Jaki telewizor kupić – Sony czy Samsung? Zalety, wady i porównanie marek

Wybór jednego z telewizorów oferowanych przez dwóch największych na rynku producentów tego typu urządzeń może sprawić niemały problem nawet osobom obeznanym w dziedzinie technologii. Który z nich powinniśmy wybrać? Czy istnieje jedna, konkretna odpowiedź na to pytanie?

Rozwiejmy wszystkie wątpliwości.

wybór telewizora

Podstawowe parametry telewizora

Funkcje optymalizacji obrazu, kompatybilność z różnego typu urządzeniami zewnętrznymi, jakość stosowanych z matrycy podzespołów… to tylko kilka cech, które powinniśmy wziąć pod uwagę przy zakupie odbiornika telewizyjnego. Jeśli w naszym zestawieniu mielibyśmy brać pod uwagę statystyczną ilość sprzedanych odbiorników – niekwestionowanym liderem w tej materii pozostaje Samsung. Czy jednak oznacza to, ze odbiorniki koreańskiego koncernu są lepsze jakościowo od tych, produkowanych przez jego konkurentów?

Cena ma znaczenie

Szukając przyczyn lepszych wyników sprzedażowych Samsunga  zwróćmy uwagę na pułap cenowy wiodących telewizorów producenta.  Analizując wartość odbiorników obu producentów szybko możemy zaobserwować tendencję koreańskiego koncernu do produkowania telewizorów, których cena sklepowa okazuje się niższa niż ma to miejsce w przypadku pozornie podobnych urządzeń konkurencyjnych producentów.

Ten prosty fakt pokazuje nam jedną z przyczyn przez które Samsung odnotowuje lepsze wyniki sprzedażowe niż Sony. Jak jednak stosowane przez obu producentów rozwiązania sprawdzają się w praktyce? Czy kupując tańszy telewizor naprawdę oszczędzamy?

Telewizor Samsung czy Sony? Porównanie wiodących technologii producentów

Zestawiając ze sobą urządzenia wymienionych producentów wyraźnie widzimy tendencję do tworzenia najbardziej zaawansowanych technologicznie odbiorników w oparciu o określony rodzaj matrycy. W przypadku Samsunga z reguły będzie to QLED – kupując telewizor Sony zaś zazwyczaj natkniemy się na matrycę OLED. Na blogu jest dostępny cały artykuł opisujący różnice między tymi technologiami.

Czym różnią się między sobą oba standardy?

telewizor SamsungTechnologia QLED, stosowana we flagowych telewizorach Samsunga – choć często przedstawiana jako bardziej ekonomiczny odpowiednik matrycy OLED – nie jest wolna od pewnych charakterystycznych dla tańszych odbiorników wad. Możemy zaliczyć do nich choćby:

  • Niski współczynnik głębokości czerni
  • Słaby kontrast uzyskiwanego obrazu
  • Zwiększone ryzyko wystąpienia osłabiających jakość obrazu cech naturalnych odbiornika, takich jak clouding czy efekt halo.

Wszystkie zaprezentowane wyżej właściwości są spowodowane koniecznością wykorzystywania w technologii QLED tylnego podświetlenia. W praktyce w niektórych przypadkach czyni ono telewizory działające w oparciu o takie matryce niewiele lepszymi pod względem jakości wyświetlanego obrazu od popularnych modeli LCD czy LED.

Nie oznacza to jednak, że technologia Samsunga nie okaże się w pewnych sytuacjach przydatna. Do jej zalet możemy zaliczyć:

  • Wyższą jasność matrycy
  • Intensywne kolory
  • Jakość obrazu w niewielkim stopniu zależną od kąta widzenia
  • Niższą cenę urządzeń

Zalety i wady TV Sony – zestawienie

Przejdźmy teraz do omówienia telewizorów OLED, produkowanych przez Sony. Przy porównaniu pamiętajmy jednak, że cena urządzeń w tym wypadku jest wyższa, co przekłada się także na lepszą jakość jakości obrazu. Trudno wobec tego porównać ze sobą technologie w sposób bezpośredni – przyjrzyjmy się jednak temu, co oferuje nam Sony w swoich najbardziej zaawansowanych technologicznie odbiornikach.

Jeżeli chodzi o ujemne strony rozwiązania – pomimo wspomnianego już aspektu, którym jest w tym wypadku cena urządzenia, telewizory OLED posiadają kilka cech naturalnych, które mogą stanowić przeszkodę przy używaniu odbiornika w określonych celach. O czym konkretnie mowa?

  • W matrycach OLED częściej niż w przypadku innych rozwiązań technologicznych możemy się spotkać ze zjawiskiem tzw. wypalania się pikseli. Objawia się ono pozostawianiem trwałych śladów na ekranie telewizora przy dłuższej ekspozycji na niezmieniające się elementy obrazu. Oznacza to, że jeśli często oglądamy programy na określonym kanale, jego logo może po jakimś czasie odcisnąć się na naszej matrycy tak, że powidoki znaku będą widoczne także przy wyświetlaniu innych materiałów.
  • Ekrany OLED charakteryzują się mniejszą jasnością niż ta, którą możemy osiągnąć w technologii QLED.

Jeżeli zaś chodzi o zalety flagowych telewizorów Sony, będą to:

  • Znakomity współczynnik głębokości czerni i doskonały kontrast
  • Bardzo wysoka energooszczędność
  • Wysoka szybkość reakcji matrycy
  • Szeroki kąt widzenia ekranu
  • Naturalne odwzorowanie kolorów

Jaki telewizor kupić: Sony czy Samsung? Wnioski z porównania technologii matrycy

Jeżeli chodzi zatem o wybór samej matrycy – powinniśmy go dokonać głównie w oparciu o nasze preferencje, dotyczące oglądania telewizji. Jeśli korzystamy z odbiornika głównie wieczorami, w wyciemnionym pokoju i zależy nam na jak najlepszej jakości obrazu – OLED pozostanie bezkonkurencyjnym wyborem.

Jeżeli zaś szukamy telewizora do jasno oświetlonego pomieszczenia, wyposażonego w ekran, który będzie odtwarzał wyraźny i żywy obraz w świetle dnia – QLED jest tym, czego nam potrzeba.

Oczywiście powyższe porównanie tylko pobieżnie objaśnia wspomniane technologie – jednak znajomość podstawowych cech wspomnianych matryc z całą pewnością może się okazać przydatna przy dokonywaniu wyboru odpowiedniego odbiornika.

Integracja z urządzeniami zewnętrznymi i oprogramowanie

 Niemniej istotnym kryterium wyboru pozostaje sposób, w jaki zwykliśmy korzystać z telewizora.  Służy nam on przede wszystkim do podstawowych funkcji, takich jak odbiór sygnału telewizyjnego i korzystanie z Netflixa, czy częściej używamy go jako monitora do komputera lub konsoli? Jesteśmy raczej kinomaniakami, czy też zapalonymi graczami? Który z odbiorników lepiej się sprawdzi w każdym z tych przypadków?
kompatybilność urządzeń

Samsung – wszechstronne rozwiązanie

Z uwagi na wysoki poziom kompatybilności telewizorów Samsunga z urządzeniami zewnętrznymi, świetnie sprawdzą się one, jeśli szukamy odbiornika, którego moglibyśmy użyć do współpracy z komputerem czy też konsolą. Pozostają one również bezkonkurencyjne, jeżeli chodzi o połączenie ze smartfonem, bazującym na systemie Android – ze szczególnym uwzględnieniem wszystkich wersji Samsunga Galaxy. Funkcja Smart View pozwala nam w ciągu kilku sekund rzutować obraz ze smartfona na telewizorze – i odwrotnie.

Jeśli zatem szukamy urządzenia, które będzie nie tylko telewizorem, ale przede wszystkim centrum rozrywki domowej, dającym nam możliwość swobodnego podłączania do niego urządzeń zewnętrznych, system operacyjny Tizen da nam wszystkiego, czego potrzebujemy. W prostej i przejrzystej formie.

Udogodnienia dla graczy

Telewizory Samsung docenią także wszyscy gracze. Wbudowana funkcjonalność bardziej zaawansowanych modeli pozwala nam na uruchomienie trybu Real Game Equalizer oraz modułu znacząco skracającego czas reakcji ekranu (nawet do 25 ms). W efekcie uzyskamy bardziej dynamiczny, dostosowany do wirtualnej rozgrywki i przede wszystkim wydajny obraz, pozwalający nam nawet na uczestnictwo w rozgrywkach e-sportowych w trakcie korzystania z połączenia konsoli lub komputera z TV.

Sony – bezkonkurencyjna jakość obrazu

W telewizorach z systemem Android z kolei natkniemy się na zgoła inne cechy oprogramowania. Pierwszą z nich będzie różnorodność interfejsów poszczególnych urządzeń – poszczególne wersje systemów operacyjnych mogą znacznie odbiegać od siebie pod względem pełnionych funkcji oraz ich kompatybilności z zewnętrznymi podzespołami.

Co ciekawe – wbrew temu, co mogłoby nam się na pierwszy rzut oka wydawać –  właściciele smartfonów z systemem Android mogą napotkać na niemałe trudności konfiguracyjne przy próbie sparowania telefonu oraz telewizora Sony.  Wersja oprogramowania przeznaczonego na telewizory uchodzi w opinii wielu użytkowników za trudniejszą w obsłudze oraz mniej intuicyjną niż Tizen.

Jeżeli natomiast jesteś zwolennikiem urządzeń Apple – tu kolejna niespodzianka – Android TV okaże się znakomitym wyborem pod względem kompatybilności Twojego telewizora oraz pozostałych urządzeń. System, komunikujący się z zewnętrznymi podzespołami za pomocą modułu Chromecast, znakomicie porozumiewa się z iPhonem, iPadem czy MacBookiem.

Co do komunikacji z pozostałymi urządzeniami – wszystko będzie zależało od tego, z jakim sprzętem mamy zamiar sparować nasz telewizor. Jeśli jesteśmy zwolennikami raczej Playstation niż Xboxa – naturalnie nasz wybór powinien paść na Sony ze względu na organiczną wręcz kompatybilność obu urządzeń.

telewizor do PlayStation

W niektórych konfiguracjach sprzętowych będziemy nawet w stanie uruchomić jednocześnie telewizor i konsolę jednym naciśnięciem guzika w pilocie!

Uczta dla oka – głęboka czerń i doskonały kontrast w telewizorach SONY

Nie zapominajmy również o największej zalecie flagowych matryc Sony, którą jest kinowa wręcz jakość odzwierciedlenia wyświetlanego obrazu. Z całą pewnością nie ma lepszego wyboru dla żądnego wrażeń kinomana niż wysokiej jakości matryca OLED.

Jeśli Twoim marzeniem jest doświadczanie pełnej mocy najwyższej rozdzielczości odbiornika, a Twoja filmowa biblioteczka obfituje w nośniki Blu-ray, telewizor Sony będzie Twoją furtką do uzyskania jeszcze większej przyjemności z każdego seansu filmowego. I choć taka konfiguracja matrycy z pewnością zapewni lepsze wrażenia również w trakcie oglądania mniej zaawansowanych technologicznie multimediów – dla wykorzystania jej pełnego potencjału warto zainwestować w nośniki, zapewniające najwyższą jakość.

jakość 4k

A więc jaki telewizor kupić? Samsung czy Sony?

Jeśli uważnie przeczytałeś powyższy wpis – zauważysz zapewne, że udzielenie jednoznacznej odpowiedzi jest w tym przypadku niemożliwe. Pozytywem sytuacji jest jednak bez wątpienia fakt, że obaj producenci tworząc swoje urządzenia profilują je pod kątem określonego użytkownika.

Mając zatem w pamięci przytoczoną wyżej charakterystykę i zastosowania poszczególnych rozwiązań, bez problemu dopasujesz je do swojego stylu korzystania z telewizora i wybierzesz najdoskonalsze dla siebie rozwiązanie.

Ostateczny wybór może jednak nie być tak prosty – szczególnie jeśli w swoim zakupie celujesz nie we flagowe urządzenia producentów, a w ich bardziej budżetowe odpowiedniki. W tej sytuacji warto zapoznać się osobno z charakterystyką matrycy zastosowanej w każdym z urządzeń oraz ze sposobem działania ich systemu operacyjnego.

W ten sposób – zwracając równocześnie uwagę na wymienione w tekście cechy urządzeń – będziesz w stanie zadecydować, które z nich zostało lepiej skonstruowane pod kątem Twoich potrzeb.

Owocnych poszukiwań! 🙂

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telewizja
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *