Praca zdalna, choć stosowana w niektórych branżach już od wielu lat, rozpowszechniła się bardzo w czasach pandemii koronawirusa. Dziś już jest pewnego rodzaju standardem. Choć nadal wiele osób, wykonujących pracę biurową, musi od czasu do czasu pojawiać się w biurze, to przez większość czasu może korzystać z możliwości świadczenia pracy z dowolnego miejsca. Przydaje się wtedy, a właściwie niezbędny jest, szybki, niezawodny, stabilny i wolny od awarii dostęp do Internetu. Jaki Internet do pracy zdalnej wybrać? Jaka prędkość i parametry będą niezbędne? Tego dowiesz się z mojego nowego wpisu.
Jaki Internet do pracy zdalnej? Dostępne technologie, a Twój wybór
To, jaki rodzaj Internetu do pracy zdalnej wybierzesz, zależy od kilku czynników. Są to między innymi:
- Charakter pracy, jaką wykonujesz
- Wymagania pracodawcy w tym zakresie
- Ilość danych, które przesyłasz
- Wymagania pod względem stabilności łącza
- Możliwe do poniesienia koszty związane z dostępem do sieci
Być może wykonujesz pracę biurową, w której potrzebujesz mieć poprzez sieć zagwarantowaną: wymianę e-maili, dostęp do stron kontrahentów czy komunikację przy pomocy aplikacji. Wtedy to na ogół wystarczy Ci najprostsze łącze przewodowe, a nawet takie, które działa w sieci komórkowej. Jeśli natomiast zajmujesz się na przykład administracją bazami danych, serwisów internetowych, przesyłasz duże pliki – wtedy najlepszym rozwiązaniem będzie szybki i stabilny światłowód.
Twój pracodawca może również wymagać określonych parametrów łącza – na przykład w zakresie zarówno pobierania jak i wysyłania danych. Niewykluczone, że zarządzając ogromnymi porcjami danych będziesz potrzebować najszybszych światłowodów, których prędkości oscylują w granicach 1 Gbit/s.
Warto też pamiętać, że najwyższą stabilność oferują łącza fizyczne: światłowody lub kablowe. Niewykluczone, że tego typu połączenie z Internetem będzie wymagane, gdy potrzebujesz zapewnić stałą, nieprzerwana łączność z serwerami pracodawcy czy innymi urządzeniami sieciowymi.
Jaka prędkość Internetu do pracy zdalnej? Czy potrzebne jest najszybsze łącze?
W tej kwestii też warto wziąć pod uwagę zagadnienia, które opisałem przed chwilą. Wydaje się bowiem, że do większości zastosowań mogą wystarczyć:
- Łącze stacjonarne o prędkości 300 Mbit/s w technologii kablowej lub światłowodowej
- Łącze komórkowe LTE, które przeważnie zapewnia transfer w przedziale 100 – 300 Mbit/s
Niestety prawie wszystkie oferty od operatorów komórkowych mają wpisany limit transferu na LTE. Co prawda w pracy, w której nie pobierasz dużo danych, możesz nigdy nie osiągnąć górnego pułapu, jednak w żadnym wypadku nie można tego wykluczyć. Weźmy pod uwagę choćby jednorazowe pobranie naprawdę dużego pliku czy skorzystanie z pasma do celów prywatnych. Może się nagle okazać, że łącze zwolniło i tracisz połączenie z pracodawcą. Nie możesz wykonywać swoich służbowych obowiązków. Za wszelką cenę należy tego uniknąć. Ja zalecam korzystanie z Internetu mobilnego do pracy wyłącznie osobom, które robią to sporadycznie, ewentualnie świetnie obeznanym w kwestii zarządzania limitami transferu.
Łącze mające prędkość 300 Mbit/s powinno wystarczyć większości z nas, jeśli wykorzystujemy je służbowo. Pozwala na jednoczesne korzystanie z wielu multimediów, pobieranie i wysyłanie nawet sporych plików, połączenie z serwerami danych. Jednak niektórzy z nas nie obędą się bez najszybszych rozwiązań na rynku. Niewykluczone, że jeśli wysyłasz duże pliki, to przyda Ci się łącze symetryczne, tj. takie, na którym maksymalna prędkość pobierania i wysyłania danych jest taka sama. To na ogół dotyczy jednak tylko wybranych branż.
Ile GB do pracy zdalnej potrzebujesz?
Jeśli zdecydujesz się na Internet mobilny do pracy zdalnej, to zyskujesz:
- Możliwość pracy w każdym miejscu, w którym masz wystarczający zasięg sieci komórkowej
- Swobodę przemieszczania się nawet podczas pracy, przy zachowaniu ciągłości połączenia z firmą
- Szybki Internet pod warunkiem przebywania w zasięgu sieci LTE
Niestety, w przypadku większości taryf internetowych, musisz liczyć się z ograniczeniem transferu. Dlatego wybór takiego rozwiązania wiąże się z określeniem, czy limit miesięczny Ci wystarczy. Jaki będzie miał praktyczne zastosowanie? Można to podsumować w ten sposób:
- Miesięczny limit o wartości około 10 GB wystarczy, jeśli przez Internet przesyłasz dokumenty tekstowe, e-maile z zawartością tekstu, a od czasu do czasu niewielkie zdjęcia czy filmy
- Limit określony na około 50 GB wystarczy dla pracownika, który co dzień wysyła maksymalnie kilkanaście kilkudziesięciomegabajtowych plików
- Limit około 100 GB to dobre rozwiązanie na przykład dla programisty czy grafika, który jednorazowo może przesyłać zbiór plików o wielkości 1 GB, a nawet większy
Trzeba wziąć jednak pod uwagę to, jak wiele zależy od rodzaju wykonywanej pracy oraz używanych na co dzień narzędzi informatycznych. Może zdarzyć się, że wsparcie informatyczne będzie w określonym terminie, zdalnie, instalować pracownikom nowe oprogramowanie lub uaktualniać obecne. Pliki instalacyjne, przesyłane na Twój komputer, potrafią zajmować nawet kilkadziesiąt GB. W ten sposób w jeden dzień stracisz cały limit, wynikający z umowy z operatorem. Będzie konieczne dokupienie dodatkowych pakietów.
Internet do pracy z domu – czy światłowód jest konieczny?
Większość czołowych operatorów Internetu, między innymi Orange, Netia, a także sieci TV kablowych: Vectra lub UPC, oferują dziś łącza światłowodowe. Dostępne są one w większości lokalizacji. Z tego powodu niektórzy operatorzy wycofują się już z nowych podłączeń w starszej, kablowej technologii.
Technologia Internetu kablowego, niebędąca światłowodem, jest na tyle zaawansowana technologicznie, że zapewnia porównywalne parametry do tych, oferowanych przez światłowód. Nieco niższa stabilność połączenia, którą widać dopiero przy szybkim przesyłaniu dużych plików, nie powinna dla większości z nas stanowić problemu. Prędkości, jakie osiąga się bez światłowodu, także mogą dochodzić do 1 Gbit/s, choć są rzadkością w ofercie „nie światłowodowej” operatorów.
Wybierz dla siebie łącze 1 Gbit/s w technologii światłowodowej, jeśli twoja praca związana jest z przesyłaniem dużej liczby plików, w tym tych naprawdę sporych. Przykładowo może to dotyczyć programistów, grafików, fotografów, a nawet muzyków, którzy pobierają muzykę zapisaną w tak zwanych formatach bezstratnych.
Światłowód do pracy zdalnej z łączem symetrycznym
Zajmijmy się jeszcze tematem łącza symetrycznego. Co to takiego? Jak już wcześniej wspomniałem, pozwala na wysyłanie danych z taką samą prędkością maksymalną, jaka przypisana jest do pobierania.
Symetryczne łącze 300 Mbit/s pozwala na pobieranie i wysyłanie plików z taką właśnie, maksymalną szybkością. Jeśli w ramach pracy zajmujesz się wysyłaniem dużej liczby danych, to Twój pracodawca może uznać, że tego typu łącze sprawdzi się w Twoim wypadku najlepiej. Dzięki temu pliki mające nawet po kilka GB, szybko znajdą się na serwerze firmy. Zdjęcia wysokiej jakości, przygotowane w programie graficznym, mające kilkaset MB wielkości, praktycznie w kilka sekund znajdą się u wydawcy. Zmodyfikowane oprogramowanie momentalnie, jeśli jest taka potrzeba, zostanie przesłane w całości na serwer.
Więcej o Internecie symetrycznym dowiesz się z tego wpisu.
Najtańsze rozwiązania internetu do pracy zdalnej
Jeśli poszukujesz najtańszego rozwiązania, które sprawdzi się do większości rozwiązań związanych z pracą biurową oraz do zastosowań prywatnych, jako źródło rozrywki dla Ciebie i innych domowników, to:
- Na pewno zainteresuje Cię ten wpis. Opisane są w nim najtańsze opcje Internetu stacjonarnego, którego parametry dotyczące szybkości, stabilności czy usuwania ewentualnych usterek są na odpowiednio wysokim poziomie.
- Różne opcje Internetu od Netii, czyli jednego z najpopularniejszych operatorów, są zebrane dla Ciebie w tym wpisie. Poznasz z niego opinie użytkowników, ceny i zasady podłączania.
- O najpopularniejszej dziś opcji sieci w domu, o prędkości 300 Mbit/s, przeczytasz natomiast tutaj.
- Światłowód UPC najlepiej poznasz, jeśli zagłębisz się w lekturę tego wpisu.
- A jeśli zamierzasz pracować z dala od miasta, to jestem pewien, że pomoże Ci szczegółowa analiza oferty Internetu na wsi.
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz