Wybór telewizorów w 2023 roku jest ogromny. Masz możliwość przebierania w półkach cenowych, markach, modelach, technologiach wyświetlania obrazu, a także systemach operacyjnych. Łatwo się w tym pogubić. Dlatego też, jeśli planujesz zakup telewizora, to warto stworzyć sobie pewne ustalone wymagania, które musi on spełniać i kierować się nimi przy podejmowaniu decyzji o wyborze i zakupie. Wymagania takie pozwolą na najlepszą decyzję, z której można potem czerpać satysfakcję długimi latami. Na co zwrócić uwagę przy zakupie telewizora w 2023? Co powinien mieć Smart TV? Na te pytania odpowiadam w tym wpisie. Zapraszam do lektury.
Skupiłem się na wybranych aspektach technicznych, gdyż nie chciałem wprawić Cię w zakłopotanie, gdy parametry będą się mieszać i mylić. Dlatego też w moim wpisie znajdziesz informacje o najważniejszych cechach dobrego TV. Dzięki temu żadna z tych podstawowych nie będzie stanowić dla Ciebie zagadki.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie TV? Zacznijmy od ceny
Dlaczego zaczynamy od ceny? Ponieważ kupić powinno się tylko taki telewizor, na jaki nas stać. Dlatego też wyznacz proszę pułap cenowy, który Cię interesuje i przeglądając modele bierz pod uwagę tylko te w nim się mieszczące.
Oczywiście można tu pozwolić sobie na pewna swobodę:
- Jeśli chcesz ograniczyć się do 2000 złotych, a świetny TV kosztuje 2150 złotych, to może warto dołożyć te kwotę
- Jeśli znajdziesz coś naprawdę dobrego, sporo poniżej zakładanej kwoty – nie szukaj na siłę droższego modelu. Może on nie być dużo lepszy, a sporo oszczędzisz
Wybór półki cenowej w zasięgu domowego budżetu jest naprawdę rozsądnym rozwiązaniem. Z pomocą przychodzą nam też duże sieci handlowe, które oferują telewizory w sprzedaży ratalnej bez dodatkowych kosztów. Rata w wysokości 100 czy 200 złotych miesięcznie na pewno nie będzie tak dotkliwa dla naszych finansów, jak jednorazowy wydatek.
Wielkość ekranu – na to naprawdę warto zwrócić uwagę
Dostosuj wielkość ekranu swojego telewizora do swoich potrzeb i możliwości. Co się pod nimi kryje? Potrzeby to przede wszystkim:
- Odległość, z której najczęściej korzystać będziesz z telewizora
- Do czego będziesz go używać – czy będą to programy TV, filmy czy może gry komputerowe lub na konsoli do gier
- Twoje możliwości wzrokowe. Jeśli jesteś osobą o słabszym wzroku, a w domu często rezygnujesz z okularów, to przyda się większa matryca
Możliwości to:
- Wielkość pomieszczenia, w którym ustawisz swój TV
- Dostępność ustawienia go na meblu (np. szafce RTV) lub powieszenia na ścianie (czy zmieści się między innymi meblami)
Nie działa tu zasada „im większy telewizor, tym lepszy”. Może bowiem okazać się, że filmy oglądane na dużym ekranie, z małej odległości – po prostu męczą wzrok. Oczywiście pamiętajmy, że oglądanie na zbyt małym TV, niedostosowanym dla odległości może być równie męczące. O najlepszych wielkościach matryc dla dystansów, z których z nich korzystamy przeczytasz więcej w tym moim wpisie.
Rozdzielczość ekranu a zakup telewizora
Do niedawna na rynku królowały trzy różne rozdzielczości ekranów. Były to:
- Rozdzielczość HD Ready, czyli 1366 x 768 pikseli
- Rozdzielczość Full HD, czyli 1980 x 1080 pikseli
- Rozdzielczość UHD (4K), czyli 3840 x 2160 pikseli
Dziś, nie licząc niewielkich telewizorków przenośnych, nie spotkamy się już z HD Ready. Dodatkowo, praktycznie znika już z rynku Full HD. To 4K, czyli Ultra HD stało się nowym standardem. Co prawda pojawiają się już TV z wyższej półki, które oferują nawet 8K, jednak są rzadkością. A 4K do zastosowań domowych jest dziś w zupełności wystarczającą rozdzielczością.
Dlatego też możesz wręcz nie mieć wyboru – rozdzielczość matrycy to w większości modeli UHD. Ale ten brak wyboru będzie dobrym wyborem ? Wystarczy ona w zupełności na przynajmniej kilka lat, gdyż większość nadawanych programów telewizyjnych nadal jeszcze jej nie obsługuje i nadaje w Full HD. UHD przyda się jednak już dziś – choćby przy streamingu w najwyższej dostępnej jakości.
Technologia matrycy – LED, OLED, QLED, MiniLED, Nanocell i inne
Technologie, dzięki którym obraz wyświetlany na monitorze jest najwyższej jakości stosowane są w zależności od producenta. Do najtańszych obecnie należą LED i QLED, wśród najdroższych występują na ogół OLED. Jednak zasada ta jest dość płynna i zależy też od innych parametrów. O porównaniu OLED i QLED możesz przeczytać więcej w tym moim wpisie – dowiesz się, które z dwóch nowatorskich rozwiązań będzie dla Ciebie lepsze.
W każdym wypadku najlepiej jest zobaczyć obraz telewizora na żywo. Przyjrzyj się wyświetlaczowi LED, OLED czy QLED i porównaj wyświetlany obraz. Mam tu dla Ciebie bardzo przydatna radę. Poproś sprzedawcę, by w salonie wyświetlił na dwóch czy trzech telewizorach tę sama audycję. Niech to nie będzie program pokazowy dla danej marki, a obraz konkretnego filmu z Youtube czy naziemnej telewizji. W ten sposób dokonasz najlepszego porównania.
Wybór technologii, która najlepiej pasuje do Twoich wymagań, może być zaskakujący. Być może nie przypadnie Ci do gustu najdroższe rozwiązanie i lepiej poczujesz się mając w domu TV w technologii LED, bez dodatkowych literek czy opisów?
Częstotliwość odświeżania ekranu i wybór telewizora
Na to też należy zwrócić uwagę przy zakupie telewizora. Najczęściej występujące parametry to:
- 50 i 60 Hz
- 100 i 120 Hz
Ze względów technicznych występują one jednocześnie, tj. jeśli TV posiada 50 Hz, to obsługuje także 60 Hz. Czy ten niższy parametr, który jest dziś podstawowym, wystarczy do oglądania większości programów? Jak najbardziej tak. Pamiętaj, że filmy w kinie, gdzie robią największe wrażenie, wyświetlane są w zaledwie 24 klatek na sekundę.
Oczywiście nie znaczy to, że parametr ten o wielkości 100 Hz, 120 Hz lub wyższej nie przyda się. Najbardziej użyteczny będzie, gdy:
- Cenisz sobie jak najbardziej płynny ruch na ekranie
- Korzystasz z telewizora do gier, które wymagają szybkości i precyzji
Jeżeli chcesz poszerzyć wiedzę, to więcej na temat przewag odświeżania 100Hz napisałem w tym artykule.
Jasność ekranu – na to zdecydowanie zwracamy uwagę
Jasność matrycy Twojego telewizora to niezwykle ważny czynnik szczególnie wtedy, gdy oglądasz programy w dobrze nasłonecznionym pokoju. Dzięki temu nawet w tak niekorzystnych dla TV warunkach ujrzysz kontury i barwy jasno i wyraźnie. Przeważają na rynku jasności pomiędzy 350 a 600 cd/m2. Nie wdając się w szczegóły – warto przyjąć, że wartość ta w granicach od 400 do 500 wystarczy dla prawie każdego. W wyjątkowo jasnym pomieszczeniu warto poszukać TV o jasności 600 cd/m2 lub wyższej. Jednak telewizor 1000 cd/m2 to wybór dla nielicznych – i przy tym bardzo drogi.
Moc głośników i systemy dźwięku przestrzennego
Szukając telewizora z dobrym dźwiękiem masz naprawdę spory wybór. Będzie on jednak raczej w wyższej półce cenowej. Telewizory w niższym budżecie posiadają na ogół głośniki o mocy 20 W. Czy to wystarczy dla większości z nas? Według mnie tak. Moc taka nie jest powalająca, jednak dla większości programów telewizyjnych, a także filmów – wystarczy. Jeśli zależy Ci na naprawdę głośnym i czystym dźwięku, to posiadając TV z głośnikami o mocy 30W i wyższej osiągniesz pełnię zadowolenia.
Systemy nagłośnienia to na ogół 2.0. Co to oznacza? W pakiecie 2.0 otrzymujesz dwa wbudowane w telewizor głośniki pracujące w systemie stereo. Jest to standardowa konfiguracja. W bardziej zaawansowanych modelach stosuje się zestawienia takie, jak: 2.1, gdzie dodany jest głośnik basowy, a nawet 2.2.2. W tym ostatnim przypadku użyte są dwa dodatkowe głośniki przestrzenne, basowy oraz wysokotonowy.
Jeśli zależy Ci na naprawdę dobrym dźwięku, to najlepiej nie polegać na fabrycznym nagłośnieniu telewizora i zaopatrzyć się w dodatkowy głośnik, np. soundbar. Jest to świetne rozwiązanie, jeśli Twój budżet nie pozwolił na zakup telewizora z głośnikami mocniejszymi, niż 20 W.
Złącza i łączność bezprzewodowa
Większość telewizorów posiada standardowe złącza i systemy łączności, jednak warto dziś pamiętać o kilku najważniejszych:
- HDMI – liczba tych wtyków powinna przynajmniej odpowiadać liczbie podłączanych do TV przez ciebie urządzeń. Mogą to być: dekoder TV, konsola do gier, komputer czy TV-BOX
- Cyfrowe wyjście optyczne – sprawdź, czy telewizor ma to złącze, jeśli chcesz wygodnie podłączyć do niego zewnętrzny głośnik
- USB – planując odtwarzać multimedia (także zdjęcia z wyjazdów) na TV zadbaj o wyposażenie go w przynajmniej jedno złącze tego typu
- WiFi lub Ethernet – dzisiejszy telewizor uzyskuje całą gamę dodatkowych zastosowań po podłączeniu do Internetu. Jeśli Twój TV nie ma sieci bezprzewodowej to dobrze, by można go było podłączyć do routera kablowo
- Bluetooth – przyda się, gdy chcesz na TV korzystać z klawiatury lub myszki bezprzewodowej, a także słuchawek
Na co jeszcze zwrócić uwagę? Tunery telewizyjne
Sprawdź proszę, jakie tunery (czyli dekodery) z niżej wymienionych ma Twój TV i porównaj to z tym, do czego będziesz go używać:
- DVB-T2 – jest to tuner naziemnej telewizji cyfrowej nowej generacji
- DVB-S (i S2) – dekoder telewizji satelitarnej
- DVB-C – tuner telewizji kablowej
Najważniejszy jest ten pierwszy, gdyż w większości używamy TV do oglądania TV w tym standardzie. Używając satelity możesz wykluczyć konieczność stawiania dekodera dzięki wbudowanemu DVB-S. Jeśli natomiast korzystasz z kablówki, to najprawdopodobniej i tak konieczne będzie włączenie dekodera od operatora, ze względów technicznych. Dlatego nie przejmuj się ewentualnym brakiem DVB-C na pokładzie.
Smart TV – niekoniecznie konieczne
Masz dziś do wyboru kilka systemów Smart TV, które mają różne charakterystyki, jednak na ogół oferują dostęp do najpopularniejszych aplikacji streamingowych. Android TV (Google TV), webOS, Tizen – te systemy doskonale radzą sobie z podstawowymi zadaniami. W przypadku systemu od Google czy Samsunga, a także LG, możesz liczyć na długie wsparcie aktualizacji. Dlatego też warto zwrócić uwagę na to, czy system Smart TV należy do najpopularniejszych na rynku. Więcej na ten temat przeczytasz w tym moim wpisie.
Nie przejmuj się jednak, jeśli wymarzony telewizor nie posiada dobrego Smart TV. Możesz bowiem, z użyciem złącza HDMI, skorzystać z zewnętrznego urządzenia z wbudowanym systemem operacyjnym. Nie jest to zakup drogi, a wzbogaca TV we wszystkie ciekawe funkcje smart.
Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telewizja
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz