HbbTV: jakie kanały obsługuje telewizja hybrydowa? Lista i funkcjonalności

Gdy jakiś czas temu pisałem dla Ciebie artykuł o telewizji HbbTV, to nie była ona jeszcze tak rozpowszechniona jak dziś. Nie przedstawiała tak bogatej oferty, a tylko niewielka liczba stacji pozwalała na skorzystanie z jej funkcjonalności. Teraz wygląda to dużo lepiej, a oferta HbbTV jest stale poszerzana i dostosowana do wielu odbiorców. Jeśli zatem posiadasz TV podłączony do Internetu oraz obsługujący standard HbbTV, to zapraszam Cię do lektury. Dowiesz się jakie kanały obsługuje telewizja hybrydowa. Poznasz ich listę oraz dostępne funkcjonalności. Jestem przekonany, że mój wpis zainteresuje także te osoby, które dopiero planują zakup nowego odbiornika TV.

Lista kanałów HbbTV

Na liście stacji obsługujących HbbTV w pełni znajdują się obecnie:

 • TVP
 • TVN
 • Polsat

Oferta dotyczy także kanałów zależnych od wymienionych. Oznacza to, że HbbTV dostępne jest np. na wszystkich kanałach TVP, kanałach zależnych od TVN czy Polsatu. Okrojoną wersję HbbTV znajdziemy też na takich kanałach, jak Stopklatka, czy Fokus TV. Jednak w przypadku tych ostatnich jest ona właściwie bardziej szczegółowym przewodnikiem po programach i na razie nie została rozbudowana.

Jakie kanały HbbTV są dostępne w Polsce? Poznaj ich możliwości

Zapraszam Cię do zapoznania się ze szczegółowymi możliwościami kanałów obsługujących HbbTV. Niektóre z nich są bardzo rozbudowane, inne oferują tylko podstawowe funkcjonalności, a więc oferta poszczególnych stacji znacznie różni się od siebie.czy hbbtv jest płatne

Platforma HbbTV TVP GO

Telewizja Polska oferuje zdecydowanie najbardziej rozbudowaną platformę HbbTV. Jest ona całkowicie bezpłatna. Udostępniona jest pod nazwą TVP GO. Może to zatem budzić zmieszanie, gdyż jednocześnie TVP udostępniła na Androida oraz iOS aplikację o tej samej nazwie, która daje podobne możliwości. Tu jednak skupimy się na platformie w standardzie HbbTV.

Co ciekawe – TVP nie zdecydowało się na razie na stworzenie i udostępnienie aplikacji TVP GO na telewizory z systemami operacyjnymi Android TV, czy Apple TV. Nie jest ona także dostępna dla systemów TV firm LG, Samsunga czy Panasonica. Możemy zatem skoncentrować się na TVP GO w standardzie HbbTV, dostępnej w cyfrowej telewizji naziemnej.

Jakie są podstawowe funkcjonalności udostępnione przez TVP? Oto one:

 • Przewijanie, zatrzymywanie i oglądanie od początku nadawanych audycji
 • Oglądanie programów nadanych w ciągu ostatniego tygodnia
 • Dostęp do biblioteki VOD
 • Quizy i zgadywanki
 • Kanały wirtualne
VOD to Video On Demand, czyli telewizja na żądanie. Działa podobnie jak platformy streamingowe. Użytkownik może w dowolnym momencie wybrać tytuł dostępny w bibliotece (film, serial) i obejrzeć go od początku lub od wybranego momentu.

Najważniejsze cechy charakterystyczne HbbTV w TVP GO to:

 • Całkowity brak opłat za dowolne korzystanie z serwisu
 • Konieczność posiadania TV lub dekodera obsługującego standard HbbTV
 • Brak konieczności instalowania dodatkowych aplikacji, np. w systemie Smart TV
 • Duże uzupełnienie standardowej oferty telewizyjnej

W tym miejscu chcę przedstawić Ci bardziej szczegółowo funkcje omawianego standardu w wydaniu TVP. Zdecydujesz dzięki temu czy warto zainteresować się HbbTV. Jestem przekonany, że pomogę Ci podjąć decyzję.

Oto one:

 • Obejrzyj od początku – jeśli włączysz TV i Twój ulubiony serial już trwa, to za pomocą jednego przycisku na pilocie możesz włączyć oglądanie od początku
 • 7-dniowa historia – pozwala na przeglądanie pozycji posortowanych według daty emisji. Obejrzysz wybrane programy, filmy czy seriale nawet, jeśli nadane były aż 7 dni wcześniej
 • Program TV – pozwala na zapoznanie się z ofertą programową TVP w przejrzystej i przyjaznej formie. Być może będzie dla Ciebie wygodniejsza od tej, którą zapewnia Twój odbiornik TV
 • Zatrzymywanie i przewijanie nadawanych w danym momencie audycji – dzięki temu nawet konieczna w oglądaniu przerwa (np. wizyta znajomego) nie spowoduje, że przegapisz interesujących Cię treści
 • Wyszukiwarka treści – pozwala na odnalezienie interesujących informacji m.in. w treści opisu audycji
 • RSO – czyli Regionalny System Ostrzegania
 • Prognoza pogody – możesz wybrać dowolne miasto i poznać 48-godzinną lub 10-dniową prognozę pogody

Jakie tytuły dostępne są w HbbTV od TVP? Są wśród nich min. filmy, seriale (zarówno te przeznaczone dla dzieci, jak i dla dorosłych). Obejrzysz także programy informacyjne i publicystyczne oraz rozrywkowe. Znajdziesz też spektakle Teatru Telewizji Polskiej, koncerty czy rekonstrukcje cyfrowe klasycznych audycji.

Na jakich kanałach dostępne jest HbbTV od TVP? Przedstawiam ich listę:

 • TVP1
 • TVP2
 • TVP Info
 • TVP Sport
 • TVP ABC
 • TVP Dokument
 • TVP Kobieta
 • TVP Polonia
 • TVP Historia
 • TVP Rozrywka
 • Belsat TV
 • TVP World

Obejrzysz także jeden z wirtualnych kanałów: TVP Historia 2, TVP Kultura 2, TVP ABC 2 lub UA1.jakie kanały hbbtv są dostępne

HbbTV w ofercie Polsatu

Oferta Polsatu obejmuje bibliotekę filmów i seriali wyprodukowanych przez tę stację. Obejrzysz także bogatą ofertę informacyjną i publicystyczną, w tym program Wydarzenia. Dostępna jest także prognoza pogody. W praktyce oferta Polsatu to kopia tego, co oferowane jest w serwisie Polsat GO. Co zatem tam znajdziemy?

Przede wszystkim:

 • Seriale
 • Filmy
 • Sport
 • Programy informacyjne i publicystyczne
 • Rozrywkę

Bardzo ciekawie wygląda oferta serialowa – tu Polsat udostępnia mnóstwo swoich produkcji, w tym: Świat według Kiepskich, Rolnicy, Samo życie, Fala Zbrodni, Gliniarze czy Trudne sprawy. Znajdziemy także seriale zagraniczne takie, jak: Przeklęta, Paulina, Nie igraj z aniołem.

W ofercie filmowej występują głównie polskie produkcje. Nacisk kładziony jest na te tytuły, przy produkcji których brał udział Polsat – a to niemało pozycji. Dodatkowo obejrzymy także wybrane filmy zagraniczne – np. Wielkie Zimno czy Jeszcze nie koniec.

Wśród sportu na wyróżnienie zasługują między innymi: transmisje z Ligi Mistrzów, kwalifikacji piłkarskich, rozgrywek UEFA, Pucharu Polski czy 1 ligi piłki nożnej. Obejrzymy także siatkówkę, sporty walki, motorowe, tenis, żużel czy golf. Wartą uwagi ciekawostką jest także możliwość włączenia jednego z programów sportowych z obecnością znawców tematu. To choćby Cafe Futbol czy magazyn Fortuna 1 Liga.

Miłośników programów informacyjnych zainteresuje obecność w HbbTV Polsatu Wydarzeń, Interwencji czy Punktu Widzenia. Obejrzysz także programy kulinarne, modowe, muzyczne oraz kabarety. Co ciekawe, dzięki HbbTV Polsatu obejrzymy także kanały Polsat, TV4 oraz Ukraina24.

HbbTV od Polsatu szatą graficzną praktycznie nie różni się od aplikacji Polsat GO. Stacja zdecydowała się na taki krok, by znający apkę mobilną mogli intuicyjnie i bez przeszkód poruszać się po ofercie udostępnionej dzięki nowym możliwościom cyfrowej telewizji naziemnej.

HbbTV od TVN

Usługa HbbTV w TVN została skonfigurowana tak, by włączona na telewizorach Smart uruchamiała aplikację Player. Oczywiście stanie się tak, jeśli została ona wcześniej zainstalowana. Jeśli nie – użytkownikowi zostanie zaproponowana jej instalacja. Jeśli jednak nie posiadasz Smart TV, jednak obsługuje on HbbTV, to masz możliwość skorzystania z niektórych funkcji, jakie oferuje Player.

W HbbTV od TVN dostępny jest przewodnik po programach, który oferuje szczegółowe opisy nadawanych audycji. Wybrane z nich mają także zwiastuny. To jednak w niedalekiej przyszłości może się zmienić. TVN bowiem planuje wdrożenie pełnej oferty Playera poprzez HbbTV. Co wtedy będzie dostępne?

Będą to przede wszystkim:

 • Seriale
 • Filmy
 • Sport
 • Programy informacyjne

Wśród seriali znajdziemy kryminały, obyczajowe, sensacyjne, komediowe, dramaty, thrillery oraz telenowele. Podobny wybór HbbTV od TVN zapewni także dla filmów. Ciekawie wyglądać będzie także oferta informacyjna: obejrzymy Fakty oraz inne programy informacyjne, w tym te oferowane dziś przez TVN24.jak włączyć hbbtv

HbbTV w Stopklatce i innych stacjach

Stopklatka w swoim HbbTV oferuje przewodnik po programach wraz z opisami filmów i seriali. Znajdziemy tam też zdjęcia z wybranych scen. Obejrzymy zwiastuny, by móc zdecydować, czy dany tytuł jest dla nas interesujący. Można zatem powiedzieć, że HbbTV Stopklatki pozwala na lepsze zapoznanie się z ofertą programową tego kanału. Z kolei Fokus TV serwuje nam informacje z kraju i ze świata w formie podobnej do kiedyś bardzo popularnej telegazety.

 Można jednak powiedzieć, że prócz TVP, Polsatu oraz TVN żadna z pozostałych stacji na razie nie zainteresowała się większym wykorzystaniem możliwości, jakie daje HbbTV. 

Czy HbbTV jest płatne?

Usługa cyfrowa HbbTV wykorzystująca dwustronną komunikację internetową jest całkowicie bezpłatna. Została stworzona i udostępniona widzom w celu poszerzenia możliwości odbioru TV, jednak bez ponoszenia przez nich dodatkowych kosztów. Jest to po prostu wygodne unowocześnienie dostępne bez opłat dla wszystkich, którzy posiadają odpowiedni sprzęt.lista kanałów hbbtv dla rodziny

Dekoder i HbbTV

Jeśli Twój telewizor nie obsługuje standardu HbbTV, to bardzo prawdopodobne, że skorzystasz z jego szerokich możliwości posiadając odpowiedni dekoder DVB-T2. Już od kilku lat wszystkie sprzedawane w Polsce urządzenia muszą posiadać możliwość obsługi HbbTV. Dlatego też jeśli posiadasz najwyżej kilkuletni dekoder – skorzystasz dzięki niemu z HbbTV. Użyj do tego dołączonego do dekodera pilota.

Jak włączyć kanały HbbTV?

Pamiętaj, że do włączenia HbbTV będzie konieczne uruchomienie funkcjonalności w ustawieniach telewizora. Domyślnie jest ona na ogół ustawiona jako włączona, jednak może się zdarzyć, że będzie trzeba poszperać trochę w menu TV.

Czy warto korzystać z HbbTV?

Dla stacji TVP czy Polsatu, a także rozpoczynającego poważną przygodę z HbbTV TVN – warto. To bardzo wygodne platformy, które oferują szerokie możliwości naziemnej telewizji cyfrowej w połączeniu z dostępem do Internetu. Na szczególną uwagę zasługują: wygoda korzystania z funkcjonalności serwisu TVP oraz bogactwo oferty programowej Polsatu.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telewizja
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *