Jak przygotować telefon do sprzedaży, wyczyścić dane i odświeżyć wizualnie?

Dzisiejsze smartfony mogą zachowywać część wartości nawet po kilku latach użytkowania. Oczywiście taki, którego ekran został uszkodzony, lub egzemplarz ze spuchniętą baterią będą raczej niewiele warte. Jeśli jednak dbasz o swój gadżet oraz wiesz jak przygotować telefon do sprzedaży, to możesz na nim zarobić całkiem niezłą sumę. Będziesz mieć wtedy większy budżet na nowy. Pieniądze możesz także przeznaczyć na inne wydatki. Prócz odświeżenia wizualnego, ważne jest także wyczyszczenie danych – to zabezpieczy Cię przed udostępnieniem nieznanej osobie Twoich zdjęć czy osobistych notatek i ważnych danych.

Dobre przygotowanie telefonu do sprzedaży może mieć, prócz finansowych, także inne pozytywne skutki. Osoba, która odkupi od Ciebie smartfona będzie zadowolona z zakupu. Otrzyma urządzenie, które prócz ewentualnych śladów normalnego zużycia ma dokładnie takie parametry i ustawienia, jak kiedyś, gdy było nowe. To naprawdę powód do satysfakcji.

jak wyczyścić telefon przed sprzedażą

Jak wyczyścić telefon – co się zużywa?

Które elementy smartfona ulegają zużyciu w trakcie jego użytkowania na co dzień, także w trudnych warunkach? Oto krótkie zestawienie:

 • Obudowa, na której powstają rysy, pęknięcia czy odpryski
 • Ekran – wyświetlacz oraz warstwa dotykowa – choć przy niewielkim zużyciu tylko zewnętrzna warstwa (dotyk) nie będzie jak nowa
 • Przyciski – z czasem ich funkcjonowanie może być gorsze, część z nich może nie działać
 • Akumulator – zużywa się z każdym cyklem ładowania i rozładowania
 • Fizyczne złącza, w tym złącze ładowania oraz wejście na kartę SIM i kartę pamięci

Jeśli ekran został uszkodzony, tj. widzisz na nim pęknięcie lub plamy, to koniecznie przeczytaj moje wpisy na ten temat:

Które elementy nie ulegają zużyciu? Oto one:

 • Podzespoły elektroniczne, w tym procesor, pamięć, moduły sieci bezprzewodowych, pamięć RAM
 • Warstwa wyświetlająca ekranu, jeśli nie została fizycznie uszkodzona. Co prawda piksele ekranu zużywają się delikatnie, jednak w praktyce mogą służyć tak samo dobrze nawet po 10 latach
 • Aparat fotograficzny i matryca aparatu – migawka jest elektroniczna, więc nie zużywa się tak, jak w zwykłym aparacie. Matryca ma określoną liczbę możliwych do wykonania zdjęć, jednak na ogół jest ona dużo większa, niż jest w stanie wykonać przeciętny użytkownik smartfona
Z czasem może wydawać Ci się, że telefon działa wolniej, ponieważ aplikacje otwierają się dłużej, a także zacinają, czy działają wolniej. To jednak wynika na ogół z tego, że nowe wersje aplikacji, po aktualizacjach, mają większe wymagania sprzętowe i starszy smartfon nie radziłby sobie z nimi nawet, gdyby nigdy nie był używany.

Jak usunąć dane z telefonu i dlaczego to ważne?

W swoim smartfonie przechowujesz dużo danych, które można uznać za wrażliwe. Jakiego rodzaju to informacje? Przede wszystkim chodzi o:

 • Zdjęcia i filmy, na których jest Twój (lub innych osób) wizerunek
 • Osobiste notatki z informacjami, które zastrzeżone są tylko dla Ciebie
 • Dane logowania do systemów informatycznych, w tym do banków i instytucji publicznych
Dane wrażliwe to taki rodzaj danych, które użyte przez niepowołaną osobę mogą narazić Cię na nieprzyjemności.

Mogą to być także wszelkie inne informacje, pliki czy dane, które należą tylko do Ciebie. Nie powinny one trafić w niepowołane ręce – szczególnie obcej osoby. Dlatego też przygotowanie smartfona do sprzedaży poprzez usunięcie danych jest naprawdę konieczne i nie można pomijać tego kroku.

Jak usunąć wszystko z telefonu?

W związku z powyższym, chcę rozpocząć część praktyczną mojego poradnika dla Ciebie właśnie od tematu usunięcia zawartości smartfona. Doprowadzeniem go do fizycznie lepszego stanu zajmiemy się później. Zatem do dzieła. Przejdziemy przez to krok po kroku, by dowiedzieć się, jak wyczyścić telefon do zera.

jak usunąć wszystko z telefonu

Karta pamięci

Zacznijmy od tego, czy używasz zewnętrznego nośnika danych. Jeśli tak, to możesz go teraz wykorzystać do przegrania z wewnętrznej pamięci tego, co chcesz zachować. Wykonasz to zadanie na przykład Menedżerem plików, który jest standardową aplikacją każdego smartfona. Po wykonaniu kopii Twoich danych, usuń kartę SD ze swojego urządzenia. Nie musisz przy tym wyłączać go, jednak producenci zalecają takie rozwiązanie.

Jeśli chcesz przenieść dane ze swojego starego telefonu na nowy, to o sposobach na wykonanie tego przeczytasz w tym moim wpisie. Dobrym rozwiązaniem będzie wykorzystanie jednego ze sprawdzonych programów.

Karta SIM

Konieczne jest też wyjęcie karty SIM. Zapewne przeniesiesz ją do innego, nowego urządzenia. Tę czynność też warto wykonać przy wyłączonym smartfonie. SIM i karta SD znajdują się na ogół na jednej tacce, którą wysuniesz za pomocą specjalnej igły od producenta telefonu. Zrobisz to także przy pomocy wyprostowanego spinacza do papieru.

Wyczyszczenie danych – zrobisz to automatycznie

Do usunięcia wszystkich Twoich informacji ze smartfona użyjemy funkcji przywracania telefonu do ustawień fabrycznych. W związku z tym, że na rynku dominują urządzenia z Androidem oraz iOS, to przygotowałem dla Ciebie odpowiednie instrukcje: dla telefonu z systemem Google oraz iPhone’a.

Jeśli korzystasz z Androida, to wykonaj następujące czynności:

 • Otwórz Ustawienia
 • Przejdź do Dodatkowych ustawień
 • Wejdź do opcji Kopia i kasowanie danych
 • Odnajdź pozycję Dane osobiste i wybierz Ustawienia fabryczne
 • Masz teraz do wyboru usunięcie całej zawartości telefonu, lub tylko danych z karty pamięci

W zależności od producenta i zainstalowanej nakładki na system, możesz otrzymać prośbę z systemu:

 • O podanie hasła do urządzenia, jeśli zostało nadane
 • Nawet o kilkukrotne potwierdzenie zlecenia tej operacji

Dzieje się tak dlatego, że czynność ta naprawdę wykasuje telefon do stanu fabrycznego. Nie zostaną tylko usunięte aktualizacje systemu operacyjnego. Sam system będzie jednak przywrócony do ustawień „jak z fabryki”.

Kroki dla różnych producentów będą się nieznacznie różniły od siebie. Dlatego jeśli chcesz przygotować do sprzedaży telefon Samsung czy Huawei, to opcję resetowania znajdziesz w UstawieniaUstawienia zaawansowane. Inne marki opisują tę funkcję w podobny sposób. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z paska wyszukiwania w Ustawieniach, na górze ekranu.

Gdy chcesz przygotować do sprzedaży iPhone’a, to czynności wyglądają następująco:

 • Wejdź w Ustawienia
 • Wybierz Ogólne
 • Dotknij opcji Przenieś zawartość lub wyzeruj
 • Wybierz Wymaż zawartość i ustawienia

Otrzymasz prośbę o podanie kodu telefonu, a także hasła do Apple ID. Jest to dodatkowe zabezpieczenie przed skasowaniem danych, jeśli nie masz pewności co do tej czynności. Pamiętaj, że druga opcja o nazwie Wyzeruj tylko przywraca system i aplikacje do standardowych ustawień. Nie wymaże Twoich danych.

iPhone przy wymazywaniu danych oferuje możliwość zapisu przypadkowych informacji w obszarze pamięci, który był używany do zapisu rzeczy osobistych. W praktyce, dzięki temu nawet dla najlepszego specjalisty nie będzie możliwe odzyskanie Twoich zdjęć, filmów czy plików – zostaną one całkowicie i bezpowrotnie usunięte.

jak przygotować telefon wizualnie do sprzedaży

Czy ustawienia fabryczne usuwają SMS i inne moje dane?

Przywrócenie smartfona do stanu fabrycznego usunie z niego wszystko. Co to znaczy? Skasowane zostaną:

 • Dane o wykonanych połączeniach
 • SMS-y
 • Lista kontaktów
 • Wszystkie komunikatory wraz z ich zawartością
 • Zawartość przeglądarki internetowej oraz wszystkie przeglądarki przez Ciebie zainstalowane
 • Wszystkie pozostałe aplikacje i ich dane
 • Zdjęcia, filmy
 • Pliki osobiste

Pamiętaj, że dotyczy to pamięci wewnętrznej Twojego telefonu. Jeśli sprzedajesz smartfona wraz z kartą pamięci, to wykonaj jej formatowanie z poziomu telefonu. Formatowanie to czynność, która wymazuje zawartość całego nośnika. Opcja ta dostępna jest w UstawieniachKopia i kasowanie danych – tam, gdzie zerujesz pamięć telefonu.

Jak usunąć dane z telefonu bez możliwości ich odzyskania?

Warto pamiętać o tym, że specjalista posiadający dostęp do odpowiedniego oprogramowania może odczytać nawet wyzerowaną pamięć telefonu, jeśli nie została ona zapisana nową zawartością. Dlatego też warto skorzystać z aplikacji do permanentnego kasowania danych, lub zadbać o to samodzielnie. Ciekawym rozwiązaniem jest zaszyfrowanie pamięci telefonu przed jej wymazaniem. W ten sposób, po wymazaniu zostaną wykasowane informację o tym jak odszyfrować pliki – ich pozostałości będą objęte ochroną i niemożliwe do odczytania. Jak to zrobić? Wystarczy kilka kroków, które należy wykonać przed przywracaniem ustawień fabrycznych:

 • Wejdź w Ustawienia
 • Odnajdź Dodatkowe ustawienia
 • Przejdź do Prywatności
 • Wybierz opcję Zaszyfruj urządzenie

Opcję szyfrowania możesz też, w zależności od producenta, znaleźć w Ustawieniach, następnie Zabezpieczeniach. Co się dalej stanie? Oto kolejne kroki:

 • Szyfrowanie trwać może nawet do około godziny
 • Przy ponownym i każdym kolejnym uruchomieniu będzie potrzebne podanie hasła odszyfrowującego, które ustalisz – dopóki nie przywrócisz smartfona do ustawień fabrycznych

W ten sposób nikt już nie odczyta nawet pozostałości po Twoich osobistych plikach, zdjęciach czy notatkach.

Jak przygotować telefon wizualnie do sprzedaży?

jak wyczyścić telefon

To mniej istotny temat, jeśli chodzi o Twoje bezpieczeństwo i prywatność, ale bardzo ważny w kontekście udanej transakcji. Co należy zrobić? Postanowiłem przedstawić najważniejsze zagadnienia w poniższym zestawieniu:

 • Usuń szkło lub folię z ekranu, jeśli ta zewnętrzna warstwa ochronna jest uszkodzona. Na jej miejsce umieść nową – jeśli posiadasz zapasową. Jeśli szkło lub folia są w dobrym stanie, to pozostaw je na ekranie. Świadczą o dbaniu o zachowanie smartfona w świetnym stanie
 • Pozbądź się etui, jeśli jest zniszczone. Szczególnie te przeźroczyste, wykonane z silikonu, z czasem ulegają odbarwieniom. Twardsze mają tendencję do pękania
 • Wyczyść smartfona z zewnątrz za pomocą lekko wilgotnej ściereczki. Wykonaj tę czynność delikatnie, dbając o nie zamoczenie urządzenia. Ekran możesz przetrzeć przy pomocy płynu do szyb lub płynu do czyszczenia okularów. Taki do monitorów komputerowych też sprawdzi się doskonale. Zastosuj go także do soczewki aparatu fotograficznego
 • Przeczyść fizyczne złącza telefonu. Możesz do tego użyć patyczków higienicznych. Nie mocz ich w wodzie. Sprawdzi się do tego spirytus salicylowy, który jest w prawie każdym gospodarstwie domowym
 • Sprawdź, czy wszystkie fizyczne przyciski telefonu działają. Czasem ich kilkukrotne naciśnięcie może ponownie uruchomić zastane guziki – jeśli nie były zbyt często używane
 • Jeśli sprzedajesz smartfona wraz z ładowarką, to sprawdź, czy przewód nie jest pozaginany lub uszkodzony
Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telefony i operatorzy
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *