Telewizory OLED 55 cali: ranking 2022 – który najlepszy?

Choć na rynku telewizorów wybór jest ogromny, to każdy z nas stojąc przez zakupem tego urządzenia chce wybrać najlepszy z możliwych. Oczywiście jesteśmy często ograniczeni budżetowo, dlatego ważny jest także stosunek jakości do ceny. Może się bowiem okazać, że nie zawsze najlepsze jest to, co najdroższe. W ostatnim czasie często spotykam się z pytaniami o telewizory OLED 55 cali. Szybko zorientowałem się skąd zainteresowanie akurat takimi TV. Oto do jakich konkluzji doszedłem.

Telewizory OLED, czyli szereg zalet

Technologia OLED, czyli Organic Light Emitting Diode oznacza diodę LED wykonaną na bazie związków organicznych. Na początku pojawiła się w smartfonach, czyli urządzeniach ze stosunkowo małym ekranem. Później została z sukcesem wprowadzona do telewizorów.

Jakie są jej największe zalety?

 • umożliwia tworzenie matryc o bardzo małej grubości, a co za tym idzie – wadze
 • pozwala na produkcję zakrzywionych ekranów dzięki elastyczności ekranu
 • każda dioda podświetlana jest osobno, dzięki czemu możliwy do uzyskania jest kontrast nawet milion do 1; wynika to z wyłączania diod niewyświetlających obrazu, czyli uzyskują one idealna czerń
 • kąt widzialności obrazu to prawie 180 stopni, czyli da się oglądać film praktycznie z każdego miejsca w pomieszczeniu

Warto pamiętać, że OLED jest trochę bardziej podatny na niekorzystne działanie wysokich i niskich temperatur od standardowych telewizorów LCD.

55 cali jako optymalny wymiar matrycy

To wielkość ekranu dostosowana do potrzeb większości kinomanów i sporadycznych widzów telewizji. Dlaczego? Ponieważ telewizor tej wielkości sprawdzi się zarówno w mniejszym pomieszczeniu, jak i dużym salonie. W małym pokoju, oglądany z rozsądnej odległości nie będzie za duży, a jednocześnie wystarczający do zapewnienia rozrywki na wysokim poziomie. W wielkim pomieszczeniu zapewni obraz o wystarczającej wielkości, by zadowolić cała rodzinę. Jest to po prostu uniwersalny rozmiar matrycy do większości pomieszczeń.

Pamiętajmy, że wielkość ekranu TV powinna być indywidualnie dostosowana do naszych potrzeb. Każdy ma inne preferencje w tym zakresie. Jednak jestem przekonany, że TV 55 cali to najbardziej pasujący do większości miejsc wybór.

Mój ranking telewizorów OLED 55 cali 2022

Ranking telewizorow OLED pikseleCzym kierowałem się tworząc ten ranking? Otóż wybrałem dla Ciebie modele wyjątkowe, z których każdy jest produktem wysokiej jakości, markowym i godnym zaufania. Zapoznając się z opiniami użytkowników zwróciłem nawet uwagę na takie detale, jak ogólny design TV. Przecież ważne jest także jak wygląda nasz telewizor, gdy z niego nie korzystamy i jak komponuje się z wnętrzem. Jednak najważniejsze były dla mnie parametry techniczne. Zwróciłem uwagę zarówno na te decydujące o wyświetlaniu obrazu, jak i bardziej ukryte – czyli Smart TV czy łatwość obsługi.

Wśród wymienionych przeze mnie i opisanych modeli każdy znajdzie coś dla siebie. Ja mam swoich faworytów. Gdy już przeczytasz jaki telewizor 55 cali kupić, zdradzę Ci, który mi najbardziej przypadł do gustu.

TelefonAtutGdzie kupić?
PHILIPS 55OLED856 55″uniwersalność ZOBACZ
LG 55C11LB 55″płynne wyświetlanie obrazu ZOBACZ
SONY XR55A80JAEP 55″idealny do 4K ZOBACZ
PANASONIC TX-55JZ2000E 55″dobry dla graczy ZOBACZ

PHILIPS 55OLED856 55″ OLED 4K 120Hz Android TV

PHILIPS 55OLED856 55TV Philipsa kupimy już za 5999 zł. To świetnie zaprojektowane urządzenie posiada następujące, najważniejsze parametry:

 • ekran 55 cali UHD (4K) o rozdzielczości 3840×2160 pikseli
 • czterordzeniowy procesor
 • sterowanie głosem
 • głośniki 50W w systemie 2.1
 • Smart TV dzięki Androidowi
 • częstotliwość odświeżania ekranu 120 Hz
 • 4 złącza HDMI i 3 złącza USB
 • łączność WIFI, Bluetooth, DLNA
 • możliwość nagrywania na USB
 • podświetlenie Ambilight działające z 4 stron obudowy
 • tunery: DVB-T i DVB-T2, DVB-S i DVB-S2 oraz DVB-C
 • wyświetlanie HDR (HDR10, HLG i Dolby Vision)

Jak wcześniej wspomniałem technologia OLED pozwala na oglądanie obrazu telewizora pod praktycznie dowolnym kątem. Ten model wyróżnia się idealnym zachowaniem oddania barw niezależnie od miejsca, z którego patrzymy. Dzięki temu zapewnia wygodę dla każdego – nawet jeśli będzie spoglądać jednym okiem z drugiego końca salonu na to, co oglądają inni ? Kolejnym wyróżnikiem jest zastosowanie podświetlenia LED z tyłu obudowy – Ambilight. Diody można dostosować do wyświetlanego aktualnie obrazu bądź emitowanego dźwięku. Rozszerza to odbiór oglądanych filmów czy transmisji sportowych o budowę nastroju.

technologia Ambilight

Podświetlenie ściany diodami z tyłu telewizora daje też coś, o czym najczęściej się nie wspomina nawet w fachowej literaturze. Jest to ograniczenie kontrastu pomiędzy jasnym obrazem a ciemnym tłem przy oglądaniu przy zgaszonym świetle. Dzięki temu mniej męczą się oczy, kiedy zdecydujemy się na taki „kinowy” sposób oglądania filmów.

Obecność HDR w dzisiejszych, nowoczesnych telewizorach z wyższej półki powoli staje się standardem. W Philipsie technologia ta opiera się o doświadczenie Dolby, możemy być zatem pewni, że będzie działać bez zastrzeżeń. Dostrzeżemy kolory zbliżone do naturalnych, dzięki czemu każdy seans będzie jeszcze przyjemniejszy.

Android TV to nieograniczone możliwości rozbudowy funkcjonalności telewizora o aplikacje pozwalające na wygodne korzystanie z serwisów streamingowych. Bez problemu obejrzymy Youtube, Netflixa czy HBO oraz nadamy obraz z naszego telefonu. Jeśli korzystasz z Internetu mobilnego i chcesz się dowiedzieć jak udostępnić go dla takiego telewizora, koniecznie przeczytaj mój wpis na ten temat.

Zwrócę jeszcze uwagę na technologię Dolby Vision. Dzięki niej ten model Philipsa wyświetla realistyczny obraz jednocześnie ograniczając wyświetlanie światła niebieskiego. Dzięki temu nasze oczy nie męczą się tak, jak przy innych odbiornikach.

Jeśli chcesz ograniczyć zmęczenie oczu i ułatwić jednocześnie zasypianie, to skorzystaj także z wyświetlania nocnego na telefonie czy komputerze. Funkcja ta zmniejsza ilość emitowanego koloru niebieskiego. Pozwala to naszym oczom na zachowanie sprawności wieczorem, jednocześnie nie pobudza mózgu i ułatwia zasypianie. Zatem jeśli lubisz przejrzeć telefon przed snem – warto o tym pamiętać!

Ostatnim ważnym według mnie parametrem są stosunkowo mocne głośniki – dają aż 50W w systemie 2.1 – i zapewniają naprawdę rozsądna jakość dźwięku. Całkiem możliwe, że nabywca tego telewizora nigdy nie pomyśli o dokupieniu dodatkowego nagłośnienia.

LG 55C11LB 55″ OLED 4K 120Hz WebOS Dolby Atmos

LG 55C11LB 55″LG to tańsza alternatywa o zbliżonych parametrach. Dostępny jest już za 4699 zł. Jakie są jego najważniejsze cechy? Oto one:

 • ekran 55 cali UHD (4K) o rozdzielczości 3840×2160 pikseli
 • procesor LG czwartej generacji
 • sterowanie głosem i pilotem typu Magic
 • głośniki 40W w systemie 2.2
 • Smart TV dzięki Web OS
 • częstotliwość odświeżania ekranu 120 Hz
 • 4 złącza HDMI i 3 złącza USB
 • łączność WIFI, Bluetooth, DLNA
 • możliwość nagrywania na USB
 • tunery: DVB-T i DVB-T2, DVB-S i DVB-S2 oraz DVB-C
 • wyświetlanie HDR (HDR10, HLG)

W tym modelu zwracają uwagę przede wszystkim technologie wyświetlania obrazu AMD FreeSync oraz ThinQ AI. Bardzo popularne dziś wygładzanie ruchu, które polega min. na dodawaniu brakujących klatek bądź uzupełnianiu obrazu w LG pracują wyśmienicie. Nawet oglądając produkcje stworzone w niższej jakości będziemy mieli niesamowite wrażenia. Głośniki o mocy 40W nie są tak mocne, jak w Philipsie, jednak zapewniają naprawdę niezły dźwięk.

HDR w tym modelu oceniam bardzo wysoko. Nie ustępuje droższemu konkurentowi i zapewnia pełną gamę naturalnych kolorów. Widziałem ten model na żywo – podczas oglądania programu typu demo byłem pod ogromnym wrażeniem. Oczywiście dema tworzone są właśnie po to, by zachwycić – ale przecież nie byłoby to możliwe na słabym telewizorze!

Wspomniana już technologia AMD FreeSync wraz z G-SYNC oraz optymalizacją gamingową tworzą z LG świetny telewizor do gier. Sprawdzi się zarówno po podłączeniu do komputera, jak i konsoli. Jeśli zdecydujemy się na to pierwsze pamiętajmy, że do grania w rozdzielczości 4K potrzeba będzie naprawdę wydajna karta graficzna!

Z zakupem tego urządzenia wiąże się dość istotne ryzyko. Otóż system Web OS jest na bieżąco aktualizowany. Jednak zdarza się, że w wybranych modelach producent zawiesza jego wsparcie po kilku latach od wprowadzenia na rynek. Może to skutkować niemożnością skorzystania z niektórych aplikacji, ponieważ nie będą one już wspierały naszego TV. Wiązać się to będzie koniecznością dokupienia osobnego urządzenia, na przykład MI Stick. Jak je podłączyć i skonfigurować dowiesz się z tego wpisu. Jednak z pozytywów systemu Web OS należy wskazać, że jest intuicyjny, szybki i pozwala na dostosowanie ekranu domowego indywidualnie. Dzięki temu nasz odpowiednik pulpitu komputera będzie ustawiony pod nasze potrzeby. Aplikacje działają szybko i bez zacięć.

Spotkałem się z kilkoma opiniami mówiącymi, że wygląd obudowy i cienka ramka sprawiają, że LG sprawdza się nawet jako gustowne uzupełnienie stylu pomieszczenia, gdy nie jest używany. Jak już wiemy – jest to dość istotna cecha, a ten 55 calowy TV spełnia ją min. dzięki swojej smukłości.

SONY XR55A80JAEP 55″ OLED 4K 100Hz Android TV

SONY XR55A80JAEP 55" OLEDKosztujący 6799 zł produkt SONY to prawdziwy mistrz technologii 4K. Dlaczego?

Zacznijmy od jego najważniejszych cech:

 • ekran 55 cali UHD (4K) o rozdzielczości 3840×2160 pikseli
 • procesor Cognitive Processor XR
 • sterowanie głosem
 • głośniki 40W w systemie 2.2
 • Smart TV dzięki Androidowi
 • częstotliwość odświeżania ekranu 100 Hz
 • 4 złącza HDMI i 3 złącza USB
 • łączność WIFI, Bluetooth, DLNA
 • możliwość nagrywania na USB
 • tunery: DVB-T i DVB-T2, DVB-S i DVB-S2 oraz DVB-C
 • wyświetlanie HDR (HLG)

Ten TV OLED potrafi wyświetlić każdy film w technologii 4K. Jak to możliwe? Dzieje się tak dzięki interpolacji autorstwa SONY. Szybki procesor analizuje dostarczone źródło i wzbogaca je tak, by stworzyć wrażenie, iż zostało stworzone w bardzo wysokiej rozdzielczości. Jednak nie robi tego w sposób przypadkowy. Korzysta z funkcji 4K X-Reality PRO wraz z bazą danych 4K – zatem jest wyposażony w przygotowane dane, dzięki którym „wie” co robić, by zadowolić wymagających widzów. Doskonale poradzi sobie choćby z ulepszeniem obrazu FullHD, czyli w rozdzielczości 1920×1080.

Niewątpliwie ustępuje przedstawionym wcześniej konkurentom pod względem prędkości odświeżania obrazu. Jednak z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że różnica między 100 a 120 Hz dla większości widzów jest praktycznie niezauważalna. W dodatku ten TV SONY posiada X-Motion Clarity – funkcję, która praktycznie zrównuje jego możliwości z odbiornikami 120 Hz.

android tv oled 55 cali

Większość użytkowników tej marki podkreśla wyjątkowość wyświetlania kolorów. Także i w tym wypadku jest świetnie. Warto zaznaczyć, że ten model łączy dobór wyświetlanych barw z ich podświetleniem, używając schematów TRULUMINOS. Według producenta jest to najlepszy sposób do osiągnięcia pełnego realizmu obrazu.

Głośniki zapewniają dobry dźwięk o wystarczającej mocy. Nie ustępują zatem konkurentom, choć w wypadku tego TV i jego możliwości chętnie posłuchałbym dźwięku mocniejszego o 10 do 20W. Posiada on bowiem S-Force Front Surround – sposób na dźwięk płynący prosto z matrycy dzięki wibrującemu siłownikowi ukrytemu tuż pod jej powierzchnią. Ciekawostką jest Voice Zoom, czyli podbijanie głośności głosu. Kto choć raz oglądał polski film wie, jak bardzo może to być przydatne do podziwiania talentu polskich dźwiękowców ?

Smart TV oparty na Androidzie działa podobnie, jak u konkurencji. Ciekawym dodatkiem jest jednak dodatkowe wsparcie dla aplikacji Netflixa. Powoduje ono kalibrację urządzenia do odtwarzania strumieniowego tak, by uniknąć jakichkolwiek zniekształceń czy zakłóceń i skorzystać ze wszystkich udogodnień serwisu.

Ten SONY posiada także Apple AirPlay, czyli doskonale współpracuje z iPhone. Jak połączyć swojego iPhone z TV wyposażonym w te funkcję dowiesz się z jednego z moich poprzednich wpisów. Oczywiście współpracuje także z Androidem w smartfonie dzięki technologii Chromecast.

PANASONIC TX-55JZ2000E 55″ OLED 4K

SONY XR55A80JAEP 55″Na koniec coś nieco droższego, bo kosztującego 9399 zł.

Co otrzymamy za tę cenę?

 • ekran 55 cali UHD (4K) o rozdzielczości 3840×2160 pikseli
 • procesor czterordzeniowy
 • głośniki 125W w systemie 2.3.2.1
 • Smart TV My Homescreen
 • częstotliwość odświeżania ekranu 120 Hz
 • 4 złącza HDMI i 3 złącza USB
 • łączność WIFI, Bluetooth, DLNA
 • możliwość nagrywania na USB
 • tunery: DVB-T i DVB-T2, DVB-S2 oraz DVB-C
 • wyświetlanie HDR (Dolby Vision, HDR10, HLG)

Tak, ten TV posiada bardzo mocne nagłośnienie. 125W daje wspaniały dźwięk. Telewizor tworzy dźwięk przestrzenny w autorskim systemie 360 stopni sprawiając, że widz czuje się tak, jakby znajdował się w centrum akcji. To zdecydowany lider w zakresie emisji dźwięku, choć idzie za tym wysoka cena urządzenia.

Ciekawym rozwiązaniem jest Smart TV w wersji My Homescreen. Do tej pory nie spotkałem się ze zgłoszeniami problemów z aktualizacją systemu czy aplikacji na nim pracujących. Wygląda na to, że Panasonic dba o swoich klientów na długo po wprowadzeniu nowego modelu na rynek.

Model ten szczególnie powinien zainteresować fanów filmów akcji oraz gier wideo skoncentrowanych na dynamice. Procesor graficzny tego TV radzi sobie wyśmienicie i dostosowuje sposoby wyświetlania do treści. Zastosowano także technologię VRR, czyli zmiany częstotliwości odświeżania. Fani gier wyścigowych docenią możliwości Panasonica.

Moja uwagę zwrócił automatyczny korektor jasności. Jest to bardzo przydane szczególnie w dni, kiedy pogoda jest zmienna, a chcemy nieprzerwanie śledzić losy bohaterów ulubionych seriali. Telewizor przyciemni także delikatnie i z wyczuciem obraz o zmierzchu, przez co oszczędzi zmęczenia naszym oczom.

Który telewizor OLED 55 cali wybrać?

który TV 55 cali jest najlepszy?Gdybym miał wskazać zwycięzcę – wybrałbym Philipsa. Podoba mi się jego uniwersalność, Smart TV Android, dobry obraz i solidne głośniki. Fanów płynności wyświetlanego obrazu najbardziej zachwyci LG. Jeśli lubisz oglądać starsze produkcje w jakości 4K – pewnie wybierzesz SONY. A gracze uwielbiający wspaniały, mocny dźwięk przestrzenny spojrzą przychylnie na Panasonica. Ja stawiam na wielozadaniowość, ale może Ty masz bardziej sprecyzowane preferencje? ?

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telewizja
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *