Uszkodzona karta sim: jakie są objawy i jak ją naprawić?

Urządzenia elektroniczne oraz ich komponenty mogą z czasem doznać awarii. Chodzi oczywiście też o kartę SIM, która nadal jest wykorzystywana w większości telefonów. Co prawda dostępna w wielu sieciach jest usługa eSIM, jednak to nadal rzadko stosowane rozwiązanie.  Przekonaj się co może być przyczyną awarii karty SIM i co najważniejsze, jak można ją naprawić 😉 

Jak dokładnie działa karta SIM?

Co to karta SIM

Z początku warto wyjaśnić czym dokładnie jest ta karta. Wiele osób z niej korzysta, ale mało kto wie, jak ona działa. SIM (Subscriber Identity Module) to plastikowa karta, która pozwala na identyfikację abonenta w sieci komórkowej. Wśród jej cech charakterystycznych można wyróżnić:

  • Identyfikacja abonenta – karta posiada unikalny numer identyfikacyjny IMSI (International Mobile Subscriber Identity), a także numer telefonu. Co ciekawe, posiada również dane potrzebne do szyfrowania połączeń w sieci.
  • Przenośność – pozwala na łatwe przenoszenie danych między telefonami, wystarczy tylko przełożyć kartę do nowego urządzenia.
  • Pamięć – SIM umożliwia również zapis kontaktów oraz wiadomości SMS. Warto zauważyć, że mogą być one też umieszczone w pamięci telefonu, dlatego przy przekładaniu karty, należy importować wszystkie potrzebne dane.
  • Typ – chodzi przede wszystkim o wielkość karty, a także jej rodzaj (eSIM lub standardowa karta). W przypadku rozmiaru wyróżnia się  standardowe, mini, mikro oraz nano.  Jednak sam układ znajdujący się na karcie jest w każdym przypadku tej samej wielkości.
Obecnie coraz częściej telefony obsługują standard eSIM, który wymaga jedynie podania odpowiednich kodów, bez konieczności wkładania plastikowej karty do urządzenia. Pod pewnymi względami jest to wygodna opcja, skoro oszczędza się fizyczne miejsce w telefonie, a przy tym zapobiega się możliwości awarii karty SIM.

Przyczyny awarii karty SIM

Podobnie jak w przypadku wszelkiego rodzaju uszkodzeń, także i w przypadku tej karty można spotkać się z różnymi przyczynami awarii. Przede wszystkim chodzi o:

  • Fizyczne uszkodzenia – karta SIM (a dokładniej układ znajdujący się na niej) może zostać uszkodzony, szczególnie przy przenoszeniu karty z jednego urządzenia do drugiego. Dlatego też należy uważać przy tego typu czynnościach.
  • Wilgoć – oczywiście w przypadku kontaktu metalowych układów na karcie SIM z wodą, mogą one zostać zniszczone (skorodowane).
  • Wysoka temperatura – w momencie gdy karta SIM jest narażona na duże ciepło (przykładowo pozostawienie telefonu na słońcu), może doprowadzić to do jej awarii.
  • Uszkodzenia wejścia – należy przy tym też zaznaczyć, że gniazdo do którego wkłada się kartę SIM może ulec zniszczeniu. Dlatego też nie należy nigdy na siłę wkladać jej do telefonu.
Najczęściej problemem okazuje się zużycie karty SIM. W momencie gdy korzystasz z niej rok lub więcej, mogą pojawić się pewne problemy, co zalicza się do fizycznych uszkodzeń. Jednocześnie im częściej jest wyjmowana, tym większa szansa na jej awarię. Warto zauważyć, że po kilku latach, karta SIM może dosłownie rozpaść się w dłoniach, ze względu na zużycie plastiku.

Jakie są objawy uszkodzonej karty SIM?

Istnieje kilka zróżnicowanych przejawów awarii karty SIM  na które możesz natrafić. Podobne problemy mogą pojawić się przy uszkodzeniu smartfona, także należy dokładnie sprawdzić, co jest przyczyną. Uszkodzona karta SIM może spowodować:

  • Brak lub słaby sygnał – będąc w miejscu gdzie jest brak zasięgu, mimo wcześniejszego prawidłowego działania, może to oznaczać uszkodzenie karty SIM.
  • Błędy przy wczytywaniu karty SIM – telefon przedstawia komunikaty o problemach z kartą SIM lub co chwilę na nowo pojawia się informacja o połączeniu z nią.
  • Brak możliwości odbierania połączeń i wiadomości SMS – nie możesz dzwonić lub odbierać połączeń, podobnie  gdy ktoś dzwoni do Ciebie nie jest w stanie się dodzwonić.  Po pewnym czasie może przyjść SMS z informacją, że dana osoba próbowała się z Tobą połączyć. Podobnie może to działać z wiadomościami SMS.
  • Brak dostępu do internetu – jak sama nazwa wskazuje, nie możesz łączyć się prawidłowo z siecią lub co chwilę połączenie jest zrywane. Brak internetu może oznaczać uszkodzoną kartę SIM, jednak sprawdź też, czy nie skończył Ci się aktualny pakiet.

Jak naprawić uszkodzoną kartę SIM?

Skorzystaj z poniższych instrukcji (w podanej kolejności), żeby zorientować się co jest przyczyną problemu, a także żeby naprawić awarię. W przypadku poważniejszych kłopotów konieczne jest skorzystanie z usług profesjonalnych serwisantów.

  1. Wyjmij i włóż kartę SIM – to jedna z najczęściej stosowanych, a przy tym skutecznych metod. Jeśli problemem jest zły odczyt danych lub nieprawidłowe włożenie karty (złą stroną), to taka operacja, pozwala na pozbycie się problemu.
  2. Sprawdź ustawienia – zorientuj się, czy w opcjach Twojego telefonu w zakładce “karty SIM” (lub podobnej), Twoja karta nie została wyłączona. Należy wtedy tylko kliknąć na przycisk.
  3. Tryb samolotowy – wystarczy zaledwie na chwilę uruchomić tryb samolotowy. Połączenie z siecią GSM zostanie wtedy zresetowane.
  4. Roaming krajowy – w ustawieniach telefonu znajdziesz automatyczny wybór sieci, który warto uruchomić. Jeśli już jest włączony, to zmień tę opcję na inną tylko na chwilę, a następnie wróć do pierwotnej. Problemem może okazać się nieprawidłowe połączenie z anteną innej sieci niż Twoja.
  5. Wypróbuj inną kartę – chodzi oczywiście o chwilową zamianę kart. Wystarczy pożyczyć SIM od kogoś znajomego, żeby zorientować się czy problem tkwi w uszkodzonej karcie, czy też telefon nieprawidłowo ją odczytuje. W tym drugim przypadku należy  wyczyścić wejście na kartę (sprężonym powietrzem),  a jeśli to nie pomoże, to oddać smartfon do serwisu. Uszkodzony slot karty SIM wymaga działania fachowca, który wymieni odpowiednie części.
  6. Wyczyść kartę SIM – wystarczy przetrzeć jej wewnętrzną stronę (tam gdzie znajdują się styki) za pomocą ścierki antystatycznej lub z mikrofibry z dodatkiem odrobiny alkoholu (40%). Pomoże to pozbyć się zabrudzeń, tłuszczu oraz wilgoci, które mogą przeszkadzać w odczytywaniu danych.
  7. Wymień kartę SIM – jeśli jednak nic nie jest w stanie pomóc, a problemem jest ewidentnie karta SIM, możesz ją wymienić, z zachowaniem swojego numeru telefonu. U większości operatorów dostępna jest jedna darmowa wymiana. Wystarczy udać się do salonu, z zepsutą kartą, dowodem tożsamości (wymiany może dokonać jedynie właściciel) i swoim smartfonem. Czas wymiany karty SIM to zaledwie kilka minut.
Wystarczy tylko 5 minut, żeby wykonać pierwsze trzy instrukcje. Z ich pomocą sprawdzisz czy karta SIM nie jest uszkodzona, a także czy konieczna jest jej wymiana.

Podsumowanie

W przypadku problemów z SIM, zawsze staram się zorientować, co jest problemem. Czy chodzi o kartę, czy też o telefon. Wykonanie powyższych instrukcji zdoła Ci z tym pomóc. Przy drobnych problemach zazwyczaj można sobie samodzielnie poradzić, ale zawsze wtedy staram się eksportować wszelkie dane z karty SIM jako kopię zapasową. Mimo wszystko, jeśli pojawiają się kłopoty z jej działaniem, to często znaczy, że jest już eksploatowana zbyt długo, a więc się zużywa. Po jakimś czasie mogą więc pojawić się poważniejsze kłopoty.

Rozsądnym rozwiązaniem przy pierwszych problemach z kartą SIM (szczególnie jeśli używa się jej już rok lub dwa), jest  wymiana jej na nową (z zachowaniem tego samego numeru).  Zapobiegnie to stratom jakichkolwiek danych, a przy tym ma się pewność, że zasięg będzie zawsze dopisywał.

Najczęściej zadawane pytania o uszkodzoną kartę SIM

Najczęściej zadawane pytania o uszkodzoną kartę SIM

Czy mogę odzyskać numery z uszkodzonej karty SIM?

Jeśli telefon nadal odczytuje kartę SIM, możesz eksportować wszystkie kontakty oraz wiadomości SMS z niej i zapisać je na telefonie. Po wymianie karty SIM, wystarczy te wszystkie dane importować, co pozwoli na dalsze korzystanie z nich. Jeśli jednak smartfon nie jest w stanie odczytać karty SIM, pomóc może jedynie serwis lub profesjonalna firma do odzyskiwania danych, której usługi kosztują w tym przypadku około 150 złotych.

Co to jest PIN karty SIM i co zrobić, jeśli go zapomnę?

PIN (Personal Identification Number) to czterocyfrowy kod, który uniemożliwia osobom niepowołanym dostęp do karty SIM. Oczywiście można to hasło wyłączyć, zależnie od własnych upodobań. Zazwyczaj dostępne są 3 próby wprowadzenia kodu, a jeśli się nie powiodą, należy wpisać  kod PUK (Personal Unblocking Key).  Obydwa kody są dostarczane razem z kartą SIM (są zapisane na starterze). Jeśli nie pamiętasz żadnego z dwóch kodów, należy skontaktować się z operatorem, który jest w stanie pomóc (należy być zarejestrowanym właścicielem karty).

Czy mogę samodzielnie naprawić fizyczne uszkodzenia karty SIM?

Tak naprawdę, można jedynie postarać się o wyczyszczenie karty SIM, co pomaga przy zabrudzeniach, zarysowaniach oraz podobnych problemach. W przypadku większych uszkodzeń najlepiej jest udać się do serwisu lub firmy odzyskującej dane, bo samodzielna naprawa może bardziej uszkodzić kartę SIM.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telefony i operatorzy
Damian Daź Opublikowane przez:

Inżynier z kierunku informatyka, wielbiciel wszelkiego rodzaju książek, fan domowej kalisteniki oraz hodowli drzewek owocowych. Wiele lat doświadczenia związanego z komputerami, programowaniem czy technologiami internetowymi zaprocentowało świetnym rozeznaniem tych tematów. Chętnie podejmuje nowe wyzwania związane ze sprzętem elektronicznym, czy testowaniem rozmaitych nowinek, które zyskują popularność. Wykształcenie specjalistyczne związane z zabezpieczeniami komputerów oraz urządzeń IoT przydaje się podczas identyfikowania słabych stron konkretnych sprzętów. Stawia na jasne i praktyczne rozwiązania problemów, które rozpracowuje w swoich treściach.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *