Dane komórkowe: co to jest, czy są płatne, jak ustawić i dlaczego nie działają?

Dane komórkowe to dziś podstawa nowoczesnej telefonii. Na nich opiera się działanie większości aplikacji, w tym bankowych, służących do rozrywki czy wspomagających produktywność. Słysząc wielokrotnie o ryzykach związanych z ich używaniem stronimy od tego, by uniknąć potencjalnych, wysokich kosztów. W moim wpisie przybliżę Ci temat danych komórkowych. Wyjaśnię między innymi co to jest, lub czy dane komórkowe są płatne. Zajmę się też odpowiednim ustawieniem telefonu. Przyjrzymy się wspólnie przypadkom, w których usługa ta może nie działać.

Chcę zapewnić Ci poczucie bezpieczeństwa korzystania z danych komórkowych. Najlepiej dojść do tego przez dokładne wyjaśnienie z czym mamy do czynienia, jak to działa i do czego może się przydać. Świadomość zagrożeń oraz tego jak się przed nimi bronić zapewni Ci spokój i swobodne posługiwanie się tą technologią. Zatem zapraszam do lektury.

Dane komórkowe – co to jest?

Internet opiera się na przesyłaniu danych. Są one przekazywane różnymi drogami. Wśród nich można wymienić:

I to na tej ostatniej, najwygodniejszej i najnowszej technologii dziś się skupimy.

co to są dane komórkowe w telefonie

Rozwój sieci komórkowych pozwolił na zwiększenie możliwości przesyłania informacji bezprzewodowo. Z początku polegało ono głównie na rozmowach głosowych i SMS. Jednak rynek, czyli my – użytkownicy – niejako wymusiliśmy swoimi potrzebami dostosowanie i rozwinięcie operatorów komórkowych. Dzięki temu, dziś szerokopasmowy dostęp do Internetu mamy zapewniony praktycznie w każdym nowoczesnym smartfonie.

Większość z nas nie zdążyła wysycić możliwości telefonów w technologii LTE, a już pojawiła się nowa, kilkukrotnie szybsza – 5G. O ile prawie każdy z nas nie widzi żadnych opóźnień przy transmisji danych w 4G, to zapewne już za kilka lat zostanie ona zastąpiona jeszcze bardziej nowoczesnym rozwiązaniem.

Dane komórkowe a WiFi

Najlepiej wytłumaczyć czym są dane komórkowe porównując je do rozwiązania, której jest już z nami powszechnie około dwie dekady. Zapewne zdarza się, że korzystasz z Internetu w domu, na laptopie. Czy podłączasz go do jakiegoś okablowania (oprócz ładowarki)? Jeśli nie, to zapewne używasz domowej sieci bezprzewodowej, czyli WiFi. Być może także Twoja komórka jest do niej podłączona.

Można powiedzieć, że dane komórkowe, czyli przesyłanie informacji pomiędzy Twoim smartfonem a stacją bazową operatora to takie WiFi, tylko że na zewnątrz. I na dużo większa odległość. Jak dużą? Zdarza się, że do najbliższej anteny firmy świadczącej Ci usługi jest wiele kilometrów. A pomimo tego udaje się oglądać filmy czy seriale w wysokiej jakości!

Czy za dane komórkowe się płaci? Ile to kosztuje?

W początkach telefonii komórkowej i mobilnego Internetu dane komórkowe były dość wysoko płatne. Ściągnięcie jednego emaila z załącznikiem mogło kosztować nawet kilka lub kilkanaście złotych. Dziś jest zupełnie inaczej. Dostęp do Internetu przez telefon jest czymś powszechnym. Na jakiej zasadzie operatorzy rozliczają się z nami za przesyłanie danych? Oto sposoby:

  • Rozliczanie za ilość przesłanych danych
  • Pakiety danych w określonej wysokości
  • Ograniczenia prędkości lub dodatkowa odpłatność w przypadku przekroczenia pakietu

Rozliczanie za każde 100 KB lub 1 MB w krajowej telefonii komórkowej ma podstawy regulaminowe i cennikowe, jednak jest już bardzo rzadko stosowane. Na ogół korzystamy już z pakietów (przeważnie wyrażanych w gigabajtach), które przysługują w okresie rozliczeniowym. Mają one różne wielkości i zależne są od opłaty miesięcznej. Zaczynają się od 5 GB na jeden okres rozliczeniowy. Niektóre maja nawet 300 GB!

czy za dane komórkowe się płaci

Co ważne – wielu operatorów oferuje przechodzenie niewykorzystanych GB na kolejne miesiące. Nie oznacza to jednak, że mogą one kumulować się bez końca. Dlatego warto zapoznać się z warunkami i cennikiem by wybrać najlepsze dla siebie rozwiązanie.

Ciekawy i korzystny dla Ciebie sposób na rozliczanie pakietu i przekazywanie danych na kolejny okres wybrał operator Mobile Vikings. Przeczytasz o tym w jednym z moich poprzednich wpisów.

W przypadku wyczerpania pakietu na ogół nie musisz się niczego obawiać. Jeśli nawet oglądasz filmy z Netflixa czy pobierasz w inny sposób duże ilości danych, to po wyczerpaniu pakietu nie zapłacisz za dodatkowy transfer. Może on jednak zostać obniżony – a dokładniej jego prędkość. Najczęściej spotykany „lejek” to 1 Mbit/s czy 3 Mbit/s. Czy to duże ograniczenie? Tak, jeśli weźmiemy pod uwagę, że normalnie w sieci LTE możesz osiągnąć kilkadziesiąt Mbit/s. Nie oznacza jednak całkowitego odcięcia od Internetu. Nadal przejrzysz stronę internetową czy odbierzesz pocztę. Będzie to jednak zdecydowanie wolniejsze.

Co zrobić, jeśli pakiet się wyczerpie? Możesz wykupić u operatora dodatkowy. Zdecydowana większość oferuje taką możliwość. Już za kilkanaście złotych dostaniesz dodatkowe 15-20 GB na surfowanie po sieci.

Co to są dane komórkowe w telefonie, czyli wysyłanie i odbieranie?

Do zużytych danych komórkowych wliczamy zarówno te, które odbierasz jak i te, które wysyłasz w świat. Czy można założyć, że jest ich tyle samo? Nie. Proporcje są zdecydowanie inne. Może być tak, że wysyłając ze smartfona duże załączniki do e-maili nazbierasz trochę transferu wychodzącego, jednak przeważnie proporcje odbieranych do wysyłanych kształtują się jak 100:1, a nawet jak 1000:1. Wszystko zależy od tego ile treści z Internetu pobierasz.

Operatorzy usług internetowych z powodu dysproporcji w potrzebach użytkowników oferują przeważnie niesymetryczne łącza. Oznacza to, że maksymalna prędkość pobierania jest w nich zdecydowanie wyższa, niż wysyłania. Wyjątkiem są oferty dla firm, które potrzebują symetrycznych parametrów. Może to wynikać np. z wymogów serwerów, czyli komputerów wysyłających duże ilości danych.

Jak uruchomić dane komórkowe? Czy mogę to zrobić samodzielnie?

By włączyć możliwość przesyłania danych komórkowych należy wykonać bardzo proste czynności na swoim telefonie. Co należy zrobić? Oto instrukcja:

  • Przesuwamy palcem od góry ekranu w dół, by rozwinąć podręczne menu
  • Znajdujemy w nim ikonę opisaną jako Dane komórkowe. Ma ona na ogół symbol przeciwstawnych strzałek leżących równolegle, przy sobie
  • Dotykamy ikonkę tak, by była podświetlona
Jeśli nie widzisz ikonki włączania/wyłączania danych komórkowych w podręcznym menu, to możesz ją dodać zmieniając ustawienia tego menu. Odszukaj ikonkę ustawień i wprowadź na listę interesujące Cię skróty.

Uruchomić dane komórkowe możesz też w Ustawieniach. Jak to zrobić? Po wejściu właśnie w Ustawienia (ikonka trybika) należy:

  • Odnaleźć podmenu o nazwie Sieci komórkowe lub Sieć albo Karta SIM i sieci
  • Po wejściu w nie odnaleźć opcję Dane komórkowe
  • Włączyć przesyłanie danych
  • Następnie zamykamy ustawienia

Od tej pory możesz korzystać z danych komórkowych do przeglądania Internetu, rozmawiania przez komunikatory, słuchania muzyki czy oglądania filmów. Jeśli nadal odczuwasz jakieś nieprawidłowości to na pewno zainteresuje Cię ten mój wpis. Opisałem w nim dokładnie jak poradzić sobie z najczęstszymi usterkami niedopuszczającymi do swobodnego korzystania z Internetu w smartfonie. Jeśli natomiast sieć działa zbyt wolno w Twoim telefonie, to koniecznie przeczytaj ten artykuł.

jak uruchomić dane komórkowe

Jak połączyć dane komórkowe z komputerem?

Ciekawą możliwością, jaką daje telefonia mobilna jest ustawienie Twojego smartfona jako punktu dostępowego dla komputera. Dzięki temu możesz pracować lub cieszyć się rozrywką na laptopie w dowolnym miejscu. Jak to zrobić? Przede wszystkim należy włączyć dane komórkowe. Opisałem to wcześniej. A co dalej? Oto instrukcja:

  • Włączamy rozwijane menu przesuwając palcem w dół od góry ekranu
  • Znajdujemy ikonkę Hotspot mobilny
  • Włączamy funkcję

Jeśli robisz to po raz pierwszy, to na pewno nie znasz hasła, o które poprosi Cię komputer przy połączeniu z włączonym punktem dostępowym. Jak zatem wykonać konfigurację od podstaw? Krok po kroku:

  • Wchodzimy w Ustawienia telefonu
  • Znajdujemy opcję Przenośny Hotspot i wchodzimy w nią
  • Odnajdujemy opcję Skonfiguruj
  • Wpisujemy nazwę sieci oraz hasło dostępowe. Możemy także zdecydować w jakiej częstotliwości będzie pracować – 2,4 GHz lub 5Ghz
  • Cofamy się o jeden stopień menu i włączamy przenośny Hotspot
Większość urządzeń takich jak laptopy połączy się z siecią WiFi na częstotliwości 2,4 GHz. Nowsze także na 5 GHz. Ta wyższa częstotliwość jest szybsza i bardziej odporna na zakłócenia, jednak ma mniejszy zasięg.

Możesz teraz korzystać z Internetu na innych urządzeniach za pośrednictwem swojego telefonu. Jeśli chcesz przeczytać więcej o tym jak udostępnić Internet z telefonu na telewizor, to zapraszam Cię do lektury tego mojego wpisu.

Czemu dane komórkowe nie działają?

Jeśli wykonasz włączenie danych komórkowych według podanych przeze mnie instrukcji, to powinieneś móc przesyłać informacje do Internetu i je odbierać. Może jednak być tak, że dla dopiero co włączonego, nowego telefonu usługi transmisji danych nie zadziałają. Co prawda operator przesyła szybko dane do telefonu, które go wstępnie konfigurują, jednak nie zawsze ta usługa zadziała. Zdarza się, że trzeba przygotować smartfon samodzielnie do pracy w globalnej sieci. Dlatego zapraszam Cię do skorzystania ze szczegółowych instrukcji, które dla Ciebie przygotowałem. Znajdziesz je w tym artykule.

jak połączyć dane komórkowe z komputerem

Czy dane komórkowe w roamingu i dane w UE są drogie?

Generalnie można przyjąć, że droższe, niż w kraju. Jednak w związku z regulacjami na terenie Unii Europejskiej obowiązują pakiety krajowe – odpowiednio pomniejszone. Przykładowo dla pakietu około 100 GB otrzymujesz prawie 10 GB do wykorzystania w roamingu. To zdecydowana zmiana w stosunku do rozwiązań obowiązujących jeszcze kilka lat temu, gdzie za każdy MB (nie GB!) przesłanych danych płaciło się od kilku do kilkunastu złotych.

Pamiętaj jednak proszę o tym, że w roamingu poza UE zapłacisz dużo więcej i nie obowiązują tam już pakiety. Zapoznaj się z cennikiem swojego operatora przed wyjazdem. Najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z lokalnych usług na miejscu – wtedy są one najtańsze.

Czy dane komórkowe muszą być włączone?

Ustaliliśmy już jak włączyć czy wyłączyć dane komórkowe. Jednak na to jakże ważne pytanie jeszcze nie odpowiedzieliśmy. A więc, czy muszą? Nie, jeśli są wyłączone to nadal możesz rozmawiać i wysyłać oraz odbierać SMS. Jednak wszystkie pozostałe funkcjonalności Twojego telefonu, w tym komunikatory, przeglądarka czy apki filmowe nie będą działać (zakładając, że nie korzystasz z WiFi). Jeśli zatem nie chcesz wyłączać danych komórkowych, ale dbasz o ich ograniczenie, to zapraszam Cię do lektury wpisu, w którym radzę jak oszczędzać dane efektywnie i sprawnie.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telefony i operatorzy
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *