Dlaczego zniknęły programy w telewizorze? To pytanie możesz zadać sobie zawsze, gdy liczba stacji się zmniejszyła, albo całkowicie utracisz możliwość oglądania telewizji. Czasem frustrację może także powodować zmiana kolejności kanałów, przy której trudno odnaleźć te ulubione. W związku z tym, że takie sytuacje zdarzają się dość często, szczególnie ostatnio, postanowiłem przygotować ten poradnik. Dowiesz się z niego o przyczynach, a także o tym, jak poradzić sobie ze znikającymi kanałami telewizji naziemnej.
Poprowadzę Cię krok po kroku przez odpowiednie ustawienia telewizora. Doradzę też, jeśli zdiagnozujemy razem, czy potrzebny będzie zakup dekodera, który poradzi sobie z nieobsługiwanym przez Twój TV standardem nadawania. Wiem, że może to wydawać się trudne, szczególnie, jeśli sytuacja się powtarza. Jednak współpracując, na pewno znajdziemy przyczynę i ją wyeliminujemy!
Brak programów telewizji naziemnej
Zaczniemy dziś od bardzo częstej sytuacji, która wiąże się ze zbyt słabym sygnałem telewizyjnym, który dociera do Twojego TV. W związku z wymaganiami cyfrowej telewizji naziemnej, musi on być wystarczający, żeby mógł być odtworzony na ekranie Twojego odbiornika. W przypadku zbyt słabego sygnału, praktycznie nie da się nic obejrzeć.
Co należy zrobić, jeśli nagle na ekranie telewizora nie widzisz żadnej audycji, a lista kanałów jest pusta? Oto instrukcja krok po kroku:
- Wyłącz dekoder, odłączając go z prądu. Włącz ponownie po około minucie
- Jeśli to nie pomogło, to sprawdź połączenia przewodowe – kabel między telewizorem a dekoderem, jeśli posiadasz osobny dekoder, a także kable od dekodera do anteny. Jeśli nie masz osobnego urządzenia, to sprawdź połączenia przewodu między TV i anteną
- Upewnij się, że antena w miejscu instalacji jest prawidłowo podłączona i nie została uszkodzona
- Sprawdź, czy włączone jest wzmocnienie sygnału, jeśli antena z takiego korzysta. Być może zostało wyłączone. Korzysta ono z dodatkowego zasilania, do którego jest wtedy podłączona antena
- Jeśli wszystko to nie pomogło, to wejdź w Ustawienia, następnie Instalację. Sprawdź Siłę sygnału oraz Jakość sygnału. Powinny być na poziomie przynajmniej 75%
- Wykonaj instalację kanałów, wybierając pełną instalację, a nie uaktualnienie
Więcej o poprawie sygnału telewizji naziemnej przeczytasz w tym moim wpisie.
Dlaczego telewizor odbiera tylko TVP?
W związku ze zmianami w standardzie nadawania telewizji naziemnej, o których więcej możesz przeczytać w tym moim wpisie, może wystąpić sytuacja braku kanałów prócz tych od TVP. Dlaczego tak się stało? Oto przyczyny:
- W 2022 roku zmieniony został standard nadawania telewizji cyfrowej w formie naziemnej z DVB-T na DVB-T2
- Większość stacji może nadawać już tylko i wyłącznie w standardzie DVB-T2
- Kanały telewizji publicznej otrzymały zgodę na nadawanie w standardzie DVB-T w roku 2023
Co należy zrobić, żeby odbierać wszystkie kanały, a nie tylko TVP? Są dwie możliwości:
- Ponowna instalacja kanałów DVB-T i DVB-T2, jeśli sprzęt pozwala na taki odbiór
- Wyposażenie się w dekoder lub TV z DVB-T2, jeśli Twój obecny nie odbiera w tej technologii
Po zmianie sposobu nadawania, w zależności od tego jaki sprzęt posiadasz, konieczna może być ponowna instalacja kanałów. Przeprowadzisz ją w bardzo prosty sposób:
- Wejdź w Ustawienia telewizora lub dekodera
- Odnajdź opcję Instalacji kanałów
- Wybierz rodzaj telewizji: naziemną TV cyfrową, jeśli masz możliwość wyboru
- Przeprowadź Pełna instalację, pomijając możliwość aktualizacji listy programów
Więcej o programowaniu kanałów DVB-T2 przeczytasz w tym moim wpisie. Znajdziesz tam więcej szczegółów oraz ciekawostki i niuanse związane z tym zagadnieniem.
Dlaczego nie odbierają wszystkie kanały telewizji naziemnej?
Jeśli nie jest możliwe ustawienie brakujących kanałów TV, to najprawdopodobniej Twój telewizor lub dekoder po prostu nie obsługują tej technologii. W tym wypadku konieczna będzie inwestycja w nowy sprzęt, jednak nie będzie ona zbyt duża. Jeśli planujesz zakup nowego TV, to jest praktycznie pewne, że będzie miał on wsparcie DVB-T2. Jeśli jednak nie masz tego w planach, to wydatek nie będzie zbyt duży.
Nowy dekoder naziemnej telewizji cyfrowej wiąże się dziś z wydatkiem niecałych 100 zł. Za tę kwotę otrzymasz bardzo dobre i funkcjonalne urządzenie, które podłączysz do praktycznie każdego telewizora. Zapewni Ci to obsługę TV na wiele lat, gdyż obecnie nie jest planowana kolejna zmiana standardu telewizyjnego.
Telewizor gubi kanały telewizji naziemnej – co zrobić?
Jeśli spotkasz się z sytuacją, w której czasami odbierasz wszystkie programy, a w innym momencie części z nich brakuje, po czym znów wracają, to może to być związane z zakłóceniami. Stacje nadawane są na różnych częstotliwościach, przez co jedne z nich są bardziej, a inne mniej narażone na zakłócenia. Co może być przyczyną tych problemów?
Jeśli Twoja antena zamocowana jest zbyt słabo, to przy porywach wiatru porusza się. W takim wypadku stacje, które są nadawane na bardziej podatnych częstotliwościach mogą znikać. Nadal są na liście kanałów, jednak nie odbierają. Upewnij się zatem, że antena jest dobrze zamocowana. Możesz też sprawdzić, z której strony jest nadajnik DVB-T2. Posłużysz się do tego celu oficjalnymi mapami, które znajdziesz tutaj. Dzięki nim możesz zdecydować o lepszym wystawieniu swojej anteny na sygnał – przeniesieniu w korzystniejsze miejsce.
Jakie kanały powinny być dostępne w telewizji naziemnej?
W tym moim wpisie zapoznasz się z aktualną listą kanałów, które oferowane są w bezpłatnej TV cyfrowej. Porównaj ją proszę z tym, co masz ustawione w swoim odbiorniku. Możesz dla pewności posłużyć się ponowną instalacją stacji, którą już umiesz wykonać.
Jeśli na liście brakuje którychś stacji, to warto sprawdzić instalację. Jeśli odbiera tylko TVP, to prócz sprawdzenia przewodów i anteny, warto wykonać ponowne programowanie kanałów. Jeśli to nie pomoże, to czas na wymianę dekodera na taki, który obsłuży DVB-T2. Brak programów telewizji naziemnej może być zatem skutkiem przejściowych problemów, niedokładnego połączenia przewodów lub starszego sprzętu. Na szczęście wiesz już jak sobie z tym poradzić!
Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telewizja
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz