Neo QLED 8K i 4K od Samsunga: co to jest i czym różni się od OLED? Opinie o technologii

Telewizory Neo QLED to propozycja Samsunga na rok 2021. Czy to dobry moment na zakup ekranu o rozdzielczości 4K i 8K? Jak sprawdza się podświetlenie Mini LED wsparte technologią Quantum Dot? I wreszcie czy skalowanie obrazu za pomocą sztucznej inteligencji rzeczywiście działa? Jeśli nurtują Cię te pytania, to zapraszam do zapoznania się z tym wpisem. Wyjaśniam w nim, czym dokładnie charakteryzuje się technologia QLED rozwijana przez Samsunga i w czym może być lepsza od swojej konkurentki OLED.

Co to jest Neo QLED? Nowa seria telewizorów od Samsunga

Samsung Neo QLED Telewizory Samsung z rodziny Neo QLED zostały wprowadzone na rynek wiosną tego roku. Obecnie kupimy je w większości sklepów stacjonarnych i internetowych. Jak wskazuje nazwa serii, główną technologią wykorzystaną przez producenta z Korei Południowej jest QLED.

 Technologia QLED  stanowi rozszerzenie dobrze znanej technologii LCD. Na czym polega innowacja, skoro stawiają na nią największe firmy? Pomiędzy panelem LCD a podświetleniem LED umieszczono tak zwane  kropki kwantowe  (ang. quantum dot), których zadaniem jest wygenerowanie na ekranie jeszcze bardziej realistycznych barw. Choć ostateczne kolory RGB powstają w filtrach koloru, nanocząstki pozwalają dopasować do nich widmo światła białego.

Aby jeszcze bardziej rozszerzyć paletę barw, w telewizorach Neo QLED wprowadzono  podświetlenie Mini LED . Nowy typ diody ma 1/40 wysokości tradycyjnego LEDa. Według producenta wbudowanie cienkich mikrowarstw wypełnionych diodami Mini LED pozwala uzyskać wyższą jasność i lepszą czerń. Efekt wzmacniają zaawansowane algorytmy strefowego wygaszania.

Telewizory Samsung Neo QLED to prawdziwa klasa premium. W ekrany wbudowano najnowsze komponenty i technologie. Oprócz podświetlenia Mini LED i warstw kropek kwantowych w urządzeniu znajdziemy niezwykle wydajny  procesor AI Neo Quantum , który w oparciu o 16 wielomodelowych sieci neuronowych  skaluje obraz do jakości 4K lub 8K  (już nie trzeba czekać na filmy w rozdzielczości 3840×2160 ani 7680×4320). Za szeroki zakres dynamiki odpowiada  Neo Quantum HDR 4000  z niespotykaną jasnością szczytową.

Czytając dane techniczne można odnieść wrażenie, że Koreańczycy skupili całą uwagę na obrazie. Nie jest to jednak prawdą. Kinową jakość brzmienia zapewniają funkcje:  Dźwięku Podążającego za Obiektem Pro i Q-Symphony  odpowiadająca za synchronizację z soundbarem. Co więcej, telewizor posiada aktywny wzmacniacz głosu, który dopasowuje brzmienie do warunków panujących w pomieszczeniu.

Oprócz standardowych funkcji smart TV, odbiorniki Samsung posiadają dodatkowe opcje, które sprawdzą się zarówno podczas pracy z domu, jak i wieczoru z przyjaciółmi. Połączenie z komputerem i smartfonem zapewnia oprogramowanie Samsung DeX. Za sprawą funkcji Multi View pozwalającej dzielić ekran nie musisz ograniczać się do jednego źródła obrazu. Graczom prawdopodobnie przypadnie do gustu  wysoka częstotliwość odświeżania ekranu – 120 Hz

Szukając idealnego telewizora do salonu, nie można pominąć kwestii designu. Najnowsze ekrany od Samsunga mają od 50 do 85 cali. Zminimalizowana ramka, moduł One Connect Pro (pudełko, w którym ukryjemy kable) i dopasowany uchwyt pozwalają skupić się na obrazie. Na chwilę uwagi zasługuje również pilot SolarCell z wbudowanymi ogniwami słonecznymi.

Neo QLED czy OLED? Który telewizor lepiej wybrać?

Samsung Neo QLED 8KTelewizory OLED i QLED należą obecnie do topowych modeli. Czym się różnią? Który odbiornik lepiej wybrać? Odpowiedź nie jest prosta i zależy w dużej mierze od tego, jak zamierzasz z niego korzystać. Do oglądania filmów w jasnym salonie przyda się inny ekran niż do grania w gry przy wygaszonym oświetleniu.

Zanim przejdziemy do porównania obu rodzajów telewizorów, przypomnijmy sobie, jak działa technologia OLED. Wyświetlacze tego rodzaju są zbudowane z organicznych diod, które nie wymagają dodatkowego podświetlenia. Tym samym należy je uznać za zupełnie inny rodzaj urządzeń niż telewizory LCD. W przeciwieństwie do telewizorów podświetlanych LEDami, w OLEDach każdy piksel działa odrębnie i można go w każdej chwili wyłączyć.

Telewizory OLED są znane z nieskończonego kontrastu, głębokiej czerni i szerokich kątów widzenia. Gracze doceniają je za bardzo krótki czas reakcji. Niestety mają też kilka wad. Przede wszystkim diody organiczne mają ograniczoną żywotność. Długie wyświetlanie statycznych obrazów może prowadzić do wypalenia ekranu. Inne zarzuty dotyczą gorszej jasności w trybie HDR i wygórowanych cen, choć akurat w porównaniu z QLEDami nie wypadają najgorzej.

Kto w takim razie będzie zwycięzcą pojedynku Neo QLED vs OLED? Jak już wiesz telewizory Samsung Neo QLED, które są tematem dzisiejszego wpisu, charakteryzują się  niespotykanym poziomem jasności (Neo Quantum HDR 4000), który sprawdzi się w salonie z dużą ilością okien . W połączeniu z powłoką antyrefleksyjną umożliwi komfortowe oglądanie filmów przy włączonym oświetleniu. W tym przypadku telewizory OLED nieco odstają. Najlepsze podświetlenie na rynku niezbyt dobrze radzi sobie w trybie HDR.

Jeżeli chodzi o kontrast i czas odpowiedzi, to zwycięzcą pojedynku wydają się diody OLED, które mają wyniki na poziomie 0.1 ms. W telewizorach QLED reakcja następuje po 2-8 ms. Jeśli nie jesteś graczem,  za wyborem odbiornika wyposażonego w warstwę kropek kwantowych może jednal przemawiać wysoka żywotność . W ten sposób będziesz mieć pewność, że kilkugodzinne seanse przed ekranem nie zaszkodzą matrycy.

Oczywiście należy wziąć pod uwagę, że w dzisiejszym wpisie rozpatrujemy telewizory Samsung z wiodącej linii Neo QLED, gdzie producent zastosował aktualnie najlepsze technologie. Różnica w kontraście, o której kilkukrotnie wspomniałem, będzie prawdopodobnie trudna do zauważenia. Zaawansowana sztuczna inteligencja skutecznie przeskaluje obraz i uwydatni szczegóły.

Czy warto kupić Samsung Neo QLED? Sprawdzam opinie klientów

Samsung Neo QLED opinie

Telewizory Samsung sygnowane nazwą Neo QLED pojawiły się w sklepach na wiosnę 2021 roku i od tego czasu zbierają pozytywne opinie klientów. Wiele osób chwali je za prostą konfigurację. System Tizen jest oceniany jako szybki i intuicyjny, a opcja MultiView – jako użyteczna. Wszystkie zewnętrzne urządzenia są wykrywane automatycznie. Nie ma problemu z uruchamianiem aplikacji streamingowych:

Podczas pierwszego uruchomienia tv (..) kreator znacząco upraszcza jego konfigurację, m.in. automatycznie wykrywając wszystkie połączenia z zewnętrznymi źródłami i ułatwiając podstawową konfigurację obrazu i dźwięku.

Obraz sam dopasowuje się warunków, w których właśnie oglądamy film, czy gramy na konsoli. Już nie musisz zakrywać okien, kiedy w słoneczny dzień chcesz obejrzeć ulubiony serial. 🙂

Zarówno opinie na stronie Samsunga, jak i w niezależnych sklepach potwierdzają wysoką jakość produktu. Zgodnie z zapewnieniami obraz jest dynamiczny, a dźwięk przestrzenny. Przy oglądaniu telewizji można liczyć na przeskalowanie nagrania do rozdzielczości 4K/8K:

Niektórzy straszyli mnie, że tak duży ekran spowoduje utratę jakości obrazu podczas oglądania regularnej TV. Jednak obraz prezentuje się świetnie. Głośniki wbudowane w TV również dają radę! Nawet podczas konkursu chopinowskiego można było cieszyć się dobrym dźwiękiem.

Po kilku miesiącach testowania mogę z czystym sumieniem polecić ten telewizor. Czerń jest czernią a jaskrawe kolory zachwycają swoimi odcieniami. Zero problemu z szybkimi filmami akcji i grami na PS.

Jedyne zastrzeżenia wzbudza pilot. Nie ma możliwości przeprogramowania nieużywanych przycisków (np. do Rakuten TV), a asystent głosowy działa tylko w językach obcych. Na plus jest oceniana możliwość ładowania za pomocą słońca i USB-C:

Pilot w wersji minimum – tylko najważniejsze klawisze, ale jest możliwość sterowania głosem (niestety bez obsługi języka polskiego). Lekki i zgrabny z mini panelem słonecznym i dodatkowo możliwością skorzystania z ładowarki sieciowej.

Gdzie kupić telewizor Samsung Neo QLED? Promocje i ceny

gdzie kupić Neo QLED?

Smart telewizory Samsunga należą do jednych z najpopularniejszych w naszym kraju. Nie ma więc większych problemów z ich dostępnością. Wystarczy odwiedzić ulubiony sklep internetowy, lub stacjonarny. Należy pamiętać, że rodzina Neo QLED składa się z kilku serii. Można kupić odbiorniki 4K i 8K w rozmiarach od 50 do 85 cali:

  •  seria QN85A  – obraz 4K w rozmiarze 55”, 65”, 75” i 85”,
  •  seria QN90A  – obraz 4K w rozmiarze 50”, 55”, 65”, 75” i 85”,
  •  seria QN91A  – obraz 4K w rozmiarze 50”, 55”, 65” i 75”,
  •  seria QN95A  – obraz 4K w rozmiarze 55”, 65”, 75” i 85”,
  •  seria QN800A – obraz 8K w rozmiarze 65”, 75” i 85”,
  •  seria QN900A  – obraz 8K w rozmiarze 65”, 75” i 85”.
Przed zakupem koniecznie sprawdź specyfikację, niektóre parametry, o których pisałem w części Co to jest Neo QLED? Nowa seria telewizorów od Samsunga są dostępne tylko w najdroższej wersji produktu. Dotyczy to na przykład trybu Neo Quantum HDR, który w niektórych modelach ma jasność tylko na poziomie 2000.

Telewizory Samsung Neo QLED nie należą do najtańszych. Za najmniejszy ekran z serii QN85A zapłacimy ok. 5 tysięcy złotych. Większe matryce to wydatek od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy. Aby zachęcić klientów do zakupu, producent zorganizował promocję pod hasłem Neo QLED zwrot na konto. Osoby, które nabyły odbiornik do 7. listopada 2021 mogły ubiegać się o zwrot części pieniędzy (nawet 2000 zł!).

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telewizja
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *