Wybrany numer jest niedostępny: co to znaczy i dlaczego numer nie odpowiada?

Dzwoniąc do kogoś, kogo znamy lub osoby, której numeru telefonu nie mamy w książce adresowej możemy spotkać się z różnymi komunikatami w przypadku braku połączenia. Jednym z nich jest wiadomość, że wybrany numer jest niedostępny. Przeczytaj mój artykuł i dowiedz się co to znaczy. Postaram się wyjaśnić dlaczego w takim wypadku numer nie odpowiada.

Specjalnie dla Ciebie skontaktowałem się z infoliniami największych operatorów, by dowiedzieć się jak brzmią komunikaty w ich sieciach. Dzięki temu dowiesz się co oznaczają i jak brzmią informacje podawane automatycznie w przypadku niedostępności numeru.

Wybrany numer jest niedostępny – co to znaczy?

W skrócie – nie możemy dodzwonić się na wybrany numer. Nie oznacza to, że z naszym telefonem jest coś nie tak – możemy to łatwo sprawdzić dzwoniąc na inny numer. Dlatego jeśli obawiasz się, że komunikat głosowy o niedostępności został nadany z powodu kłopotów z Twoim smartfonem lub kartą SIM – nie ma do tego podstaw. Przyczyna leży najprawdopodobniej po stronie osoby, do której dzwonisz. A konkretnie – jej telefonu. Co może być powodem? Poniżej postaram się to szczegółowo wyjaśnić i podać możliwe przyczyny.

Osoba do której dzwonisz jest niedostępna a zasięg

osoba do ktorej dzwonisz jest niedostepna
Jednym z podstawowych powodów może być fakt, że adresat Twojego połączenia znalazł się poza zasięgiem sieci. Telefony współcześnie korzystają z następujących technologii komunikacji:

 • 5G
 • 4G (LTE)
 • 3G (UMTS)
 • 2G (GSM)

Istnieje możliwość, że adresat połączenia znajduje się w miejscu, w którym nie ma zasięgu żadnej z tych technologii. Niewykluczone, że podróżuje i przemieszczając się znalazł się między stacjami sieci – nie został jeszcze przełączony na nowy nadajnik. Ewentualnie znajduje się w budynku – na przykład w podziemiach, gdzie jego telefon jest poza zasięgiem. Z tego powodu nie jest możliwe połączenie głosowe.

Możliwe jest, że użytkownik sieci GSM, do którego dzwonisz korzysta z telefonu znajdującego się w zasięgu sieci 4G, lecz poza zasięgiem 3G lub 2G. Może jednocześnie używać smartfona, który nie wspiera połączeń głosowych 4G, czyli Voice over LTE (głos przez LTE). W takim wypadku jest duża szansa, że połączysz się głosowo poprzez komunikator taki, jak Messenger czy Whatsapp – jeśli odbiorca połączenia korzysta z któregoś z nich.

Telefon jest wyłączony

wybrany numer jest w tej chwili niedostepnyCzy to z powodu wyczerpania baterii, czy przypadkowego naciśnięcia przycisku wyłączenia, a może celowo – aparat telefoniczny adresata połączenia może być wyłączony. W żadnym wypadku nie można wykluczyć tej przyczyny. Co prawda przywykliśmy do ciągłego bycia on-line oraz przebywania w zasięgu kontaktu z naszymi znajomymi i rodziną. Jednak nie możemy wykluczyć, że ktoś po prostu w danej chwili ma wyłączony telefon.

Włączony tryb samolotowy

Tryb samolotowy to funkcjonalność współczesnych smartfonów, która pozwala na wyłączenie wszelkiej komunikacji bezprzewodowej urządzenia. Dzięki temu wyłączane są wszystkie nadajniki i odbiorniki telefonu, w tym:

 • WIFI
 • Bluetooth
 • GSM, w tym 5G, 4G, 3G oraz 2G (GSM)

Osoba korzystająca ze smartfona z różnych przyczyn może w dowolnym momencie chcieć pozbawić swój telefon wszelkiej łączności. Kto wie, może osoba, do której próbujesz się dodzwonić podróżuje właśnie samolotem? W takim wypadku nie tylko może, ale wręcz musi wyłączyć urządzenie lub włączyć tryb samolotowy.

Wyłączenie komunikacji bezprzewodowej na pokładzie samolotu wymagane jest przez prawo i regulacje linii lotniczych. Spowodowane jest to tym, że wszelkie nadajniki fal radiowych mogą teoretycznie zakłócać urządzenia pokładowe, które zapewniają bezpieczeństwo lotu i jego prawidłowy przebieg.

Problemy z kartą SIM

dlaczego numer nie odpowiadaKarta SIM to niewielki przedmiot z wbudowanym mikroprocesorem, na której zawarte są informacje takie, jak:

 • Numer telefonu
 • Kody zabezpieczające, w tym PIN
 • Numer IMSI, czyli systemowy numer karty SIM
 • SMS, kontakty, a nawet zdjęcia

Jest ona niezbędna do prawidłowego działania telefonu, jego zalogowania do sieci i przedstawienia się numerem telefonu. Bez prawidłowo umieszczonej i odblokowanej kodem PIN karty SIM żaden smartfon nie połączy się z siecią. Dlatego też jeśli została ona wyjęta z telefonu, źle w nim umieszczona, obluzowała się bądź zostały uszkodzone styki w gnieździe – telefon może być poza zasięgiem. W takim wypadku konieczny będzie alternatywny sposób kontaktu z abonentem.

Jeśli interesują Cię szczegóły tego, co zapisane jest na karcie SIM – zapraszam Cię do zapoznania się z jednym z moich poprzednich wpisów. W tym artykule poznasz rodzaje kart SIM – żadna nie będzie dla Ciebie zagadką. Z kolei numer seryjny karty SIM nauczysz się sprawdzać dzięki temu wpisowi. Po lekturze żadne pytanie z tematyki związanej z tymi niewielkimi urządzeniami z mikroprocesorem nie będzie dla Ciebie stanowiło tajemnicy ?

Alternatywy kontaktu, gdy numer nie odpowiada

Jeśli nie możesz skontaktować się z osobą, do której dzwonisz i słyszysz, że wybrany numer jest niedostępny, to możesz skorzystać z alternatywnej formy połączenia. Dzięki temu powiadomisz rozmówcę, że jego karta SIM nie działa lub telefon znajduje się poza zasięgiem sieci GSM. Oczywiście pod warunkiem, że jest włączony. Jak to zrobić?

Wyślij SMS, gdy numer nie odpowiada

Wyślij do adresata wiadomość tekstową. Do jej otrzymania na telefon wystarczy czasem tylko chwilowe przebywanie w zasięgu sieci. Jeśli smartfon tej osoby uzyskuje tylko czasowy zasięg, to nawiązanie połączenia głosowego może być bardzo trudne, jednak być może otrzyma Twój SMS i przeniesie się w miejsce, z którego będzie można bez problemu porozmawiać.

WIFI i niedostępny numer

Jeśli dwie strony korzystają z komunikatora internetowego – skorzystaj z połączenia w ten sposób. Możesz zarówno wysłać wiadomość tekstową, jak i spróbować połączenia głosowego. Dlaczego ma to szansę zadziałać? Otóż abonent może przebywać w zasięgu sieci WIFI, która zapewnia działanie usług internetowych. Sprawdzą się one nawet w przypadku braku komunikacji w sieci komórkowej.

Przekierowanie gdy numer jest niedostępny

przekierowanie gdy numer niedostepnyGorąco zachęcam do korzystania z przekierowań. Dzięki nim w każdym wypadku, gdy jesteśmy poza zasięgiem sieci lub wyłączymy telefon możemy zapewnić, że osoba dzwoniąca zostanie połączona z wybranym przez nas numerem. Może to być oczywiście numer poczty głosowej. Jak ustawić przekierowania dowiesz się w tym wpisie. Wziąłem w nim pod uwagę wszystkich popularnych operatorów oraz często używane telefony.

Numer nie odpowiada w największych sieciach

Skontaktowałem się z infoliniami największych operatorów, by dowiedzieć się jak brzmi komunikat o niedostępności abonenta ich sieci. Możemy bowiem usłyszeć różne wiadomości. Oto efekt moich poszukiwań. Gdy dzwonimy do abonenta tej sieci, usłyszymy:

Orange

Osoba do której dzwonisz ma wyłączony telefon bądź jest niedostępna.

Plus

Abonent chwilowo niedostępny.

Play

Osoba do której dzwonisz ma wyłączony telefon lub znajduje się poza zasięgiem.

T-Mobile

Abonent chwilowo niedostępny.

Pamiętajmy jednak, że treść komunikatu co jakiś czas może być zmieniana. Jednak operatorzy dbają o to, by była jak najbardziej jasna i zrozumiała. Jeśli jednak spotykasz się z kłopotem w zrozumieniu niektórych komunikatów głosowych przy próbie połączenia na niedostępny numer to mam nadzieję, że mój wpis pomoże Ci w ich interpretacji.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telefony i operatorzy
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *