Uszkodzony konwerter satelitarny: jak sprawdzić i po czym poznać, że jest zepsuty?

Konwerter satelitarny, czyli niewielkie urządzenie umieszczone na wysięgniku przy talerzu satelitarnym, to po samej antenie najważniejsze z urządzeń zestawu. Od jego prawidłowego działania zależy tak naprawdę to, jakiej jakości będzie sygnał, który dociera do dekodera, a potem do telewizora. Nawet najlepszy talerz, dekoder i telewizor, oraz świetnej jakości okablowanie nie pomoże, jeśli został uszkodzony konwerter satelitarny.

Jak sprawdzić jego stan i po czym poznać, że jest zepsuty? Tego dowiesz się z mojego dzisiejszego wpisu. Postaram się jak najlepiej przygotować Cię do analizy sytuacji, ewentualnej samodzielnej naprawy lub wezwania pomocy technicznej. Pomogę Ci sprawdzić poszczególne elementy Twojej instalacji satelitarnej. Zapraszam do lektury.

W każdym wypadku, w którym nie czujesz się pewnie w sprawach technicznych, warto skorzystać z porady specjalisty. Także zaawansowane czynności naprawcze i instalacyjne lepiej powierzyć fachowcowi. Jednak dzięki mojemu poradnikowi możesz ograniczyć konieczność skorzystania z usług zewnętrznych do minimum.

kiedy konwerter jest zepsuty

Objawy uszkodzonego konwertera satelitarnego

Objawy awarii czy uszkodzenia trwałego konwertera mogą pojawić się na różne sposoby. Można wtedy zauważyć:

  • Trzaski w głośnikach, często bardzo krótkie i głośne. Jeśli TV jest wyposażony w redukcję głośności przy zakłóceniach, to czasowo będzie obniżony poziom głośności po każdym zakłóceniu
  • Zakłócenia obrazu widoczne jako duże, prostokątne plamy, tzw. pikselowanie części lub całości obrazu
  • Zaniki sygnału na ułamek sekundy, a nawet dłuższe okresy
  • Całkowity zanik sygnału

Zwróć uwagę, czy objawy te występują przy gorszej pogodzie – silnych opadach deszczu i większym wietrze. W pierwszym wypadku jest to wskazówka uszkodzenia konwertera. W drugim może sugerować konieczność lepszego, mocniejszego zainstalowania anteny. O tym jak to zrobić bezpiecznie i skutecznie przeczytasz w tym moim wpisie.

W przypadku sygnału cyfrowego, jaki jest odbierany przez antenę satelitarną, nie zauważysz charakterystycznego dla telewizji analogowej śnieżenia czy szumów. Zakłócenia nie objawiają się w ten sposób, są na ogół dużo wyraźniejsze i najczęściej uniemożliwiają komfortowe oglądanie telewizji.

Jak sprawdzić konwerter satelitarny – co się mogło stać?

Uszkodzenia konwertera satelitarnego mogą mieć różne przyczyny i charakterystykę. Oto najbardziej prawdopodobne rodzaje awarii:

  • Uszkodzenie mechaniczne, w większości przypadków obudowy. Prowadzi to do dostania się wilgoci lub kropli wody do środka. Konwerter to urządzenie pracujące pod napięciem i wilgoć w jego podzespołach może skutkować awarią działania. W wielu przypadkach nie da się już naprawić sprzętu, gdy ważne obwody zostaną przepalone
  • Uszkodzenie elektroniczne, wynikające ze złego wykonania płytki elektronicznej konwertera lub któregoś z podzespołów. Rzadko wynika z przepięć prądu, a raczej z błędów konstrukcyjnych
  • Spalenie podzespołów konwertera, najczęściej zupełnie nieodwracalne. Może wynikać z dużego skoku napięcia zasilania lub uderzenia pioruna
Uderzenie pioruna nie musi być bezpośrednie (w antenę). Wystarczy, że piorun trafi gdzieś w okolicy, a skok napięcia może poważnie uszkodzić instalację elektryczną i elektroniczną.

Jak sprawdzić czy konwerter jest uszkodzony?

Możesz zacząć od samodzielnej diagnozy, którą przeprowadzisz wstępnie z poziomu swojego dekodera. Najpierw sprawdźmy:

  • Wyświetlanie obrazu i nadawanie dźwięku – czy przerwy są od czasu do czasu, czy może sygnał zniknął zupełnie
  • Komunikaty na ekranie: jest możliwe, że otrzymasz w nich informację o uszkodzeniu LNB, czyli konwertera
  • Informacje o sile i jakości sygnału: w większości przypadków znajdziesz je w menu dekodera

Jeśli brak jest obrazu i nie ma żadnego komunikatu na ekranie, to przejdź do ustawień dekodera i sprawdź siłę sygnału. Jak to zrobić? Oto instrukcja krok po kroku:

  • Wejdź w Menu dekodera naciskając przycisk na pilocie dołączonym do urządzenia
  • Odnajdź Ustawienia
  • Przejdź do opcji Instalacja
  • Wskaż i wybierz funkcję Siła sygnału bądź taką o podobnej nazwie
Jeśli korzystasz z dekodera w swoim telewizorze, to informacje te znajdziesz korzystając z analogicznej ścieżki dla TV.

Zobaczysz dwa wskazania: siła sygnału oraz jakość sygnału. Jeśli są wyrażone graficznie, jako paski (na ogół poziome), to zwróć uwagę czy pokrywają większość zakresu i są koloru zielonego. Jeśli liczbowo – oczekuj w obu przypadkach liczb na poziomie 75% lub wyższych. Jeśli są niższe – sygnał jest za słaby.

jak sprawdzić konwerter satelitarny

Antena satelitarna i słaba jakość sygnału – jak sobie z tym poradzić?

Możesz teraz wykonać kilka kroków, które przybliżą Cię do samodzielnego usunięcia usterki. Oto co należy zrobić:

  • Sprawdź połączenie kablowe telewizora, dekodera i konwertera. Rozpocznij od połączenia TV i dekodera. Sprawdź, czy wtyczki HDMI lub Euro są prawidłowo wpięte. To najprawdopodobniej nie jest przyczyną, ale warto się przyjrzeć i zacząć od tego
  • Sprawdź, czy wtyczka od anteny (konwertera) do dekodera jest prawidłowo zamontowana. Nie zaszkodzi odłączyć ją i podłączyć na nowo. Na ogół przyda się do tego trochę siły lub niewielki klucz płaski – jeśli wtyczka była prawidłowo wkręcona
  • Przy okazji wypięcia wtyczki do dekodera sprawdź, czy środek przewodu (cienki drut) jest prosty i ma długość około 1-2 cm. Dodatkowo sprawdź, czy metalowy, okrągły wtyk, czyli zewnętrzna część złączki dotyka zewnętrznej części przewodu. Jest to niezwykle istotne ekranowanie kabla. Może być do tego konieczne zdjęcie końcówki i jej ponowne założenie. Wykonasz to odkręcając ją z kabla – tak, jak odkręca się zakrętkę butelki. Założysz ponownie w ten sam sposób
  • Jeśli masz dostęp do anteny i konwertera – w analogiczny sposób sprawdź mocowanie przewodu sygnałowego do wyjścia konwertera
Pamiętaj, to niezwykle ważne – jeśli instalacja antenowa znajduje się w trudno dostępnym miejscu, np. na dachu lub na maszcie, albo na zewnętrznej części barierki balkonu – wezwij na pomoc fachowców. Samodzielna inspekcja może być bardzo niebezpieczna i skończyć się upadkiem z wysokości!

Kiedy konwerter jest zepsuty – a może to dekoder?

Jeśli masz taką możliwość, to wypróbuj proszę inny dekoder. Możesz go pożyczyć od znajomych czy sąsiadów. Jeśli jest to dekoder satelitarny, to praktycznie każdy zastępczy wskaże siłę i jakość sygnału. Może być tak, że nie jest dostosowany do odbioru Twoich kanałów – nie szkodzi. Jeśli ich nie zdekoduje i nie wyświetli na TV, to i tak będzie w stanie określić, czy dociera do niego odpowiednio silny sygnał dobrej jakości.

Możesz też pominąć dekoder i jeśli Twój TV ma wbudowany tuner DVB-S – podłączyć antenę (konwerter) bezpośrednio. Sprawdzisz na telewizorze, czy wszystko działa. Jeśli nie, to należy skłonić się ku naprawie lub wymianie konwertera.

Zwarcie LNB i brak sygnału – naprawić czy wymienić?

uszkodzony konwerter satelitarny objawy

Nowy konwerter kosztuje od kilkudziesięciu do około 150 złotych. Nie jest to więc kwota niewielka, ale na pewno też nie ogromna. Dlatego zdarza się, że producenci niektórych z nich nie przewidują możliwości naprawy urządzenia. Jeśli Twój konwerter zostanie zdemontowany i oddany do naprawy w serwisie elektroniki – może nie być do niego dostępnych części na wymianę. Dlatego w takim wypadku, po właściwej identyfikacji problemu najszybciej będzie zaopatrzyć się w nowe urządzenie.

Jeśli zdecydujesz się na zamówienie wizyty fachowca, która może kosztować od 150 do 300 złotych, to najprawdopodobniej będzie on przygotowany na wymianę konwertera od ręki. Są to bowiem urządzenia podatne na uszkodzenia i technicy mają na ogół ze sobą zamienniki pasujące do Twojej instalacji. Możesz też oczekiwać, że koszt nowego konwertera będzie zawarty w cenie usługi.

Zdecydowanie polecam ustalenie kosztów wymiany konwertera (wraz ze sprzętem) przed konkretnym umówieniem wizyty. Wtedy nie zaskoczą Cię i wrócisz do domowej rozrywki telewizyjnej bez poczucia wydania zbyt dużej kwoty na naprawę.

Oczywiście specjalista od TV satelitarnej może też zdiagnozować usterkę, która nie będzie wymagała wymiany czy naprawy konwertera. Być może okaże się, że zaawansowane urządzenia pomiarowe wskażą mniej oczywista przyczynę problemów i koszt wizyty będzie niższy.

Co ile wymieniać konwerter?

To pytanie może wydawać się z początku bezpodstawne – przecież prawidłowo używany sprzęt elektroniczny nie podlega zużyciu mechanicznemu. Faktem jest jednak, że to precyzyjne urządzenie narażone jest na działanie czynników atmosferycznych. Wpływa na nie temperatura i wilgoć. Znajduje się cały czas na zewnątrz. Dlatego też po pewnym czasie traci właściwości – delikatne podzespoły metalowe rdzewieją, niszczą się połączenia i podzespoły elektroniczne.

W praktyce konwerter będzie wymagał więc wymiany co kilka lat. Najlepszej klasy konwertery wytrzymają jednak dekadę albo dłużej – jeśli wszystkie połączenia będą prawidłowo wykonane, a urządzenie szczelnie obudowane.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telewizja
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *