Telewizja naziemna w bloku: jak podłączyć, odbierać i korzystać z darmowej TV w mieszkaniu?

Telewizja naziemna jest dostępna dla odbiorców na terenie całej Polski. To nowoczesne, cyfrowe rozwiązanie zapewnia najlepszą jakość i dobry zasięg. Ma jednak swoje wymagania co do mocy odbieranego sygnału. Jak działa telewizja naziemna w bloku? Jak ją podłączyć i korzystać z darmowej TV w mieszkaniu? Za chwilę odpowiem na te pytania.

Odbiór cyfrowej telewizji naziemnej w bloku mieszkalnym może nie być łatwy ze względu na warunki takie, jak odległość od nadajnika czy przeszkody terenowe. Dlatego też wymagane może być niestandardowe podłączenie anteny czy skorzystanie ze wzmacniacza sygnału. Czasami dobrym rozwiązaniem jest podłączenie się do tzw. anteny zbiorczej. Wszystkie warunki i możliwości omówię w swoim wpisie. Zapraszam do lektury.

Darmowa telewizja w bloku – co decyduje o jakości odbioru?

Tak, jak w czasach analogowej telewizji, tak i dziś, w dobie DVB-T2 o jakości odbioru sygnału decydują:

  • Odległość od nadajnika telewizyjnego
  • Istnienie przeszkód terenowych
  • Kierunek, na jaki wystawiona jest antena odbierająca sygnał
  • Jakość anteny i ewentualne wzmocnienie sygnału
DVB-T2 to najnowszy system nadawania cyfrowej telewizji naziemnej. Jest on jak do tej pory najnowocześniejszy i zapewnia najlepszą transmisję danych. Dzięki temu oferuje rozszerzone możliwości w stosunku do DVB-T, odbiór 4K i najwyższą jakość dźwięku. Więcej o tym przeczytasz w tym moim wpisie.

Nie na wszystkie te czynniki mamy wpływ: w końcu nic nie poradzisz na to, że mieszkasz daleko od nadajnika czy że Twoje okna wychodzą w kierunku innym, niż nadawany jest sygnał. Możesz jednak skorzystać z dobrej anteny, a także wzmocnić odbierany sygnał.

darmowa telewizja naziemna w bloku

Jak podłączyć telewizję naziemną w bloku?

Co będzie konieczne do odbioru? Oto lista potrzebnego sprzętu:

  • Telewizor z wbudowanym dekoderem DVB-T2
  • Jeśli TV go nie posiada, to potrzebujesz osobnego dekodera DVB-T2 i kabla do podłączenia dekodera do TV
  • Kabel antenowy, na ogół jest to kabel o nazwie „koncentryczny” z ekranowaniem, który połączysz między TV z dekoderem (lub osobnym dekoderem) a anteną lub gniazdkiem antenowym w ścianie
  • Dobre źródło sygnału w postaci anteny ze wzmacniaczem sygnału lub gniazdo antenowe w ścianie, jeśli budynek posiada antenę zbiorczą
Najczęściej stosowanym przewodem używanym do podłączenia dekodera i TV jest HDMI. Jest to szeroko stosowany standard. Sprawdź czy Twój TV ma wejście HDMI. Bardzo często dekoder będzie wyposażony w odpowiedni przewód, dlatego nie będzie konieczny jego osobny zakup.

Oprócz sprawdzenia, czy Twój telewizor posiada dekoder DVB-T2, dowiedz się także, czy w Twoim bloku możliwy jest odbiór TV naziemnej po podłączeniu do gniazdka w ścianie. Taka możliwość istnieje na ogół w starszych budynkach, tj. budowanych do lat 90-tych. W nowszych stosowane są okablowania dostosowane do wymogów operatorów telewizji kablowych bez połączenia z anteną zbiorczą (przeważnie ustawioną na dachu).

Teoretycznie okablowanie dostosowane do operatorów kablówek może zapewnić dobry odbiór sygnału DVB-T2, więc może wystarczyć wpięcie się w gniazdko. Jednak instalacja ta w praktyce rzadko daje dobry sygnał, gdyż jej budowa i tłumienie sygnału z zewnątrz skutecznie „zabezpiecza” przed sygnałem telewizji naziemnej.

Darmowa telewizja w bloku – podłączenie anteny

Choć TV z dekoderem, lub osobny dekoder DVB-T2 jest konieczny, to nic nie zrobimy bez właściwego podłączenia anteny. O ile nie udało Ci się uzyskać sygnału z gniazda w ścianie, to konieczne jest podłączenie własnej anteny. Działa tu prosta zasada:  antena na zewnątrz zawsze będzie odbierać sygnał lepiej, niż wewnątrz pomieszczenia.  Jeśli zatem masz możliwość bezpiecznego i trwałego umocowania jej za oknem do elewacji lub na balkonie (np. do barierki), to skorzystaj z tego. Pozwoli to na odbiór być może nawet bez wzmocnienia.

Jeśli jednak okno wychodzi na stronę inną, niż miejsce, z którego dociera sygnał, to bez wzmocnienia się nie obejdzie. Także praktycznie w każdym przypadku zastosowania anteny wewnątrz mieszkania konieczne będzie skorzystanie z anteny ze wzmocnieniem sygnału. Wymagane jest wtedy podłączenie wzmacniacza (osobnego lub wbudowanego w obudowę anteny) do zasilania sieciowego.

Jeśli wykonasz wszystkie połączenia, a nadal nie odbierasz sygnału, to koniecznie zapoznaj się z tym moim wpisem. Znajdziesz tam szczegółowe informacje na temat przyczyn i możliwych rozwiązań przy braku sygnału w Twoim TV. Jeśli natomiast chcesz dowiedzieć się jak usytuowane są nadajniki naziemnej telewizji cyfrowej, to zajrzyj na stronę map Emitel, czyli oficjalnego nadawcy bezpłatnej TV na terenie Polski.

jak podłączyć telewizję naziemną w bloku

Telewizja naziemna w nowym bloku

Jak wcześniej wspomniałem, instalacja telewizyjna w nowym budownictwie nie jest przystosowana do zapewnienia zbiorczo lokatorom odbioru TV, prócz opcji skorzystania z kablówki. Jest tu jednak ciekawe rozwiązanie. Warto zauważyć, że często nowe budynki lub zespoły budynków to osobne wspólnoty mieszkaniowe, które dość łatwo mogą decydować o wspólnych inwestycjach. Możliwe jest zatem ustalenie podłączenia anteny zbiorczej – jednej dla wszystkich mieszkań – i ustawienie jej na dachu. W ten sposób koszt instalacji rozłoży się na wszystkich mieszkańców i wszyscy dostaną dostęp do dobrego, odbieranego z najwyższego punktu budynku, sygnału.

Telewizja naziemna w bloku i lista kanałów

Oferta stacji, które można odbierać w ramach naziemnej telewizji cyfrowej stale się zmienia i powiększa. Najbardziej aktualne informacje na ten temat znajdziesz w tym moim wpisie. Zawarłem w nim dodatkowo opisy charakteru programów, by ułatwić Ci wybór najciekawszych. Z tego wpisu dowiesz się jak ustawić kanały w Twoim telewizorze.

telewizja naziemna w bloku antena

Telewizja naziemna - jak odbierać bez dekodera?

Możliwy jest odbiór TV naziemnej bez użycia dodatkowego dekodera. Wystarczy, że Twój telewizor będzie miał wbudowany dekoder DVB-T2. O tym, jak to sprawdzić przeczytasz w tym wpisie. To bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ dzięki niemu nie jest potrzebne podłączanie dodatkowych urządzeń, a także korzystanie z więcej niż jednego pilota. Jeśli jednak Twój TV nie ma dekodera, to konieczne będzie wyposażenie się w niego. Dekodery takie są bardzo popularne i dzięki dużej konkurencji na rynku zakupisz go już za około 100 złotych.

Odbiór bez użycia żadnego dekodera nie jest niestety możliwy. Współcześnie sygnał cyfrowy nadawany jest w standardzie, który wymaga urządzenia dekodującego. Dlatego też wszystkie sprzedawane, nowe TV mają już wbudowany dekoder. Jeśli mieszkasz w bloku i rezygnujesz np. z telewizji kablowej, by korzystać tylko z bezpłatnej, naziemnej, to skorzystaj proszę z podanego powyżej linka. Dowiesz się jak sprawdzić, czy będzie konieczny jednorazowy wydatek na dodatkowe urządzenie.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telewizja
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *