Na dzisiejszych smartfonach możesz instalować praktycznie nieograniczoną liczbę aplikacji. Zależy to wyłącznie od pamięci Twojego telefonu. Dużo rzadziej od jego wydajności, gdyż praktycznie wszystkie aparaty pozwalają na uruchomienie większości apek. Służą one wielu celom – użyteczności, pracy, rozrywce, komunikacji. Czasem jednak pojawiają się problemy. Jednym z nich może być wyłączanie się aplikacji w telefonie bez Twojej ingerencji. Dlaczego wywala z aplikacji w telefonie? Dowiedz się co zrobić, gdy apka FB się wyłącza, gdy aplikacja Messenger, lub inna zatrzymuje się bez Twojego udziału. Zapraszam do lektury.
W moim wpisie przedstawię główne przyczyny tego, że aplikacje Google wyłączają się. Dowiesz się, dlaczego wyrzuca Cię z gry w telefonie. Postaram się także jak najlepiej przedstawić Ci sposoby na poradzenie sobie z tym problemem – nie tylko doraźnie, ale i na przyszłość.
Aplikacje się wyłączają – dlaczego tak się dzieje?
Korzystasz ze smartfona. Wykonujesz przelew znajomej osobie za pomocą apki bankowej, a następnie chcesz tej osobie wysłać wiadomość potwierdzającą tę czynność. I wtem apka banku przestaje pracować. Włączasz FB, by ostrzec o dłuższym oczekiwaniu na pieniądze. Facebook także odmawia współpracy, znika z ekranu i widzisz tylko ikony pulpitu. Może też pojawić się komunikat błędu. Próbujesz zatem wszystko zrobić od początku. Z takim samym efektem. Co się dzieje? Może być kilka przyczyn problemu.
Android wywala z aplikacji – jakie są przyczyny?
Choć zestawienie technicznych aspektów wyrzucania z apek mogłoby zająć wiele setek stron, to jednak ogólnie przyczyny można podzielić na kilka podstawowych. Oto one:
- Błędy z aplikacji w tym nieaktualność i brak właściwych poprawek
- Problemy z pamięcią telefonu lub niewystarczającymi zasobami procesora lub pamięci
- Brak wystarczającego zasięgu do transferu danych
Poniżej przedstawię Ci szczegółowiej te wymienione przyczyny, by łatwo było Ci zrozumieć ich naturę. Dzięki temu łatwiej zrozumiesz dlaczego aplikacja Messenger się wyłącza lub apki w Twoim Samsungu niespodziewanie przestają działać. Wtedy szybko razem dojdziemy do tego, jak sobie z tym poradzić ?
Brak aktualizacji aplikacji i jej zatrzymywanie się
W dobie skomplikowania sprzętowego smartfonów, a także integracji apek z wieloma technologiami bardzo ważne jest, by wydawca na bieżąco je aktualizował. W innym wypadku istnieje zagrożenie wyciekiem danych, niestabilnością działania czy nawet regularnym wyłączaniem się programu. Możliwe jest także, że praktycznie nie da się włączyć aplikacji i wykonać w niej jakichkolwiek działań.
Na mocno nasyconym rynku oprogramowania odkrywane są coraz to nowe furtki, które umożliwiają niepowołanym osobom dostęp do cudzych urządzeń. Muszą one być na bieżąco naprawiane. Dlatego też bardzo możliwe, że nawet sam system Android powoduje wyłączanie się aplikacji stwarzającej zagrożenie dla użytkownika.
Pamięć telefonu, możliwości systemu a wyłączające się aplikacje Messenger, FB i inne
Technika idzie do przodu. Wraz z nią stopień skomplikowania aplikacji – nawet tak prostych, jak komunikatory. Apki, które jeszcze niedawno były proste, zawierały tylko podstawowe funkcje i zajmowały mało pamięci, dziś wymagają sprawnych, szybkich i pojemnych smartfonów do poprawnego działania. Dlatego możliwe jest, że niektóre najbardziej wymagające programy takie, jak gry mogą już nie działać prawidłowo na starszych smartfonach. Jeśli często wyrzuca Cię z gry w telefonie to możliwe, że jej wymagania sprzętowe przewyższają te dostępne w Twoim urządzeniu.
Niewykluczone też, że korzystasz z bardzo wielu apek, które są dla Ciebie niezbędne na co dzień. Mogą być wśród nich:
- Komunikatory, np. FB, Messenger, Whatsapp czy Signal
- Aplikacje do bankowości elektronicznej
- Agregaty informacji, apki pogodowe
- Youtube, Netflix i aplikacje z telewizji cyfrowych, np. Canal+ Online
W ten sposób zapełniasz pamięć swojego smartfona – czasem dużo szybciej, niż Ci się wydaje. Możliwe, że w pewnym momencie nie będzie już możliwe nie tylko instalowanie nowych aplikacji, lecz także prawidłowe korzystanie z obecnych.
Dostęp do Internetu a zawieszające się aplikacje
Wiele, jeśli nie większość apek wymaga dostępu do sieci do prawidłowego działania. Jeśli nie masz zasięgu w ogóle, to aplikacja może powiadomić Cię od razu, że nie może się uruchomić. Jeśli jednak Twój dostep do sieci komórkowej lub WIFI jest ograniczony i czasem działa lepiej, a czasem gorzej, to może to być przyczyną zawieszania się apek lub wyrzucania z nich w trakcie korzystania. Choć nie jest to najczęstsza przyczyna, to warto się jej przyjrzeć, jeśli wykluczysz już inne.
Aplikacje same się wyłączają – jak sobie z tym poradzić?
Choć wcześniej wspominałem o systemie Android, to podobne problemy może mieć także użytkownik iPhone’a, gdy aplikacje wyłączają się. Dlatego proponowane przeze mnie rozwiązania będą skuteczne dla każdego użytkownika smartfona. Zatem do dzieła – wspólnie poradzimy sobie z przyczynami wywalania z aplikacji w telefonie!
Aktualizacja aplikacji – najlepszy sposób na poradzenie sobie z ich wyłączaniem
Zacznijmy od tego. To zdecydowanie najskuteczniejsza metoda na poradzenie sobie z opisanym problemem. Producenci dobrych aplikacji dbają o to, by ich aktualne wersje dostępne były w Sklepie Play oraz AppStore. W ten sposób dbają o bezpieczeństwo swoich klientów. Co należy zrobić, by zaktualizować wszystkie apki w telefonie? To tylko kilka kroków:
- Zadbaj o zasięg sieci WIFI dla Twojego telefonu lub włącz przysyłanie danych
- Uruchom Sklep Play lub AppStore
- Wybierz Zarządzanie aplikacjami zainstalowanymi na telefonie
- Odnajdź opcję Aktualizuj lub Aktualizuj wszystkie
W ten sposób dokonasz odświeżenia wszystkich zainstalowanych na smartfonie apek do najnowszych, bezpiecznych wersji. Możesz teraz sprawdzić poprawność działania aplikacji, z której Cię wyrzucało.
Niewystarczająca pamięć telefonu i wyrzucanie z aplikacji
Może zdarzyć się, że konieczne będzie oczyszczenie pamięci smartfona. Dlaczego? Otóż posiadanie i używanie wielu apek powoduje, że nie tylko sam program zajmuje dużo pamięci, ale wypełnia od też telefon poprzez zapełnianie go tzw. pamięcią podręczną. Co możesz w takiej sytuacji zrobić? Proponuję:
- Odinstalowanie niepotrzebnych aplikacji. Jeśli nie jesteś w stanie samodzielnie ocenić które apki nie są Ci potrzebne, to wejdź do Sklepu Play lub AppStore i wyświetl liste wszystkich zainstalowanych. Teraz posortuj ją po czasie ostatniego użycia. Możesz spokojnie pozbyć się tych, których nie używasz od tygodni czy miesięcy
- Wyczyszczenie pamięci podręcznej. Wejdź w Ustawienia, następnie Pamięć i odnajdź opcję Pamięć podręczna lub Pamięć tymczasowa. Wybierz czyszczenie tej pamięci
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zwalniania pamięci w telefonie, to zapraszam Cię do zapoznania się z jednym z moich wcześniejszych wpisów. A może nie wiesz na jaka pamięć telefonie się zdecydować? Tutaj dowiesz się, czy wybrać 64, 128 czy może 256 GB ?
Zasięg sieci a wyłączanie się apek w Huawei czy Samsungu
Jeśli powyższe rozwiązania nie zadziałały, to sprawdź proszę czy znajdujesz się w dobrym zasięgu sieci komórkowej lub WIFI. Pasek statusu na górze ekranu wskazuje oba te parametry. Jeśli widzisz jedną czy dwie kreski zasięgu, a korzystasz z bezpiecznej bankowości mobilnej, to możliwe, że aplikacja nie będzie pracować prawidłowo. Wynika to z wymagań tzw. certyfikatów bezpieczeństwa dla apek. Bank może w ten sposób dodatkowo chronić Twoje konto.
Niektóre aplikacje, np. gry wymagają dostępu do Internetu, by wyświetlać reklamy między kolejnymi etapami rozgrywki. W przypadku niestabilności transferu apka może samoczynnie wyłączać się. Zadbaj zatem o dostęp do dobrej sieci WIFI, by cieszyć się cyfrową rozrywką.
Największe problemy w przypadku słabego łącza internetowego mogą pojawić się w aplikacjach streamingowych. Netflix, HBO GO, Disney+ czy Canal+ Online nie zadziałają prawidłowo bez możliwości stabilnego transferu danych. Dlatego w ich przypadku konieczny jest dobry zasięg.
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz