Jak podłączyć dekoder do telewizora? HDMI, DVB-T2, stare TV i inne sposoby

Jako użytkownicy cyfrowej telewizji naziemnej używamy dekoderów DVB-T2. Pozwalają one na odbiór TV w najwyższej, cyfrowej jakości. Większość nowych telewizorów ma wbudowany odpowiedni tuner, jednak starsze potrzebują współpracy z osobnym dekoderem do odbioru stacji telewizyjnych. Urządzenia, które mają więcej lat mogą wykorzystywać także mało popularne dziś złącza do połączenia się z dekoderem. Może to przyprawić o zawrót głowy mniej zaznajomionych z technologiami widzów. Jak podłączyć dekoder do telewizora? Tego dowiesz się z mojego wpisu.

Standard DVB-T2 wyparł w 2022 roku starszy DVB-T. Otrzymaliśmy lepszą jakość i więcej możliwości. Wiąże się to jednak z koniecznością posiadania wbudowanego lub osobnego, nowego dekodera. Więcej o tym przeczytasz w tym moim wpisie.

Przeprowadzę Cię przez niuanse związane z podłączaniem TV przez popularny przewód HDMI. Przyjrzymy się też co zrobić, gdy nasz TV jest nieco starszy i potrzebuje innego typu złącza. W prawie wszystkich przypadkach można sobie poradzić samodzielnie. Wystarczy tylko odrobina cierpliwości i mój poradnik. Zatem do dzieła!

jak podłączyć dekoder do starego telewizora

Jak podłączyć dekoder do TV i po co to robimy?

Sygnał cyfrowej telewizji naziemnej nadawany jest w technologii DVB-T2. Zarówno pasmo obrazu, jak i dźwięku jest kodowane. Nie oznacza to jednak kodowania w ten sposób, by konieczna była subskrypcja i wnoszenie opłaty abonamentowej do odkodowania. Wystarczy popularne na rynku urządzenie „rozumiejące” ten sygnał i potrafiące przełożyć go na wyświetlanie na ekranie treści oraz nadawanie dźwięku. Urządzenie takie jest bardzo często wbudowane w odbiornik telewizyjny. O tym, czy Twój TV jest w nie wyposażony dowiesz się z tego mojego wpisu.

Co jednak, jeśli Twój TV nie ma wbudowanego tunera DVB-T2? Nie da się wtedy oglądać telewizji z sygnału naziemnego poprzez podłączenie kabla antenowego do gniazda w odbiorniku. Potrzebna będzie wtedy taka konfiguracja urządzeń, jaką przedstawiam poniżej:

  • Telewizor z wejściem odpowiadającym potrzebom dekodera
  • Dekoder DVB-T2 podłączony do źródła zasilania
  • Kabel antenowy podłączony do dekodera
  • Przewód, który podłączy dekoder do telewizora

Na tym ostatnim punkcie dziś się skupimy. Zanim jednak opiszę możliwości, to mam dla Ciebie kilka ważnych wskazówek.

Podłączenie dekodera do telewizora – cyfrowo i analogowo

Żyjemy w dobie cyfrowej – to zdanie na pewno słyszysz bardzo często. Cyfrowe są telewizja, radio, połączenia telefoniczne, Internet. A więc także i Twoje urządzenia komunikują się w sposób cyfrowy. Większość połączeń przewodowych, w tym kable od Internetu czy połączenie TV z dekoderem są właśnie cyfrowe. Jest w tym jednak pewna ciekawostka. Możliwe bowiem, że starszy telewizor nie ma cyfrowego wejścia obrazu. Czy jest możliwe zatem połączenie go z dekoderem, który odbiera sygnał w tej formie?

Na ogół będzie to możliwe! Wynika to z faktu, że przerobienie sygnału cyfrowego na analogowy jest stosunkowo proste. Producenci wyposażają więc swoje dekodery w wyjścia analogowe. Pamiętają, że nie każdy posiada jeszcze najnowocześniejszy TV. I ja, chcąc zapewnić Ci jak najszersze i najdokładniejsze informacje zadbam o to, by nie zapomnieć o żadnym z możliwych rozwiązań.

Jak podłączyć dekoder do telewizora kablem HDMI?

Pierwszą opcją, którą dziś rozpatrzymy jest połączenie tunera telewizji cyfrowej i telewizora bardzo popularnym standardem HDMI. Przewód ten możesz już posiadać. Otrzymuje się go często wraz z nowym TV lub z dekoderem. Jeśli jednak go nie masz, a Twój TV oraz tuner mają odpowiednie złącza, to konieczny będzie zakup.

O czym wtedy należy pamiętać? Oto lista najważniejszych kwestii:

  • Pamiętaj, żeby na kablu HDMI nie oszczędzać. Nie kupuj więc najtańszego modelu, który będzie kosztował kilkanaście złotych. Jednak nie warto tez inwestować w kabel więcej, niż około 50-60 złotych. Najdroższe modele mają dodatki, które w praktyce nie są zupełnie przydatne. Są to na przykład: dodatkowe ekranowanie, pozłacane końcówki czy wymyślne wzornictwo – odrzuć proszę tego typu udziwnienia, które nic nie dają, a podbijają cenę
  • Długość przewodu powinna być dobrana tak, by nie zalegał on zbytnio między meblami. Z drugiej strony zbyt krótki kabel może uniemożliwić prawidłowe podłączenie sprzętu, bądź nawet jego uszkodzenie po przypadkowym szarpnięciu
  • Warto skorzystać z zakrzywionej końcówki (np. pod kątem 90 stopni), jeśli wyjście w tunerze lub TV znajduje się blisko ściany i jest skierowane w jej stronę

Jak podłączyć dekoder DVB-T2, gdy ma się już przewód?

jak podłączyć dekoder do telewizora hdmi
Samo podłączenie jest niezwykle proste. Wystarczy, że wepniesz jeden koniec kabla w wejście w telewizorze, a drugi w wyjście w dekoderze. Jest tylko kilka kwestii, na które można zwrócić uwagę:

  • Wyjście w tunerze będzie oznaczone jako HDMI lub HDMI Out
  • Wejście w TV to HDMI In oraz numer wejścia, jeśli jest ich więcej
  • Nie podłączaj przewodu do HDMI ARC w TV – to wyjście do cyfrowego dźwięku
  • Podłączenie najlepiej wykonać przed włączeniem dekodera oraz telewizora
  • Umieść końcówkę przewodu tak, by do końca weszła w port. Jeśli masz problem z jej prowadzeniem, to nie rób tego na siłę – być może wybrane zostało błędne wejście!
  • Pamiętaj, że wtyk HDMI jest niesymetryczny w poziomie. Można go włożyć tylko w jeden sposób, nie da się go odwrócić
Na metalowych końcówkach przewodu mogą znajdować się plastikowe zaślepki. Służą one zabezpieczeniu przez zakurzeniem, bądź uszkodzeniem. Możesz je usunąć i wyrzucić, jeśli nie planujesz przechowywać przewodu niepodłączonego.

Możesz już włączyć dekoder oraz telewizor i przystąpić do wyszukiwania kanałów. Pamiętaj, by w TV włączyć odpowiednie źródło sygnału. Poszukaj na pilocie przycisku Source bądź Źródło, jeśli oznaczenia są spolszczone. O tym jak to zrobić przeczytasz w tym moim wpisie. Jakie są obecnie dostępne stacje telewizyjne w darmowej ofercie przeczytasz natomiast w innym moim artykule, który znajdziesz tutaj.

Jak podłączyć stary telewizor do dekodera?

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak podłączyć dekoder do telewizora bez HDMI, to dobre miejsce, by znaleźć taką informację. Jestem z Tobą i chętnie Ci w tym pomogę. Zdaję sobie bowiem sprawę, że nie każdy posiada TV z wejściem HDMI. Wiedzą tez o tym producenci dekoderów. Jakie zatem mamy opcje? Oto one:

  • Połączenie za pomocą Eurozłącza (SCART)
  • Połączenie Eurozłączem oraz kablami RCA (Cinch)
Eurozłącze, inaczej zwane SCART zostało wprowadzone już pod koniec lat 80-tych w celu usprawnienia łączenia urządzeń multimedialnych. Dzięki wysokiej jakości przewodom zapewniało tez nieco lepszą jakość przekazywania sygnału w formie analogowej.

Oba przypadki są tak naprawdę bardzo łatwe do wykonania. W pierwszym skorzystasz z przewodu typu Eurozłącze. Jest on nieco grubszy od opisanego wcześniej HDMI, a końcówki są masywne i szerokie. Ich umieszczenie w wyjściu i wejściu możliwe jest tylko w jeden sposób, a w środku metalowej obwódki są dość delikatne styki, które można łatwo uszkodzić.

Jak zidentyfikujesz odpowiednie wyjście w tunerze i wejście w TV? To proste! Będzie ono opisane jako EURO bądź jako SCART. Połączenie wykonaj przed włączeniem swoich urządzeń do odbioru sygnału telewizyjnego.

Jak podłączyć dekoder do telewizora bez Eurozłącza?

jak podłączyć dekoder do telewizora bez eurozłączaKombinacją wykorzystania Eurozłącza jest zastosowanie przewodu, który z jednej strony posiada szerokie Euro, a z drugiej trzy kolorowe końcówki. Są to przewody typu Cinch. Zastosujesz je wtedy, gdy Twój TV nie ma Eurozłącza. Dlaczego jest to możliwe? Otóż SCART jest tylko typem końcówki, która wykorzystuje analogowe przekazywanie sygnału. Można zatem zmienić jej formę z wykorzystaniem odpowiedniego przewodu.

Samo podłączenie do dekodera nie będzie już dla Ciebie stanowić problemu. Wiesz jak to zrobić. A co z TV? Poszukaj oznaczonych kolorami wejść. Są to:

  • Wejście sygnału wideo oznaczone kolorem żółtym oraz opisem Video
  • Wejście głośnika prawego koloru czerwonego z literką R (i ewentualnie opisem A lub Audio)
  • Wejście dla głośnika lewego w kolorze białym z literką L (i opisem A lub Audio)

Podłącz ostrożnie wszystkie trzy końcówki. Możesz teraz włączyć TV oraz tuner i wybrać źródło sygnału opisane jako SCART.

Jeśli starszy telewizor ma tylko jedno wejście audio, to podłącz proszę do niego kabel czerwony, dla prawego kanału dźwiękowego.

Możliwe jest też wykorzystanie konfiguracji, która składa się z:

  • Przewodu z Eurozłączami po obydwu stronach
  • Przejściówki, która łączy Eurozłącze oraz kable Cinch
  • Kabla Cinch

Wepnij przewód Euro (SCART) w dekoder, drugi koniec w przejściówkę. Podłącz do niej przewody Cinch, a drugi ich koniec podłącz do telewizora.

Przejściówka tego typu posiada przełącznik input/output. Jego działanie może dotyczyć różnych kierunków w zależności od producenta. Dlatego, by go właściwie ustawić, przełącz TV na źródło sygnału SCART i w przypadku braku wyświetlania jakichkolwiek informacji na ekranie (przy włączonym tunerze), zmień jego położenie.

Podłączenie dekodera do telewizora przez kabel antenowy

Jeśli Twój TV nie posiada wejścia HDMI lub Euro, albo wtyków na kable Cinch, to teoretycznie możliwe jest zastosowanie odpowiedniego modulatora. Wykorzystasz wtedy kabel antenowy. Wiąże się to jednak z dokładnym dostosowaniem tego urządzenia do możliwości odbioru na TV. W takim przypadku najprawdopodobniej nie będzie możliwa samodzielna instalacja. Konfigurację musi wykonać wykwalifikowany technik, co może, wraz ze sprzętem, kosztować nawet kilkaset złotych. Warto zatem zastanowić się, czy bardziej korzystny nie będzie zakup nowszego odbiornika.

jak podłączyć dekoder do telewizora eurozłącze

Jak podłączyć dekoder Orange czy Cyfrowego Polsatu?

O ile do niedawna najwięksi operatorzy cyfrowych telewizji oferowali tunery z wyjściami cyfrowymi oraz analogowymi, to w ostatnich latach sytuacja ta zmieniła się. Najnowsze tunery od największych operatorów maja już przeważnie tylko wyjścia cyfrowe – HDMI.

Jeśli Twój TV nie posiada odpowiedniego wejścia, to możliwe jest skorzystanie z przejściówki – adaptera. Koszt takiego urządzenia to kilkadziesiąt złotych. Podłączysz dzięki niemu dekoder HDMI do wejścia SCART w telewizorze.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telewizja
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *