wsi to wspaniałe okno na świat. Z dala od gęstych zabudowań, w ciszy i spokoju naszej pięknej wsi możesz korzystać z zasobów globalnej sieci bez ograniczeń i z satysfakcjonującą prędkością. Gdy przejrzałem mapy dostępności sieci kablowych to szybko doszedłem do wniosku, że największym zasięgiem zarówno światłowodu, jak i kabli miedzianych dysponuje obecnie Orange. Choć inni starają się dogonić tego operatora, to na razie jeszcze ustępują Pomarańczowym.

Jest bardzo możliwe, że chcąc podłączyć Internet w swojej wsi dowiesz się ze strony operatora, że możesz mieć światłowód, który zapewni Ci nawet kilkaset Mbit/s transferu. Co ciekawe – Orange przy sprawdzaniu adresu podaje maksymalne możliwe do uzyskania przepustowości.

Prędkość maksymalna w danej lokalizacji zależy oczywiście od technologii podłączenia, lecz także od urządzeń po stronie operatora. Zapewniaja one określone parametry i zdarzają się obszary, gdzie nawet światłowód nie może zapewnić maksymalnego transferu oferowanego przez wybraną firmę. Powodem są przepustowości zainstalowanych po drodze sprzętów przetwarzających i przesyłających dane.

Jaki jest najszybszy Internet na wsi?

Internet satelitarny na wsiNajszybszy (bezprzewodowy) i niestety najdroższy, ale za to dostępny praktycznie wszędzie jest Internet od Starlink. Pisałem już o nim w jednym z wcześniejszych wpisów. Jeśli nie znajdujesz się w zasięgu żadnego z wymienionych operatorów, nie skorzystasz ze światłowodu lub kabla, ani 5G czy LTE, to może zainteresować Cię oferta ze stajni Elona Muska. Starlink jest już dostępny w naszym kraju i bardzo łatwy do zainstalowania. Możesz zatem uzyskać tym sposobem internet satelitarny na wsi.

Czy można jakoś interweniować o lepszy Internet na wsi?

Jak najbardziej można. I można to uczynić w bardzo prosty sposób. Na podanej przeze mnie wcześniej stronie Urzędu Komunikacji Elektronicznej po wybraniu konkretnego adresu możesz zgłosić zapotrzebowanie na Internet w tej lokalizacji. To bardzo cenne informacje nie tylko dla UKE. Dlaczego?

Urząd dbając o jak najlepszą cyfryzację Polski przekazuje zagregowane dane do operatorów. Dzięki temu wiedzą oni gdzie mogą pozyskać nowych klientów. Oczywiście nie trafiają do nich nasze dane osobowe, ale Orange, Netia czy inni mogą dowiedzieć się, że w danej miejscowości potrzebny jest Internet do laptopa na wsi. Zatem działa tu rozwiązanie korzystne dla Ciebie, usługodawców i wypełniające wybrane zadania urzędu.

Jaki Internet na wsi bez limitu wybrać?

Tylko przewodowy. Pamiętaj, że praktycznie wszystkie rozwiązania bezprzewodowe, z wyjątkiem niestandardowych rozwiązań radiowych wiążą się z ograniczonymi pakietami. A jakie to są niestandardowe? Na ogół stosują je mali operatorzy lokalni, który zasilają w Internet wyłącznie wybrane miejscowości lub regiony. Urządzenia stosowane w takim wypadku przeważnie nie mają zastosowania dla bardziej standardowych dostępów.

Jaki internet do gier na wsi?

szybki Internet na wsiJeśli jesteś graczem bądź ktoś z Twojej rodziny chce prowadzić rozgrywki z innymi poprzez sieć, to oczywiście najlepszym rozwiązaniem będzie kabel. Internet szerokopasmowy na wsi będzie się nadawał do grania zdecydowanie najlepiej. Jest oczywiście możliwe granie przez 4G, jednak w takim wypadku warto wcześniej zorientować się ile danych przesyła Twoja gra podczas rozgrywki. Możliwe bowiem, że wyczerpie ona w ciągu zaledwie kilku sesji przed komputerem cały pakiet. Uniemożliwi to dalsze, komfortowe przeglądanie zasobów sieci.

Internet domowy na wsi i koszty

Większość operatorów usług internetowych przewiduje wyższe opłaty miesięczne z tytułu eksploatacji łącza do domu jednorodzinnego. Wahają się one od 10 zł do nawet 30 zł miesięcznie. Przeważnie wynoszą jednak 20 zł. Nie obowiązują one w przypadku łączy bezprzewodowych, gdyż te można łatwo przenosić, jednak Internet stacjonarny na wsi to na ogół nieco wyższy abonament.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Internet
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *