Kalibracja telewizora: jakie ma opinie, co daje, ile kosztuje i czy warto?

Prawie każdy z nas ma w domu telewizor z płaskim ekranem. Możliwości jakie dają matryce nowoczesnych TV są ogromne. Mogą wyświetlać obraz w bardzo wysokiej rozdzielczości, oferują wspaniałą głębię barw oraz niespotykaną wcześniej płynność obrazu. Jednocześnie pozwalają na dostosowanie wyświetlania treści do preferencji każdego widza. Jeśli zdarzyło Ci się zmieniać ustawienia ostrości, natężenia barw, jasności czy płynności obrazu to być może rozważasz też usługę o nazwie kalibracja telewizora.

  • Czym ona jest, jakie ma opinie?
  • Czy warto ją wykonać?
  • Ile to kosztuje i co tak naprawdę daje?

Poniżej odpowiem na te pytania i pomogę Ci w podjęciu decyzji.

Jeszcze dekadę temu telewizory obsługujące rozdzielczość Full HD, czyli 1980×1080 pikseli uważane były za najlepsze na rynku. Wielu z nas sądziło, że wyższa rozdzielczość nie będzie konieczna. Teraz rynek zdominowany jest przez TV 4K, a coraz częściej oferowane są TV 8K.

ile kosztuje profesjonalna kalibracja telewizora

Kalibracja ekranu telewizora – co to jest?

Nazwa tej czynności może kojarzyć się z zastosowaniem bardzo zaawansowanych technicznie urządzeń. Wiele osób może myśleć, że wymagane jest w tym celu oddanie TV do serwisu, być może jego rozebranie – co może wiązać się z utratą gwarancji oraz w najlepszym wypadku kilkoma dniami bez TV w domu. Czy tak jest naprawdę? Na czym polega kalibracja telewizora SONY czy Samsung? Jak bardzo ingeruje to w nasz sprzęt?

Teraz będzie bardzo ciekawie ? Czy wiesz, że tak naprawdę samodzielnie wykonujesz od czasu do czasu kalibrację swojego TV? Jeśli zdarza Ci się zmienić ustawienia jasności czy barw, to tak naprawdę wykonujesz kalibrację TV. Oczywiście robisz to w ograniczonym zakresie i niejako „na oko”. Ale czyje oko jest najważniejsze dla podjęcia decyzji o sposobie wyświetlania? Właśnie Twoje, to Twoja domena i Twoja decyzja!

A więc, czy kalibracja to zmiana ustawień obrazu według preferencji? Tak, jak najbardziej. Te ustawienia to właśnie:

  • Jasność
  • Kontrast
  • Nasycenie barw
  • Temperatura barwowa
  • Płynność wyświetlanego obrazu
Zwracam jednak uwagę, że płynność, czyli liczba klatek wyświetlanych w ciągu sekundy nie do końca zawiera się w kalibracji i jej wybór nie jest przeważnie uznawany za część profesjonalnej usługi. Czy zatem w każdym wypadku profesjonalną kalibrację możemy wykonać samodzielnie? Czy płacenie za to fachowcom mija się z celem? Nie do końca. Dlaczego?

Specjalista, który wykonuje tę usługę po pierwsze ma doświadczenie. Może on na przykład wiedzieć i umieć zastosować w praktyce zasadę, że zbyt natężone kolory mogą po czasie męczyć oko. To, co nam może wydawać się świetnym rozwiązaniem, czyli feeria barw po czasie się nudzi. Fachowiec dostosuje kolory do długotrwałego używania odbiornika. Poza tym zazwyczaj używa sprawdzonych urządzeń mierzących:

  • Naświetlenie pomieszczenia
  • Odległość, z której TV jest oglądany
  • Rzeczywiste parametry matrycy, w tym barwy, jasność, kontrast, temperaturę barwową

Za pomocą wykonanych pomiarów specjalista dostosowuje obraz tak, by był jak najlepszy w danych warunkach. Proponuje też ustawienia, konsultując się z użytkownikiem TV. Twoja bowiem opinia jest tu najważniejsza.

kalibracja telewizora 4k

Każda matryca jest inna. Co prawda ekran konkretnego modelu TV spełnia parametry określone przez producenta, jednak wszystkie różnią się od siebie w pewnym niewielkim stopniu. Kalibracja uwzględnia te różnice i dostosowuje obraz na jednej, konkretnej sztuce.

Kalibracja telewizora OLED i automatyczne, gotowe programy ustawień

Rozwiązaniem stosowanym powszechnie przez producentów jest zapisanie zbiorów ustawień obrazu. Na czym one polegają i czym się różnią? Zestaw ustawień może obejmować wszystkie dostępne parametry lub ich część, czyli:

  • Jasność
  • Kontrast
  • Nasycenie i temperaturę barw
  • Płynność ruchu
  • Włączenie bądź wyłączenie czujnika naświetlenia
  • Ustawienia oszczędności energii

Wśród najczęściej stosowanych zestawów ustawień występują:

  • Standardowy
  • Filmowy
  • Sportowy
  • Oszczędny (przyciemnia obraz zużywając mniej prądu)
  • Dynamiczny (o największym nasyceniu)

Bardzo często występuje też możliwość ustawienia jednego lub większej liczby zestawów użytkownika. Dzięki temu po samodzielnie wykonanej kalibracji możesz zapisać jej ustawienia i wrócić do nich w każdej chwili.

kalibracja telewizora krok po kroku

Kalibracja telewizora 4K – to dzieje się automatycznie!

W swoim TV możesz włączyć automatyczne dostosowanie ustawień obrazu w zależności od:

  • Rodzaju wyświetlanego obrazu
  • Warunków zewnętrznych, czyli oświetlenia w pomieszczeniu

Oczywiście na ogół możliwe jest włączenie tych dwóch ustawień jednocześnie. Wtedy niezależnie od pory dnia, pogody za oknem czy wyświetlanej treści, jej nasycenie, jasność i barwy będą optymalnie dostosowane do wymagań.

Automatyczne dostosowanie obrazu zależne jest od marki i modelu TV. W przypadku starszych urządzeń może zdarzyć się, że nie posiadają one czujnika oświetlenia w pomieszczeniu. Jednak rzadszą i nowszą technologią jest dostosowanie do rodzaju wyświetlanego obrazu.

Jak działa ta automatyka? Wygląda to tak, że jeśli oglądasz TV w środku dnia i czujnik telewizora wykrywa dużą ilość światła, to automatycznie zwiększa jasność obrazu (często też kontrast i nasycenie barw). Jeśli natomiast spędzasz leniwy wieczór przed ekranem i oglądasz film, to TV „wiedząc”, że jest ciemno nie podświetla matrycy tak mocno, jak za dnia.

Jeśli TV na to pozwala, to wykrywając dynamiczne zmiany scen zwiększa liczbę klatek na sekundę i podbija jasność oraz barwy. Dzięki temu kino akcji jest jeszcze bardziej czytelne. Jeśli natomiast skupiasz się na publicystyce, gdzie obraz jest statyczny, to TV pozwoli odpocząć oczom pokazując zdecydowanie bardziej stonowane barwy i jasność.

Kalibracja telewizora krok po kroku

Jeśli chcesz wykonać samodzielnie kalibrację TV to przede wszystkim radzę podjęcie tego w warunkach, w których faktycznie oglądasz TV. Jeśli robisz to głównie po zmroku, to w takich warunkach wprowadź swoje ustawienia. Jeśli w dzień – zajmij się tym przy dobrym oświetleniu. Wiesz już jednak, że pakiety swoich ustawień możesz zapisać, dlatego najlepiej stworzyć ich kilka – w zależności od warunków korzystania z telewizora.

Ile kosztuje profesjonalna kalibracja telewizora?

Nie jest to usługa tania. Jeśli zdecydujesz się na wizytę specjalisty, to zapłacisz za nią od kilkuset do nawet tysiąca złotych. Masz wtedy jednak gwarancję, że fachowiec użyje naprawdę dobrego sprzętu, a jego usługa zawierać będzie dostosowanie wyświetlania obrazu do Twoich preferencji i możliwości telewizora.

W każdym też wypadku otrzymasz możliwość:

  • Przywrócenia ustawień fabrycznych Twojego TV
  • Wprowadzenia ustawień po kalibracji – będą one zapisane w Twoim TV oraz w nośniku fachowca
  • Wprowadzania własnych zmian po kalibracji

Dlatego też po przyjrzeniu się kosztom u kilku firm dostarczających usługę mogę z całym przekonaniem powiedzieć, że jest to oferta nie dla każdego. Dlaczego? Na pewno większość z nas nie chce dokładać dość sporej sumy do kosztu zakupu TV. Poza tym większość ustawień można wprowadzić samodzielnie i dostosować je do swoich wymagań. Na pewno jednak kalibracja sprawdzi się w przypadku zastosowań profesjonalnych – w nawet niedużych studiach filmowych, firmach używających TV do prezentacji i podobnych.

kalibracja telewizora oled

Czy warto skorzystać z kalibracji telewizora?

Zapoznałem się z kilkudziesięcioma opiniami, które są dostępne w Internecie i wybrałem najciekawsze z nich. Poniżej przedstawiam te wybrane. Zacznijmy od pozytywów.

Założyliśmy telewizor na ścianie w holu firmy. Od początku mieliśmy wrażenie, że obraz jest jakiś niewyraźny i rozmyty. Żadne nastawy tego nie zmieniły, a nasza reklamacja została odrzucona. Po wizycie kalibratora jest nieporównywalnie lepiej. Obraz przykuwa uwagę każdego, kto nas odwiedza.
Miałam problem z tym, że oczy się męczyły po niecałej godzinie filmu. Zamówiłam kalibrację (tak, wiem, że to nie jest tanie) i teraz oglądam nawet kilka odcinków serialu na raz bez zmęczenia oczu.

Jakie są najczęstsze negatywne opinie? Wybrałem jedną z nich, by jak najlepiej oddać sens kalibracji w warunkach domowych.

Dostałem kalibrację TV w promocji do zakupu nowego telewizora. Był u mnie fachowiec, spędził chyba z godzinę używając trzech mierników. Dwoma mierzył światło w całym pokoju, jeden ustawiony był na ekran. No rzeczywiście, obraz był świetny. Ale i tak po czasie sam ustawiłem go pod siebie i czasem zmieniam te ustawienia jak oglądam film czy serial. Okazało się, że menu mojego TV jest na tyle proste i łatwe w użyciu, że pozwala na zostanie fachowcem od telewizorów we własnym domu.

Jakie mam z tego wnioski dla Ciebie? Myślę, że warto zagłębić się samodzielnie w ustawienia obrazu. Jeśli nie do końca sobie z tym radzisz, to skorzystać z instrukcji użytkowania TV. W niej bez problemu znajdziesz wskazówki – także te, które pomogą w dostosowaniu obrazu do naświetlenia pomieszczenia.

A jeśli dopiero zaczynasz przygodę ze swoim nowym TV, to na pewno zainteresuje Cię ten mój wpis, w którym wyjaśniam jak ustawić kanały w telewizorze. Po ich skonfigurowaniu warto zająć się samodzielną kalibracją lub skorzystać z usług profesjonalisty ? A po pewnym czasie, gdy ekran TV się zabrudzi i zechcesz go oczyścić, to zapewne przydadzą Ci się rady, które zebrałem tutaj.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telewizja
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *